Sari la conținut

Toyota Adventure Iasi 2008


Postări Recomandate

deci tu asta consideri draga misha ca am dat chix cu intrunirea de la valcea??atunci hai sa facem o motiune si la toate cursele la care apar genul asta de greseli:mancare,cazare,toalete,parcari,paza etc etc..sa le anulam prin neparticipare..si sa incepem cu EMD si sa terminam cu romaniacs-ul nu??ca problemele acolo au fost muuult mai grave ca la noi..eu asa zic..sa nu mai faca nimeni nimic ca sa nu mai apara vorbe si suparari..cred ca ar fi cea mai buna solutie iar discutiile dintre noi nu ar mai exista..si zic asta fiindca eu ma impung de luni de zile cu tine,rebelul,ketemeu,moz &co..fara sa ne cunoastem,sau sa avem vreo legatura unii cu altii(pe tine daca ma intalnesc pe strada habar nu am cine esti)..nu stiu cum va cheama,cum aratati,ce faceti in viata de zi cu zi,etc etc..

 

ps..nu ma consider superior/persoana marcanta fata de nici un endurist din ro..fac cursa de hobby,ptr VOI nu ptr mine..doar ca vroiam sa vedeti si voi cat e de munca la asa ceva si cu cati bani ramai dupa ce tragi linie..atunci sa vezi bucurie.. ;)

 

stii ce zicea vali de la motomania???..pentru ce draq munciti bah ca prostii,juma de an?credeti ca va face cineva statuie??dimpotriva vor fi o gramada care va vor f....e in c.... ca nu le convine aia sau ailalta ..si din nefericire ptr mine are mare dreptate..(ptr ca sa stii ca in spatele lui EMD sta munca a 25 de oameni..eu am ales sa fiu cel care ii reprezinta pe forum)..

DECLARATIE OFICIALA

ASTA ESTE ULTIMUL POST PE CARE IL SCRIU VIS-A VIS DE DISCUTIILE DE LA EMD SAU DE ORGANIZAREA UNEI CURSE,SAU CA RASPUNS LA PROVOCARILE CELORLALTI..GATA,M-ATI SUPARAT..(bucurati-va).. ;)

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o mai lua si tu asa in tragic! Intotdeauna cand cineva face ceva vor fi, inevitabil, cei care critica(pe buna dreptate sau total aiuria). Parerea mea e ca trebuie sa ai atata barbatie in tine incat sa poti face diferenta intre o critca indreptatita si in consecinta sa schimbi ceea ce e gresit si o critica venita de la ceva hapciupalitici care nu au altceva de facut decat sa faca gura mare aiuria. Nu da innapoi atata timp cat simti ca faci ceva pe placul celor care participa la evenimentele organizate de tine.

 

Dan Morar Transilvania Bikers Cluj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o mai lua si tu asa in tragic! Intotdeauna cand cineva face ceva vor fi, inevitabil, cei care critica(pe buna dreptate sau total aiuria). Parerea mea e ca trebuie sa ai atata barbatie in tine incat sa poti face diferenta intre o critca indreptatita si in consecinta sa schimbi ceea ce e gresit si o critica venita de la ceva hapciupalitici care nu au altceva de facut decat sa faca gura mare aiuria. Nu da innapoi atata timp cat simti ca faci ceva pe placul celor care participa la evenimentele organizate de tine.

 

Dan Morar Transilvania Bikers Cluj

multam fain dane..si respect..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu o mai lua si tu asa in tragic! Intotdeauna cand cineva face ceva vor fi, inevitabil, cei care critica(pe buna dreptate sau total aiuria). Parerea mea e ca trebuie sa ai atata barbatie in tine incat sa poti face diferenta intre o critca indreptatita si in consecinta sa schimbi ceea ce e gresit si o critica venita de la ceva hapciupalitici care nu au altceva de facut decat sa faca gura mare aiuria. Nu da innapoi atata timp cat simti ca faci ceva pe placul celor care participa la evenimentele organizate de tine.

 

Dan Morar Transilvania Bikers Cluj

 

Ca bine zici. Ma intreb de ce nu poate oare fiecare organizator sa puna pe hartie conditiile minime care trebuie indeplinite pentru organizarea decenta a unui eveniment, sa zicem un fel de regulament, sa se intalneasca toti organizatorii si sa discute pe aceasta tema. Sunt destui cei care se plang pt orice, iar cei care ar avea o sugestie buna sunt putini si ca de obicei nu mai sunt luati in seama deoarece ii acopera "plansetele" celorlalti.

Consider endurismul un sport si de aceea ar fi bun un regulament cu conditiile minime de organizare. Pana acum mi s-a parut ca fiecare face din auzite si copiate de pe la altii. Cred ca de aceea tot timpul sunt intrebari de tipul la ce ora?, avem cazare?, se amana din stiu eu ce cauza? aveti autorizatii?

Cred ca discutand pe aceasta tema nu ar fi nici suprapuneri de evenimente, ar fi participare mai mare, organizatorii nu ar mai dona atatia bani pt organizare, iar evenimentele ar avea si spectatori nu numai participanti.

Sa nu mai zic ca daca ar stii lumea din timp data organizarii unui eveniment (minim 60 zile) si-ar putea organiza agenda pentru a putea participa si s-ar face si publicitate evenimentului.

E neplacut sa vezi ca oamenii se impung pe tema organizarii oricarui eveniment. Fiecare stie cat a pus umaru pt organizare si nu cred ca mai stia cu cine/ce vorbeste + alergatura pe perioada ultimei saptamani cand se desfasura evenimentul, sa nu mai zic in perioada lui.

Incercati si aerisitiva mintile din saua motorului si profitati de vremea buna cat mai este!!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de un an de zile imi bat gura pe la curse de pomana,dar am sa fac un topic in legatura cu asta..sper sa nu inceapa iara toti cu prostii si sa o ia razna topicul ca de obicei..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci tu asta consideri draga misha ca am dat chix cu intrunirea de la valcea??atunci hai sa facem o motiune si la toate cursele la care apar genul asta de greseli:mancare,cazare,toalete,parcari,paza etc etc..sa le anulam prin neparticipare..si sa incepem cu EMD si sa terminam cu romaniacs-ul nu??ca problemele acolo au fost muuult mai grave ca la noi..eu asa zic..sa nu mai faca nimeni nimic ca sa nu mai apara vorbe si suparari..cred ca ar fi cea mai buna solutie iar discutiile dintre noi nu ar mai exista..si zic asta fiindca eu ma impung de luni de zile cu tine,rebelul,ketemeu,moz &co..fara sa ne cunoastem,sau sa avem vreo legatura unii cu altii(pe tine daca ma intalnesc pe strada habar nu am cine esti)..nu stiu cum va cheama,cum aratati,ce faceti in viata de zi cu zi,etc etc..

 

ps..nu ma consider superior/persoana marcanta fata de nici un endurist din ro..fac cursa de hobby,ptr VOI nu ptr mine..doar ca vroiam sa vedeti si voi cat e de munca la asa ceva si cu cati bani ramai dupa ce tragi linie..atunci sa vezi bucurie.. ;)

 

stii ce zicea vali de la motomania???..pentru ce draq munciti bah ca prostii,juma de an?credeti ca va face cineva statuie??dimpotriva vor fi o gramada care va vor f....e in c.... ca nu le convine aia sau ailalta ..si din nefericire ptr mine are mare dreptate..(ptr ca sa stii ca in spatele lui EMD sta munca a 25 de oameni..eu am ales sa fiu cel care ii reprezinta pe forum)..

DECLARATIE OFICIALA

ASTA ESTE ULTIMUL POST PE CARE IL SCRIU VIS-A VIS DE DISCUTIILE DE LA EMD SAU DE ORGANIZAREA UNEI CURSE,SAU CA RASPUNS LA PROVOCARILE CELORLALTI..GATA,M-ATI SUPARAT..(bucurati-va).. ;)

 

Stefi, am tras si eu sa coordonez cateva evenimente(mult mai mici) si am invatat ceva...

 

1) Oricat de mare ar fi grupul organizator tot trebuie sa ai sprijin din afara(paza, mancare etc)

2) Trebuie sa te imparti intre organizarea propriu-zisa si verificarea idiotilor pe care ii platesti sa faca o treaba si nu si-o fac(sila, rea-credinta, incompetenta)

3) NICIODATA nu poti verifica absolut toate detaliile

4) Intodeauna vor exista carcotasi, dar si oameni care stiu ce inseamna sa iti dai toata silinta si sa faci ceva din pasiune.

 

 

In loc sa saritzi la gaturile oamenilor care muncesc sa aveti evenimente enduro si sa dezvolte fenomenul sporturilor cu motor in Romania, mai bine ati da o mana de ajutor sa corectati ceea ce vi se pare aiurea.

 

 

Stef, Patrick, gasca din Buzau si toti cei care fac asta din pasiune si nu se lasa doborati de critici, tot respectul pt ceea ce faceti

Editat de Athanasiou
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am vazut eu pana acum problema nu sta la organizatori in adevaratul sens al cuvantului ci la persoanele(firmele)chemate sa participe la eveniment cum ar fi cazare tabara,mancare,toalete,paza etc etc..ultimul lucru la care te gandesti e ca bucatarul nu stie ce are de facut (EMD),sau ca e buda ecologica plina si nu vine nimeni sa o goleasca(vezi romaniacs)..dar lumea insista in disperare sa distruga moral organizatorii..

 

PS pur si simplu nu inteleg de ce oare ma dusmanesc unii in halul asta(nu mai dau nume ca se stiu ei)..daca ar fi fost locatia sau restaurantul meu as fi zis..dar asa???..asta e frate..

 

stii cum e vorba aia:GURA LUMII NU O ASTUPA DECAT PAMANTUL..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de un an de zile imi bat gura pe la curse de pomana,dar am sa fac un topic in legatura cu asta..sper sa nu inceapa iara toti cu prostii si sa o ia razna topicul ca de obicei..

 

;)

sper sa isi revina si carcotasii sau mai bine, trebuie chemati sa puna mana la organizare sa simta si ei "pulsul" ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS pur si simplu nu inteleg de ce oare ma dusmanesc unii in halul asta(nu mai dau nume ca se stiu ei)

 

presupun ca si la mine te referi, eu ti-am spus ce am avut de spus cand a fost cazul si odata inchis subiectul nu am mai rascolit in cacao, daca erai baiat destept si sper din tot sufletul ca esti, din criticile facute la momentul respectiv poti sa inveti ceva, asta doar daca consideri ca am macar un gram de dreptate si, cel putin eu, nu te "dusmanesc" doar ca imi place sa te impung si fac asta pt cu tine imi e foarte usor si vad ca te oftici

 

tot timpul am zis ca imi place de tine ca macar tu te implici

 

PS sa nu crezi ca daca o sa am ocazia nu o sa te mai impung ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate am vazut eu pana acum problema nu sta la organizatori in adevaratul sens al cuvantului ci la persoanele(firmele)chemate sa participe la eveniment cum ar fi cazare tabara,mancare,toalete,paza etc etc..ultimul lucru la care te gandesti e ca bucatarul nu stie ce are de facut (EMD),sau ca e buda ecologica plina si nu vine nimeni sa o goleasca(vezi romaniacs)..dar lumea insista in disperare sa distruga moral organizatorii..

 

PS pur si simplu nu inteleg de ce oare ma dusmanesc unii in halul asta(nu mai dau nume ca se stiu ei)..daca ar fi fost locatia sau restaurantul meu as fi zis..dar asa???..asta e frate..

 

stii cum e vorba aia:GURA LUMII NU O ASTUPA DECAT PAMANTUL..

 

DA.

Am stat. Am stat si doar am citit.

Ma organizatorule ca asta esti. Uite ce inseamna a organiza : DEX: a face ca un grup social, institutie, adunare, sa functioneze sau sa actioneze organic (repartizand insarcinarilesi coordonandu-le conform unui plan adecvat). A pregati temeinic o actiune dupa un plan. A organiza mai inseamna: ansamblu de masuri privind stabilirea, asigurarea, coordonarea, in vederea desfasurarii activitatii la randament maxim.

Si acum sa revenim la evenimentul ORGANIZAT DE TINE.

Tu erai ORGANIZATORUL ce trebuia sa se ocupe de doua mari capitole: 1. CURSA in sine (traseu cu tot ce implica el) si CAZAREca tu ai vrut si ne-ai recomandat.(

attilas:in tabara se poate sta de la 40lei/casute..cu toalete separate si dusuri cu apa calda

60 lei/camera in vila cu baie pe hol

80 lei/camera in vila cu baie proprie

toate constructiile(vilele) sunt noi...(caldura si apa calda permanent)

 

attilas: MASA .ca de obicei se va servi in tabara incepand cu sambata dimineata,pranz ptr insotitori la o ora potrivita stabilita la sed tehnica si pranz ptr piloti in momentul in care ajung in tabara dupa traseu..

sambata seara cina incepe cu gratare si se termina destul de tarziu cu un tuci mare de tocana

vanatoreasca

duminica se asigura micul dejun f devreme(ptr piloti)..si cand doresc insotitorii,iar dupa proba speciala

si premierea masa de pranz...

PS..nu este obligatoriu sa mancati in tabara daca nu doriti,dar va anunt ca mancarea in statiune este execrabil gatita..am incercat dealungul vremii aproape toate carciumile ...

 

Grupul "ALORA" care au comentat au comentat ca DOAR partea cu Cazarea, si asta pentru ca au fost tratati cu dosul de nevasta-ta care stiind problema nu a facut nimic timp de 2 zile.

De aici incolo te-ai victimizat ca o femei vaduva.

"AIA" te ataca si acum pentru ca ai fost acid pe banii lor, pentru ca le promiti lor si celorlalti ca o sa faci o cursa nemaintalnita la anul. DA-LE voie sa se indoaisca de abilitatile tale de ORGANIZATOR.

 

Te citez: PS pur si simplu nu inteleg de ce oare ma dusmanesc unii in halul asta(nu mai dau nume ca se stiu ei)..daca ar fi fost locatia sau restaurantul meu as fi zis..dar asa???..asta e frate.. Asta e frate? Asta merge cand esti tu si cu sotia ta. Cand este vorba de straini incerci sa rezolvi lucrurile nu le spui asa intr-o doara: ATI LUAT TEAPA. ASTA E FRATE.

 

In rest, sa stii ca nimeni nu are nimic cu tine doar ca se amuza cum te inflamezi aiurea.

 

AM SCRIS PENTRU A FACE LUMINA IN CAZUL EMD.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar multi dintre organizatori incearca sa le faca pe toate si le iese aiuria. La o cursa, in mod normal ar trebui ca organizatorii sa se ocupe de cursa si sa incerce sa anunte mai multe numere de telefon pentru rezervarea cazarilor. Mancarea...la restaurantele din zona... Chestia nasoala e ca poti sa te trezesti cu concurenti care, pur si simplu, nu au unde sa se cazeze pentru ca evenimentul tau se suprapune cu un altul care si-a rezervat deja cazarile din zona (era cat pe ce sa patim asta la Baisoara noroc ca am apucat sa vorbesc la hotel inainte ca ceilalti sa plateasca un avans). Ei bine cam greu de facut un eveniment mare. Singurul lucru foarte urat ce se poate intampla este atunci cand cineva face orice legat de motociclism altfel decat din pasiune.

 

Dan Morar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar multi dintre organizatori incearca sa le faca pe toate si le iese aiuria. La o cursa, in mod normal ar trebui ca organizatorii sa se ocupe de cursa si sa incerce sa anunte mai multe numere de telefon pentru rezervarea cazarilor. Mancarea...la restaurantele din zona... Chestia nasoala e ca poti sa te trezesti cu concurenti care, pur si simplu, nu au unde sa se cazeze pentru ca evenimentul tau se suprapune cu un altul care si-a rezervat deja cazarile din zona (era cat pe ce sa patim asta la Baisoara noroc ca am apucat sa vorbesc la hotel inainte ca ceilalti sa plateasca un avans). Ei bine cam greu de facut un eveniment mare. Singurul lucru foarte urat ce se poate intampla este atunci cand cineva face orice legat de motociclism altfel decat din pasiune.

 

Dan Morar

eu personal am vrut sa ii am pe toti aproape sa socializeze,sa se cunoasca,sa se imprieteneasca,de asta am tot incercat cu mancare si cazare la comun,de asta nu am pus cronometre,de asta am dat mai mult cadouri in loc de premii..etc..vad ca nu se poate asa ca fiecare o sa se descurce cu cazarea si masa cum poate in zona..iar daca nu va face placere sa veniti,nu va obliga nimeni..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sper sa nu inceapa iara toti cu prostii si sa o ia razna topicul ca de obicei...

 

Stii? Eu am pretentia ca suntem oameni maturi, cu capul pe umeri, care stiu sa-si rezolve problemele!

Pana primesc un raspuns, am sa-ti spun ca ai scris anterior (si nu e prima data!) ca opresti cometariile in legatura cu acest subiect, dar continui, continui, continui... si nu inteleg de ce? Continui sa te invarti intr-un cerc vicios, care se va tot ivarti si invarti si invarti... si nu se va opri niciodata! ;)

 

Eviti a le spune oamenilor ca voi (respectiv tu si sotia ta) ati incasat banii pentru tot ce s-a intamplat la EMD: participare, cazare si mancare!

Cred ca s-a inteles destul de clar: NU V-A CRITICAT NIMENI PENTRU TRASEU, PENTRU CONCURSUL IN SINE! Chiar ati primit FELICITARI, chiar si de la asa-zisii "carcotasi"! AM RESPECTAT MUNCA CE S-A DEPUS PT. CONCURSUL MOTO! Vrei sa caut citate din topicul respectiv pt. exemplificare?

Comentariile critice au fost numai in ceea ce priveste cazarea, mancarea, apa calda, caldura, lumina etc. "Chestiile astea" care s-au promis de catre voi, s-au platit de catre noi si totusi nu au existat! Ai incasat banii pt. ele (nu tu, e drept, ci Adelina = sotia ta) si cineva a citat mai sus ceea ce ne-ai scris inainte cu mult timp de respectiva cursa. Atata timp cat am platit la voi, pe cine trebuia sa tragem la raspundere? Ne-ai dat ceva la mana, o factura, un bon fiscal, ceva de genul asta, ca sa putem merge si reclama in alta parte? NU! Atunci cui vrei sa spunem? Am incercat sa vorbim acolo cu Adelina (gandind ca tu esti prea ocupat cu traseul si ai altele pe cap), dar si ea ne-a intors spatele! Deci? Trebuia sa bagam capul in nisip si sa spunem ca totul a fost exceptional, dupa parerea ta?

Am inteles ca ai pus suflet in organizare, numai ca pur si simplu nu au mers toate ca pe roate! Asa cum stiu sigur ca ti-ai dorit!

Crede-ma pe cuvant ca aici NU ESTE VORBA DE BANII PIERDUTI! Ci de agresivitatea cu care ai raspuns unor critici bine-meritate in acest sens!

 

Si ar mai fi ceva: am fost la multe concursuri de gen (sigur ne cunoastem cu totii) si crede-ma ca nu am criticat pe nimeni pana acum! Ai vazut cumva vreun post de-al "gastii asteia" (cum ii spui tu) cu critici la adresa celor de la Motomania? Sau a celor de la Buzau? Sau a lui Patrik? Sau a multora care organizeaza astfel de concursuri? NU! Scriu asta ca sa nu mai lasi locul interpretarilor de genul "voi, cei care veniti la curse numai ca sa criticati!", caci nu e deloc asa cum lasi sa se inteleaga! Am avut doar ghinionul sa CREDEM in spusele tale, fara a ne cauta singuri cazare si masa... si atat!

 

Cred ca in loc sa te victimizezi (asa cum o faci de-atata timp), ar trebui sa recunosti barbateste ca au existat neplaceri cu cazarea si masa si ca iti pare rau pt asta, iar ca data viitoare te vei rezuma numai la traseu! Si pun pariu ca toti ar fi fost multumiti! Ai preferat insa sa te exprimi cu jargoane de genul: "Asta e, frate!" Adica: Ati luat teapa!

 

Incidentul trecea de mult timp daca il gestionai cum trebuie: nu mai rascoleai rahatul aruncand cuvinte jignitoare, sau replicand cu agresivitate la orice post pe tema asta! Si nu se mai ajungea aici! E normal ca oamenii sa fie sceptici, atunci cand aud ca organizezi si alte concursuri! Parerea mea este ca TU ar trebui sa inchei acest "conflict" si sa ne vedem fiecare de endureala noastra.

Asta ca sa ne vedem sanatosi la urmatoarele curse! ;)

 

L.E. Si sper sa nu te superi si sa reactionezi iarasi cu posturi acide, caci au fost niste sfaturi prietenesti, iar prieten e cel care iti spune intotdeauna adevarul, oricat de dureros ar fi el! :)

Editat de misha77
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai oameni buni..imi aduc aminte ca v-am cerut scuze public ptr neplacerile de la EMD..eu am luat banii cu o mana si i-am dat cu cealalta..sa nu cumva sa aveti impresia ca ni i-am bagat in buzunar,ba din contra cei cu mancarea ne-au scos pe noi datori 50 de milioane bani din care dupa mari discutii am platit 30..stiu ca v-am promis una si alta dar a fost mai presus de mine sa aduc apa la r...tul ala de camping,iar sa fac socoteli ca aia au cerut un pret pe total si per portie a iesit mai ieftin a fost ultimul meu gand..nu vreau sa pozez in victima intelegeti odata..dar s-a intamplat si asta e ..daca o faceam ptr bani vindeam sponsorizarile si dadeam 10 diplome,nu mai faceam proba speciala care a costat o gramada de bani etc etc..si poate strangeam ceva..in alta ordine de idei din ce ati citit aici sper ca m-am exprimat clar ca nu mai ofer cazare si mancare la nimeni,iar daca nu va face placere sa veniti nu va oblig ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi cer scuze ca nu ma mai pot certa cu voi cateva zile dar maine incepe inchiderea de sezon la valcea si am foarte multi la start..ne certam dupa..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...