Sari la conținut

Accident Acu 2 Ore In Giurgiu


46WRX
 Share

Postări Recomandate

daca stiti ceva de gaboru pls detalii aici...nu am vazut accidentu stiu doar ca i-a luat un suv fata si acum 2 minute am aflat ca e in coma baiatu..are 16 ani un aprilia rs 50...el de felu lui mergea cam tare...gen numai blana prin oras...acum o ora am trecut pe unde a fost accidentul cand am vazut ce era acolo mi s-au inmuiat picioarele...

 

deci pls cine are detalii despre gaboru sa scrie aici...spre din tot sufletul sa se faca bine...a pierdut cam mult sange

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce aud si eu va spun si voua...

 

gabor este la bucuresti,medicii l-au cusut la cap si am inteles ca starea lui este cat de cat stabila si ca o sa isi revina

 

nu stiu cat de adevarat este dar asa am auzit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ajunge 70 la ora daca te proptesti in ceva

Mai oameni buni intelegeti o chestie caca maca astea de scutere ajung si la 90( al meu doar pe la 70) dar din pacate franele sunt gandite pentru 45 km/h. Deci sa dai blana la o astfel de bomba pe roti inseamna ca nu mai ai de gand sa si franezi. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai oameni buni intelegeti o chestie caca maca astea de scutere ajung si la 90( al meu doar pe la 70) dar din pacate franele sunt gandite pentru 45 km/h. Deci sa dai blana la o astfel de bomba pe roti inseamna ca nu mai ai de gand sa si franezi. :rolleyes:

Unele scootere pot ajunge si la 120-130km/h (cu kit de 75-80cc), dar franele difrera de la model la model. Eu am un Piaggio Fly de 50cc care e pus fix pe acelasi sasiu si dotat cu aceleasi frane cu care sunt dotate modelel de 100, 125 si 150cc, asa ca surpriza pozitiva pentru mine e ca desi chestia asta care de fapt nu mi se potriveste bine (e prea inalta si un pic prea grea pentru ce doresc eu) e ca are niste frane fantastice. Sigur, deja am constatat ca franele astea extraordinare nu functioneaza bine pe noroi de doua ori (adica buf de doua ori pe stanga), pe cand pe motocicleta am in spate un balon mai mare ca la Tico si chiar pot sa franez tare cu spatele si moderat cu fata, si chestia asta chiar franeaza binisor (ma rog, nu asa de bine ca o vitezana pe asfalt curat, dar totusi acceptabil)... Nu stiu daca e bine sa generalizam, eu am pe scooter frane bune dar dupa ani de zile de mers pe asa ceva de exemplu nu am curajul sa ma aplec in curbe ca pe motocicleta ca am senzatia ca o sa-i fuga fundul... Din punctul meu de vedere cred ca e bine sa stii clar ce calaresti si sa nu confunzi aparatul de mers la servici cu scula de mers la plimbare in weekend, ca pana prinzi diferenta dintre ele pot exista si niste momente penibile de genul aluia cand incerci sa bagi scooterul in viteza a II-a....

 

bai T-REX nu mai comenta tu despre ce i s-a intamplat lui si cum,asta e necazu' a venit i se poate inampla oricui poate sa aiba si ''motopartz'' cum ai zis,u poate nici motopartz din ala nu ai.El a cazut din vina unuia nu a cazut el de prost asa ca abtinete de la comentarii.Acum e bn...in 2 luni cik se reface complet.Doamne ajuta!

Bai T-Rex, ai incurcat-o, ai intrat in gura scuteristilor, asa ca pregateste top-case-ul plin cu liniutele de unire pe care o sa trebuiasca sa le pui la injuraturile care au venit si or sa vina de la astia care au invatat limba romana la fara frecventa....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pmoldovan.....ai venit sa ne spui tu de scuterul tau cu franele tale si dupa cum spui tu ''cu atata experrienta acumulata'',cam asta se intelege nu ai curaj sa te lasi la curbe....dute in alta parte si comenteaza de frane aici se discuta despre accidentul unui prieten nu te baga aiurea in seama ca noi am facut romana la ''fara frecventa''!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bine ca a scapat si acum o sa se faca bine . Oricum ar fi el e mare pacat sa moara un baietel fara inte la 16 ani . Amintiti-va si voi cum erati la 16 ani cand mai mult ca sigur chiuleati de la scoala , bagati bautura si plimbati fete aiurea prin parc.

Uni se maturizeaza mia repede si sunt constienti de ceea ce fac iar alti doar au inpresia ca stiu ce fac.

 

Multa sanatate si insanatosire grabnica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pmoldovan.....ai venit sa ne spui tu de scuterul tau cu franele tale si dupa cum spui tu ''cu atata experrienta acumulata'',cam asta se intelege nu ai curaj sa te lasi la curbe....dute in alta parte si comenteaza de frane aici se discuta despre accidentul unui prieten nu te baga aiurea in seama ca noi am facut romana la ''fara frecventa''!

Am spus ca nu am curajul sa ma las pe curbe cu prtzul ala de scuter ca pe motocicleta, si unul din motivele pentru care folosesc cele doua tipuri de vehicole e si asta. Motocicleta (cel putin in cazul meu) are roti mult mai mari - care iti permit sa treci mai repede chiar decat masinile pe drumuri cu gropi - si cel putin pe spate mai late, are cutie manuala (cea ce iti permite un control mult mai bun si acceleratii mai bune aaproape de viteza limita), pe cand scuterul iti ofera o protectie mai buna pe vreme proasta (nu te sufla vantul la nivelul pantalonior si iei mai putin noroi pe haine pe ploaie), iti permite sa conduci vehicolul doar cu mainile, si fiind tipic mai usor e mult mai manevrabil. Eu nu am nevoie de curaj sa iau curbele tare pe scuter, pur si simplu din experienta simt ca pe scuter nu ai cum sa te dai ca pe motocicleta... Dar tu ai macar scuter?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate din cauza ''certurilor'' s-au mai sters din posturi...ca am mai postat,dupa cum spune iacamia e bn ca a scapat si i se poate intampla oricui.Si Pmoldolvan da am o aprilia rs,nu vb aiurea,adik nu postez asa sa ma aflu in treaba in necunostinta de cauza.Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba daca voi va rupeti gatu cu scuterele atunci ce pretenti sa mai am , in orice caz mai toti scuteristi nu ca am ceva cu cineva sunt si excepti dar cam rare mai toti sunt kamikaze . si uite asa cate un kamikaze da de A ia carnetu si il vedem pe la rubrica accidente pe aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba daca voi va rupeti gatu cu scuterele atunci ce pretenti sa mai am , in orice caz mai toti scuteristi nu ca am ceva cu cineva sunt si excepti dar cam rare mai toti sunt kamikaze . si uite asa cate un kamikaze da de A ia carnetu si il vedem pe la rubrica accidente pe aici

 

 

Bah nu e asa! Totul tine de bun simt. Eu am avut bicla, am trecut pe scuter, acum merg pe moto. Cred ca experienta pe scuter e cruciala pentru majoritatea, sau macar preferabila.

 

Gandestete la saracii copii de 18-23 ani isi iau carnet moto si vitezana din prima fara sa fi avut altceva si nu prea mai apuca 19 primaveri... Sunt statistici pe care nu eu le-am facut. Si iata ca omul a fost lovit de un dobitoc care nu a respectat reguli elementare si acum traieste. Bravo lui. Cred ca e un bun scuterist si o sa fie si bun motociclist daca vrea.

Se vede ca nu e din aia de care vorbiti si pe care acum ii vezi mai mult pe la sate si prin mahalale.

Editat de Ove_
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bah nu e asa! Totul tine de bun simt. Eu am avut bicla, am trecut pe scuter, acum merg pe moto. Cred ca experienta pe scuter e cruciala pentru majoritatea, sau macar preferabila.

 

Gandestete la saracii copii de 18-23 ani isi iau carnet moto si vitezana din prima fara sa fi avut altceva si nu prea mai apuca 19 primaveri... Sunt statistici pe care nu eu le-am facut. Si iata ca omul a fost lovit de un dobitoc care nu a respectat reguli elementare si acum traieste. Bravo lui. Cred ca e un bun scuterist si o sa fie si bun motociclist daca vrea.

Se vede ca nu e din aia de care vorbiti si pe care acum ii vezi mai mult pe la sate si prin mahalale.

Sa-i uram noroc si sa apuce sa sa mearga si pe motocicleta si mult si bine...

Si eu am trecut de la scuter la moto pentru ca s-a schimbat codul rutier si s-a cerut dovada de absolvire a cursului de legislatie, asa ca dat fiind ca la scolile moto la vremea aia nu nu se stia ce-i cu dovada aia eu mi-am obtinut-o luind categoria A, si dupa ce am avut categoria A m-am gandid ca totusi pentru calatorii de mai mult de 15 km (de exemplu plimbare la Zoo Baneasa) mi-ar prinde bine o motocicleta, si dupa ce m-am dat pe asa ceva mi-e greu sa ma gandesc la alt mijloc de a-mi petrece sfarsiturile de saptamana mai palpitant decat mergand la o plimbare pe motocicleta. Sigur merg in continuare la servici pe scuter, ca e mai usor de manipulat in traficul aglomerat din Bucuresti, desi cand e imbulzeala ma depasesc des biciclisti si trebuie sa ma uit atent in oglinda din dreapta de la scuter sa nu darim unul cand eu depasesc o masina care sta pe loc prin dreapta si biciclistii ma depasesc in acelasi timp prin dreapta... Am facut pana acum 14-15,000km pe scuter si 14,000km pe motocicleta, si de la primavara incolo sunt sigur ca motocicleta castiga pentru ca intr-un sfarsit de saptamana cu vreme buna mai nou am obiceiul sa merg de 3-5 ori mai mult decat intr-o saptamana pe scuter (100-150km).

Editat de pmoldovan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...