Sari la conținut

Gsx-r 1000 Model 2003 Sau Yamaha R1 Model 2003


laurmlau
 Share

GSX-R vs Yamaha R1  

166 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

n-ai de unde ? :laugh: mai esti si din buc. dupa cate vad :) ... eu daca i-as spune unui prieten motociclist de constanta sa mi-o dea o tura ca ma bate gandul sa-mi iau si eu una nu cred ca nu mi-ar da. plm :laugh:

pai tocmai...e bucuresti...lumea are o alta parere aici :D

unii nici nu te baga in seama...au miar..se uita la tine ca ai f4..mai au putin si te scuipa..cu asa sictir se uita la tine..de parca i'a c.a.c.a.t masa pe moto

 

ies oleaca sa ma plimb..astept propuneri si sugestii la posta redactiei

 

numa' bine :D

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 110
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

pai tocmai...e bucuresti...lumea are o alta parere aici :)

unii nici nu te baga in seama...au miar..se uita la tine ca ai f4..mai au putin si te scuipa..cu asa sictir se uita la tine..de parca i'a c.a.c.a.t masa pe moto

de aia vrei miar? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic mai întai să testezi gsxr Âşi 954 înainte să iei o decizie definitiva. Eu aÂş merge pe 954 dar asta este decizia mea. Destui prieteni mi-au confirmat ca r1 este extrem de instabilă pe curbe .Take care si asfalt usat. Sorry că renunți la black beast.

Editat de Sorceror
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce se vede pe forum, se pare ca iti place de fapt R1.

Deci, nu mai iti fa probleme, du-te si i-ati ce iti place si gata.

Eu am avut gsxr de 1000 din 2001 si acuma am R1 din 2003, si pot sa zic ca dupa felul cum arata, R1 e mult mai elegant.

Ca si intretirere/ fiabilitate, cum ti-o fi norocu, ca eu de exemplu cu gsxr-ul a avut o problema cu exuppu si mai avea si un senzor pacatos care cand mergea/ cand nu, asa ca poti lua un R1 care abia trage, sau un GSXR care rupe, sau invers. Oricum nu o sa iti dai seama decat dupa 1-2 luni, ca fata de 600 la inceput amandoua trag beton.

 

Deci R1 inclini, R1 i-ati si gata.

 

Si oricum vad ca pe piata acuma R1 il gasesti relativ ieftin fata de primavara trecuta cand am luat eu, da cine stie cat mai dureaza asta, ca R1 a fost in principiu una din mobrele cele mai scumpe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de aia vrei miar? :laugh:

 

 

n'am vrut sa se inteleaga asta.

 

as vrea sa imi iau de 1000 pt ca asta simt..vreau un upgrade..

 

nu il iau sa ma rup in figuri asa cum nu m'am rupt nici cu ceberica la inceput, cand habar n'aveam cu ce se mananca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fara suparare dar.daca zici ca o sa-l folosesti mai mult in buc nu ajunge un 600?sau ai putea sa te uiti la un sm mai bine...

dar fiecare cu ale lui...

toate cele bune si bafta la achizitie

 

man merci pt sfat..da io vroiam detalii legate de mobrele alea..ca poate vreau sa imi iau 1000 sa ma duc kamikaze.. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceeasi dilema, numai ca intre gsr-ul de 1k-2005 si 1000rr acelasi an. Totusi nu exclud nici r1, chiar daca nu sunt un fan al marcii, din motive mai mult sau mai putin obiective. Oricum, astept evolutia topicului cu mare interes si iti urez spor la cumparaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am aceeasi dilema, numai ca intre gsr-ul de 1k-2005 si 1000rr acelasi an. Totusi nu exclud nici r1, chiar daca nu sunt un fan al marcii, din motive mai mult sau mai putin obiective. Oricum, astept evolutia topicului cu mare interes si iti urez spor la cumparaturi!

 

 

hmm ma bucur ca am reusit sa fac un topic util... :laugh:

 

dar dc nu esti un fan al marcii yamaha? ce stii de ea? :) nu sunt motoare fiabile? rezistente? ca de alergat..se infige mai grav decat 1000rr :laugh:

 

 

 

man apreciez, iti multumesc, dar o sa ma duc in ita. sau grecia sa imi iau...n'are rost d'aici..

 

bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R1, ca aspect, intodeauna a fost cu un pas (cel putin) inaintea celorlalte japoneze . Problema cea mai intalnita " bataie in oala de ambreiaj" mai rar probleme in cutie, dar, care se datoreaza intretinerii si utilizarii "smecheresti". In ceeace priveste stabilitatea (instabilitatea) pe viraje a fost ameliorata la mod 2004-2005 si imbunatatita (zic eu ) substantial abia in 2006.....atentie multe din piese f. scumpe !

 

Honda CBR FireBlade

929, se pare , cea mai fiabila "FireBlade". Mentionata ca fiind singura motocicleta ce a rezistat 9 show-uri de stunt fara a fi nevoie de reparatii. Probleme destul de dese la "exup" ce nu au fost rezolvate nici la 954. Oala de ambreiaj bat-o vina , mai rar decat la R1, dar....mai "zgomoteste"

ATENTIE cuplul mare joaca "feste" ridicand motorul pe o roata din "gaz"chiar si in viteza a 3-a fara probleme.

954 , un "929 imbunatatit" cu motor marit si usor modificat care pastreaza printre altele "exup-ul buclucas"

1000 RR un "alt" motor dar, ceva mai lenes decat "concurenta" (R1, GSX-R) dar cu o ciclistica clar mai buna decat la R1

 

GSX-R 1000... distributie mai zgomotoasa decat a concurentei, extrem de rar probleme la exup iar la oala de ambreiaj si mai rar. Pozitie in sa mai buna ca la R1, cuplu mai "generos" si comportament "previzibil" in viraje as zice chiar"prietenos"(nu ca al hondei,...dar apropiat).

Pret de nou sau sh f. "atragator"

 

PS personal pt uzul urban nu as alege nici una din cele de mai sus...dar ma rog eu sunt mai "tataita" si prefer un supermoto in oras.

 

BAFTA si INTELEPCIUNE in alegerea mobrei

Editat de Edgji
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

R1, ca aspect, intodeauna a fost cu un pas (cel putin) inaintea celorlalte japoneze . Problema cea mai intalnita " bataie in oala de ambreiaj" mai rar probleme in cutie, dar, care se datoreaza intretinerii si utilizarii "smecheresti". In ceeace priveste stabilitatea (instabilitatea) pe viraje a fost ameliorata la mod 2004-2005 si imbunatatita (zic eu ) substantial abia in 2006.....atentie multe din piese f. scumpe !

 

Honda CBR FireBlade

929, se pare , cea mai fiabila "FireBlade". Mentionata ca fiind singura motocicleta ce a rezistat 9 show-uri de stunt fara a fi nevoie de reparatii. Probleme destul de dese la "exup" ce nu au fost rezolvate nici la 954. Oala de ambreiaj bat-o vina , mai rar decat la R1, dar....mai "zgomoteste"

ATENTIE cuplul mare joaca "feste" ridicand motorul pe o roata din "gaz"chiar si in viteza a 3-a fara probleme.

954 , un "929 imbunatatit" cu motor marit si usor modificat care pastreaza printre altele "exup-ul buclucas"

1000 RR un "alt" motor dar, ceva mai lenes decat "concurenta" (R1, GSX-R) dar cu o ciclistica clar mai buna decat la R1

 

GSX-R 1000... distributie mai zgomotoasa decat a concurentei, extrem de rar probleme la exup iar la oala de ambreiaj si mai rar. Pozitie in sa mai buna ca la R1, cuplu mai "generos" si comportament "previzibil" in viraje as zice chiar"prietenos"(nu ca al hondei,...dar apropiat).

Pret de nou sau sh f. "atragator"

 

PS personal pt uzul urban nu as alege nici una din cele de mai sus...dar ma rog eu sunt mai "tataita" si prefer un supermoto in oras.

 

BAFTA si INTELEPCIUNE in alegerea mobrei

 

 

multumesc mult pt sfaturile utile pe care mi le'ai dat..am sa tin cont!

intr;un final am sa pun in balanta toate sfaturile..detaliile..si am sa ma decid...(sunt un pic sedus de R1...recunosc..)

multumesc inca o data :laugh:

 

( 954 bata'l vina..oare dc nu l'am adaugat la pool...de fraier ce sunt banuiesc:P )

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai...e bucuresti...lumea are o alta parere aici :D

unii nici nu te baga in seama...au miar..se uita la tine ca ai f4..mai au putin si te scuipa..cu asa sictir se uita la tine..de parca i'a c.a.c.a.t masa pe moto

 

ies oleaca sa ma plimb..astept propuneri si sugestii la posta redactiei

 

numa' bine :laugh:

 

Daca pe la voi prin Bucale e pe baza de marime la motor, atunci ia-ti Hayabusa :D ....de prin 2000.....e si nelimitata :)

si am vazut chiar la 4200E neg chiar in bucuresti tot pe un site cu vanzari de moto.

 

PS: Ma mir ca, si la look il bate gixeru pe R1, cand toata lumea spune ca R1 are cel mai apreciat look din clasa miarelor ori din ce an ar fii el :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar dc nu esti un fan al marcii yamaha? ce stii de ea? :laugh: nu sunt motoare fiabile? rezistente? ca de alergat..se infige mai grav decat 1000r

 

nu pot spune ca am ceva clar de spus impotriva r1-lui, dar, din dorinta de a-mi achizitiona un moto din aceasta categorie,de ceva vreme "colind" forumurile in cautare de date comparative intre cele trei "bestii",si asta e concluzia la care am ajuns (e doar parerea mea). oricum aceasta parere imi e confirmata si de rezultatul votului propus de tine. adaugand si faptul ca am avut "onoarea" de a conduce un miar de la honda model 2006, care nu m-a impresionat cu nimic, mai ramane varianta gsxr-ului. si daca chiar conteaza pt tine si pretul, atunci mi se confirma logica. succes la cumparaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar dc nu esti un fan al marcii yamaha? ce stii de ea? :) nu sunt motoare fiabile? rezistente? ca de alergat..se infige mai grav decat 1000rr :laugh:

 

poate sunt OF...nu iti pot spune pe care sa o alegi...dar...poate te fac sa intelegi ca Yamaha in rromania e reprezentata foarte prost...orice motocicleta ti-ai lua e sh(din ce zici) si o sa ai nevoie de cite ceva piese\consumabile,etc...la ei totul e rar\deloc in stock...dak mai ai nenorocul sa mai dai si cu moto pe jos(se intampla) ei bine tre sa te inarmezi cu multa rabdare...eu am asteptat 7(sapte) luni...si nici atunci nu a venit comanda integral...deci am mers un sezon(ca am avut "norocul" sa o patz in Mai) cu moto bandajat...as ca vezi tu eu as tine cont si de suportul marcii pe care vreau sa o iau...doar dak nu o iei de fitze si o ti mai mult in garaj...

este parerea mea...sper ca nu ti-am stricat cheful...

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate sunt OF...nu iti pot spune pe care sa o alegi...dar...poate te fac sa intelegi ca Yamaha in rromania e reprezentata foarte prost...orice motocicleta ti-ai lua e sh(din ce zici) si o sa ai nevoie de cite ceva piese\consumabile,etc...la ei totul e rar\deloc in stock...dak mai ai nenorocul sa mai dai si cu moto pe jos(se intampla) ei bine tre sa te inarmezi cu multa rabdare...eu am asteptat 7(sapte) luni...si nici atunci nu a venit comanda integral...deci am mers un sezon(ca am avut "norocul" sa o patz in Mai) cu moto bandajat...as ca vezi tu eu as tine cont si de suportul marcii pe care vreau sa o iau...doar dak nu o iei de fitze si o ti mai mult in garaj...

este parerea mea...sper ca nu ti-am stricat cheful...

:laugh:

 

 

man merci pt sfat...dar de piese nu imi fac griji..am un magazin in state de unde iau piese(cu microfiche daca stii) pt honditza mea..acolo au si pt yamaha si suzuki. sunt preturi super ok fatza de ce e la noi..adica pe distributia la honda (lant, patine, intinzator) am dat 220 !dolari! cu tot cu transport :) piese originale!

 

cat despre bani..da normal..am un buget de vro 4200 bistari..

 

bafta si thx pt sfat

 

LE: m'am suit aseara pe un r1 2003..deci m;am indragostit..

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate....da ei nu-si dau seama, dar tu daca iti iei Busha si-or baga unghia in gat de ciuda ca ei "are" mai putzini cai....

 

busa mai are de asteptat..si asa r1 mi se pare cam prea mult..dar..un risc pe care mi'l asum..

 

post-36927-1225582185_thumb.jpgyamaha owner... :)

 

 

:laugh: hai ba ca io nu sunt coca..am pletan si cercei.... :D si nu incalt premergatori puma cand ma sui pe mobra..

 

up :laugh:

Editat de laurbalaurcbr
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu un 954 din '03 si iti spun ca r1din '03 nu da fum la mai nimic, mai ales la k3. n-am mers prea mult cu k3, dar am mers destul cu r1 din '03 sa-mi fac o idee despre ea, ca si frane varza, telescoape moi, putere ok, lineara, cam acolo unde e si 954. mai scurta si parca o idee mai buna pe viraje stranse, manevrabila si frumoasa.

k3 mult mai puternica, are deja un cadru nou, aspect ok, frane ok, aproape ca la 954, dar parca o idee mai putin dozabile, suspensii ok, pozitia in sa nu mi-a placut, dar asta pe strada.

cam asta era concurenta la vremea ei, zx9r-ul era mai mult decat depasit la momentul respectiv.

daca ar fi sa aleg, asa alege strict cu ochiul si as lua r1.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...