Sari la conținut

Save The Sport! Ride Stealth!


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 120
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

ce-mi place poza aia facuta din interiorul unui ... 4x4.

sa mergi cu snowmobilul pe iarba ..... e prea de tot.

 

Intru si eu aici putin in discutie ca sunt din zona.

Poza este facuta din elicopterul lui Romeo Dunca, drumul care se vede in poza nu e facut de motoare si ATV-uri ci de buldozer. Ce sa zic astia de la ONG exagereaza, arunca si ei o bomba in presa sa nu zica ca n-au facut nimic, se zbat degeaba cu parcul national dar la mijloc sunt interese economice mult mai mari. Se investeste in partii de ski, la Muntele Mic se vor instala eoliene si exista aprobari pt. asta, deci nu mai poate fi vorba acolo de parc national.

Toata lumea crede ca noi enduristii distrugem cu motoarele dar nimeni nu vorbeste de cei care taie padurile, de urmele lasate de TAF-uri, de gunoaiele de pe la stane.

Poate acum multi or sa imi sara in cap ca eu fac bani din enduro dar v-am spus care este realitatea acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intru si eu aici putin in discutie ca sunt din zona.

Poza este facuta din elicopterul lui Romeo Dunca, drumul care se vede in poza nu e facut de motoare si ATV-uri ci de buldozer. Ce sa zic astia de la ONG exagereaza, arunca si ei o bomba in presa sa nu zica ca n-au facut nimic, se zbat degeaba cu parcul national dar la mijloc sunt interese economice mult mai mari. Se investeste in partii de ski, la Muntele Mic se vor instala eoliene si exista aprobari pt. asta, deci nu mai poate fi vorba acolo de parc national.

Toata lumea crede ca noi enduristii distrugem cu motoarele dar nimeni nu vorbeste de cei care taie padurile, de urmele lasate de TAF-uri, de gunoaiele de pe la stane.

Poate acum multi or sa imi sara in cap ca eu fac bani din enduro dar v-am spus care este realitatea acolo.

Subscriu,eu zic asta demult aici dar .............

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Frumoasa ideea. Imi place si nu cred ca sunt "ipocrit" prin asta :laugh:)

 

Intradevar sunt endurist. Prin asta intradevar poluez. Este hobby-ul meu la fel cum al altora este sa impuste animale nevinovate, sa pescuiasca, sa joace la ruleta etc etc. Intotdeauna am fost de parere ca fiecare barbat (ca sa nu fiu acuzat de discriminare sau misogism) si chiar si femeile, isi are nebunia lui! Mai multe sau mai putine defecte sau calitati dar dintre ele una se evidentiaza in mod clar si aceea este nebunia sa. Poti face ceva impotriva hobby-ului? NU! Este o boala, un drog ce te macina din interior, simti cum adrenalina iti pompeaza in vene fie ca astepti cerbul in bataia pustii, numarul la ruleta, urmatoarea curba pe circuit sau urci o panta pe munte cu motorul fie ca e plina de noroi, pietroaie sau gropi. Ce putem face in caz ca placerea noastra suprema devine supararea altora (in cazul nostru unii oameni, animale si natura in general? Doua variante:

1. RENUNTI (ceea ce nu prea e cazul)

2. Incerci sa reduci acele suparari prin aplicarea regulilor enumerate mai sus si pe care ne le mai spun inca odata. In general ele tin de bunul simt al fiecaruia. Cand acesta este inexistent atunci este o problema si din cauza unora sufera toti. Pentru ca niciodata nu s-a intamplat sa se tina cont mai mult de faptele bune decat de cele rele. Chiar daca trec 4 grupuri de enduristi linistiti vine al 5-lea care sfideaza orice regula si atunci oamenii (majoritatea) isi formeaza parerea (din pacate) dupa cei "rai". In fine, nu suntem aici sa facem morala:D dar in concluzie cred ca daca fiecare ar incerca sa respecte acele cateva reguli cred ca natura si ceilalti oameni ar avea mai putin de suferit, ne-ar oferi mai multe si cred ca fiecare dintre noi ar fi mai multumit de sine. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Eu zic ca pana se interzice sportul, mai e muuult. Pana la urma e Romania.(regret sa spun asta)

 

Nu vreau sa fiu inteles gresit, sunt destul de stealth, sustin asta, dar nu o sa se interzica, cel putin in urmatorii 20 de ani, zic eu. Mai avem mult de mancat pana sa ajungem la nivelul de civilizatie al nemtilor.

 

Si unpic de offtopic: recilarea plasticului polueaza mai mult ca si fabricarea plasticului nou. Aia da treaba, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

"Mai taie din masuri da'le draq"....:))glumeam , eu unul merg frumos si imi las loc de bunaziua pe unde merg cu mobra, dar mai vin cu mine oraseni smecheri care au motor si lumea e a lor, ori incepatori care se dau in barci fata de fetele de pe ulitele din varful muntelui...nu ai ce sa le faci si cum sa le explici, stau ei cuminti o ora doua ....apoi iar se dau in barci merg cu 80/h prin sate , sperie animale pe camp, se cearta cu cine apuca....etc...asta e, nu poti sa le impui asa ceva...te bati cu morile de vant

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Am eu impresia, sau anul asta au fost taiati foarte multi copaci, cel putin in zona Monteoru? Parca unul din 20 a disparut, iar crengi pe jos ramase de la curatarea trunchiurilor sunt peste tot. Plus peturi de bere fara numar, pe langa drumul carutelor. Nici nu ma dau de mult, dar parca in primavara trecuta nu era chiar asa.

Ziceam sa fim noi civilizati......dar localnicul e mai multumit daca-i dai lui o bere decat daca nu-i sperii copiii cu motorul.

Editat de asds
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Nu cred ca problema e speriatul copiilor.

Am purtat o discutie rationala cu un om rational si principalul lucru care ni se reproseaza este impactul zgomotului asupra animalelor.

Bineinteles s-a pleacat de la premiza ca mobristu nu merge-n codru sa faca gratar si sa arunce pet-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

-mergi incet pe langa carute si animale!

 

ciobanii se enerveaza destul de tare cand le imprastii turmele.

reticenti sunt si oamenii carora le culci iarba de pe pasuni (si pe buna dreptate- e munca lor)

au fost cazuri cand s-au rasturnat carute cu tot cu oameni din cauza sperieturii pe care au tras-o caii.

 

 

 

trebuie sa stim ca reactiile se vor resimti pe urmatorul endurist care le va iesi in cale oamenilor astora.

asa ca bunul simt si vorba buna te scapa de multe si nu numai pe tine! wink.gif

 

Ciobanul și baba te înjură sau critică chiar dacă stai cu motorul oprit... Este firesc în România, am experimentat asta de "n" ori...

Editat de remus97
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa ne uitam un pic si in curtea nostra.

Am vazut de zeci de ori enduristi care rup in padure o aripa sau o codita, injura si pleaca mai departe. Si, spre rusinea mea, o singura data m-am aplecat sa iau o aripa de KTM abandonata in padure si sa o duc la garaj, la un cos. Dar, ceea ce am rupt eu, tot timpul am strans.

Am vazut la prieteneasca EMD de anul asta un rider care a scos petul din rucsac, a baut si l-a aruncat in vale. Mi-a fost rusine atunci sa-i atrag atentia, ca era mult mai in varsta si parea ca se cunostea cu toti organizatorii, iar eu eram un neica-nimeni pe acolo.

 

Pe bune, ma dau de obicei impreuna cu un frantuz care are grija de mediul nostru mai ceva ca oricare romanas edurist, daca are o hartie de la un biscuit, nu o lasa in padure, o baga in rucsac. Si noi........rupem bicicletele si lasam resturile in padure.

 

P.S. Si benzile abandonate sunt resturi....bravo lui Stef ca le strange dupa fiecare cursa, cred ca e singurul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu din respect pt sportul asta si pt faptul ca am dorinta de a ma da cat mai mult prin padurile patriei, nu arunc absolut nimic prin padure... chit ca e hartie, pet, cutie de energizant sau servetel de la sandwich.. cred ca singurul lucru care nu l-as lua ar fi hartia igienica, asta daca m-ar taia ca carea prin padure :)) In rest incerc sa educ pe cat posibil pe cei mai incepatori ( nu ca eu nu as fi incepator) in tainele de bun simt ale enduroului prin padure... sa nu ii dea blana pe langa oamenii care sunt pe acolo ca nu stii niciodata cum zboara un borcan de muraturi data viitoare cand pers deranjata vede un alt motociclist, sa nu arunce gunoaie si etc... daca vrem respect, cred ca e de bun simt sa aratam respect fata de natura si de persoanele de prin zonele in care ne dam.

just my 2 cents :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...

Revenim si cu poze despre "enduristul iubitor de natura".


Pe bune, e chiar asa de greu sa aduni codita rupta si sa o arunci la gunoi sau la un tomberon de reciclare, cand iesi din padure? Nu se gaseste un soricel in borseta de endurist?


Codita asta am gasit-o pe langa Monteoru, deci e pe acolo un mandru posesor de EXC 98-2004 caruia ar trebui sa-i fie rusine.



post-14539-0-44987500-1412571210_thumb.jpg

post-14539-0-83151100-1412571226_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
  • 1 month later...

Ma bag si eu putin in discutie, incercam cat mai mult posibil sa nu deranjam, sa salutam, de multe ori adunam PET-uri. Referitor la caini mi se pare ca in ultimii ani s-au inmultit foarte mult (mai ales rasa ciobanesc). Inevitabil te mai intalnesti cu ei dar unii cred ca efectiv ne-ar manca daca am opri, asa ca incercam sa evitam cat mai mult contactul cu turmele. Acum 10 ani cand am inceput sa ma dau si pe coclauri nu existau atatea turme cu cainii lor. Eu mai am obiceiul sa ma plimb si cu bicicleta cu familia mai ales pe drumuri si am avut probleme de multe ori. Acum cand planificam cate un traseu de bicicleta ne gandim sa ocolim acele trasee unde am avea probleme in ciuda faptului ca alea sunt bune pentru ca nu circula atatea masini. Ce masuri se pot lua pentru a evita aceste neplaceri?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum? Nu stii?

Sustinerea legii pentru un singur caine per stana. Si cate o singura stana la 10 munti. Dar vezi sa nu te nimereasca vreo alica ratacita de la cei care vor beneficia de legea asta....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...