Sari la conținut

Carutele Fac Victime


SuperMoto
 Share

Postări Recomandate

"Prezența căruțelor pe drumurile pe care au accesul interzis face din nou victime. Astfel, o căruță condusă de către Ion Vodislav (55 ani) a fost implicată într-un accident pe raza comunei Scoarța. Sâmbătă seara, în atelajul tras de animale a intrat motociclistul Florin Drăgoescu (32 ani) din municipiul Târgu-Jiu. Potrivit inspectorului principal Daniel Tică, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliție Gorj, „în urma impactului a rezultat rănirea uÂşoară a conducătorului motocicletei, acesta fiind internat la Spitalul de Urgență Târgu-Jiu, pentru investigații medicale”. Încă o dată, prezența atelajelor pe drumurile naționale face victime, iar edilii se fac că plouă, nefăcând nimic pentru a realiza trasee care să ocolească drumul național."

 

Via

 

Florin Dragoescu este un user al acestui forum. Eu unul ii urez recuperare rapida :) Atentie la animale si la carutele de pe drumurile publice fiindca suntem tinte sigure. Atatea accidente din aceasta cauza... Unde o sa ajunge? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 99
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Maama e groaznic cu carutele astea, era sa intru in nu stiu cate cu masina, noaptea si ziua sunt la fel de periculoase mai ales pantru motociclisit.

 

Atentie pe drumul Bacau - Piatra Neamt care aveti drum ca e foarte nasoala situatia cu carutele, doar o banda pe sens si plin de carute tot timpul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte urata faza. Astia cu carutele nu numai ca sunt ei periculosi (n-au nici o treaba cu circulatia sau cu cine e in juru lor) dar isi mai lasa si tractiunea animala nesupravegheata noaptea... Mai stiu pe cineva care a avut probleme cu un magar pe niste serpentine.

 

Insanatosire grabnica lui Florin!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

insanatosire grabnica motoretistului. se putea mult mai rau...

 

astea trebuie confiscate cu tot cu animale. sa vedem daca mai umbla vreo caruta pe dn...

 

asa e....si carutasii trasi pe roata si biciuiti sa le intre in cap....ca pana nu-si fac toti credit din pensie sa-si ia niste masini ca lumea...nu mai au voie sa se apropie la 100 de metri de drumurile nationale. Sa stea pe partea drumului pe care s-au nascut.

Nu mai exista pic de respect. In loc sa-si care cei cativa saci de porumb pentru care muncesc un an, mergand prin santuri pline de noroi in satele care nu au trotuare, au tupeul de a calca acelasi asfalt cu noi. Rusine sa le fie. Mai fac si schimbari fulgeratoare de banda cu caruta incat ceilalti participanti la trafic motorizati, atenti, care nu vb la mobil, circula cu viteza regulamentara nu-i mai pot evita.

 

Intrucat e vina lor ca la noi nu exista strazi ca lumea...trotuare la sate....si programul rabla prin care in locul carutei vechi sa li se dea o dacia papuc noua..propun o petitie a celor cu sange albastru(sunt acceptati si cei pe care ceusescu i-a mutat de bordei la orash in perioada industrializarii si subit s-au civilizat si li s-a sters memoria) prin care sa cerem pedepsirea tupeului populatiei rurale, care are numai drepturi si nici o obligatie.

 

PS: Drumurile sunt ptr toata lumea. Trebuie sa traiasca toata lumea. Nu cred ca era tzaranul cu caruta pe autostrada in drum spre mare in weekend ca sa se distreze in bamboo. Aveti decenta si circulati in functie de conditiile de trafic. Nu cred ca le e asa de bine si pleaca in vacante cu carutele...se duc sa munceasca...ca sa aiba ce manca.Nu realizeaza ca sunt un pericol, ptr ca nu stiu cum e sa mergi cu altceva decat cu caruta sau tractorul de la CAP.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti decenta si circulati in functie de conditiile de trafic

 

Ce treaba are decenta in cazul asta?

 

Cate ca.caturi nu s-au intamplat din cauza "utilajelor" agricole arhaice? S-au intamplat numai celor indecenti nu?

Hai sa recunoastem ca asta ne e tara, si sa nu cautam scuze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e....si carutasii trasi pe roata si biciuiti sa le intre in cap....ca pana nu-si fac toti credit din pensie sa-si ia niste masini ca lumea...nu mai au voie sa se apropie la 100 de metri de drumurile nationale. Sa stea pe partea drumului pe care s-au nascut.

Nu mai exista pic de respect. In loc sa-si care cei cativa saci de porumb pentru care muncesc un an, mergand prin santuri pline de noroi in satele care nu au trotuare, au tupeul de a calca acelasi asfalt cu noi. Rusine sa le fie. Mai fac si schimbari fulgeratoare de banda cu caruta incat ceilalti participanti la trafic motorizati, atenti, care nu vb la mobil, circula cu viteza regulamentara nu-i mai pot evita.

 

Intrucat e vina lor ca la noi nu exista strazi ca lumea...trotuare la sate....si programul rabla prin care in locul carutei vechi sa li se dea o dacia papuc noua..propun o petitie a celor cu sange albastru(sunt acceptati si cei pe care ceusescu i-a mutat de bordei la orash in perioada industrializarii si subit s-au civilizat si li s-a sters memoria) prin care sa cerem pedepsirea tupeului populatiei rurale, care are numai drepturi si nici o obligatie.

 

PS: Drumurile sunt ptr toata lumea. Trebuie sa traiasca toata lumea. Nu cred ca era tzaranul cu caruta pe autostrada in drum spre mare in weekend ca sa se distreze in bamboo. Aveti decenta si circulati in functie de conditiile de trafic. Nu cred ca le e asa de bine si pleaca in vacante cu carutele...se duc sa munceasca...ca sa aiba ce manca.Nu realizeaza ca sunt un pericol, ptr ca nu stiu cum e sa mergi cu altceva decat cu caruta sau tractorul de la CAP.

 

lol, ce frustrari morometice. frate, nu zice nimeni sa isi care aia sacii cu spatele. ci doar sa nu intre pe european. simplu, ocolesti pe la dracu'n praznic, asta e legea. daca legea spunea ca nu are ce cauta caruta pe un drum european, eu ca sofer pot sa presupun ca n-o sa intre. daca e obligatoriu sa poarte felinare / catadioptri, eu o sa presupun ca nu o sa gasesc o caruta nesemnalizata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa e....si carutasii trasi pe roata si biciuiti sa le intre in cap....ca pana nu-si fac toti credit din pensie sa-si ia niste masini ca lumea...nu mai au voie sa se apropie la 100 de metri de drumurile nationale. Sa stea pe partea drumului pe care s-au nascut.

Nu mai exista pic de respect. In loc sa-si care cei cativa saci de porumb pentru care muncesc un an, mergand prin santuri pline de noroi in satele care nu au trotuare, au tupeul de a calca acelasi asfalt cu noi. Rusine sa le fie. Mai fac si schimbari fulgeratoare de banda cu caruta incat ceilalti participanti la trafic motorizati, atenti, care nu vb la mobil, circula cu viteza regulamentara nu-i mai pot evita.

 

Intrucat e vina lor ca la noi nu exista strazi ca lumea...trotuare la sate....si programul rabla prin care in locul carutei vechi sa li se dea o dacia papuc noua..propun o petitie a celor cu sange albastru(sunt acceptati si cei pe care ceusescu i-a mutat de bordei la orash in perioada industrializarii si subit s-au civilizat si li s-a sters memoria) prin care sa cerem pedepsirea tupeului populatiei rurale, care are numai drepturi si nici o obligatie.

 

PS: Drumurile sunt ptr toata lumea. Trebuie sa traiasca toata lumea. Nu cred ca era tzaranul cu caruta pe autostrada in drum spre mare in weekend ca sa se distreze in bamboo. Aveti decenta si circulati in functie de conditiile de trafic. Nu cred ca le e asa de bine si pleaca in vacante cu carutele...se duc sa munceasca...ca sa aiba ce manca.Nu realizeaza ca sunt un pericol, ptr ca nu stiu cum e sa mergi cu altceva decat cu caruta sau tractorul de la CAP.

 

 

salut...in mare parte sa stii ca sunt de acord cu tine, dar tinand cont ca noi traim intr-o JUNGLA in care nu se face absolut nimic din ceea ce ar trebuii facut de CINE trebuie facut...atunci hai sa o faca fiecare asa cum se poate (nu ca nu s-ar intampla)

 

pune-te in situatia in care alergi pe DN si observi TARZIU un astfel de obstacol (cal, magar, caruta, gheorghe)...pentru care trebuie sa faci o manevra destul de brusca pentru evitare.....IN CELE DIN URMA ESTI TEAFAR SI NEVATAMAT

ce faci ?

ce reactii ai ?

 

in rest.. numai bine motociclistului cu pricina...si nu numai :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce treaba are decenta in cazul asta?

 

Cate ca.caturi nu s-au intamplat din cauza "utilajelor" agricole arhaice? S-au intamplat numai celor indecenti nu?

Hai sa recunoastem ca asta ne e tara, si sa nu cautam scuze.

 

Decenta se referea la infierarea celor care nu au alta posibilitate de deplasare si chiar de a supravietui...decat cu un cal cu care sa care...sa are....cu o vaca...care se intoarce de la pascut pe sosea etc.....ptr ca asa a fost soarta lor. Oricum a primit amenda...mai mare decat pensia pe cateva luni, dosar penal ..daca a fost vatamare si nu stie de unde va lua bani de autobuz sa ajunga pana la judecatorie. Si asta pentru ca cineva nu a putut sa-l inteleaga ca nu poate sa traiasca decat cu caruta aia pe sosea si nu l-a ocolit asa cum au facut toti ceilalti pana atunci.

nu vreau sa ma inteleaga nimeni gresit..nu sunt de acord cu caii liberi pe sosea etc...chestii care trebuiesc pedepsite aspru. Dar..sa te legi de amaratul ala care-si cara cocenii cu caruta ca sa se incalzeasca la iarna...si sa aiba ce sa dea de mancare la un magar....nu cred ca e cazul. cred ca se sare peste etape. Intai sa li se dea posibilitatea sa circule pe altceva decat pe dn...si apoi sa fie trasi in teapa.

Sunt sate care nu au trotuare...si oamenii merg pe strada..... Sa dam atunci peste ei.....pantru ca legal nu au ce cauta acolo.

E usor sa dai o amenda....sa confisti atelajele cum propunea cineva mai iute la manie intr-un post mai sus.

 

De ce nu te intrebi cum se face ca din 10000 de masini care trec pe langa carute care nu au ce cauta pe drumurile publice doar unuia i se intampla un incident(cifrele sunt nedocumentate...ci doar cu scopul de a sublinia procentul f mic)? Crezi ca ceilalti 9999 au avut noroc...sau ca cel care a facut accident a fost un pic mai grabit sau neatent decat a fost cazul pe acea portiune de drum? Si aici nu ma refer la motociclisti...ci la toti cei de pe drumurile publice.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca e obligatoriu sa poarte felinare / catadioptri, eu o sa presupun ca nu o sa gasesc o caruta nesemnalizata.

 

Rau faci. Unde ai trait pana acum? Nu te-a tabacit Romanica pana acum?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MIB, daca as putea, as lua-o eu pe campie numai sa scap de carute si de babe.

 

zi-mi si mie cate carute ai vazut tu in alte tari din ue, in care ne batem cu caramida-n piept ca suntem?

ne-a trebuit UE, toti au votat ca era la moda, ne-am facut economia ferfenita, atunci macar sa luam si ce e bun din afara, nu?

problema cu drumurile este ca trec prin sate, si asta e vina autoritatilor ca nu le gandesc mai bine, iar problema nevinovatilor bravi tarani ai romaniei este ca ei daca nu stau "la shusha" nu pot sa doarma bine noaptea. de ce naiba toate satele se intind in LUNGUL drumului?

 

eu unul nu am nimic cu carutele, pot sa mearga pe dn cat vor ele, dar asta cu o singura conditie: ceilalti sa avem autostrazi. dar stai, ca mai nou, la noi si pe autostrazi se preumbla caii. deh, ce sa faci, mai, daca vin bucurestenii si fura gardul... noroc ca avem taranul roman care e brav si-ti da cu sapa-n cap daca ii stai in cale.

intr-adevar, saracu taran isi duce sacul cu popusoi de la lan la moara, dar nici eu nu folosesc drumurile doar ca sa ma duc la mare. de painea mea taranului d c nu-i pasa?

 

deh, avem intr-adevar cea mai mare rata de accidente din europa. oare d c? politia o sa zica de viteza excesiva. pai normal, ca sa traim in rand cu europa tre sa ne deplasam in rand cu ea. numai ca nu avem pe unde. hai mai bine sa ne luam toti carute, ca sigur o sa mergem in limita legala, si sa vezi atunci cata treaba o sa facem. ai nevoie de un transport de marfa? tir de 20 tone? nu, mai bine 10 carute, pup-ai-ar tata-n bot de caluti furmosi, mai ia un stiulet d-acilea!

 

 

 

 

scz ca am fost acid, dar pur si simplu nu mai suport ca vrem sa evoluam si sa ajungem undeva, dar nu punem mana sa curatam problemele care ne tin inapoi. drumurile fiind unul din lucrurile principale. nu degeaba li se spune arterere, circulatia este pentru o tara la fel de vitala cum e sangele pentru noi toti. si fiecare groapa, caruta, sat, este fix o granula de colesterol. nush cum se face, ca daca un organism ar avea cate bube are tara asta, ar fi de mult oale si ulcele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lol, ce frustrari morometice. frate, nu zice nimeni sa isi care aia sacii cu spatele. ci doar sa nu intre pe european. simplu, ocolesti pe la dracu'n praznic, asta e legea. daca legea spunea ca nu are ce cauta caruta pe un drum european, eu ca sofer pot sa presupun ca n-o sa intre. daca e obligatoriu sa poarte felinare / catadioptri, eu o sa presupun ca nu o sa gasesc o caruta nesemnalizata.

Tot legea spune ca tre sa ai maxim 50 in localitate o respecti? eu nu...de ex...dar imi asum riscul de a nu mai putea opri in aceeasi distanta.

 

MIB, daca as putea, as lua-o eu pe campie numai sa scap de carute si de babe.

 

zi-mi si mie cate carute ai vazut tu in alte tari din ue, in care ne batem cu caramida-n piept ca suntem?

ne-a trebuit UE, toti au votat ca era la moda, ne-am facut economia ferfenita, atunci macar sa luam si ce e bun din afara, nu?

problema cu drumurile este ca trec prin sate, si asta e vina autoritatilor ca nu le gandesc mai bine, iar problema nevinovatilor bravi tarani ai romaniei este ca ei daca nu stau "la shusha" nu pot sa doarma bine noaptea. de ce naiba toate satele se intind in LUNGUL drumului?

 

eu unul nu am nimic cu carutele, pot sa mearga pe dn cat vor ele, dar asta cu o singura conditie: ceilalti sa avem autostrazi. dar stai, ca mai nou, la noi si pe autostrazi se preumbla caii. deh, ce sa faci, mai, daca vin bucurestenii si fura gardul... noroc ca avem taranul roman care e brav si-ti da cu sapa-n cap daca ii stai in cale.

intr-adevar, saracu taran isi duce sacul cu popusoi de la lan la moara, dar nici eu nu folosesc drumurile doar ca sa ma duc la mare. de painea mea taranului d c nu-i pasa?

 

deh, avem intr-adevar cea mai mare rata de accidente din europa. oare d c? politia o sa zica de viteza excesiva. pai normal, ca sa traim in rand cu europa tre sa ne deplasam in rand cu ea. numai ca nu avem pe unde. hai mai bine sa ne luam toti carute, ca sigur o sa mergem in limita legala, si sa vezi atunci cata treaba o sa facem. ai nevoie de un transport de marfa? tir de 20 tone? nu, mai bine 10 carute, pup-ai-ar tata-n bot de caluti furmosi, mai ia un stiulet d-acilea!

 

 

 

 

scz ca am fost acid, dar pur si simplu nu mai suport ca vrem sa evoluam si sa ajungem undeva, dar nu punem mana sa curatam problemele care ne tin inapoi. drumurile fiind unul din lucrurile principale. nu degeaba li se spune arterere, circulatia este pentru o tara la fel de vitala cum e sangele pentru noi toti. si fiecare groapa, caruta, sat, este fix o granula de colesterol. nush cum se face, ca daca un organism ar avea cate bube are tara asta, ar fi de mult oale si ulcele.

Daca citeai cu atentie ce am scris....ai fi remarcat,.....ca am spus doar ca nu cu caruta taranului trebuie sa inceapa integrarea...si exact cu acele drumuri de care vorbesti si tu...care sunt sublime dar lipsesc cu desavarsire.

Deci daca nu sunt... altele..decat pe la el prin sat....tu pe unde vrei sa mearga? vrei sa nu mai faca nimik...sa se intinda in pat sa-si pune singur mainile pe piept si vata-n nas...ca nu are cu ce sa-si cumpere o amarata pe paine?

Sunt f multi romani carora nu le mai place romania...si pleaca in tari mia civilizate. E o optiune de care beneficiaza fiecare odata cu intrarea in UE. Acolo sunt drumuri..nu mia exista probabil carute. La noi inca mai sunt...si sunt un mijloc de supravietuire...nu o fitza ..si e mai usor sa interzici o fitza...decat ceva vital. Pentru ca ala moare de foame.....daca nu are caruta de care ne impiedicam noi si o injuram pe strada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maama e groaznic cu carutele astea, era sa intru in nu stiu cate cu masina, noaptea si ziua sunt la fel de periculoase mai ales pantru motociclisit.

Atentie pe drumul Bacau - Piatra Neamt care aveti drum ca e foarte nasoala situatia cu carutele, doar o banda pe sens si plin de carute tot timpul!

 

Atentie si la drumul Bucuresti-Braila via Slobozia ... e teroare cu carutele ... eu unu cand urmeaza un pod franez ca dreaq .... cred ca ajung la vreo 50 .. 60 la ora ... de frica sa nu imi apara vreo caruta dupa pod pe care sa nu o vad din timp ....

 

Decenta se referea la infierarea celor care nu au alta posibilitate de deplasare si chiar de a supravietui...decat cu un cal cu care sa care...sa are....cu o vaca...care se intoarce de la pascut pe sosea etc.....ptr ca asa a fost soarta lor. Oricum a primit amenda...mai mare decat pensia pe cateva luni, dosar penal ..daca a fost vatamare si nu stie de unde va lua bani de autobuz sa ajunga pana la judecatorie. Si asta pentru ca cineva nu a putut sa-l inteleaga ca nu poate sa traiasca decat cu caruta aia pe sosea si nu l-a ocolit asa cum au facut toti ceilalti pana atunci.

nu vreau sa ma inteleaga nimeni gresit..nu sunt de acord cu caii liberi pe sosea etc...chestii care trebuiesc pedepsite aspru. Dar..sa te legi de amaratul ala care-si cara cocenii cu caruta ca sa se incalzeasca la iarna...si sa aiba ce sa dea de mancare la un magar....nu cred ca e cazul. cred ca se sare peste etape. Intai sa li se dea posibilitatea sa circule pe altceva decat pe dn...si apoi sa fie trasi in teapa.

Sunt sate care nu au trotuare...si oamenii merg pe strada..... Sa dam atunci peste ei.....pantru ca legal nu au ce cauta acolo.

E usor sa dai o amenda....sa confisti atelajele cum propunea cineva mai iute la manie intr-un post mai sus.

 

De ce nu te intrebi cum se face ca din 10000 de masini care trec pe langa carute care nu au ce cauta pe drumurile publice doar unuia i se intampla un incident(cifrele sunt nedocumentate...ci doar cu scopul de a sublinia procentul f mic)? Crezi ca ceilalti 9999 au avut noroc...sau ca cel care a facut accident a fost un pic mai grabit sau neatent decat a fost cazul pe acea portiune de drum? Si aici nu ma refer la motociclisti...ci la toti cei de pe drumurile publice.

 

hai mah lasa-ne cu "tragedia mioritica" a taranului roman ... daca tot nu are cu ce dreaq sa isi mute poponeata sau sa are sau sa drea stie ce sa faca, OK ... atunci il rog sa isi semnalizeze dreaq acaretul corespunzator ... si sa nu imi zici mie ca nu are bani de niste semnalizari corespunzatoare (prin corespunzatoare a se intelege ca nu vreau un dobitoc cu o lanterna idioata cu care face noaptea din mana) ... vrei sa iti zic eu cu ce se face vinovat ??? cu faptul ca il doare fix in "coceanul" lui dintre picioare daca iti strica tie "mufa" ori BA ..

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa se interzica in realitate carutelor sa umble pe sosele nu o sa se poata, indiferent de ce masuri s-ar lua.

Ce ar trebui cumva facut, e ca carutele sa fie semnalizate, iar daca ar fi asa, trei sferturi din accidente unde sunt implicate carute nu s-ar mai produce.

Ar trebui cumva ca politistul satului sa fie responsabil, daca caruta are ochi de pisica sau nu, si dupa ceva sanctiuni primite de sefu de post, sa vezi ce luminoase si reflectorizante ar fi carutele.

Oricum, cu carutasii astia, care de obicei umbla noaptea, si mai sunt si beti, cel mai bine e sa nu ai de a face cu ei, ca ma ai nemernicii si cutite si topoare, si te mai trezesti si cu o sapa in parbriz sau mai rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie si la drumul Bucuresti-Braila via Slobozia ... e teroare cu carutele ... eu unu cand urmeaza un pod franez ca dreaq .... cred ca ajung la vreo 50 .. 60 la ora ... de frica sa nu imi apara vreo caruta dupa pod pe care sa nu o vad din timp ....

 

 

 

hai mah lasa-ne cu "tragedia mioritica" a taranului roman ... daca tot nu are cu ce dreaq sa isi mute poponeata sau sa are sau sa drea stie ce sa faca, OK ... atunci il rog sa isi semnalizeze dreaq acaretul corespunzator ... si sa nu imi zici mie ca nu are bani de niste semnalizari corespunzatoare (prin corespunzatoare a se intelege ca nu vreau un dobitoc cu o lanterna idioata cu care face noaptea din mana) ... vrei sa iti zic eu cu ce se face vinovat ??? cu faptul ca il doare fix in "coceanul" lui dintre picioare daca iti strica tie "mufa" ori BA ..

numai bine

Va las mah....pe voi astia care trebuie sa franati ca dreaq ca sa ajungeti la viteza legala dar..cu o completare

 

E drept ca pana se vor civiliza taranii romani incat sa ajunga macar la fineturi de exprimare urbane gen "mah" si "dreaq" o sa mai treaca ceva vreme. De asemenea sunt de acord cu tine ca isi permit o instalatie de semnalizare corespunzatoare la standarde UE....dar din rautate umplu carutele de coceni pana nu se mai vad placutele reflectorizante. Chiar exista un banc despre taranii cu coasa in caruta si motociclistii fara cap care treceau pe langa ei care sunt convins ca e bazat pe intamplari reale.Niste brute.

Spre deosebire de taranii inconstienti, orasenii pun un celofan corespunzator in varful tevilor carate cu masina prin oras, pun fotoliile pe masina legate cu o sfoara la fel de corespunzatoare normelor in vigoare. La fel de nesimtiti sunt si ghiolbanii aia de tarani care nu-si muta casele construite in curbe pe care civilizatii motorizati le rateaza intrand nepoftiti prin gardurile lor.

 

Apropos, cate autovehicule crezi ca ar trece rar-ul la franare(ca sa nu mai vorbim de altceva) Asta e dovada de constiinta? Stii cate motociclete am vazut eu care au cauciucuri mai tocite decat ale taranilor de la carute? Alea eu voie sa circule de DN..ptr ca sunt oraseni? Stii cate accidente se pot evita daca autovehiculele ar fi in stare corespunzatoare?

Astea nu sunt probleme. De multe ori cred ca unii au noroc cu cate o caruta din asta....sa-si mai scoata bani de la amaratul ala....sa-si puna si ei niste gume sh mai putin tocite.

Ipocriti.....

o Tara de moralisti care considera ca pot arunca primii cu piatra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cate ori am mers noaptea, 11 din 10 carute nu aveau absolut nici o lumina pe ele, multe din ele nici macar ceva reflectorizant :)

 

maninblack cand o sa intalnesti o caruta nesemnalizata din senin in fata , cand toti te orbesc , sa te vad atunci...

Editat de guy.til
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in ultimii 2 ani,accidentele cu carute din vina astora,au fost ff putine...se cunoaste ceva din actiunile politiei/primariilor...nu confundati drumurile expres/europene/nationale,cu altele,unde este permisa circulatia oricarui vehicul......accidentele au fost in mare parte datorate animalelor nesupravegheate...acum o saptamana,cand veneam de la c-ta,aproape de semaforul de la salajan,am asteptat cateva baltzate sa-si termine siesta in mijlocul drumului...pe un sector de drum,in care se circula destul de tare...

...multi nu stiti ca in paralel cu dn-urile si europenele,exista 100% rute ocolitoare(exceptii ff putine...drumuri montane)...dar carutasu` prefera asfalt bun,ca sa nu-si strice amortizoarele...si mai prefera scurtatura...adica deneu`...nu au nici o scuza...doar o parte au intrarea in curte numai din DN...

post-24857-1224503407_thumb.jpg

post-24857-1224503414_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cate ori am mers noaptea, 11 din 10 carute nu aveau absolut nici o lumina pe ele, multe din ele nici macar ceva reflectorizant :)

 

maninblack cand o sa intalnesti o caruta nesemnalizata din senin in fata , cand toti te orbesc din fata, sa te vad atunci...

 

Carutele cu multe luminite pe ele pot fi vazute la balci. Nu stiu din ce cauza ti-am lasat impresia ca eu circul pe alte drumuri....dar sa stii ca tot prin romania...tot prin gropi...tot printre carute....si am cateva sute de mii de km facuti.

Ca sa-ti raspund efectiv ce fac cand o sa intalnesc un asemenea ozn pe strada cand ma vor orbi toti din fata, probabil ca din intamplare voi avea o viteza care-mi va permite sa franez sau sa evit....voi avea cauciucurile ok....si masina sau motocicleta in stare buna incat sa ies din incurcatura.

 

nu sunt intr-o campanie de incurajare a taranilor cu carute nesemnalizate. Am incercat sa spun .....doar ca asta e realitatea....si trebuie sa ne adaptam la ea.

Sau sa ne mutam din tara. Ptr ca sanse sa fie mai bine....nu sunt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de cate ori am mers noaptea, 11 din 10 carute nu aveau absolut nici o lumina pe ele, multe din ele nici macar ceva reflectorizant :)

 

maninblack cand o sa intalnesti o caruta nesemnalizata din senin in fata , cand toti te orbesc , sa te vad atunci...

Nu va mai plangeti degeaba ca asta e nimic,se intampla tot timpul.Dar hai sa va zic alta.Eram intr-o seara pe soseaua Andronache(cu masina),mergeam dinspre Colentina spre Voluntari si orbit de farurile din sens opus am franat putin si am trecut razant pe langa un cal,fiind obligat sa trag de volan ca sa-l ocolesc.Am observat apoi ca erau 2 tembeli de la politia calare care nu aveau nimic reflectorizant pe ei sau pe cai.Probabil baietii astia au impresia ca simtim mirosul de basini cand ne apropiem si atunci nu mai au nevoie de ''lumini''. M-am speriat si m-am ofticat la culme ca in timp ce eu am diverse prostii reflectorizante pe mine cand merg pe motor pe astia ii durea la basca.Ce am observat era ca unul dintre ei mergea pe mijlocul benzii 1 iar celelat pe linia ce desparte banda 1 de a 2-a.Foarte tare domnilor sunteti smecheri.

Oare ce se intampla daca ii luam in plin?Oare legea s-ar fi aplicat corect sau politia se considera ca e deasupra legii?Oare daca as fi omorat un cal de-al lor era egal cu omorarea unei pisici ce traverseaza strada?Nu cred!

Deci cine crede ca o caruta se vede se inseala amarnic!Eu nu am vazut un cal in oras la 40 km/h(e adevarat pe o strada neiluminata).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MIB... te-ai umplut de prieteni...

 

Nenea care franeaza la 50-60... imi pare rau sa aud asta. Ceea ce faci tu maica Tereza pe doua roti se numeste conduita preventiva, e de laudat dar nu se dau premii decat in km facuti fara accidente.

 

Pentru informarea unui domn de mai sus ... Romania are 260 de km de drumuri europene. Li se spune A1 si A2.

 

Definitia drumului european este ca acesta sa contina bretele de ocolire a localitatilor iar zonele unde drumul isi pierde prioritatea prin semafoare sau semnalizari nu au voie sa fie mai apropiate de 150 de km (adica numai in jurul localitatilor mare... io stiu... Vienna, Budapesta, Praga... stiti voi).

 

Motivul pentru care E60 , E85 si celelalte drumuri care strabat tara in lung si-n lat se numesc europene este o conventie facuta dupa revolutie si o concesie care ni s-a facut pentru a putea primi fonduri pentru modernizarea acestora. Pentru cei care stiu drumul Brasov - Mures, in stitlul acelor ocoliri ar trebui facute ocolirile. Din pacate, concesia de 18 ani nu ne-a ajuns... La multi ani la 19 anisori.

 

Vad in titlul topicului Suntem tinte....cum vine asta? V-a lovit vreo caruta pana acum pentru ca venea tare din spate si nu v-a vazut?

 

Si culmea e ca tot motociclistii sunt aia care fac nazuri la decorarea carutelor cu elemente reflectorizante. Dar cati dintre voi au vreun element reflectorizant cand circula noaptea? Ca pe alte topicuri va rasculati la purtatul vestelor reflectorizante... ca voi nu sunte de la Rebu. Si pe Vulcanu meu numa pielea si craniile arata bine, cum sa ma ascund sub vesta.

 

MIB-ule... bravo tata... la lupta cu ei... eu revin in 15 minute. :)

 

Un singur amendament. Carutasii beti... pentru ca sunt si din astia cu duiumul. Pe astia chiar i-as vrea la :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@melciu..merci domnu`...chiar habar nu aveam ce trebuie sa intruneasca un drum european..si chiar ma intrebam prin ce se diferentiaza de un national...am crezut mereu ca se refera numai la faptul ca e o ruta indicata pt tranzit... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru informarea unui domn de mai sus ... Romania are 260 de km de drumuri europene. Li se spune A1 si A2.

 

Definitia drumului european este ca acesta sa contina bretele de ocolire a localitatilor iar zonele unde drumul isi pierde prioritatea prin semafoare sau semnalizari nu au voie sa fie mai apropiate de 150 de km (adica numai in jurul localitatilor mare... io stiu... Vienna, Budapesta, Praga... stiti voi).

 

Motivul pentru care E60 , E85 si celelalte drumuri care strabat tara in lung si-n lat se numesc europene este o conventie facuta dupa revolutie si o concesie care ni s-a facut pentru a putea primi fonduri pentru modernizarea acestora. Pentru cei care stiu drumul Brasov - Mures, in stitlul acelor ocoliri ar trebui facute ocolirile. Din pacate, concesia de 18 ani nu ne-a ajuns... La multi ani la 19 anisori.

 

 

Daca in legislatia rutiera scrie negru pe alb 'Definitie: drumul european tre' sa poarte bretele', eu mananc respectiva carte. Ironia merge, etalarea cunoasterii merge, da' ai legat explicatia de unde nu trebuia. E85 este categorisit ca "drum european"? Da? Da. Scrie in lege ca n-ai ce cauta cu atelaj pe drum european? Scrie? Scrie. Frate, pai sa-i explice carutasu la politai cum ca E85 n-are bretele atunci. Sa faca o revolutie mai mica deoarece e ostracizat si nu-si poate cara cocenii. Sanatate la neamuri, mergi pe langa sosea. Am facut eu legea? Nu.

 

(Respect eu legea? Nu.) <- ca sa previn reply-urile mai inteligente decat forumistii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Decenta se referea la infierarea celor care nu au alta posibilitate de deplasare si chiar de a supravietui...decat cu un cal cu care sa care...sa are....cu o vaca...care se intoarce de la pascut pe sosea etc.....ptr ca asa a fost soarta lor. Oricum a primit amenda...mai mare decat pensia pe cateva luni, dosar penal ..daca a fost vatamare si nu stie de unde va lua bani de autobuz sa ajunga pana la judecatorie. Si asta pentru ca cineva nu a putut sa-l inteleaga ca nu poate sa traiasca decat cu caruta aia pe sosea si nu l-a ocolit asa cum au facut toti ceilalti pana atunci.

intr-adevar, mi se rupe inima de jale pt amaratul ala, care o sa-si ia o scoatere de sub urmarire/achitare pe 18.1 (lipsa pericolului social) si cu asta o sa-i vina o amenda administrativa de maxim 10 milioane de lei (vechi) pe care oricum n-o s-o plateasca in veci pururi si nici n-o s-o execute nimeni silit. ceea ce n-o sa-l impiedice sa iasa din nou pe sosea cu caruta si, eventual, sa provoace moartea cuiva absolut nevinovat. da, sunt de acord ca primariile locale ar trebui sa faca drumuri comunale, dar totusi legea interzice explicit carutele de europene si cu un motiv bine intemeiat, si anume ca-i pun in pericol pe participantii la trafic.

 

maninblack, punctul tau de vedere este generos si plin de compasiune, dar...nu vad de ce n-ar trebui sa ne fie mila si de aia care ajung prin spitale, eventual ologiti, ca sa nu mai spun de rudele celor care mor in asemenea accidente. si mi se pare prea comod sa dam vina pe autoritatile care nu fac drumuri si sa uitam ca taranii compatimiti de tine aleg sa incalce cu buna-stiinta o lege si sa-i puna in pericol pe toti soferii/motociclistii care se intampla sa circule pe drumurile pe care au ei treaba cu caruta. in fond, unde-i lege nu-i tocmeala...sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...