Jump to content
Sign in to follow this  
grownup.punk

Bōsōzoku

Recommended Posts

Aoleu, dezastru natural :) ce sunt urateniile astea :) tot romanii nostrii sunt cei mai tari la capitolul motociclete ... sau cel putin stim sa le alegem :)

Bōsōzoku

bike.jpg

433_kyushachix1.jpg

kh1.jpg

CanalBlog_Livre_Bosozoku06.jpg

r9.jpg

video:

http://www.megavideo.com/?v=TX12N3X0

http://www.megavideo.com/?v=12YMPXR9

Intr-adevar, Bosozoku au fost si ramin un cult. Insasi kitsch-ul motocicletelor e ceea ce-mi place la ei. Ce-mi pare rau e ca sint tot mai putini japonezi, care continua linia asta, majoritatea fiind orbiti de image-ul american.

Super topic.

http://www.figure8productions.com/e_home.htm

http://www.figure8productions.com/shorts_y...york_large.html

http://www.figure8productions.com/bosozoku...ler1_large.html

Sayonara!

Poate ca ei stiu sa faca diferenta intre motocicleta si racheta :) Racheta insemna viteza (fie pe verticala fie pe orizontala), motocicleta este pt viata de zi cu zi.

Ah, pai acum m-am prins. Defapt bosuzuku asta insemana pe limba lor "meltenism" si ideile le-au imprumutat de la noi: /index.php?showtopic=279419

Tot romanii au inventat si bosuzuki asta.

e ereditatea incarcata pe insulele alea.

Aia de fapt nu sunt deloc japonezi ci sunt chinezi. Diferenta e exact ca intre romani si nemti.

Notice it!

Aia de fapt nu sunt deloc japonezi ci sunt chinezi. Diferenta e exact ca intre romani si nemti.

Notice it!

ai dreptate, de fapt aia vorbeau in cantoneza?!?! :)

cateva ecranizari ale acestui "curent":

God Speed You! Black Empero

Girl Boss Guerilla

PS: unii inteleg mai greu ca exista si alte culturi in afara de cea americana

ai dreptate, de fapt aia vorbeau in cantoneza?!?! :)

PS: unii inteleg mai greu ca exista si alte culturi in afara de cea americana

Dude, americanii au cea mai buna masinarie propagandistica si cerebralo-spalatoristica, asa ca nu te poti pune cu ei. Nici cu cei usor influentabili, de fapt victime ale masinariei pomenite.

Daca nu s-a facut film, pe la Hellywood, cu subiectu', acesta nu intereseaza! Simplu.

BANZAI!

Am fost, si voi ramane intodeauna fascinat de cultura japoneza.

RESPECT!!!

KiKaToMiDO ARiMOShiKaTO TEKATO

Ce-i asta tata!? Foarte dubioase modificarile alea... zici ca ar fi facute la misto.

@ toata lumea:

Just 'cause you don't understand what's going on, don't meen it makes no sense and just 'cause you don't like it, don't meen it ain't no good!

Da, dar o au mica.

@Revv'rend: you are a meen man.

Edited by jcdenton

in Wild Motorcycles la pagina 14 un articol interesant (in franceza) cu poze referitor la acest fenomen :laugh:

http://rapidshare.com/files/167497077/W_M_N85_S.rar

funky fashion :laugh: sunt duri asiaticii heheh

Definitia din Wikipedia:

Bōsōzoku (暴走族, Bōsōzoku? "violent running gang") is a Japanese subculture associated with motorcycle clubs and gangs.

They were first seen in the 1950s as the Japanese automobile industry expanded rapidly. The first bōsōzoku were known as kaminari-zoku (雷族 "Lightning Tribes"). It is common to see bōsōzoku groups socializing in city centers and playing loud music characterized by their lifestyle, such as The Roosters, and the Street Sliders.

The word bōsōzoku is also applied to motorcycle gangs, who share an interest in modifications (often illegal) for motorcycles, such as removing the mufflers so that more noise is produced. These bōsōzoku groups also engage in dangerous or reckless driving, such as weaving in traffic, not wearing motorcycle helmets, and running red lights. Another activity is shinai bōsō (市内暴走) speeding in city streets, not usually for street racing but more for thrills. With many bikes involved, the leading one is driven by the sentōsha (先頭車), the leader, who is responsible for the event and is not allowed to be overtaken. Japanese police call them Maru-Sō (police code マル走), and dispatch a police vehicle to trail any groups of bikes to prevent any possible incidents, which can include riding through suburbs at speeds of 5–10 miles an hour, creating a loud disturbance and waving imperial Japanese flags, to starting fights which can include weapons such as swords and Molotov cocktails. These bōsōzoku gangs are generally composed of people under the legal adult age, which in Japan is 20 years old, and are subject to increasing state and police pressure.

Sincer sa fiu, nu vad nimic bun la ei, in afara de determinare. My 2 cents.

E bine sa fim deschisi la culturile exotice, si Asia nu sta deloc rau la capitolul asta (arte martiale, religie, cultura, etc), dar din explicatia de pe wikipedia reiese ca nu e deloc o cultura, ci o incultura bosozoku asta.

De fapt sunt bande de huligani pe motociclete, asa reiese de pe net, care nu poarta casti si echipament, au motoare stil retro si modificate ciudat (unele chiar faine), trec pe rosu, isi scot tobele ca sa faca zgomot. Atata ca poarta masti pe fata sa se protejeze de poluare, ceea ce ar putea duce cu gandul la o lupta impotriva poluarii sau a lumii moderne, dar ma indoiesc ca ar fi asa...

Oricum is ciudati si sper ca nu i-am catalogat prea repede...

Daca gresesc, sunt dispus sa imi schimb parerea...

Oare care o fi faza cu carenele alea puse cu faru mult prea sus pe motociclete naked sau cu spatarele alea lungi?

post-18620-1227806292_thumb.jpg

post-18620-1227806360_thumb.jpg

post-18620-1227806416_thumb.jpg

post-18620-1227806460_thumb.jpg

Edited by vladut50

E bine sa fim deschisi la culturile exotice, si Asia nu sta deloc rau la capitolul asta (arte martiale, religie, cultura, etc), dar din explicatia de pe wikipedia reiese ca nu e deloc o cultura, ci o incultura bosozoku asta.

De fapt sunt bande de huligani pe motociclete, asa reiese de pe net, care nu poarta casti si echipament, au motoare stil retro si modificate ciudat (unele chiar faine), trec pe rosu, isi scot tobele ca sa faca zgomot. Atata ca poarta masti pe fata sa se protejeze de poluare, ceea ce ar putea duce cu gandul la o lupta impotriva poluarii sau a lumii moderne, dar ma indoiesc ca ar fi asa...

Oricum is ciudati si sper ca nu i-am catalogat prea repede...

Daca gresesc, sunt dispus sa imi schimb parerea...

Oare care o fi faza cu carenele alea puse cu faru mult prea sus pe motociclete naked sau cu spatarele alea lungi?

eu vad "cultura" bosozoku asa cum vad cultura si la "choper", "adventure rider" etc ... idea e ca exista, e "altfel", si e FUN .... cum ar fi sa vezi si prin romania un curent/o cultura originala, si nu importata :laugh:

@ toata lumea:

Just 'cause you don't understand what's going on, don't meen it makes no sense and just 'cause you don't like it, don't meen it ain't no good!

Pai asta parca -i engleza -ca nu prea da a japoneza.Nu toti sunt fani de americani unora le plac japonezii cu tot ceea ce inseamna cultura lor.

eu vad "cultura" bosozoku asa cum vad cultura si la "choper", "adventure rider" etc ... idea e ca exista, e "altfel", si e FUN .... cum ar fi sa vezi si prin romania un curent/o cultura originala, si nu importata :laugh:

pei a fost si la noi perioda cu dneprele cioparite -ca nu poti sa zici ca era importata daca te gandesti la emricani ptr ca nu semanau nici pe departe -ptr mine au fost niste oribilitati atat estetice cat si tehnice la fel cum imi par oribile si seile astea lungite si carenele alea in sus ceva mai urat nici n-am mai vazut-dar altora le placeau-respect lucrul asta -fiecare cu gustul lui.

Edited by karpatenwolf

Da si la noi este cultura manelistilor pe speeduri fara casti.....mult mai original. De fapt pe scutere mai multi

Edited by vladut50

pei a fost si la noi perioda cu dneprele cioparite -ca nu poti sa zici ca era importata daca te gandesti la emricani ptr ca nu semanau nici pe departe -ptr mine au fost niste oribilitati atat estetice cat si tehnice la fel cum imi par oribile si seile astea lungite si carenele alea in sus ceva mai urat nici n-am mai vazut-dar altora le placeau-respect lucrul asta -fiecare cu gustul lui.

Perioada aceea a inceput pe vremea lui "ceasca" cind sansele sa detii un choper erau aproape zero asa ca impatimitii genului modificau o comunista, isi realizau visul in felul lor si cu posibilitatile pe care le aveau atunci. Faptul ca rezultatul era uneori unul de prost gust nu e relevant spun eu, laudabil este ca acei oameni aveau un vis si il transpuneau in realitate asa cum puteau fara sa fi auzit de familia Teutul.

@ Bōsōzoku habar nu aveam ca exista, dar o iau ca pe o informatie, am mai aflat ceva nou, foarte bine! Fiecare individ are propria lui viziune asupra unui obiect.

Perioada aceea a inceput pe vremea lui "ceasca" cind sansele sa detii un choper erau aproape zero asa ca impatimitii genului modificau o comunista, isi realizau visul in felul lor si cu posibilitatile pe care le aveau atunci. Faptul ca rezultatul era uneori unul de prost gust nu e relevant spun eu, laudabil este ca acei oameni aveau un vis si il transpuneau in realitate asa cum puteau fara sa fi auzit de familia Teutul.

@ Bōsōzoku habar nu aveam ca exista, dar o iau ca pe o informatie, am mai aflat ceva nou, foarte bine! Fiecare individ are propria lui viziune asupra unui obiect.

Sunt intru totul de acord cu tine. :laugh:

da' unde e viteza (daca e 'tribul vitezistilor')?

ca in afara de mers in turma cu castroane pe cap si tifoane pe mufa n-am vazut altceva... :friends:

show off

Edited by crazvy

Bōsōzoku

No,or fi baietii si fetele alea originali,da" cred ca au avut motoare prea bune si prea mult timp liber de au reusit sa le stalceasca in halul ala!fiecare cu gusturile lui si astea nu discuta!(se barfesc) :friends:

bike.jpg

433_kyushachix1.jpg

kh1.jpg

CanalBlog_Livre_Bosozoku06.jpg

r9.jpg

video:

http://www.megavideo.com/?v=TX12N3X0

http://www.megavideo.com/?v=12YMPXR9