Sari la conținut

140000 Km Pe Africa Twin Prin Lume - Din Argentina


Postări Recomandate

I-am vazut aseara la Unirii! Foarte inspirational. Le-am lasat un rezervor de benzina. Sper sa ajunga departe si in nici un caz sa se razgandeasca si sa se intoarca inapoi. Mult succes.

 

Am scris despre ei pe blog, sa ii vada mai bine nenea google :) Care mai aveti blog, scrieti despre ei si puneti link spre pagina lor http://porsiemprelamoto.terapad.com/

 

Am vazut ca mai sunt oameni pe aici care vor sa ii ajute. Nu stiu telefonul lor dar aveti AICI datele lor de contact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 62
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Aseara m-am intalnit si eu cu ei, asta dupa ce Duminica i-am cautat in tot orasul sa le dau un mic ajutor, am reusit ieri sa le dau 50 de lei.

Cred ca inca mai sunt la Unirii, chiar in fata gurii de metrou cum iesi spre Bd. Unirii.

Cert este ca traiesc visul multor oameni ce nu au curajul si nebunia necesara de a-si baga picioarele si de a-si trai viata exact asa cum le dicteaza inima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare! ei au intzeles TOT! traiesc in alta lume! bravo lor! multi pe forum si ar permite, dar este pur si simplu un alt stil de viata! trebuie sa ti placa ! altfel, te plictisesti

 

bani...! poti sa faci rost, daca ai un apartament si l inchiriezi cu 800 euro! iti ajunge linnistit!

 

unde mai sunt? daca i vad le dau un schimb de ulei +filtru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu as putea spune ca este un exemplu de urmat

caci daca toti am pleca in lume cine dracu ar mai construi drumurile pe care mergem

sau cine ar mai prelucra titeiul sa putem deplasa motocicleta care nu ar putea exista caci toti am fi pe drumuri

 

oricum

 

pt baietii care lasa la bamboooooooooooo sute -mii de euro intr.o seara la o masa

nu ar fi o problema sa vada lumea macar din "ferari" sau Q7

 

apreciez si invidiez vointa acestor oameni DIN PUNCT DE VEDERE AL CALATORIEI dar EU UNUL nu as fi in stare sa merg intr.o tara straina sa ......imprumut..... bani in stilul asta

 

A STA LA '''''''''''''MILA '''''''''''''''''''' colegilor motociclisti nu este o mare placere si nu as putea planifica o calatorie in acest STIL

 

consider ca cel mai frumos gest a fost al celui care i.a omenit cu o masa "DACica" sau sa.i ajuti cu piese sau un service

 

sa le DAI bani pt aputea vedea lumea NU IMI E CUSER

 

sa oferi OSPITALITATE SI AJUTOR este altceva

 

daca castig la loto asta voi face merg fara sa ma intorc vre3odata

nu cred ca ai timp intr.o viata intreaga sa mergi pe toate drumurile si sa vezi tot

deci .................de ce sa se intoarca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu as putea spune ca este un exemplu de urmat

caci daca toti am pleca in lume cine dracu ar mai construi drumurile pe care mergem

sau cine ar mai prelucra titeiul sa putem deplasa motocicleta care nu ar putea exista caci toti am fi pe drumuri

 

Pai tocmai, ei nu fac parte dintre "toti", asta ii face asa speciali :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte tareeee...bravo lor...ii admir...poate au vreun drum si prin Alba...sincer as face si eu un plin pt calatoria lor.si nu cred ca as fi numai eu...cred ca toti motociclistii din Alba.Bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da sunt de invidiat.Mam uitat la pozele lor,sunt deosebiti prin ce fac ei.de mas intalni cu ei sigur leas lasa o suma de bani sa isi continue drumul :rusinica: .putini dintre noi sunt care sar incumeta sa plece in asa tura.Cat despre africa e tare,dar sa mai facut ture din astea si cu alte motoare.

Editat de cs-marius-b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fuck, sint superofticat ca am pierdut topic-ul asta. Intru rar pe forum, si citesc si scriu la tot felul de timpenii, si tocmai pe ratacitii astia i-am pierdut. Mi-as fi dorit si eu sa le dau macar bani. Fuck, fuck , fuck . Fuck ... sper ca Dumnezeu sa-si iubeasca intr-adevar nebunii si sa aiba grija si de ei (:.

Iar tot acest forum ar trebui sa se uite la timpitii astia doi si sa taca pina intelege ceva.

Le multumesc si eu tuturor celor care le-au oferit ajutor. Daca va pot fi de folos, inbox-ul meu va este deschis (: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa-mi deschid un cont in care va rog sa donati bani daca nu aveti ce face.

La anul plec in turul lumii. Va comunic numarul de cont mai tarziu. Apt de munca sunt. Dar imi bag p. Plec in jurul lumii. Va multumesc mult de pe acum. M-am hotarat, gata.

Dupa ce termin primul tur (al lumii) o sa revin cu poze. Sa stiti pe ce ati dat banii.

 

Hai turu' lumii uscat tuturor! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut anul asta turul lumii. (www.postcardsfromplanetearth.com) La anu' am in plan Africa si America Latina. Va dau contul? Sau sa-mi schimb intai nationalitatea in argentinian? ;)

Editat de Maguest
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa-mi deschid un cont in care va rog sa donati bani daca nu aveti ce face.

La anul plec in turul lumii. Va comunic numarul de cont mai tarziu. Apt de munca sunt. Dar imi bag p. Plec in jurul lumii. Va multumesc mult de pe acum. M-am hotarat, gata.

Dupa ce termin primul tur (al lumii) o sa revin cu poze. Sa stiti pe ce ati dat banii.

 

Hai turu' lumii uscat tuturor! ;)

 

Voinici mai sint bikerii de internet. Te rugam sa vii sa ne ceri bani dupa primii 140000 km si 6 ani plecati de acasa. Iar inainte de asta am vrea sa ne uitam un pic in ochii tai. Pentru ca nimeni nu merita nimic pe lumea asta pentru simplul fapt ca exista.

Pina atunci, te rugam, baga-ti frustrarile si resentimentele in fund si incearca sa contribui cu ceva pozitiv.

 

 

Eu am facut anul asta turul lumii. (www.postcardsfromplanetearth.com) La anu' am in plan Africa si America Latina. Va dau contul? Sau sa-mi schimb intai nationalitatea in argentinian? :blbl:

 

Drum bun si lectura placuta :

 

http://www.emilioscotto.com/emilioscotto_eng.asp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca se revine la problema clasica :"Cum anume e facut turul lumii?"

 

Si eu revin la raspunsul meu: Fiecare il face in felul lui cum i se potriveste mai bine, cum poate, cum simte. De aceea si Long Way Round e valoros, precum si italianul asta, precum si Geof de la poorcirculation, precum si argentinienii si oricine face un RTW sau o calatorie mai lunga pe motocicleta. Bravo tuturor. Si bravo celor care vor sa incerce. Oamenii astia nu vor ajunge niciodata sa-si dea in cap unul altuia. Pentru ca stiu cam cu ce se mananca o astfel de calatorie. Vor face lucrurile diferit, fiecare in felul lui. Le vor da insa in cap cei care calatoresc din fata calculatorului.

 

Ce incercam sa spun e ca sunt cativa romani care au facut ture lungi pe motocicleta, e si o familie care si-a vandut tot si a plecat in calatorie cu un camper (cu 3 copii la bord) insa de multe ori ne minunam de realizarile "strainilor", pentru ca ne e mai greu sa credem si sa acceptam ca si romanii sunt in stare de cate ceva.

 

Am fost si eu ajutat de multe ori in calatoria mea.. si de multe ori am simti ca parca putin cam nemeritat. Aura asta a "calatorului pe motocicleta" e destul de magica, functioneaza bine si in vami si in fata politiei si a oamenilor de rand. Insa.. si ei, calatorii sunt oameni cu bune si rele. E un subiect delicat asta cu "ajutorul" de pe drum, inca nu foarte atins nici pe horizonsunlimited.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca se revine la problema clasica :"Cum anume e facut turul lumii?"

 

Si eu revin la raspunsul meu: Fiecare il face in felul lui cum i se potriveste mai bine, cum poate, cum simte. De aceea si Long Way Round e valoros, precum si italianul asta, precum si Geof de la poorcirculation, precum si argentinienii si oricine face un RTW sau o calatorie mai lunga pe motocicleta. Bravo tuturor. Si bravo celor care vor sa incerce. Oamenii astia nu vor ajunge niciodata sa-si dea in cap unul altuia. Pentru ca stiu cam cu ce se mananca o astfel de calatorie. Vor face lucrurile diferit, fiecare in felul lui. Le vor da insa in cap cei care calatoresc din fata calculatorului.

 

Ce incercam sa spun e ca sunt cativa romani care au facut ture lungi pe motocicleta, e si o familie care si-a vandut tot si a plecat in calatorie cu un camper (cu 3 copii la bord) insa de multe ori ne minunam de realizarile "strainilor", pentru ca ne e mai greu sa credem si sa acceptam ca si romanii sunt in stare de cate ceva.

 

Am fost si eu ajutat de multe ori in calatoria mea.. si de multe ori am simti ca parca putin cam nemeritat. Aura asta a "calatorului pe motocicleta" e destul de magica, functioneaza bine si in vami si in fata politiei si a oamenilor de rand. Insa.. si ei, calatorii sunt oameni cu bune si rele. E un subiect delicat asta cu "ajutorul" de pe drum, inca nu foarte atins nici pe horizonsunlimited.

 

Realizarea romanilor cu camperul mi se pare mult mai misto.

La Long Way Down, de exemplu, mi s-au parut de 1 milion de ori mai tari biciclistii cu care s-au intilnit starurile noastre TV, care faceau ocolul lumii pe bicicleta, de citiva ani, cu suport 0.

Si din experiena personala stiu ca distanta in sine si timpul petrecut in parcurgerea ei chiar pot sa nu insemne mare lucru : cu siguranta poti pleca bou si te poti intoarce vaca, dintr-o astfel de calatorie, daca nu esti atent (:.

Sufletul si calitatea omului care calatoreste, nu au nici o legatura nici cu distanta, nici cu nationalitatea, nici cu vehiculul folosit.

Si cu siguranta, uneori e mult mai greu si mai meritoriu sa poti sa cresti si sa te dezvolti frumos ca om, stind pur si simplu pe loc, acolo unde Dumnezeu/karma/arbitrariul absolut al existentei, te-au aruncat in lume. Fiecare cu calea si alegerile lui.

Dar hai sa nu invidiem (sau sa ne stirneasca resentimentele) un cuplu de argentinieni cu figuri ireal de senine, carora citiva motociclisti din Romania le-au dat citeva milioane de lei. Mie mi-au placut la ei fetele, si faptul ca faceau asta IMPREUNA, de atita vreme. Si raspunsul cu cel mai frumos loc pe care l-au vazut pina acum - Argentina.

Faptul ca erau bikeri si argentinieni, nu are nici o legatura cu nimic cu adevarat important, singurele asocieri ieftin-subiective fiind legate de motocicleta (evident) si de calatorul din linkul de mai sus, care nu e italian, ci argentinian, si pe care te sfatuiesc calduros sa te uiti un pic. E cel mai tare calator pe motocicleta, pe care eu l-am intilnit, pina acum (intre multi altii cu ispravi remarcabile).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era o zicala in engleza"poor in gas but rich in culture".Bravo lor si bravo tuturor celor care au ajutat cu ce-au putut.Stima si respect!Fotografiile si povestirile lor cred ca-s mai valoroase decat"long way up-down-round you name it".Dupa cat sant de saraci sa mai adopte si-un caine...E ceva

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii cum spune evreul:

 

"- si tu ai dreptate, si tu ai dreptate, si tu ai dreptate"

 

Nimeni nu cred ca contesta in threadul asta faptul ca acesti 2 argentiniei fac un lucru fain. Exista insa niste discutii cu privire la modalitatea lor de finantare. Incarcam sa spun ca discutiile asta sunt delicate; e pana la urma modul lor de a-si face calatoria, ce conteaza cel mai mult este ca o fac. Si probabil ca m-am indepartat de la subiect vorbind si despre romani (ca doar sunt alte threaduri pentru ei) dar da, eu vreau romani peste tot, tot mai multi si tot mai departe. Si o sa spun asta peste tot, asa cum cei 2 au spus "Argentina". ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu unul cred ca modalitatea de finantare e total irelevanta cand vine vorba de ceva atat de mare si greu de realizat. De asta nu o sa vedeti nici un miliardar pe motor in jurul lumii, pentru ca desi greu nu mai e nimic extravagant in asta... Sunt oameni care aleg sa-si umple buzunarul si oameni care aleg sa-si umple inima. Cei doi argentinieni au ales varianta B si de aceea merita tot respectul iar oamenii care le dau bani nu o fac in nici un caz din mila ci pentru ca inteleg si cred in ceea ce vor sa faca argentinienii. Asta nu e deloc cersit ci pur si simplu recunoasterea unui merit. Daca vrei o faci, daca nu, sa crezi ca cei doi cersesc, denota doar o minte ingusta. Ganditi-va ca cei doi or sa-si termine turul, ce ar suna mai bine: "Ii stiu, i-am ajutat si eu cu bani pentru 100 de km" sau "Baa, i-am vazut la Unirea da m-am (cuvant urat) pa ei ca cerseau" ? Acu', fiecare cum il duce capu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot spune decat ca ii invidiez pe cei 2 argentinieni, pentru curaj si pentru faptul ca sunt destepti. S-au gandit primii. Sunt unici. Si jur ca daca o sa-i intalnesc o sa le dau bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca traducatorul mesajului scris in romana pe harta ar fi avut inspiratia sa scrie "o mica sponsorizare" in locul "unui mic ajutor" , nu ne-am mai ingrijora asa tare ca au venit cersetorii argentinieni sa le faca concurenta romanilor :() sunt atatia "sponsorizati" care papa banii altora si renunta pe drum la ce si-au propus, iar acestia isi propun sa continue inca 4 ani !

 

"mila" altor motociclisti descrisa in posturile anterioare, as inlocui-o cu "aprecierea" altora; si defapt sunt si foarte modesti, nu isi fac cine stie ce reclama comerciala, nu am gasit un cont pe situl lor, nimic foarte organizat in scopul banilor; baietii se multumesc cu plinul urmator pentru a mai avansa un pic pe harta;

 

bineinteles ca nu multi ar face asta, deoarece e foarte greu : fonduri extrem de limitate, dormit si mancat in conditii incerte, si pentru ce? pentru implinirea unui vis; altii viseaza in continuare :()

 

le urez drum bun si vise placute noua, celorlalti !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

...scopul este nobil dar mijloacele sunt cel putin deranjante!...dar cum scopul scuza mijloacele, asta e...

...in viata de zi cu zi eu urasc genul asta de oameni si ai desconsider la maxim, adica nu e corect fata de societate sa pretinzi ajutor pt a-ti satisface niste mofturi personale, ca ramai fara bani pe durata traseului e una si din start sa pleci cu conceptia de "las ca ne descurcam noi cumva", e altceva!...cunosc persoane mai sarace decit cei 2 care au plecat in excursii de vis si au ramas fara bani dar au cerut ceva de lucru pt a-si cistiga banii de continuarea excursiei!...da, munca contra bani!...asta ar fi demn de apreciat dar si faptul ca cei 2 se descurca fara sa trebuiasca sa munceasca pt bani e de apreciat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...