Sari la conținut

Vitezometru Digital


Baiazid
 Share

Postări Recomandate

No.. cat ce complex e "programatoru" ala de atmeluri/picuri ? de ce e nevoie de mai mult decat de niste mufe ? E vorba doar de niste tranzistori de trecere, comandati de semnalele de pe interfatza calculatorului ? Ca am incercat sa inteleg schemele alea de programatoare, dar toate sunt cu componente "radio-shack" de la americani, a caror echivalentze nu le gasesc pe nicaieri.... Si eu ma oftic ca atata putere digitala de control zace degeaba, din cauza lipsei unei documentatzii scrisa mai pe "romaneste", cum bine zice stressLP

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 115
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

In mare:

 

- programatorul meu de PIC-uri foloseste doi tranzistori pentru a comuta 12V pe pinul de RESET; mai are niste buffere octale (teoretic pentru refacerea semalului TTL de pe paralela, practic cred ca ar merge foarte bine si fara ele), doua stabilizatoare integrate (12V si 5V) si cateva diode de protectie (care se dovedesc foarte bune daca pui PICu invers in socul, dupa cum bine am constatat :) ). Nu e deloc mare schema, desi la prima vedere pare mare. Pe de alta parte am vazut scheme la care PIC-u se conecteaza direct la paralela si la doua surse externe de 12 si 5V ... efectul e exact acelasi. Oricum la PIC-urile mai noi s-a renuntat la aberatia asta cu 12V; multe vin direct cu un bootloader din fabrica si asta te lasa sa programezi tot chip-ul direct pe seriala ...

- la AVR-uri e mult mai simplu. Te legi frumos cu paralela la ele, sau daca vrei sa faci programare In Circuit mai pui un buffer 3-state intre paralela si chip ca sa nu incarci pinii si ai terminat ... Sunt o gramada de scheme pe net. Daca vrei spuneti ca va umplu de link-uri ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DA, DA, DA !!!

Toarna :

Magazinul de unde gasesc atmelu, schema cea mai simpla care merge pe paralela, schema cu circuitul de utilizare.... Ca idei de utilizare am gramada.

Pai sa vedem ... de unde se iau atmel-uri :

 

1. Direct de la sursa, adica reprezentanta Atmel in Romania (domnul Crisitan Alexe, email cristial.alexe@codico.com) (da, vinde si la bucata)

2. Magazinele de electronice mai cunoscute (Vitacom, Conex, Ecas ...) -> pe aici sunt in general mai scumpe.

 

Link-uri:

 

1. programator pentru Windows:

http://www.myplace.nu/avr/yaap/index.htm

(descrie si legaturile cu paralela)

 

2. www.avrfreaks.net

Tone de link-uri/tool-uri/documentatii si discutii despre AVR-uri

 

3. Atmel-ul are un appnote in care descrie un programator complet:

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_do...nts/DOC0943.PDF

Tot ei dau si soft-ul pentru programare.

 

4. Alte link-uri utile:

http://www.mysunrise.ch/users/pfleury/avr-...starterkit.html

http://www.avr1.org/pavr/pavr.html

 

Sper ca ajung pentru inceput :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmmm. Acolo ei descriu principiul. Chiar daca programarea se face seriala, tu poti sa ii faci interfata ori pe seriala ori paralela. La seriala ii dai clockul si datele cu pinii se semnalizare DTR, RTS, CTS ...

rx si tx se folosesc pentru alimentarea interfetzei de programare ... (acu depinde de schema).

 

In paralel e similar ...

O sa pun io schema pe care am facut-o io (tot de pe net luata) ... totul e sa nu uit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mmmm. Acolo ei descriu principiul. Chiar daca programarea se face seriala, tu poti sa ii faci interfata ori pe seriala ori paralela. La seriala ii dai clockul si datele cu pinii se semnalizare DTR, RTS, CTS ...

rx si tx se folosesc pentru alimentarea interfetzei de programare ... (acu depinde de schema).

 

In paralel e similar ...

O sa pun io schema pe care am facut-o io (tot de pe net luata) ... totul e sa nu uit.

Ai dreptate, dar in cazul asta nu recomand deloc o schema de programare seriala. Daca incerci sa faci alimentarea direct din seriala s-ar putea sa ai niste probleme mari si sa nu stii de unde vin; serialele mai noi (in special cele de laptop) nu mai au aceleasi specificatii ca cele vechi, curentul furnizat e mult mai mic. E adevarat ca poti sa faci toata programarea din semnalele serialei (DTR/RTS/CTS/whatever) dar o sa ai nevoie de un convertor de nivele (TTL <-> RS232) si nu cred ca poti obtine o viteza mai mare ca pe paralela in cazul asta, chiar din contra. Cred ca solutia cu paralela e mai simpla si mai eficienta, chiar daca e un pic mai incomod de lucrat cu mufa aia imensa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oki doki, da-mi te rog voie sa te contrazic intr-un singur punct: nu e nevoie de MAX232 sau convertor TTL -> RS232 pentru ca aceste convertoare se folosesc doar pentru liniile RX, TX. Ceea ce noi nu folosim decat pentru alimentare (+12 v)

 

RTS, CTS ... sunt folosite pentru a comanda baza unor tranzistori. Ei nu pot avea valoarea 0 sau 1 logic (dar cu alte nivele de tensiune). Pe cand RX TX nu exista nivele individuale... exista doar un cuvant RS232.

 

La laptopuri ... corect... ele functioneaza in alt regim. E mai bine pe paralela dar ... unde imi mai pun imprimanta? Asa am 2 seriale ... nefolosite ... unul e pe ICSP la ATMEL iar unul e gol.

 

Pe seriala am reusit performanta sa fac schema cu SMDuri. Totul e in mufa. E bestial sa nu ai placa.

 

O sa postez io maine schema de la placa de baza pt AVR ... facuta de mine in PROTEL.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu se oftice lumea ca transformam topic-ul asta intr-o discutie pe teme de electronica, dar nu ma pot stapani :) Poti sa pui un MAX232 pe absolut ORICE semnal RS232 pentru ca el nu face decat conversia de nivele logice (+/- 12V (teoretic) -> 0/5V); aceste nivele logice sunt aceleasi pentru toate semnalele de pe seriala(RX/TX si semnalele de control), deci poti sa le convertesti linistit cu un MAX232. Ai dreptate, nu poti sa faci programatorul direct pe RX/TX. Si partea cu tranzistorii e corecta, poti sa pui linistit un tranzistor (sau 2 daca nu vrei inversare de nivele logice) ca sa faci conversia, mai ales ca tipul asta de programator nu are nici o linie bidirectionala. Eu unul am preferat intotdeauna solutiile integrate, pe cat posibil, si de aia imi place de MAX-u asta asa de mult. Da, problema cu imprimanta e naspa. Eu astept sa-mi vina niste circuite de interfta USB si dupa aia ma mut pe USB ... si se va pune altfel problema ... imi alimentez tot ce am pe birou din USB :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce mi se pare mie ciudat? Eu tre sa folosesc 10 fante pe cand ala de bicicleta foloseste numai una. Din calcule imi iese ca la lungimea rotii mele , cu o fanta, pentru 1KMPH tre sa astept aprox 7,5 secunde. Adik 1 impuls la 0.13 secude (1/7.5 = 0.13). Daca folosesc 10 fante ... astept 0.75. Oricum e mult si 0.75 dar mai fac io tunning. Intai sa vad ca merge asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cu mai multe fante e o problema numai la viteze mici ... La viteze mari poti sa folosesti o singura fanta pentru ca roata se misca suficient de rapid. Probabil ca omu' cu bicicleta nici macar nu se streseaza cand e vorba de viteze prea mici. Cred ca exagerezi si tu un pic ... :) Nu stiu daca are rost sa te chinui atat pentru viteze mici. Pe de alta parte, daca tot il faci, macar sa iasa ca lumea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine doreste sa invete .. sa imi dea mailurile sa le dau 2 pdf: unul programatorul si unul o schema a unei placi de baza facuta de mine ... foarte simpla si super utila. Au 35KB impreuna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spor la treaba si poate ca imi spuneti si mie ce a iesit dupa lansare...io nu prea am treaba cu info,programari,calculatoare dar mi se pare tare interesant....clar ca e misto (sa nu mai vorbim de prectic ssi estetic ) sa ai sdenzori peste tot si un afisaj precis si pe LCD...

Eu ma gindeam ca poate reusesc sa "imbunatatesc" si motorul nu numai bordul si informatiile pe care mi le da....si am zis io ca poate fac un fel de palnie care sa dirijeze un curent de aer sub presiune in filtrul de aer astfel ca sa nu se mai chinuie motorul sa traga =>putere mai mare...(stiti ca la turatie mare ,motoru tre sa soarba aerul de aia se apuca sa scoata filtrele si-si strica motoarele )...si aici intervine problema:trebiue ca presiunea aia cu care intra aerul sa fie specifica motorului....adica in functie decilindree,compresie,turatie...stiu ca presiunea asta creeata de "palnie"e in functie de forma ei,dimensiunile fantelor,unghiiul ei...(pe astea le pot adapta in functie de nevoia motorului....normal,motorul are nevoie de aer din ce in ce mai mult in functie de turatie,dar cind creste turatia, creste si viteza si implicit presiunea pe care o imprima palnia aerului....problema e ca nu stiu relatiile intre toate datele astea...formule matematice si altele ... ma gandesc ca daca sunteti la politehnica poate ca aveti prieteni pe la mecanica sau ceva de genul asta si poate ma ajutati si p mine...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca numara bine ... si io la mecanica sunt ... varza varza varza. Dar nu ma intereseaza :) . Io numar defapt impulsuri / interval clar de timp -> frecv metru. Am impresia ca astia cu biciclete fac invers ... o fanta (magnetul) si senzorul. Cred ca numara perioada (1/f) dintre 2 impulsuri succesive. E mai greu ca am impresia ca trebuie facute niste impartiri. Cam dificil. Sa incerc si varianta asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...