Sari la conținut

Schimbare Cauciucuri


Purghy
 Share

Postări Recomandate

Minim slick :cheers:

 

 

Gumele le schimbi cand ai chef sau cand s-a sters profilul pe centrul gumei.Chelie, adica.

Daca te interesa nr de km pt un cauciuc, variaza mult in functie de motor/guma/utilizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Daca vrei sa fie ca la carte uita-te la gume,au intre canale niste ridicaturi mici(martori).

Cind profilul gumei se toceste pina la acel nivel trebuie sa-l schimbi.Mai poti simti si motocicleta cum se comporta,dar asta tine de experienta.

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt mai tampa asa ca insist. Nu va suparati! :cheers:

 

Adica trebuie sa masor pe centru, intre ridicaturi si daca am mai putin de 1mm sau 3mm (???) inseamna ca trebuie sa le schimb?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce punct de vedere te intereseaza schimbatul???? legal sau cat timp poti merge safe cu motorul?????

daca te intereseaza sa fii in regula cand te opreste garcea tre sa ai min 1mm sau 3mm :cheers: ....nu mai stiu exact dar oricum nu cred ca te va intreba cineva ceva vreodata decat daca vor fi tocite la maxim ceea ce inseamna ca nu prea mai poti merge cu motorul.....

daca te intereseaza sa mergi safe trebuie sa schimbi cand simti ca motorul nu mai functioneaza corect dpdv al gumelor....nu mai are aderenta, pe viraje nu mai sta bine, etc.....

cu gumele nu e de glumit asa ca ar tre sa le schimbi inainte sa se toceasca fff mult....

 

exemplu: am pus michelin pilot power( cica cele mai bune gume de strada) pe un zx6r si dupa 6-7 mii de Km sau dus un pic...se vede ca s-au tocit daca te uiti atent.... am intrebat si eu pe cineva cam la cat timp ar tre sa le schimb????? cica 15.000KM cam atat tin gumele astea daca mergi normal , adik fara fara acrobatii pe strada, fara dat pe circuit, etc.....

 

ps: durata unei gume tine de mai multe chestii: tip motor, tip cauciuc, felul cum mergi.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In anglia se pare ca limita pentru moto e 1 mm.

 

In pagina vezi cum arata indicatorul de uzura la masina .

http://www.2pass.co.uk/tyres.htm

 

Pt masurat adincimea poti folosi moneda de 50 de bani pe care tocmai am masurat-o :

- distanta dintre linia care subliniaza 'BANI' si margine e 2 mm in punctul cel mai departat.

- distanta intre coltul lui I (din banI) sau al lui B si marginea monedei e 1 mm.

 

Edit : masuratoarea se face in locul cel mai putin adinc : pe mijloc pentru oameni normali cu cauciucuri corect umflate. Pt cazuri patologice (cauciucuri dezumflate sau cei care merg mai mult de 50% din timp pe curbe), se masoara in lateral, unde e cauciucul cel mai tocit.

Editat de mihaip
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fir-ar, nu am 50 de bani!!! :cheers:

:baldy:

Normal ca ma intereseaza pentru propria-mi siguranta! Nu imi pasa ce zice nenea garcea. Eu am trecut de 12.000 km si cauciucurile nu au fost schimbate niciodata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fir-ar, nu am 50 de bani!!! :cheers:

:baldy:

Normal ca ma intereseaza pentru propria-mi siguranta! Nu imi pasa ce zice nenea garcea. Eu am trecut de 12.000 km si cauciucurile nu au fost schimbate niciodata.

 

pai atunci gandeste-te sa le schimbi cat de curand......

iti recomand michelin pilot power.....

.... daca te intereseaza suna-ma si vorbim..... 0746326294 sau 0722742101.....

eu unul asta recomand..... am folosit si alte gume dar cand am pus michelin s-a schimbat total motorul......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit dimensiunile care imi trebuie la Pneurom:

pentru fata:

PIRELLI City Demon Front 3/0 - 18 - 47 S 2,420,463 lei

sau

METZELER Perfect ME 77 3/0 - 18 TL 47 S 2,491,146 lei

 

pentru spate:

PIRELLI City Demon 130/90 - 15 - 66 S 3,499,673 lei

sau

METZELER Perfect ME 77 130/90 - 15 - 66 S 4,185,385 lei

 

Ce sa iau? Pirelli sau Metzler?

Ce inseamna TL?

La mine in carte scrie asa:

FATA: 3.00-18 47P

SPATE: 130/90-15M/C 66P

 

Le-am ales bine pe alea din lista?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TL=Tubeless Tyre

http://www.metzelermoto.co.uk/product_info/marking/index.htm

 

Intre Pirelli si Metzler cred ca poti sa iei Pirelli pt simplul motiv ca e mai ieftin.

Acum trebuie sa vezi si care sint cu sau fara camera si de care iti trebuie.

 

Metzlet tubeless pe spate se pare ca sint mai scumpe :

METZELER Perfect ME 77 130/90 - 15 TL 66 S 4,588,795 lei

 

Pirelli or fi si ele tubeless ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Salut..

Tu ia-ti care sunt mai ieftine.La Virago nu se pune problema ca la un motor de viteza si oricum la chopper o guma noua te tine 30.000 cel putin.Eu am Metzeler pe Vulcan,am facut vreo 12.000 si nu se vede nici o urma de uzura.

Bafta multa..

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cauciucurile se schimba dupa cum au zis multi de altfel atunci cand profilul lor se sterge. De obicei un cauciuc uzat incepe sa te fure la mers, mai ales pe apa sau nisip si daca nu te mai intelegi cu el atunci il schimbi. De ex. eu am schimbat un cauciuc dupa ce am facut 3 pene pe spate intr-o saptamana, ceea ce mi-a intarit convinderea ca acel cauciuc e uzat si trebuie schimbat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toate sunt tubeless...

 

la mine in manual scrie "with tube"

 

Stie cineva daca Metzler sunt mai bune decat Pirelli?

 

 

Vezi ca la roti cu spite nu merge TL. De fapt sunt niste jante care permit TL cu spite prinse pe lateralul ei,nu pe centru ca la biciclete. A mea are spitele pe centru, nu pot folosi fara camera. Vezi un pic si la a ta, dar eu din cate am vazut nu cred sa poti pune TL. Vezi sa nu iei cauciucurile si apoi sa te uiti la ele in vitrina !

 

later edit: m-am uitat la poza ta din profil.Nu se vede f clar, dar ai spitele pe centru nu pe marginea jantei. Asta inseamna ca nu poti pune TL, spitele nu etanseaza deci trebuie obligatoriu camera.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

corect, stress....

eu ma gandeam la posibilitatea de a fi mai ieftine cauciucele :cheers: celelalte decat TL, si nu ar merita sa dai mai mult decat poti folosi. A fost o exprimare gresita de a mea, cea cu uitatul in vitrina....

@purghy, ideea e sa nu uiti de camere. Daca pe astea ai mai facut pene , etc...schimba-le si pe ele iarna asta , daca tot faci o intinerire !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci gandeste-te sa le schimbi cat de curand......

iti recomand michelin pilot power.....

.... daca te intereseaza suna-ma si vorbim..... 0746326294 sau 0722742101.....

eu unul asta recomand..... am folosit si alte gume dar cand am pus michelin s-a schimbat total motorul......

 

 

Salut,

 

Am si eu nevoie de un sfat: am un Kawasaki ZZR 600 si trebuie sa schimb cauciucul pe spate ca e varza. Cum sunt mai incepator si asta e prima schimbare de anvelopa nu stiu ce sa aleg si mai ales de unde sa-l cumpar ??? Ce marca e mai buna pentru ce am eu nevoie si de unde gasesc la un pret rezonabil ?

 

CRASHMX: unde gasesc un MICHELIN Pilot Power si la ce $ ? (pe spate am 160/60 ZR 17 69W )

 

Mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

help

 

la service printre altele mi-au spus ca trebuie sa schimb si cauciucurile deoarece desi nu sunt tocite, "s-au intarit" in timp din cauza conditiilor atmosferice (foarte cald)

 

este posibil asa ceva sau vor sa ma talhareasca?

 

intr-adevar motocicleta nu prea a fost folosita inainte s-o cumpar si cauciucurile au o vechime mare dar putini kilometri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Am si eu nevoie de un sfat: am un Kawasaki ZZR 600 si trebuie sa schimb cauciucul pe spate ca e varza. Cum sunt mai incepator si asta e prima schimbare de anvelopa nu stiu ce sa aleg si mai ales de unde sa-l cumpar ??? Ce marca e mai buna pentru ce am eu nevoie si de unde gasesc la un pret rezonabil ?

 

CRASHMX: unde gasesc un MICHELIN Pilot Power si la ce $ ? (pe spate am 160/60 ZR 17 69W )

 

Mersi !

 

Salut,

Intra si tu pe link-ul urmator, si "inregistreaza-te": :lol:

/index.php?showtopic=29169

 

Incerc sa strang impreuna informatiile despre zezerici:)

 

De exemplu, am scris si acolo... eu mi-am gasit cauciuc pe fata - (120/60 R17) - in targ la Vitan, second-hand, marca Metzeller, cu o gaura de cui reparata apoi cu 200.000; in rest e super ok (parea nerulat)

Am dat 700.000 pe el si cred eu ca merita. S-ar putea sa gasesti si pentru spate!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...