Sari la conținut

Seara Blestemata


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

Refugiile astea cu bare, nu mi-au placut de la inceput de cand le-au instalat. As fi jurat ca vor curma ceva vieti. Nu uitati sunt un real pericol si vor mai fi si alte cazuri. Barele alea sunt criminale plus ca refugiile apar pe mijlocul unor benzi ingustandu-le. As fi curios ce experienta avea si cam ce viteza sa fi avut.

 

daca ai fi citit topciul ai fi alfat ca era incepator si mergea cu un intruder de 250 125 , cu 301 km/h

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 163
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Îl cunoÂşteam. Era liniÂştit, prietenos. M-a ajutat cândva. Mi-a fost coleg.

Nu era forjator absolut deloc, iar motocicleta Âşi-a ales-o mai degrabă puturoasă, bătrânească. Se ducea cu ea la serviciu.

 

O secundă neatentie... Se poate intâmpla oricăruia dintre noi. Asta trebuie conÂştientizat.

 

Detalii despre înmormântare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Îl cunoÂşteam. Era liniÂştit, prietenos. M-a ajutat cândva. Mi-a fost coleg.

Nu era forjator absolut deloc, iar motocicleta Âşi-a ales-o mai degrabă puturoasă, bătrânească. Se ducea cu ea la serviciu.

 

O secundă neatentie... Se poate intâmpla oricăruia dintre noi. Asta trebuie conÂştientizat.

 

Detalii despre înmormântare?

 

marti. deocamdata atat stiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu SA L IERTE! :unsure: pacat...nu e nevoie sa moara nimeni...nu mai fortati nota,anticipati tot pentru ca nu ne vedem, e foarte greu sa conduci prea precaut dar trebuie...eu nu stiu cum naiba reusiti sa conduceti safe in bucurestiul asta...doamne, mai mare haos ca acolo n am vazut...adevarul e ca am fost doar in cateva mari orase pe moto,inclusiv in bucuresti, dar ca in capitala....aveti curaj,fratilor...sincer...si o doza de inconstienta...eu ma gandesc ca orice se poate intampla si ma ia cu fiori...eu intr un oras pe care l faci in max6min si ma feresc de incidente/accidente la fiecare iesire, d apai voi...

 

Ma ia cu fiori cand citesc la Accidente...doamne fereste! suntem tineri...si chiar daca nu am fi fost, suntem lasati cu o viata de care nu trebuie sa ne debarasam asa stupid si usor...nu se merita...daca nu avem noi grija de pielea noastra, va asigur eu ca ceilalti cu atat mai putin!! chiar azi era sa o patesc ...de 2 ori..din cauza la niste imbecili...totul e sa eviti...cand poti...cand nu, ...ne intalnim pe topicul asta:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-zeu sa il ierte ... tocmai asta vorbeam cu un prieten ... el are o moto de 125 si vreau sa imi iau si eu ... si pe viitor vrem sa ne luam de 600 ... si l-am intrebat care ar fi sansele sa prindem 60 de ani ... si mia spus ... ca sunt foarte mici ... deh ... asta e viata ... pentru pasiune te sacrifici :rock:

 

 

R.I.P :unsure: inca un frate a plecat de langa noi, inca un suflet ne-a parasit, inca un suflet e sus la cer!

Editat de vajeila
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa-i fie tarana usoara!

Virago 250 e cea mai iertatoare moto pe care am mers! nu mai scoateti idiotenii gen: ce viteza avea? .....prinde 135 km/h maxim..dar nu in oras...de la 80 in sus urca ff greu. e una din cele mai bune moto pentru incepatori! nu viteza l-a omorat pe baiatul asta! mai degraba neatentia sau lipsa de experienta.

Refugiile astea cu bare mi se par cea mai mare idiotenie...si io m-am trezit de cateva ori cu ele in fata...daca nu stii zona si ai masina prin care nu vezi in fata, ai parte de surprize. Pe mobra, mai ales in oras...nu faci altceva decat sa ghidonezi mobra...nu te uiti dupa gagici sau la masini...nu te gandesti la nemurirea sufletului, MAI ALES CA INCEPATOR!

 

pacat, mare pacat! odihneasca-se-n pace!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) Am ajuns la un accident pe Bd-ul Timisoara pe la ora 1:30 unde un baiat cu un chopper (virago 250??) se pare ca nu a vazut refugiul de tramvai si s-a infipt la propriu in gardul de pe marginea acestuia la o viteza destul de mare se pare (motorul s-a oprit cam la 30-40 m). Cand am ajuns, cei de la descarcerare incercau sa-l scoata, baiatul nu misca si era intr-o pozitie destul de naspa, am auzit mai tarziu ca ar fi murit la impact, dar la cum circula zvonurile in astfel de cazuri sper sa nu fie adevarat. Deci este vorba de un Chopper - B 19 VBM.

 

2) In timp ce eram opriti la baiatul din primul accident, au inceput sa se adune motociclisti, iar unul cu un Transalp sau ceva de genul si cu pasagera a cazut vrand sa urce pe linia de tramvai fara sa vada ca este o bordura destul de inalta in acea zona intre carosabil si linie. El ok, fata un picior bulit, bine ca era ambulanta chiar langa ei si au preluat-o instant. Insanatosire grabnica fetei.

 

Cam dupa faza asta m-am gandit ca e ceva in neregula in seara asta si am spus in gluma sau mai in serios celorlalti sa bagam motoarele la caldura. Ok, dar hai sa mai dam o tura pe Cet-Vest sa vedem daca mai e cineva.

 

3) Cand am ajuns acolo, pustiu, am vazut decat un baiat care se dadea si altul (pasager) care se uita la el. In 5 minute ne-am adunat vreo 10 motoare si chiar cand ne-am gandit noi sa urcam motoarele pe trotuar, apar alte 2 motoare in zare care veneau spre noi, presupun pe o roata ca nu i-am vazut prea bine. Primul (R1 nou) pune frana sa traga langa noi iar al doilea (R6 2006) neasteptandu-se ca asta sa franeze asa brusc il ia in plin, mai exact a pus frana brusc, i-a fugit fata si s-a infipt cu farurile in cauciucul spate de la R1. Amandoi au cazut, R1 parea cat de cat ok (deh cauciucul si roata spate au preluat tot impactul) iar R6-ele avea toata fata praf si pierdea ulei. Baietii tinerei amandoi (18-20) au scapat nevatamati, cel de pe R6 (baiat destept) avea combinezon full si la cum l-am vazut dandu-se peste cap ma bucur ca l-a purtat si n-a avut nimic. Celalalt a cazut intr-un fel de pe loc dar s-a lovit la picior neavand protectii. Bafta la reparat.

ce draq se intampla acolo?

Deci, o seara blestemata pe renumitul Bd. Timisoara, dupa cate am vazut in seara asta ma mir ca nu am facut si eu vreo boacana, ca deh sunt mai ghinionist de fel. :unsure:

 

Poza cu chopper-ul . . . baiatul este pe unde se vad ultimile lumini de ambulanta.

 

 

1) Am ajuns la un accident pe Bd-ul Timisoara pe la ora 1:30 unde un baiat cu un chopper (virago 250??) se pare ca nu a vazut refugiul de tramvai si s-a infipt la propriu in gardul de pe marginea acestuia la o viteza destul de mare se pare (motorul s-a oprit cam la 30-40 m). Cand am ajuns, cei de la descarcerare incercau sa-l scoata, baiatul nu misca si era intr-o pozitie destul de naspa, am auzit mai tarziu ca ar fi murit la impact, dar la cum circula zvonurile in astfel de cazuri sper sa nu fie adevarat. Deci este vorba de un Chopper - B 19 VBM.

 

2) In timp ce eram opriti la baiatul din primul accident, au inceput sa se adune motociclisti, iar unul cu un Transalp sau ceva de genul si cu pasagera a cazut vrand sa urce pe linia de tramvai fara sa vada ca este o bordura destul de inalta in acea zona intre carosabil si linie. El ok, fata un picior bulit, bine ca era ambulanta chiar langa ei si au preluat-o instant. Insanatosire grabnica fetei.

 

Cam dupa faza asta m-am gandit ca e ceva in neregula in seara asta si am spus in gluma sau mai in serios celorlalti sa bagam motoarele la caldura. Ok, dar hai sa mai dam o tura pe Cet-Vest sa vedem daca mai e cineva.

 

3) Cand am ajuns acolo, pustiu, am vazut decat un baiat care se dadea si altul (pasager) care se uita la el. In 5 minute ne-am adunat vreo 10 motoare si chiar cand ne-am gandit noi sa urcam motoarele pe trotuar, apar alte 2 motoare in zare care veneau spre noi, presupun pe o roata ca nu i-am vazut prea bine. Primul (R1 nou) pune frana sa traga langa noi iar al doilea (R6 2006) neasteptandu-se ca asta sa franeze asa brusc il ia in plin, mai exact a pus frana brusc, i-a fugit fata si s-a infipt cu farurile in cauciucul spate de la R1. Amandoi au cazut, R1 parea cat de cat ok (deh cauciucul si roata spate au preluat tot impactul) iar R6-ele avea toata fata praf si pierdea ulei. Baietii tinerei amandoi (18-20) au scapat nevatamati, cel de pe R6 (baiat destept) avea combinezon full si la cum l-am vazut dandu-se peste cap ma bucur ca l-a purtat si n-a avut nimic. Celalalt a cazut intr-un fel de pe loc dar s-a lovit la picior neavand protectii. Bafta la reparat.

 

 

Deci, o seara blestemata pe renumitul Bd. Timisoara, dupa cate am vazut in seara asta ma mir ca nu am facut si eu vreo boacana, ca deh sunt mai ghinionist de fel. :rock:

 

Poza cu chopper-ul . . . baiatul este pe unde se vad ultimile lumini de ambulanta.

ce draq se intampla acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Refugiile astea cu bare, nu mi-au placut de la inceput de cand le-au instalat. As fi jurat ca vor curma ceva vieti. Nu uitati sunt un real pericol si vor mai fi si alte cazuri. Barele alea sunt criminale plus ca refugiile apar pe mijlocul unor benzi ingustandu-le. As fi curios ce experienta avea si cam ce viteza sa fi avut.

 

Barele alea au fost puse pt protectia pietonilor care asteapta linistiti pe refugiu tramvaiele -- vezi accidentul din primavara din Bucurestii Noi cu 1 mort, 2 raniti grav si 2 raniti usor, sau cel de pe Bd Basarabia de acum 3 luni cu 2 raniti grav, si exemplele pot continua.

 

Dumnezeu sa-l ierte!

 

off topic: h3ll ai inceput sa alergi dupa accidente acum? :unsure: Nu e bine frate CREDE-MA!!

 

on topic: EXISTA doar in mintea mea o problema sau e vorba de anotimp?? E o saptamana si avem 2 morti moto in Bucuresti si fiecare la neadaptarea vitezei. Ce se intampla cu voi??

 

Off: in seara asta am vazut o chestie interesanta live -- DN1 cu Aerogarii, un moto transalp vrea sa faca virajul la stanga si asteapta linistit in coloana primul la semafor. In instanta in care se face verde si vrea sa plece, din banda 2 ii vine un mertz si ii taie fata, il agata, il dezechilibreaza, moto nu cade. Pilotul si pasagera reusesc sa-l redreseze. Dupa ce aflu ca soferul e ... cineva ... il intreb logica manevrei. Raspuns: ma grabeam, o persoana importanta e la spital pe patul de moarte. Motociclistul a spus ca nu are avarii sau vatamari. Imi pare rau ca nu am putut sa-l ajut cu mai mult. Din pacate, este scenariul clasic de accident tipul "nu l-am vazut". Daca nici in stationare nu sunteti vazuti... eu recomand sa va puneti stroboscoape laterale :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

WOW foarte socant :unsure: ....il cunosc pe tip, a dat examen la ilioara in aceasi zi cu mine...parea cu capul pe umeri si picioarele pe pamant si mergea bine pe motor prin poligon,dar nu am apucat sa vorbesc cu el ! Sincer imi pare rau, Odihneasca-se in pace ! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rahaturile alea de refugii de pe timisoara ,cine masa a proiectat asemenea cacaturi care apar brusc in banda de circulatie ,te pot surprinde extrem de usor daca ai masina in fata si mai ales daca e una mare care acopera tot ,era sa mi-o fur de mai multe ori in acelasi mod si cu masina si cu motoru pe acolo cu toate ca mai trecusem prin zona dar nu des, asa ca uitam mereu de ele si cind brusc masina din fata mea vira dreapta sa acoleasca porcaria,hop aparea ditamai refugiul la 2 m in fata,cineva mai devreme a facut o schema buna a porcariei de acolo.Baiatul a murit nevinovat din cauza unor proiectanti timpiti si a unor directori timpiti care au semnat si platit pentru executia unor asemenea aberatii de refugii.Daca nu stii zona risti sa patesti la fel oricit de incet si prudent ai merge.Sunt sigur ca nu avea mare viteza,motorul respectiv e micut si nu alearga ,accelereaza mai greu si e ultra safe pentru incepatori,accidente mortale cu asa ceva sunt ff rare. RIP si mare pacat ca era foarte tanar...

Editat de cus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rahaturile alea de refugii de pe timisoara ,cine masa a proiectat asemenea cacaturi care apar brusc in banda de circulatie ,te pot surprinde extrem de usor daca ai masina in fata si mai ales daca e una mare care acopera tot ,era sa mi-o fur de mai multe ori in acelasi mod si cu masina si cu motoru pe acolo cu toate ca mai trecusem prin zona dar nu des, asa ca uitam mereu de ele si cind brusc masina din fata mea vira dreapta sa acoleasca porcaria,hop aparea ditamai refugiul la 2 m in fata,cineva mai devreme a facut o schema buna a porcariei de acolo.Baiatul a murit nevinovat din cauza unor proiectanti timpiti si a unor directori timpiti care au semnat si platit pentru executia unor asemenea aberatii de refugii.Daca nu stii zona risti sa patesti la fel oricit de incet si prudent ai merge.Sunt sigur ca nu avea mare viteza,motorul respectiv e micut si nu alearga ,accelereaza mai greu si e ultra safe pentru incepatori,accidente mortale cu asa ceva sunt ff rare. RIP si mare pacat ca era foarte tanar...

 

vei naste niste polemici fara de capat, banuiesc ca stiai asta, sunt(eti) incepatori, unde dracu sa inveti sa mergi pe strada? pe playstation(raptor o sa zica pe circuit), nu, prietene, a avut un ghinion enorm accentuat de faptul ca a fost incepator, atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Refugii proiectate cu c__u ,mare branza daca ar trasa benzi continue (chiar duble),sageti pe asfalt ,vizibile,cu 30-50 m inainte de acestea,sau lumini suspendate cu sageata ca la treceri.Zilnic repara refugiul de la Adesgo din fata ,dar parca au mintea blocata ,cei care se ocupa de astea.Chiar ma intreb cati tre sa-si mai boteasca masinile sau chiar sa-si piarda viata.Platim prin impozite niste retardati care gandesc ca atunci cand intri intr-o intersectie tre sa te uiti la indicatorul celuilalt ca sa-ti dai seama cine are prioritate.Vine unul din alt oras si stie ca tre sa faca stanga in prima intersectie.Se angajeaza pe banda stanga.Cand sa vireze vede un obligatoriu inainte sau la dreapta si o tabla cu traseul de urmat.Care trebuia pusa cu 50 m inmultit cu cate benzi sunt.Felul in care vad acesti domni circulatia ,nu face decat sa transforme Bucurestiul intr-un labirint cunoscut doar de cei care il parcurg des.Un labirint fatal. Sa monteze naibii un semnal luminos chiar in capul refugiului, intr-o teava de 2-3 metri ca sa fie vazut si de a 7-a masina din coloana.Incep sa cred ca intentionat nu fac nimic pt a da de lucru celor cu bordurile,celor de la accidente usoare,mecanicilor auto,salvarilor ,spitalelor,asigurarilor ,etc.

 

E aproape sinucidere sa astepti tramvaiul pe un astfel de reasa zis refugiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-ti refugiile in pace ca nu au nici o vina(daca trebuie facut ceva este in legatura cu semnalizarea lor pe timp de noapte) cauza este probabil neatentia,experienta redusa si un ghinion fantastic care din pacate a fost prea scump platit!Cand cei care l-au insotit pe baiat vor iesi din starea de lasitate de pana acum poate vor lamuri exact ce s-a intamplat acolo!Desi cred ca daca nu au avut curajul sa stea acolo alaturi de el nu vor avea demnitatea sa spuna ce si cum s-a intamplat!

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa-ti refugiile in pace ca nu au nici o vina(daca trebuie facut ceva este in legatura cu semnalizarea lor pe timp de noapte) cauza este probabil neatentia,experienta redusa si un ghinion fantastic care din pacate a fost prea scump platit!Cand cei care l-au insotit pe baiat vor iesi din starea de lasitate de pana acum poate vor lamuri exact ce s-a intamplat acolo!Desi cred ca daca nu au avut curajul sa stea acolo alaturi de el nu vor avea demnitatea sa spuna ce si cum s-a intamplat!

Dumnezeu sa-l odihneasca!

Cu siguranta atunci cand l-au proiectat s-au gandit cum se vor comporta capetele alea de teava ,la un impact cu auto sau motocicleta.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si daca in locul refugiului, era o piatra de caldaram aruncata de fr'un camion? sau o saltea(vezi ceva post-uri), ce se intampla? oricum este ciudat de ce au plecat ''prietenii'' lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare rau de baiat! sa se odihneasca in pace acolo Sus!!!

 

din pacate toti avem dreptate cu aceste refugii care sunt capcane pe sosele... nu au nici un fel de autocolant reflectorizant pe ele, nu stii cand iti apar in fata, eu era sa iau multe cu masina, cu mobra norocul meu nu mi-a iesit nici unul in cale... baieti trebuie sa fim atenti, foarte atenti, in ziua de azi probabil si un chistoc de tigare aruncat pe sosea ne poate darma...:unsure:((

 

 

 

R.I.P. ....:rock::-<

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU A PLECAT NICI UNUL DIN PRIETENII LUI. Terminati nabii cu aberatiilea astea; a inceput de la unu care "a auzit" ca prietenii lui a plecat, si toti credeti exact asta s-a intamplat. Sunt unul din aia care l-au cunoscut si am stat pana la 4 dimieata acolo. Si la fel am vazut cum mai toti care "se dadeau" pe Timisoara au stat 20 de minute si au taiat-o. Nu stiu cine a reusit sa spuna rahaturile astea cu plecatul nostru de acolo, defapt nici nu conteaza, dar din momentul in care TU ca forumist indarjit iti dai cu parerea la un subiect despre care ai CITIT ajungi sa intinzi un rahat mai mare ca tine. Daca ai ceva de zis, hai la inmormantare si da-ti cu parerea TU forumistule. Daca nu lasa, te rog, scenariile si aberatiile tale pentru tine; ca de altfel si RIP-urile scrise pentru a acumula posturi. A murit un om, asta e respectul pe care il aveti fata de el?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai, pana la urma cum s-a intamplat?

 

Dumnezeu sa-l ierte pe baiat, mare pacat! :unsure: :rock:

 

Niste marcaje cum trebuie ar rezolva problema acolo.

 

Stiu un oras unde sunt refugii din astea in mijlocul drumului pe o artera importanta, dar nu au gardut si sunt si niste marcaje cat casa. Chiar si asa, era sa iau unul in plin odata noaptea, fiind in spatele unei masini. Bine, nu cunosteam deloc zona, cred ca eram prima oara acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi e greu sa vorbesc despre el la timpul trecut...

Il cunosc pe Andu de 10 ani. Cam de pe vremea cand a intrat la liceu.

Impartim aceasi pasiune pentru muzica rock si mai nou si pe cea a motocicletelor. Am mers cu el doar o data dar a fost suficient cat sa-mi dau seama ca nu era un vitezoman si era prudent.

Nu pot sa-mi explic ce s-a intamplat aseara. A platit prea scump...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...