Sari la conținut

Sfintirea Motoarelor


Postări Recomandate

Buna seara,

Duminica asta clubul Vulturii Prrahoveni , a organizat sfintirea anuala a motocicletelor , la biserica din Vilcanesti.

Ne-am adunat dis' de dimineata ( pe la 10 ) vreo 30 motoare si cind se lasa prinzul am reusit sa plecam din poligonul de la km 6

 

 

Ajunsi aproape fara incidente la biserica , parintele Nicu ( motorist de pe la noi ) a trecut la sfintirea motoarelor

 

 

A urmat ... "botezul"

 

 

Cei mai pacatosi dintre noi s-au tirit in genunchi in biserica ( pentru iertarea pacatelor celor cu stire si fara de stire )

 

 

S-au primit noi membrii si s-a tinut slujba pentru toti motociclisti ( si pentru cei plecati dintre noi)

 

 

A urmat masa , pomana, dat fiind ca era zi mare, hramul bisericii . Urmata de parada motoarelor si plecarea acasa

 

 

 

Pe scurt asta a fost iesirea noastra de duminica 26.10.2008

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte frumos... asa cum au spus si predecesorii mei, de laudat actiunea voastra. Poate ca si popa fiind motorizat, a contribuit la idee! Foarte frumos... Bravo voua! Salutari din partea unui grup restrans de motociclisti rurali :disappointed:

 

http://guguboyz.wordpress.com - ne intitulam. Asfalt uscat, iernare placuta... mult soare si motoare. Ca sa iasa rima! :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

- un ritual religios ... pentru niste scule moderne a caror nastere a fost posibila prin lupta inceputa de demult a unora precum Galiloeo Galilei ( primul principiu al mecanicii, legi ale oscilatiilor... ) si a multor oameni de stiinta care au fost persecutati de biserica si cu inventii numite initial "ale diavolului" ... o chestie aiurea mi se pare obiceiul vostru ...

- am si eu o intrebare .. daca o motocicleta e incaltata cu Pirelli Diablo .. mai e sfintita?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- un ritual religios ... pentru niste scule moderne a caror nastere a fost posibila prin lupta inceputa de demult a unora precum Galiloeo Galilei ( primul principiu al mecanicii, legi ale oscilatiilor... ) si a multor oameni de stiinta care au fost persecutati de biserica si cu inventii numite initial "ale diavolului" ... o chestie aiurea mi se pare obiceiul vostru ...

- am si eu o intrebare .. daca o motocicleta e incaltata cu Pirelli Diablo .. mai e sfintita?!

 

Ai si tu dreptate in ceea ce priveste, ca, unii oameni de stiinta au fost chinuiti de biserica, dar asta a fost cu sute de ani in urma intre timp biserica a constientizat ca nu face bine si a renuntat la acele ritualuiri, asa cum si noi am ales aceasta cale de a ne "boteza" pe noi si motoretele noastre in acest spirit crestinesc. Altii se "boteaza" si le "boteaza" cu bere, tuica, si alte licori bahice, fiecare cu credinta lui.

Sa mai sti ca eu am pe motoreta anvelope Pirelli Diabolo Corsa III si a fost "botezata" si eu cred in aceste obiceiuri. Daca tie ti se pare aiurea aceste obiceiuri ale noastre te rugam sa ignori topicurile pe care le vom mai face de acum inainte, cum noi iti vom ignora parerile tale !

post-18641-1226981661_thumb.jpg

Editat de man19403
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

popa ala nici macar nu stie ca un lucru se sfinteste cu buchetul de busuioc trecut prin apa sfintita si facut cruce de trei ori. cu cadelnita se da in biserica sa se simta mirosul de tamaie, nu in atmosfera ca degeaba.

asta cred ca e parinte din clanul celor care ii vedem la stirile de la ora 5...

 

parca in al treilea filmulet vina alt popa care mai stie din ce trebuie facut in domeniul sau de activitate

:what:

 

am glumit. interesanta iesire ati facut

 

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...