Sari la conținut

Scoala De Enduro Monteoru


Postări Recomandate

Mesita facuta. - din cate am inteles e pe coacere...

Toti am fost de acord cu faptul ca Monteoru este foarte potrivit pentru enduro, bine plasat, accesibil pentru toti. De asemenea tipul de teren este variat, are de la busteni, noroi si piatra pana la urcari interminabile si coborari pe vai secate. Nu in ultimul rand sunt multi enduristi pasionati care pot oricand sa formeze o scoala de enduro. Este Ovidiu (Garmin), Dani Teo (Paducel), Mache, Cazma si multi altii pe care din pacate ii cunosc doar din vedere - si asta numai din vina mea.

Si-apoi, pe termen scurt ca sa zic asa ne-a ramas traseul excelent pregatit pentru cursa - traseu care ar piutea deveni o marca inregistrata cu plecare de la Paducel. Oricum azi am fost la o tura pe traseu, m-am bucurat de faptul ca era inca marcat si i-am propus lui Dani Teodorescu sa mentina marcajele. E super cu marcaje. - se respecta sensul, se mentine viteza fiecarui endurist dintr-un grup - fiecare merge linistit in legea lui fara sa se traga unul de altul. Si se regrupeaza la locuri stabilite...Toti am mers cu cate un meserias care a scos sufletul din noi, el ne astepta nervos cateodata (ha ba odata, ne miscam si noi mai cu talent?) si noi nu mai apucam nici o pauza....

Asa ca pana una alta, hai sambata la Monteoru...eu va astept la Paducel.

Editat de univet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ar fi sa existe trasee pt enduro pt ca in momentul actual fiecare merge pe unde il taie capul prin padure.Cu siguranta o sa incepem sa deranjam (desi nu stiu cat o sa mai avem voie sa ne dam prin padure,multe drumuri sunt blocate mereu pt plimbarile cu atv-ul cu copaci taiati si lasat intentionat peste drum).Cred ca Xmride o sa stie mai bine sa gestioneze problema asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ar fi sa existe trasee pt enduro pt ca in momentul actual fiecare merge pe unde il taie capul prin padure.Cu siguranta o sa incepem sa deranjam (desi nu stiu cat o sa mai avem voie sa ne dam prin padure,multe drumuri sunt blocate mereu pt plimbarile cu atv-ul cu copaci taiati si lasat intentionat peste drum).Cred ca Xmride o sa stie mai bine sa gestioneze problema asta.

aceiasi problema este si in valcea ..din ce in ce mai multe trasee sunt blocate sub diverse motive(unele chiar cu bariera)fiindca cei cu atv-urile nu tin cont de nimic..nu vreau acum sa inceapa vesnica discutie bike/atv dar asta e realitatea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok!eu sint cam permanent la monteoru pot merge cu cine vrea pe traseu sau pot doar sa i indrum.ptr cei care au gps(garmin)am ceva trasee si pe gps am si ptr atv-uri.nu am nici o problema cu atv-urile am si eu unul si ma dau cu el .sint atv isti care fac pe strada deranj acestia trebuiesc potoliti.ok cine vrea sa vina e bine venit la monteoru HOTEL LA PADUCEL.BAFTA.TEO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok!eu sint cam permanent la monteoru pot merge cu cine vrea pe traseu sau pot doar sa i indrum.ptr cei care au gps(garmin)am ceva trasee si pe gps am si ptr atv-uri.nu am nici o problema cu atv-urile am si eu unul si ma dau cu el .sint atv isti care fac pe strada deranj acestia trebuiesc potoliti.ok cine vrea sa vina e bine venit la monteoru HOTEL LA PADUCEL.BAFTA.TEO

in afara de teo, mai suntem vreo cativa incepatori de care o sa va impiedicati LA PADUCEL si pe trasee mai tot timpul

(adica mai toata saptamana). Clar este ca in fiecare zi din saptamana cineva se da....

Ideea cu cateva trasee marcate este super si o sa incercam sa mai facem cateva in afara de cel marcat deja pt. concurs. Noua, fiind din zona ne este un pic mai usor sa ne orientam..

....Era sa uit.....NICIODATA sa nu va luati dupa MAKE pe traseu....o sa ajungetzi la Baile Felix... :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am dat si noi miercuri cu Dani. Am facut traseul de open in mai putin de doua ore. Am auzit ca ati iesit cu Mache si ati stat pana la 9 seara. Si ca v-ati distrat ca sa zic asa. Nu stiu care din voi ati fost mai zburator dar felicitari ca ati scapat intregi...Recunoasteti ca daca ati avea siguranta traseului si ati cunoaste nivelul de dificutate ati fi mai linistiti... si ati pleca fara ghid meserias care sa scoata inima din voi. In echipa de 2-3 traseul de open se poate face linistit de incepatori. Tre' doar sa va ajutati pe zonele mai tehnice. Ar fi bun si un traseu mai scurt care sa va aduca acasa mai devreme...Si se poate face...colaborati cu cei din XM Raid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mesita facuta. - din cate am inteles e pe coacere...

Toti am fost de acord cu faptul ca Monteoru este foarte potrivit pentru enduro, bine plasat, accesibil pentru toti. De asemenea tipul de teren este variat, are de la busteni, noroi si piatra pana la urcari interminabile si coborari pe vai secate. Nu in ultimul rand sunt multi enduristi pasionati care pot oricand sa formeze o scoala de enduro. Este Ovidiu (Garmin), Dani Teo (Paducel), Mache, Cazma si multi altii pe care din pacate ii cunosc doar din vedere - si asta numai din vina mea.

Si-apoi, pe termen scurt ca sa zic asa ne-a ramas traseul excelent pregatit pentru cursa - traseu care ar piutea deveni o marca inregistrata cu plecare de la Paducel. Oricum azi am fost la o tura pe traseu, m-am bucurat de faptul ca era inca marcat si i-am propus lui Dani Teodorescu sa mentina marcajele. E super cu marcaje. - se respecta sensul, se mentine viteza fiecarui endurist dintr-un grup - fiecare merge linistit in legea lui fara sa se traga unul de altul. Si se regrupeaza la locuri stabilite...Toti am mers cu cate un meserias care a scos sufletul din noi, el ne astepta nervos cateodata (ha ba odata, ne miscam si noi mai cu talent?) si noi nu mai apucam nici o pauza....

Asa ca pana una alta, hai sambata la Monteoru...eu va astept la Paducel.

salut, am auzit ca adi raduta va organiza in urmatoarele weekend-uri scoala de pilotaj pt enduristi. pe un traseu amenajat la ciolpani. detalii or sa urmeze

bafta si ne vedem duminica la BZ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Weekend-ul asta s-a mers in draci pe traseu. Am fost si eu duminica pe open. Traseul se pastreaza bine...s-a facut si carare vizibila asa ca nu trebuie sa mai stai cu ochii in copaci. Cred ca mai merg odata pe miercuri. Astempam XM Raid sa faca un traseu mai usor pentru ploaie si pentru incepatori. AR MERGE SI UNTRASEU MAI SCURT GEN ENDUROCROSS DE VREO CATIVA KM PENTRU ANTRENAMENT SAU O JOACA DE IARNA.......

 

AM UITAT SA VA ZIC...

Am putea strange niste bani cu care sa se finanteze constructia de trasee. Se consuma benzina, se uzeaza motoare care le tot opresti ca sa marchezi, sprey-uri, asta pe langa timp si munca......Nu stiu cum sa strangem si cat.....astept propuneri.

E FOARTE MISTO SA MERGI PE TRACK-URI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Trasee sunt, trebuiesc doar marcate... poate chiar trebuiesc impuse si niste reguli care sa fie respectate, accidente si greseli se pot intimpla orcui,chiar si celor experimentati. Daca va rataciti in padure si-l intilniti pe MAKE nu-l ascultati ... ve-ti ajunge oriunde , numai la destinatie nu :laugh: ...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Marcajele cu spray-ul pe copaci obliga lumea spre unisens. Cu panglici se poate merge in ambele sensuri ceea ce nu e bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Trasee sunt, trebuiesc doar marcate... poate chiar trebuiesc impuse si niste reguli care sa fie respectate, accidente si greseli se pot intimpla orcui,chiar si celor experimentati. Daca va rataciti in padure si-l intilniti pe MAKE nu-l ascultati ... ve-ti ajunge oriunde , numai la destinatie nu :laugh: ...

 

cely parca....tu ai un husaberg negru si mergi cu 2 la ora?! Mergi bine pentru inceput...decat sa te accidentezi e mai bine asa!

Succes catre 3 km/h la ora :D

Acum vorbind serios daca faceti scoala de enduro eu am sa fiu primul elev deoarece la primavara imi iau motocicleta calumea. Acum eram cu un o yamaha xt de 350 si nu prea m-ati bagat in seama voi astia cu rachete din 2008 dar nu m-am suparat.

 

Andrei

 

CORECT.

PS:Ce motocicleta smechera aveti, ca si hotelul :laugh: .Bravo! Era nevoie de asa ceva la Monteoru!

Am sa vin sambata la tine direct de la Iasi( ca acolo is student) cu 2 enduristi.

Editat de blackwoo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ADI RADUTA?TOT RESPECTUL DAR NU ESTE CROSIST?!?!?CE STIE EL DESPRE ENDURO??DOAR INTREB!!

ca sa poti fi un endurist bun trebuie sa sti sa stai corect pe motocicleta, sa ai pozitie buna, sa sti sa iei un viraj, sa stai in echilibru, ...............si multe altele. cei care au lucrat anul trecut cu el o pot confirma :lol: . in padure aplici ce ai invatat la antrenamente. sunt foarte multi enduristi care stau pe motocicleta.......... :disappointed:

 

poate ati observat ca marea majoritate a enduristilor de nivel mondial au trecut pe la motocross si/sau pe la trial cand erau mai tineri apoi urmeaza cum este si firesc enduro si/sau rally raid.

 

asa ca:

Va anuntam ca in cadrul bazei sportive de motocross de la Ciolpani, in zilele de 7,8 si 9 noiembrie 2008, va avea loc primul din cele patru stagii de pregatire moto offroad pentru incepatori. Antrenamentele vor fi tinute de catre Adrian Raduta si se vor desfasura in fiecare weekend al lunii noiembrie a.c.

Aveti atasat un formular de inscriere, ce trebuie printat, completat si predat in prima zi de antrenament.

Asteptam confirmarea pe e-mail, in cazul in care doriti sa luati parte la antrenamente. Ultima zi pentru trimiterea confirmarilor pentru primul stagiu de pregatire este 5 noiembrie 2008. Locurile sunt limitate la un numar de 10, iar inscrierea se va face pana la ocuparea acestora, in ordinea confirmarilor.

 

Va multumim !

www.topcrosstcs.ro

 

pa,

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare bine ca am deschis acest topic - bravo Adi Raduta. Am auzit ca are un container unde sa-ti lasi motorul, service etc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

15-16 noiembrie la Monteoru - Xmraid va invita sa participati la primul curs de enduro in teren.

Limita de inscrieri - 8 bickeri

Detalii la telefonul 0728.291.733 - Ovidiu

Ma pot inscrie si eu dc nu am tocmai motorul care ar trebui?cine o sa fie antrnorul dc nu te superi asa cum ai facut o cand am intrbat de top.........

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Andrei,

 

Te poti inscrie la curs. Bineinteles!

Dar de ce nu vii sa ne cunoastem? Am inteles ca ai trecut sambata pe la Paducel fara sa te opresti. Vezi!! nu e frumos sa treci si sa nu saluti. esti cumva timid? Sau iti e rusine cu "burta"? :P Avem in grup cativa mai corpolenti care se descurca foarte bine ( Eugen, Tulin, Teo, Make, Chiar si eu am ceva) si cred ca ai face fata daca te dai cu un ij si faci ce am auzit. iti dai seama ce ai face daca ai avea un motor ca al lui Teo?

 

Imi esti simpatic. Esti un fel de Zoro al enduroului buzoian.

Hai ca iti fac o reducere la curs. Te astept.

 

Ovidiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...