Sari la conținut

Accident mortal Rontz


Thomas
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 630
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Ieri dimineata am ajus adormit la munca, am deschis magazinul si am vazut masina....Am intrat in service sa-l salut pe colegul Sergiu, mecanicul, si am auzit veselie. Rontz, Serge si Tudor care radeau in hohote...deh, povestiri, motoare...etc.

Am stabilit e marfa o sa ia intr-un ras continuu, am incarcat si a plecat...era vesel, dar somnoros....Mi-a luminat dimineata de Luni, apoi am aflat.

Rontz, fie-ti drumul luminat de Africa Twin-ul mult visat. O sa ne lipsesti :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E greu de descris ce e in sufletul meu acum... Fiecare prieten ce pleaca imi infige in suflet un cutzit care ma sfasie... Plecare lui Rontz mi-a rupt sufletul in mii de bucatzi ce nu isi mai gasesc linistea. Sunt la munca si colegii nu intzeleg de ce sunt trist si plang... E tare greu sa stii ca nu o sa iti mai vezi niciodata un prieten drag. E drept ca ramane adanc in inima ta, si il stii traind acolo, dar nu este de ajuns. Dumnezeu are planurile lui ciudate, dar parca in ultima vreme prea isi bate joc de noi...

Veste accidentului am primit-o pe mess, de la o prietena, sub forma unui link. Ma gandeam ca imi arata ceva haios, sau vreo fotografie frumoasa. Dupa ce am deschis linkul, am crezut ca o sa turbez de nervi si de durere. Ma simtzeam atat de inutil, aici, in mijlocul marii. As fii facut orice sa il stiu bine... Orice... I-am scris prietenei mele sa nu imi mai trimita niciodata astfel de vesti. Ma dor prea tare.

Azi, speram sa aflu vesti, eram curios cum se simte dupa operatzie, sa stiu ca e O.K. Ce zi blestemata....

Probabil ca lui Dumnezeu ii placea cum zambeste Rontz, ii placea firea lui vesela, si plictisit, l-a chemat la el. De acum stiu... Zilele frumoase, in care soarele ne zambeste si pasarile ciripesc vesel, in care vantul adie usor, managindu-ne fatza, sunt trimise de Rontz, de sus. E felul lui de a spune ca e alaturi de noi, pe sosea, pe motor, in suflete...

Pana in ziua in care ne vom revedea in ceruri, ramas bun prieten drag... :unsure: Rontz tata, maimutzoiul asta a fost creat pentru tine. Te caracterizeaza...

 

P.S. stie cineva date concrete referitoare la locul si data inmormantarii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand familia va hotari exact ziua si locul, o sa se dea de veste... stiu ca Rontz s-ar fi bucurat sa vada o coloana de motoare venite pentru el... :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu l-am cunoscut f bine...... il stiu de la concertul maiden si din inca o plecare pe la munte..... dar din cat am vorbit cu el, mi-a parut un om f bun, un tip super de treaba si haios, mai mereu glumea sau radea.... am fost cam data peste cap cand am aflat , mai ales ca il si stiam..... imi pare f rau..... condoleante familiei si sa se odihneasca in pace. d-zeu sa-l ierte !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rontz a fost unul dintre putinii Oameni carora nu le e teama sa-si arate caldura sufleteasca si in ochi. Fara masti, fara duritati, iti oferea sufletul pe tava. Curajul lui e rar si 'plecarea' lui inseamna mai mult decat o pierdere obisnuita. Nu exista cuvinte. Il vedeai mereu vesel, cald, cu o vorba buna si un sfat de nadejde, era nerabdator sa asculte visele tale, nu aveai cum sa nu le asculti cu drag pe ale lui. Golul e si mai mare la astfel de Oameni din ce in ce mai rari. Incerc sa ma gandesc ca stie acum, de pe motorul visat, cat de drag ne era si... ne este.

 

RIP!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce pur si simplu DE CE?! :unsure:

Nici acum nu imi vine sa cred, e vorba de omul cu care trecea mai repede timpul la RAR acum 2 ani cand imi inmatriculam primul motor, e vorba de omul care m-a invatat la o bere la Ursu ca Regina, kitul de lant e praf, e vorba de omul cu care trebuia sa lucrez acum ceva timp...Nu imi vine sa cred, chiar nu pot....

Nu am inchis un ochi toata noaptea, e incredibil...Dumnezeu sa te odihneasca in pace Rontz, sa ai grija de noi de acolo sus!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dumnezeu sa-l ierte! :unsure: :rock:

 

A fost unul dintre primii oameni pe care i-am cunoscut in lumea moto. Acum 3 ani si un pic. Inca incerc sa ma resemnez. :D Cum spunea si GeSeRica, nu ne alegem cand ne nastem si cand murim. Acum putem doar sa-i pastram amintirea.

Voi incerca pe cat posibil sa ajung la inmormantare.

 

Sa-ti fie tarana usoara, Rontz! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Continuu primesc pe mess: rontz al nostru?! ceee??? nu pot sa cred?!

Era omul tuturor, cred ca multi au fost sfatuiti in privinta moto de catre el, era dornic sa ajute pe oricine, iar pasiunea lui pentru motoare era mai presus de orice...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:unsure: TRIST! FOARTE TRIST! :rock:

RONTZAILA!

Ai fost printre primele persoane de pe motociclism, cunoscute de mine!

Asta se intampla prin 2004!

Primul contact pe care l-am avut, a constat in propunerea de a ma gazdui pe perioada desfashurarii SMAEB-ului 2004!

Brusc!

Fara sa stim unul de altul!

Fasa sa ne fi zis nici macar o singura data , inainte, "SALUT!".

A fost... o lectie!

Pentru mine!

shi nu am uitat-o!

O sa imi fie dor de tine, o sa imi lipseasca placerea de a te imbratisha, asha cum nu multa lume stie ca o pot face!

O sa imi lipseasca shi shansa de a-ti zice cat sunt de invidios pe zambetul tau de hyperstar!

Imi lipsesti ca shi om!

Ai fost un exemplu pentru mine, mai ales la capitolul de calm.

Singurul lucru la care ma gandesc, e ca te-a luat Cel de Sus, pentru ca el a vazut cat de innegurate sunt vremurile shi sufletele oamenilor si a avut nevoie de tine pentru a-i lumina, a-i incalzi shi molipsi cu caldura ta!

Plus ca poate are nevoie de un ajutor de nadejde care intelege ce inseamna pentru unii motociclisti (sanatoshi la cap!) pasiunea pentru motoare, ajutor care sa ii fereasca de a fi destinatia "RIP-urilor"!

Multora dintre cei ce te-au cunoscut le lipsesti!

Singura consolare directa, e faptul ca ai fost, esti shi vei fi iubit!

 

Pe curand, Rontzaila!

Editat de MOTOBRAND
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta vreau sa beau

Sa uit de-orice nevoi

Sa sparg paharul si sa zic:

Sunt acum, aici, cu voi

 

Nu stiu cat timp mi-a mai ramas

Dar vreau sa mi-l petrec

Cu voi care mi-ati fost alaturi

La bine si la greu

 

Si de-o fi si eu sa mor

Nu vreau sa va intristati

Sa cantati si sa jucati, pana-n zori...

Si daca din cand in cand

O sa ma primiri in gand

Voi fi aproape de voi

 

Inchin paharul si va spun:

Ii multumesc Celui de sus

Ca mi v-a dat prieteni buni

Si nu-s singur pe acest drum

 

Si de-o fi si eu sa mor

Nu vreau sa va intristati

Sa cantati si sa jucati, pana-n zori...

Si daca din cand in cand

O sa ma primiri in gand

Voi fi aproape de voi

 

Si de-o fi si eu sa mor

Nu vreau sa va intristati

Sa cantati si sa jucati, pana-n zori...

Si daca din cand in cand

O sa ma primiri in gand

Voi fi aproape de voi

:unsure: :rock: :D

post-19960-1223965679_thumb.jpg

post-19960-1223965697_thumb.jpg

post-19960-1223965715_thumb.jpg

post-19960-1223965746_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci rontz se ducea la targu mures.....unde dobrescu avea un magazin.....un alt pui de "mymoto" pe care il lauda unii, aici, pe forum, cand oamenii au nevoie de sfaturi, nu de publicitate.....e mult mai rentabil sa alergi un "sclav", nevoit sa-si plateasca ratele la motorul mult dorit decat sa angajezi un om in zona, pe care nici nu-l cunosti si nu stii ce-i poate pielea, deh, poate te fura cu cateva mii de lei vechi, de un pachet de tigari, nu mai bine alergi un om aiurea? zi si noapte, in ture, daca se poate....sa exploatam totul.....doar ne intra niste bani in buzunar.....noaptea pe drum, a doua zi la magazin.....urmatoarea zi pe drum.....nu e mai bine asa? banii intra in buzunar.....acum, acei bani au curmat o viata.....da, poate ca e si vina lui, caci a acceptat.....dar poate ca el chiar isi traia visul.....acum nu mai e nici el si nu mai e nici visul lui.....dar banii au ramas.....sa ai burta plina, dobrescule, e cel mai bine asa.....sa nu simti nici o lipsa.....nu are rost.....sincer, verdele asta ma cam face sa borasc.....oare sunt singurul?

rontz a acceptat asta si, intr-un fel, e vinovat de moartea lui.....dar, oare, nu a fost cineva care sa se fi "ingrasat" de pe tot timpul in care el a tot alergat?.....si, oare, nu a tot fost aburit cu aceste deplasari? ceva mai multi bani, promisiuni, speranta de a ramane cu ceva mai multi bani dupa achitarea ratei?.....io tot stau si ma intreb.....merita? :unsure:

acum, toti vor spune ca nu.....dar, poate rontz a murit fericit de faptul ca el si-a demonstrat pentru el insusi ca poate pana in ultima clipa.....

totusi, nu prea mai conteaza.....

ceea ce acum conteaza cu adevarat pentru mine este ca eu si el nu am apucat sa bem o bere impreuna si faptul ca nu voi mai avea niciodata aceasta sansa.....

la urma urmei, verdele a invins din nou.....eu ma bucur sincer pentru el.....

 

si nu, "declaratia" mea nu se vrea a acuza.....este doar regretul meu pentru faptul ca nu am apucat sa schimb si eu cateva vorbe mai lungi si uitate cu acest "coleg rontz"

e adevarat, oamenii mai si mor.....dar, la tine nu m-am asteptat in nici un caz la asta....cel putin nu zilele astea....

Ai o problema prietene,si nu e una usoara!!Ar mai fi multe de discutat si pe seama topicului dar dupa cate am citit nu e nimeni capabil sa judeca asa om.Imi pare rau pentru prietenii lui si familie.Dumnezeu sa-l odihneasca!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RIP RAUL.

Pacat de el.

 

L-am cunoscut pe la petrecerile lui BiG.

Impingeam o data la motoreta ca mi se rupsese cablul de ambreiaj si m-am intalnit cu el pe strada.. mi-a dat nr lui de tel sa-l sun in caz ca poate sa ma ajute. Aveam biletul cu nr lui de tel pe birou, tot ziceam sa-l bag in agenda.. n-am apucat, acum din pacate nu mai are nici un rost.

Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In seara asta vreau sa beau

Sa uit de-orice nevoi

Sa sparg paharul si sa zic:

Sunt acum, aici, cu voi

 

Nu stiu cat timp mi-a mai ramas

Dar vreau sa mi-l petrec

Cu voi care mi-ati fost alaturi

La bine si la greu

 

Si de-o fi si eu sa mor

Nu vreau sa va intristati

Sa cantati si sa jucati, pana-n zori...

Si daca din cand in cand

O sa ma primiri in gand

Voi fi aproape de voi

 

Inchin paharul si va spun:

Ii multumesc Celui de sus

Ca mi v-a dat prieteni buni

Si nu-s singur pe acest drum

 

Si de-o fi si eu sa mor

Nu vreau sa va intristati

Sa cantati si sa jucati, pana-n zori...

Si daca din cand in cand

O sa ma primiri in gand

Voi fi aproape de voi

 

Si de-o fi si eu sa mor

Nu vreau sa va intristati

Sa cantati si sa jucati, pana-n zori...

Si daca din cand in cand

O sa ma primiri in gand

Voi fi aproape de voi

:unsure: :rock: :D

off...ce trist si soptit a sunat cantecul asta aseara...am aprins lumanari la magazin....unde altadata faceam glume si mancam un sandwich...un prigat de visine rontz? pozele sunt de la spectacolul de artificii...ce mai radea rontz de piciul meu atunci...ce de amintiri frumoase...si ce om am pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici mie nu mi-a venit sa cred, cand am vazut mesajele in offline pe mess. Eram sigur ca poate este alt rontz, nu rontz al nostru. Dintre "motociclistii adevarati", chiar realizez ca el era cel mai bun, dupa felul cum apreciez eu motociclistii. Mereu cand il intalneam imi aminteam de primele zile cu simsonul, din urma cu aproape 10 ani, cand mergeam la filip dupa o supapa si rontz era mereu curios cu "ce e aia". Era genul de om care nu stia sa spuna nu. Pacat ca tocmai asta... cea mai mare calitate a lui l-a dus si spre tragedia asta.

Cand am citit, am crezut ca a murit pe motor. Fix in secunda aia m-am gandit ca daca i s-a putut intampla lui, atunci mi s-ar putea intampla si mie, sa zic multumesc pentru kilometri frumosi de pana acum si sa las motorul de maine. Nici nu mai stiu ce sa zic, e prima data cand se duce un cunoscut din lumea moto. Ciudat. zic cunoscut, desi realizez ca eu il consideram un prieten, nu doar un cunoscut.

 

Imi pare atat de rau ca nu l-am luat la o bere, acu o luna, la intrunirea de la Rasnov.... ultima data cand l-am vazut, dar imi pare atat de bine ca i-am strans mana cat am putut de tare si am inceput sa simt si eu pe fata mea zambetului lui, bucuria de a ne fi vazut dupa vreun an in care nu mai ne intalnisem.

 

...acum sunt mai linistit, cand o sa ajung si eu sus acolo, stiu ca macar o sa am cu cine ciocni o bere rece.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu l-am cunoscut, dar m-au impresionat cuvintele voastre!

 

Dumnezeu sa-l ierte!

 

:unsure: :rock:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am aflat aseara, inca nu-mi vine sa cred...

Ne-am cunoscut in Etrusco (pe vremea cand era full de motociclisti) printr-un prieten comun.

Mereu vesel si deschis cand te intalneai cu el, o sa ne lipseasca...

Am recitit din arhiva messului discutiile avute cu el in general, sfaturile primite de la el....

O sa ne lipseasca mult

 

Sa-ti fie tarana usoara, Rontz!

 

post-5416-1223966238_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...