Sari la conținut

Sidi Crossfire Sau Scott Genius


Postări Recomandate

hai sa mutam discutia aici ca la magazine ne da soso warn - nu am inteles prea bine soso - e asa grav ca a raspuns omul acolo? nu era mai simplu sa le muti? Cred ca ai exagerat. Sau eu unde ar fi trebuit sa intreb cine aduce Sidi? E ok ca am facut post separat? Zi-ne si noua ca murim prosti. ;)

 

Sa revenim ...

La eventuala revenire pe 2 roti vreau sa ma blindez mai bine. Am 2 perechi de Oxtar TCXPro2 (unele aproape noi purtate un weekend si unele purtate un sezon) care sunt f ok, dar psihic nu cred ca pot sa le mai pun in picioare nici sa duc gunoiul :) M-am rupt de 2 ori in ele. Sunt de vanzare (off topic).

Din ce stiu eu si din ce m-am mai documentat astea sunt cele mai cele dpdv protectie. Scott sunt evident mai bune ca si protectie dar se pare ca e mai greu pana te obisnuiesti sa schimbi vitezele cu ele si cica nu prea simti frana ;) Insa pe mine ma va interesa protectie mai mult decat orice - am reusit sa-mi fac varza ambele glezene si nu mai vreau.

Are cineva Sidi Crossfire? E happy?

Stie cineva cine aduce Sidi sau Scott in RO?

post-1160-1223634053_thumb.jpg

post-1160-1223634064_thumb.jpg

post-1160-1223634082_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ioane , scopul topicului respectiv este prezentarea de catre magazine a marfii pe care o au si a eventualelor oferte.negotzul are topic separat.

acum probabil ca nu vei mai muri prost. eventuale continuari pe privat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa mutam discutia aici ca la magazine ne da soso warn - nu am inteles prea bine soso - e asa grav ca a raspuns omul acolo? nu era mai simplu sa le muti? Cred ca ai exagerat. Sau eu unde ar fi trebuit sa intreb cine aduce Sidi? E ok ca am facut post separat? Zi-ne si noua ca murim prosti. :unsure:

 

Sa revenim ...

La eventuala revenire pe 2 roti vreau sa ma blindez mai bine. Am 2 perechi de Oxtar TCXPro2 (unele aproape noi purtate un weekend si unele purtate un sezon) care sunt f ok, dar psihic nu cred ca pot sa le mai pun in picioare nici sa duc gunoiul :D M-am rupt de 2 ori in ele. Sunt de vanzare (off topic).

Din ce stiu eu si din ce m-am mai documentat astea sunt cele mai cele dpdv protectie. Scott sunt evident mai bune ca si protectie dar se pare ca e mai greu pana te obisnuiesti sa schimbi vitezele cu ele si cica nu prea simti frana :rock: Insa pe mine ma va interesa protectie mai mult decat orice - am reusit sa-mi fac varza ambele glezene si nu mai vreau.

Are cineva Sidi Crossfire? E happy?

Stie cineva cine aduce Sidi sau Scott in RO?

Ionut eu mi-am luat Crossfire de un an, la recomandarea Mangustei, care are Crossfire de vreo 3 ani (cred). ma simt super ok in ele si da iti ofera senzatia de siguranta. am luat bolovani, crengi si tot ce gasesti prin padure si nu am simtit nimic in afara de socul loviturii. m-am mai bucurat ca nu intra apa in ele (deocamdata normal...) dar nici nu pot spune ca am intrat in apa pana la brau si la talpi eram uscat :D m-am dat cu ele si la SM, cu schimbatu' de viteze nu am avut probleme insa cu frana de spate da, blocam roata la fiecare atingere pt ca nu simteam pedala si pe asfalt poate fi cam nasol in unele momente cu toate ca asta-i tot fun-ul la SM. cam asea-s impresiile mele dupa un sezon.

BAFTA si sanatate!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sidi Crossfire Sau Scott Genius?

Exact aceiasi problema o am si eu!

Pentru sezonul urmator vreau bocanci noi (trebuie căci bocancii actuali sunt praf) si cred ca voi opta pentru Genius, dar adus din state la pret decent.

 

Stie cineva cine aduce Sidi sau Scott in RO?

Pentru Sidi am gasit pe siteul oficial http://www.sidisport.com/ urmatorul importator autorizat pentru Romania: http://www.honda-bikes.ro/

Pentru Scott n-am gasit nimic, so far.

 

Am 2 perechi de Oxtar TCXPro2 ...

Si eu tot asa ceva am dar voi zice direct: nu sunt multumit.

N-o sa-mi mai iau asa ceva, pentru analiza detaliata de ce vezi topicul dedicat: /index.php?...t&p=1514942

 

Cine-s astia. Am cautat un nr de tel, ceva, nimic.

Îi Âştiu eu, probabil si alții din Timisoara. Sunt baietii care fac servisare de motoare cross/enduro/sm ... eu unul sunt foarte multumit de serviciile lor.

Daca vrei pot sa-ti dau un numar de telefon, discutam pe privat daca te intereseaza.

 

Modelul este Sidi Charger si este mai bun decat Crossfire.

Eu stiam ca modelul Crossfire este top of the line ...

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru sezonul urmator vreau bocanci noi (trebuie căci bocancii actuali sunt praf) si cred ca voi opta pentru Genius, dar adus din state la pret decent.

 

Eu prefer sa le iau cu factura din RO - bag pe firma, scot tva, intra si la cheltuieli si tot acolo ies.

Gasesti o pereche de Genius la motoadventure - le-a adus din state si le-a lasat acolo la vanzare. cred ca sunt 43

 

 

Pentru Sidi am gasit pe siteul oficial http://www.sidisport.com/ urmatorul importator autorizat pentru Romania: http://www.honda-bikes.ro/

Pentru Scott n-am gasit nimic, so far.

 

am vorbit deja cu ei - o sa aduca un transport nou de sidi-uri in noiembrie

 

 

Si eu tot asa ceva am dar voi zice direct: nu sunt multumit.

 

Eu zic ca la banii aia sunt f ok Oxtarurile. Dar la cat de varza sunt cu picioarele nu vreau sa pun decat "the best"

 

Daca vrei pot sa-ti dau un numar de telefon, discutam pe privat daca te intereseaza.

Stai sa vad ce pret o sa=mi dea Intermotorcycle si daca e diferenta mare iau de la oamenii din TM.

 

 

Eu stiam ca modelul Crossfire este top of the line ...

Asa e. Crossfire sunt cele mai jmekere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Or fi mai smechere pe site, ca pe picior nu sunt.

Am o pereche de Charger si un Crossfire SRS.

Chargerul este de departe mai bun.

Pe picior se simt la fel, dar la Crossfire nu se culca bine clapele si bridele cand le inchizi.

Culmea este ca SRS-ul e facut in italia iar Chargerul este made in RO. :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa mutam discutia aici ca la magazine ne da soso warn - nu am inteles prea bine soso - e asa grav ca a raspuns omul acolo? nu era mai simplu sa le muti? Cred ca ai exagerat. Sau eu unde ar fi trebuit sa intreb cine aduce Sidi? E ok ca am facut post separat? Zi-ne si noua ca murim prosti. :unsure:

 

Sa revenim ...

La eventuala revenire pe 2 roti vreau sa ma blindez mai bine. Am 2 perechi de Oxtar TCXPro2 (unele aproape noi purtate un weekend si unele purtate un sezon) care sunt f ok, dar psihic nu cred ca pot sa le mai pun in picioare nici sa duc gunoiul :D M-am rupt de 2 ori in ele. Sunt de vanzare (off topic).

Din ce stiu eu si din ce m-am mai documentat astea sunt cele mai cele dpdv protectie. Scott sunt evident mai bune ca si protectie dar se pare ca e mai greu pana te obisnuiesti sa schimbi vitezele cu ele si cica nu prea simti frana :rock: Insa pe mine ma va interesa protectie mai mult decat orice - am reusit sa-mi fac varza ambele glezene si nu mai vreau.

Are cineva Sidi Crossfire? E happy?

Stie cineva cine aduce Sidi sau Scott in RO?

 

 

SIDI FLEX FORCE E MAMA CIZMELOR ASCULTA UN SFAT DE LA UN BATRAN

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu se mai fac bre flexforce-uri. Doar charger, crossfire si crossfire srs (cu talpa detasabila/interschimbabila).

 

salut ionut,

aceeasi dilema am avut-o si eu in primavara si dupa ce am rascolit toate review-urile (si crede-ma ca atunci cand spun 'toate', inseamna ca am cautat si comparat foooarte multe ore tot felul de pareri despre cizme, cel putin 2 saptamani, zi de zi) am luat SIDI Crossfire SRS. Modelul continua linia Flex de la SIDI si este top-ul cizmelor de felul asta. Exoscheletul ala de plastic este super rezistent, la fel ca si materialul prorpiuzis din care sunt cizmele. Am intrat si in apa cu ele si n-au nici pe dreaq... A, si cel mai important lucru: sunt extrem de comode datorita articulatiilor, pur si simplu nu exista o 'break-in period', le porti normal direct din cutie.

 

Si ca o concluzie: in primavara, inainte de a le lua, mi-am rupt peroneul cu o pereche de Berik, asa ca si la mine siguranta a fost principalul factor cand am ales astea.

 

De cumparat le-am luat din germania, un site online (www.fc-moto.de). Daca mai ai si alte intrebari baga aici sau YM: ftocari.

Spor la ales si cumparat! :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci de detalii Pacman.

la astea m-am oprit si eu. SRS au in plus talpa detasabila fata de crossfire-ul normal, nu?

 

merci de detalii Pacman.

la astea m-am oprit si eu. SRS au in plus talpa detasabila fata de crossfire-ul normal, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da , SRS au talpa detasabila :SRS = Sole Replacement System (poti pune chiar si talpa de Supermoto daca vrei :disappointed: ).

 

Eu de aici le-am luat:

 

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/de_DE/...-SRS-Boots-0001

 

si s-au miscat foarte prompt oamenii (mi-au venit cu UPS-ul sau DHL, nu mai stiu).

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ionute, asculta ce spun ca le am pe amandoua..SRS-ul e mai de kko decat Charger-ul.

 

am luat Charger-ul de pe Ebay, m-a costat 200+15E transport. Din pacate erau cu un numar mai mari (desi probasem la Honda). Cu toate ca ma simteam f bine in ele (chiar si la un numar mai mare), am prins pe Ebay o pereche de SRS cu un numar mai mic tot la 200 si le-am luat.

Cizmele sunt f bune, dar Charger-ul este mai calitativ (se inchide mult mai bine/usor).

Plus chestia cu talpa schimbabila mi se pare stupida la enduro . Treaba este valabila numai la SM>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de apa, am mentionat si eu acelasi lucru , nu ai de ce sa-ti faci probleme - de ex. cand m-am dus la spalatorie cu mobra sa dau jos namol de pe ea, i-am rugat pe oameni sa dea si pe cizme cu pistolu cu jet si n-au avut nici pe dreaq.... :disappointed: ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dupa indelungi cautari, citit pe net, recomandari etc am ajuns la urmatoarele concluzii:

- Scott Genius momentan nu este ceea ce trebuia sa fie, poate o viitoare versiune v.2 dar pana atunci mai este;

- Sidi Crossfire este intradevar un model de top, pentru care am reusit sa obtin best price, 300 EURO DDP;

- se pare ca all-time best boot este ... Gaerne SG10, o gramada de reviste in domeniu le-au mega-laudat, deasemenea am citit o gramada de pareri pozitive de la diversi utilizatori de prin toata lumea.

Astfel am decis sa-mi iau Gaerne SG12 care este model nou 2009 si este "continuatorul" modelului SG10.

Cateva poze atasate (SG12 si SG10). Deasemenea vezi detalii la adresa http://www.gaerne.com/sg12/

Inainte de toate astea habar n-aveam cine e si ce vrea Gaerne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa indelungi cautari, citit pe net, recomandari etc am ajuns la urmatoarele concluzii:

- Scott Genius momentan nu este ceea ce trebuia sa fie, poate o viitoare versiune v.2 dar pana atunci mai este;

- Sidi Crossfire este intradevar un model de top, pentru care am reusit sa obtin best price, 300 EURO DDP;

- se pare ca all-time best boot este ... Gaerne SG10, o gramada de reviste in domeniu le-au mega-laudat, deasemenea am citit o gramada de pareri pozitive de la diversi utilizatori de prin toata lumea.

Astfel am decis sa-mi iau Gaerne SG12 care este model nou 2009 si este "continuatorul" modelului SG10.

Cateva poze atasate (SG12 si SG10). Deasemenea vezi detalii la adresa http://www.gaerne.com/sg12/

Inainte de toate astea habar n-aveam cine e si ce vrea Gaerne.

si din astea unde se gasesc???????????cine aduce la noi Gaerne???????????

si de asemenea sidi unde segasesc??????????????

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...