Sari la conținut

Accident City Mall


Andreea_puiutz
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 76
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dar, de exemplu, pe motociclist il baga cineva "la penal" ca umbla cu numarul asa?? Inainte sa postez, m-am uitat de curiozotate in catalog sa vad cum arata suportul original... Nici o legatura! Normal, in pozitia asta nici nu poate fi vazut, poate nici luminat si mereu murdar. Apropos de "categoria retardatilor"...

 

Imi pare rau ca s-a ranit si sunt convins ca legal soferul este de vina... dar sincer, cand unii opresc sa lase pe altcineva sa iasa (ceea ce este normal si omeneste) nu te duci tu ca berbecul, gandesti putin si opresti si tu.

 

Exceptand accidentele unde este clar vinovat motociclistul, cred ca minim 50% din cele unde este vinovat soferul ar putea fi evitate cu putina atentie si realism din partea motociclistului. Nu este nici o virtute sa mori cu dreptatea de partea ta!

 

o postare de bun simt ... subscriu

 

Din cate stiam eu n-ai voie pe linia de tramvai, chiar daca este linie intrerupta. Sau nu stiu io bine?

 

din cate imi dau eu seama ti-ai luat permisul in Arges, nu-i asa??? hai lasa ca pana la primul kill nu o sa ti-l ia nimeni ... bucura-te de viata si de el

numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stau sa ma contrazic aiurea, dar atunci de ce nu se formeaza coloana de masini si pe linia de tramvai, ca un fel de banda 3, daca tot e voie? Si cand vine tramvaiul, sa se dea toti la o parte, eventual pe cealalta linie, ca oricum nu te mai lasa nici dracu' sa te bagi inapoi... Cei care sunt si soferi cred ca inteleg ce vreau sa zic.

De baiat mai stie cineva ceva? Am vazut de pe celalalt topic ca il cunostea lumea, poate ne da chiar el niste detalii, ar fi cel mai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stau sa ma contrazic aiurea, dar atunci de ce nu se formeaza coloana de masini si pe linia de tramvai, ca un fel de banda 3, daca tot e voie? Si cand vine tramvaiul, sa se dea toti la o parte, eventual pe cealalta linie, ca oricum nu te mai lasa nici dracu' sa te bagi inapoi... Cei care sunt si soferi cred ca inteleg ce vreau sa zic.

 

A.....ce ai vrut sa spui prin:

nu se formeaza coloana de masini si pe linia de tramvai

Alege tu orice linie de tramvai vrei din bucuresti si urmareste-o.Te asigur ca o sa intalnesti masini pe oricare dintre ele la semafor.

Poti chiar sa urmaresti linia lui 41 pe la ciurel sa vezi ca si acolo vor unii zor nevoie mare sa ajunga pe linia de tramvai...peste bordura...peste gard :D

Uneori te lasa sa te bagi alteori nu,dar de obicei daca intri pe linia de tramvai poti traversa intersectia tot pe linia de tramvai,exceptand cazurile cand vrei neaparat sa faci dreapta de pe linia de tramvai :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alege tu orice linie de tramvai vrei din bucuresti si urmareste-o.Te asigur ca o sa intalnesti masini pe oricare dintre ele la semafor.

 

Ai dreptate, ce pot sa zic...numai ca in intersectia de la City Mall stau politistii la panda special pentru cei care trec pe linia de tramvai.

Si eu ma bag uneori, asta e Bucurestiul, nu tin teoria liniei de tramvai pentru ca nici eu nu sunt sfant. :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trec in fiecare dimineata pe acolo cu scuterul, tot pe linia de tramvai, dar 20 km/h este viteza cu care merg pt ca altfel patesti ca bikerul nostru.

Dpdv legal acesta din urma nu avea ce cauta pe linia de tramvai. Punct. Nu ma faceti sa caut in Codul Rutier ca sa va citez exact articolele pe care le-a incalcat.

 

Ba chiar te rog sa cauti :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stau sa ma contrazic aiurea, dar atunci de ce nu se formeaza coloana de masini si pe linia de tramvai, ca un fel de banda 3, daca tot e voie? Si cand vine tramvaiul, sa se dea toti la o parte, eventual pe cealalta linie, ca oricum nu te mai lasa nici dracu' sa te bagi inapoi... Cei care sunt si soferi cred ca inteleg ce vreau sa zic.

De baiat mai stie cineva ceva? Am vazut de pe celalalt topic ca il cunostea lumea, poate ne da chiar el niste detalii, ar fi cel mai bine.

pai nu te contrazice ... citeste ... invata si apoi baga contre pe forum ... ai voie sa circuli pe linia de tramvai atata timp cat nu incurci tramvaiul si atata timp cat nu o iei prin dreptul refugiilor de pietoni (statiilor de pietoni cu refugii) ... de aia e coada sa intre berbecii inapoi pe banda 2 (sau 1 dupa caz) ... ca stiu ca nu au voie sa o arda pe acolo ...

 

numai bine!!

 

ps: politia te arde daca depasesti coloana de masini PE CONTRASENS ... ca daca o depasesti pe linia de tramvai si apoi te rogi de unu sa te lase inapoi inainte sa intri sub incidenta regulilor afirmate mai sus, nu o sa se ia nici un "blue boy" de tine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Eu sunt cel in cauza. Am vazut mai multe pareri aici pe forum, de ieri ma tot uit la ce se mai scrie pe aici. In primul rand sa clarific situatia cu linia de tramvai.... nu eram fix pe linie eram pe spatiul din dreapta shinei de tramvai, e o portiune unde mai mereu ai loc sa mergi lejer, drumul fiind destul de lat (si chiar daca eram pe linie tot legal era). Cel cu BMW-ul mi-a iesit la 3-4 metri in fata mea, aveam 30-35 maxim la ora. nu aveam cum sa-l vad pentru ca in primul rand a venit extrem de repede (ca orice om se grabea sa treaca, vazand ca cei din benzi i-au dat voie) shi distanta nu mi-a permis decat sa INCERC sa il ocolesc pe cat posibil prin partea stanga si sa pun o frana degeaba shi evident ineficienta. De-aia impactul s-a produs pe mijlocul sinei de tramvai. In fine, omul chiar nu m-a vazut...nu s-a asigurat...si s-a intamplat.

 

Avand viteza mica, nu a fost de ajuns sa ma arunce peste masina (poate asa ar fi fost mai bine) in schimb motocicleta m-a proiectat in masina lui. Am intrat cu partea dreapta. Pe moment nu am simtit nimic, m-am ridicat pus pe scandal, sincer nu imi venea sa cred. Si dupa vreo 20-30 de secunde de stat in picioare, am inceput sa simt o mare durere la sold in partea dreapta si la genunchi tot la piciorul drept. Am intrat si cu pieptul putin in masina lui si cu tot cu durerea de la sold nu am mai putut sa stau in picioare, mi s-a taiat respiratia si tot incercam sa ii fac semn cumva celui care ii daduse voie sa iasa din banda, care vazuse ca nu s-a asigurat, sa ramana ca martor. Din fericire, era un politist deja acolo care vazuse totul, a aproximat si viteza pe care o aveam, l-a vazut si pe el cum a iesit...deci martor mai bun nu puteam sa am.

 

Oricum, cel din bmw si-a recunoscut imediat vina, s-a vazut ca ii parea rau si avand in vedere situatia a incercat sa ma ajute cu tot ce a putut. Am fost dus la Baltasar....mi-au facut vreo 20 de mii de radiografii... nimic rupt... decat soldul putin dislocat si genunchiul drept putin zdrobit. Nu a fost nevoie de gips, mi-au spus ca o sa ma recuperez rapid si fara. Sunt bine, Doamne ajuta, bine ca nu a fost mai rau. Deocamdata cu dormitul e mai greu..si cu respiratul. Dar, trec si astea... Macar daca ar fi inceput azi sa ploua sa nu ma mai oftic atat de rau :blink:) .

 

Ce ma mira pe mine e ca eu pe la 9 si 10 am avut accidentul si deja la 10 se shtia =)) si cu poze si cu tot. Motociclistii sunt mai tari ca papparazzi :blink:

Ce sa zic...aveti grija...vorba cuiva de pe forum...suntem invizibili. Pacat ca asta e singura noastra super putere :moto:)

 

Alte intrebari?

:rusinica:

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

WWW.KAWAMOTORS.RO

 

MOTOCICLETE NOI - SCUTERE - ECHIPAMENT - PIESE DE SCHIMB - SERVICE AUTORIZAT - CELE MAI MICI PRETURI DIN ROMANIA!

 

 

 

 

 

 

 

 

Am uitat sa zic multumesc celor de pe forum care nu s-au apucat sa traga concluzii aiurea si :D celor care....s-au apucat.

In orice caz, respect opiniile tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa zic multumesc celor de pe forum care nu s-au apucat sa traga concluzii aiurea si :rusinica: celor care....s-au apucat.

In orice caz, respect opiniile tuturor.

S-a aflat imediat pentru ca prin intersectia aia trece multa lume, la orice ora.

Mie mi-a zis un coleg ca te-a vazut pe jos si a venit la birou speriat rau, credea ca ai patit ceva. Bine ca ai doar atat si sper sa scapi repede de dureri. Nu mai fi asa rau cu baietii, ca doar ne-am dat si noi cu parerea, doar de asta e forum.

Numai bine si poate ne intalnim prin zona! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Zeppe, insanatosire grabnica, bine ca nu ai avut probleme mai grave, oricum "putin zdrobit" nu suna prea bland. Lui i-au retinut permisul? tu iti repari motorul pe RCA-ul lui?

 

 

da, mi-a dat asigurarea lui RCA. daca va vine sa credeti motoru e dauna totala. a fost atins cadru, furca... ma mir ca la viteza asta a putut sa se faca in halul asta de praf. I-a retinut carnetul dar nu depun plangere impotriva lui, nu are rost...

 

o sa se rezolve si cu asigurarile...

a

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o postare de bun simt ... subscriu

 

 

 

din cate imi dau eu seama ti-ai luat permisul in Arges, nu-i asa??? hai lasa ca pana la primul kill nu o sa ti-l ia nimeni ... bucura-te de viata si de el

numai bine!

Nu am permis si am intrebat pentru ca NU stiam. Acum m-am lamurit si io cum sta treaba. Si abtine-te de la concluzii demne de un fatalau. :rusinica:

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiam eu n-ai voie pe linia de tramvai

Pai daca nu ai carnet de unde ai auzit? Pur si simplu din auzite,corect? Ma intreb oare de la ce penalitati de oameni care te voiau cu scuteru' in primul stalp ai auzit tu asta? Auzi,dar casca ai? si e d-aia smechera open-face?e si roz? Da da da, d-aia de dai cu botu'n asfalt,nu? Auzi dar tu cam ce cauti pe drumurile publice?

Si ne mai miram de ce suntem bagati in aceeasi oala cu scuteristii!!!

Sa ma scuze cei seriosi care stiu ce e ala numar/asigurare/casca etc.

Later edit: si cei care respecta semaforul sa ma scuze!

Halal! :rusinica:

Editat de andu_wasup
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu ai carnet de unde ai auzit? Pur si simplu din auzite,corect? Ma intreb oare de la ce penalitati de oameni care te voiau cu scuteru' in primul stalp ai auzit tu asta? Auzi,dar casca ai? si e d-aia smechera open-face?e si roz? Da da da, d-aia de dai cu botu'n asfalt,nu? Auzi dar tu cam ce cauti pe drumurile publice?

Si ne mai miram de ce suntem bagati in aceeasi oala cu scuteristii!!!

Sa ma scuze cei seriosi care stiu ce e ala numar/asigurare/casca etc.

Later edit: si cei care respecta semaforul sa ma scuze!

Halal! :rusinica:

Si cam ce te face pe tine sa crezi ca n-am casca, numar, asigurare? Sau poate ai impresia ca toti merg fara casca si cu slapi.... :D O sa-ti scriu si tie ce-am scris mai devreme: abtine-te sa tragi concluzii in necunostinta de cauza. Am pus o intrebare, n-am dat cu paru'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor si domnilor, sa nu degeneram. Ma bucur pentru Zeppe ca are numai atat. Cred ca toti cei care sunt aici pe forum si alcatuiesc aceasta comunitate o fac pentru binele tuturor si sunt preocupati de aceasta. Asa ca daca vreti sa faceti morala va rog sa o faceti celor care nu sunt pe forum, sau in urma unor greseli grosolane. Si ca sa aveti succes spuneti-o dragut si cu intelegere. Tonul da tonul.

 

In legatura cu art 103, cred ca cu masina oricum nu ai ce cauta pe linia de tramvai decat daca nu ai nici macar o banda, pentru ca nu ai cum sa te dizolvi cand vine tramvaiul. Cu motocicleta insa poti. Ca sa nu mai vorbesc ca nu stii niciodata daca e linie continua sau discontinua ca marcajul tine doar cateva saptamani.

 

Ce moto vrei sa-ti iei Zeppe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamnelor si domnilor, sa nu degeneram. Ma bucur pentru Zeppe ca are numai atat. Cred ca toti cei care sunt aici pe forum si alcatuiesc aceasta comunitate o fac pentru binele tuturor si sunt preocupati de aceasta. Asa ca daca vreti sa faceti morala va rog sa o faceti celor care nu sunt pe forum, sau in urma unor greseli grosolane. Si ca sa aveti succes spuneti-o dragut si cu intelegere. Tonul da tonul.

 

In legatura cu art 103, cred ca cu masina oricum nu ai ce cauta pe linia de tramvai decat daca nu ai nici macar o banda, pentru ca nu ai cum sa te dizolvi cand vine tramvaiul. Cu motocicleta insa poti. Ca sa nu mai vorbesc ca nu stii niciodata daca e linie continua sau discontinua ca marcajul tine doar cateva saptamani.

 

Ce moto vrei sa-ti iei Zeppe?

 

 

am deja moto....Suzuki GSX-R 750 k8

 

o scot in cateva zile din service, am avut ceva probleme cu ea. fix dupa recuperare :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am deja moto....Suzuki GSX-R 750 k8

 

o scot in cateva zile din service, am avut ceva probleme cu ea. fix dupa recuperare :blink:

Fi cu mare grija sa n-o duci inapoi!!! :rusinica:

Bafta si revenire totala, te asteptam vineri!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mosule, da te grabesti tata sa strangi experienta. Sunt bucuros ca ai scapat ok. In rest ce mai zici ca nu ai mai dat nici un semn. Noi am fost pe Cheia de multe ori, puteai sa mergi cu noi, eu am crezut ca astepti moto sa iasa din service dar vad ca erai motorizat. Hai bafta ! :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce bine stiti legea :D

 

Noul regulament rutier

Art. 103 Pe drumul public cu cel mult doua benzi pe sens si cu o a treia banda pe care este amplasata linia tramvaiului langa axa drumului, conducatorii de vehicule pot folosi aceasta banda, cu obligatia sa lase libera calea tramvaiului, la apropierea acestuia.

 

Noul cod rutier:

Art. 89^1.

Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:

........

10.nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a lasa liber traseul tramvaiului la apropierea acestuia, cand drumul are o singura banda;

......

 

Deci cine considera ca motociclistul nu avea voie sa circule pe acolo GURA!!! Oare sa fii sofer(orice categorie A,B,C,D, etc.) inseamna doar sa ai sute de mii de kilometri dar sa nu ai habar care e legea si care iti sunt drepturile?

M-am simtit jignit de cateva ori pe forumul asta de motociclisti vechi cu afirmatii de genul '' o gramada de pustani noi anul asta care nu au motociclismul in sange asa ca noi''. Hai pa mah ca va sunt mult superior multora dintre voi!!! :rusinica:

Sincer credeam ca o sa pot sa-mi fac prieteni pe aici.M-am inselat!Doar o gloata de gura-sparta care nu au nimic mai mult de facut decat sa comenteze accidente/tragedii,fara sa stie daca legea e de partea lor sau nu.

Prea multi fitosi pe aici!!!

Referitor la "credeam ca o sa pot sa-mi fac prieteni pe aici"-Vrei sa fii prietena mea ? O da, am inviat. Am mai rupt o mobra, am facut rost de bani, am alta si da, am inviat. hehehehehhe. Bem un ceai inainte? Sau dupa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la "credeam ca o sa pot sa-mi fac prieteni pe aici"-Vrei sa fii prietena mea ? O da, am inviat. Am mai rupt o mobra, am facut rost de bani, am alta si da, am inviat. hehehehehhe. Bem un ceai inainte? Sau dupa?

Iar ai inceput cu injuraturile mascariciule. Ai inceput sa dai si mesaje pe privat cum ai obiceiul ? Vezi ca ai mai muscat-o odata.Ai multi prieteni, o s-o mai musti, "agariciule" !

@andu_wasup Nu-l lua in seama nu stie ce spune !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la "credeam ca o sa pot sa-mi fac prieteni pe aici"-Vrei sa fii prietena mea ? O da, am inviat. Am mai rupt o mobra, am facut rost de bani, am alta si da, am inviat. hehehehehhe. Bem un ceai inainte? Sau dupa?

Te simti in siguranta cand te iei de toata lumea din spatele monitorului tau? Sa te uiti in oglinzi fraiere ca nu stii de unde vine! Dar eu te asigur ca mai devreme sau mai tarziu o sa ti-o iei. Numarul moto ti-l stiu, constanta o gasesc pe harta,inchide-te in casa si pune lacatul ca vin peste tine bulangiule!Ti-ai gasit nasu' patruped ambulant! Daca vrei bem si-un ceai ca altceva nu o sa mai poti sa bei.

 

Imi pare rau dar nu-l pot lasa in pace!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Jessus ... voi inca va certati pe faza cu tramvaiul??? .... cititi dreaq codul si va elucidati pana la urma ... oricum, observ ca discutia a luat si o mica tenta homo-popo ... sunteti pe felie "bajeti" ... dati-i inainte ... go go go !!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...