Sari la conținut

DKW NZ 350 cu atas


simson simson
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sigur nu e mai veche?.., e cam ciudat, furca paraleleogram in 1958?!, poa ca a fost inmatriculata in 1958 dar ea e fabricaqta mai demult.., ma dumireste cineva? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene, talonul e din 58, adicatelea ultima inmatriculare.

 

In schimb nu-mi place aripa aia ciopârțită pe față Âşi "magnetoul" ăla adăugat acolo. Rege, fă poze Âşi la ataÂş.

 

Oricum, atenție la amortizoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai nene, talonul e din 58, adicatelea ultima inmatriculare.

 

In schimb nu-mi place aripa aia ciopârțită pe față Âşi "magnetoul" ăla adăugat acolo. Rege, fă poze Âşi la ataÂş.

 

Oricum, atenție la amortizoare.

 

 

"magnetoul" ala cred ca antrena un alternator de la ceva masina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam cu piese de la alt model...

 

Va salut! Stie cineva daca roata de pe spate (butucul, defapt) a acestui DKW este originala? daca nu e cea originala, stiti cumva de pe ce motocicleta este luata? va multumesc!

butucul pare de DKW , sau, in cel mai rau caz, de Izh-46 (copia identica a DKW-ului)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topic despre DKW NZ350-1 si alte modele. /index.php?showtopic=163060

cam ciudata suspensia de pe partea stanga spate(sau poate nu vad bine in poza).

am un cadru si o roata fata de la acest model-poate intereseaza pe cineva.

scuze, omule, eu trebuia sa te scap de fiare, dar am avut probleme! daca mai ai fiarele, vb!

 

L.E. : pare a fi mai degraba un DKW-IZH 350 (varianta asamblata de rusi dupa ce au luat fabrica drept captura de razboi) sau IZH-46. nicaieri nu se vede logo-ul Auto-Union, tipic DKW!

Editat de DKWraith
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ce dreakului este.., IZH sau DKW?! Orice ar fi , mie imi place si cred ca merita macar vreo 7-800e, cel putin.Unde dreakului le gasiti , bah, fratilor?! Odata am avut si norocul sa gasesc, absolut intamplator, un Bmw R35, si omul mi-a cerut 3000e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma ce dreakului este.., IZH sau DKW?! Orice ar fi , mie imi place si cred ca merita macar vreo 7-800e, cel putin.Unde dreakului le gasiti , bah, fratilor?! Odata am avut si norocul sa gasesc, absolut intamplator, un Bmw R35, si omul mi-a cerut 3000e!

daca este DKW, nu merita mai mult de 7-800 E, daca e IZH,poate la jumate!

oricum, istoria DKW-ului (ca motocicleta) este destul de imbarligata...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topic despre DKW NZ350-1 si alte modele. <a href="/index.php?showtopic=163060" target="_blank">/index.php?showtopic=163060</a>

scuze, omule, eu trebuia sa te scap de fiare, dar am avut probleme! daca mai ai fiarele, vb!

 

L.E. : pare a fi mai degraba un DKW-IZH 350 (varianta asamblata de rusi dupa ce au luat fabrica drept captura de razboi) sau IZH-46. nicaieri nu se vede logo-ul Auto-Union, tipic DKW!

 

 

 

@DKWraith vezi in poza de mai jos ce scrie pe capacul din stanga si sigla dkw de pe furca.Nu cred ca e frumos sa discreditezi motocicleta cuiva si sa presupui doar ca ar fi un ij fara a o fi vazut live.Dupa parerea mea este un dkw nz 350 militar fabricat pana in'45 cu toate ca are acte din '58 dar militia in acei ani nu avea o documentatie temeinica si se inmatriculau orisicum(am vazut acte si mai ciudate) si in cazul in care este dkw cred ca se pot reface actele usor cu anul real.

Din ce se vede in poze are lipsa cutiuta cu contactul si releul,kilometrajul si partea din spate a cadrului este modificata pe telescoape dar cadrul este din doua bucati si se poate schimba usor iar in rest sunt doar probleme minore.Asa ca,cine are nervi ptr. o restaurare nu cred ca ar face o investitie proasta.

 

 

L.E.Dupa seria motor din acte primita de la proprietar pe pm 1220*** reiese ca ar fi din 1942-1944 si daca s-ar sti si seria de cadru probabil am afla si mai multe despre motocicleta...

post-19117-1226477836_thumb.jpg

Editat de 4bike
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca sa exprimat el gresit si anul de fabricatie trecut in talon este 1958 (total gresit ptr. ca este pana in '45 fabr.) iar ultima inmatriculare ar trebui sa fie mai recenta dar cred ca ne poate elucida el daca se uita mai atent pe talon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@DKWraith vezi in poza de mai jos ce scrie pe capacul din stanga si sigla dkw de pe furca.Nu cred ca e frumos sa discreditezi motocicleta cuiva si sa presupui doar ca ar fi un ij fara a o fi vazut live.Dupa parerea mea este un dkw nz 350 militar fabricat pana in'45 cu toate ca are acte din '58 dar militia in acei ani nu avea o documentatie temeinica si se inmatriculau orisicum(am vazut acte si mai ciudate) si in cazul in care este dkw cred ca se pot reface actele usor cu anul real.

Din ce se vede in poze are lipsa cutiuta cu contactul si releul,kilometrajul si partea din spate a cadrului este modificata pe telescoape dar cadrul este din doua bucati si se poate schimba usor iar in rest sunt doar probleme minore.Asa ca,cine are nervi ptr. o restaurare nu cred ca ar face o investitie proasta.

 

 

L.E.Dupa seria motor din acte primita de la proprietar pe pm 1220*** reiese ca ar fi din 1942-1944 si daca s-ar sti si seria de cadru probabil am afla si mai multe despre motocicleta...

Daca are blocul motor si cilindrul = chiuloasa din fonta, este NZ 350-1, adica varianta de razboi. cadrul are spatele aftermarket de serie civila, aka NZ 350 sau IZH.

Nu are suportul de bord (kilometraj), tipic rusesc sau lipseste. saua nu este de NZ 350-1 ci de NZ 350.

Tobele sunt clar de IZH, atasul e corcit, barca pare/este originala, dar cadrul de la atas si aripa rotii sunt de IZH

 

De retinut aspectul ca rusii au asamblat DKW incepand cu 1945 din piesele ramase in uzina Auto-Union. Modelul s-a numit DKW-IZH350, avand in continuare logo-ul Auto-Union (cercurile de la Audi), ulterior renuntandu-se si la emblema Auto-Union in favoarea emblemei clasice de IZH, orbita lui Jupiter.

Ca ultim amanunt, toate piesele trebuie sa aiba serie de reper/productie si sigla Auto-Union!

Din spirit de detinator de DKW, mi-as dori sa fie cat mai original!!!

 

Prefer sa spun ca este DKW, dar cadrul este taiat si trebuie sa gasiti cadru nou.

Cadrul nu este taiat, tot spatele se poate schimba din 4 suruburi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ma dau destept(chiar daca sunt!), dar v-am spus ca daca are furca paralelogram e mai veche de anul 1958.., motorul e de Dkw, clar, dar daca cadrul e taiat, modificat, pierde mult din valoare, f mult :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cadrul este taiat, astfel adaugandu-se amortizoarele de mz sau ce dracu sunt. Ca se poate schimba partea din spate, asta e alta poveste.

 

 

 

Mai gandeste-te.

Am un DKW NZ350-1, adica varianta militara consacrata, demontat complet. L-am studiat vreo 2 ani si cred ca stiu despre ce vorbesc.

 

un DKW cu tobele originale.

post-29432-1226524635.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...