Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

imi pare rau,dar am lucrat si sunt sch.2,deci eu nu o sa pot veni niciodata vinerea la intalnirea cu voi. :wacko:

 

va propun sa ne intalnim la fantana,care este dupa casa scanteii,sa nu mai intram in balamucul de la baneasa.

 

Ideea era ca dupa intalnire sa bagam ceva la matz ! la fantana Miorita si gara Baneasa , unde propui tu , sunt doar crashme scumpe , se poate veni la IKEA din 2 in 2 saptamani ,

vara este deschis si Baneasa Drive in , eu mi-am propus sa vad cateva filme vinerea seara , daca ai radio la telefon ai sound in afara gardului cu cassti si poti vedea filmul gratis de pe comoda sha a motorului .

Maine (Duminica) la 11 voi fi la Arc , poate ne vedem mai multi .

Mesaj completat

NE VAZURAM !

post-45527-1303049244_thumb.jpg

post-45527-1303049264_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Super iesirea....super turul in bucuresti, super si iesirea la Prisma, vremea excelenta.... a fost formatie de 3, data viitoare va rog solicitati din timp "bilete de voie" de acasa sa fim cel putin 5....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( ...asa e...un burgmanist trebuie sa aiba distinctie, sa fie in acord cu clasa de scuter....pina nu de mult, la Inalte Curti de justitie se purtau obligatoriu peruci albe..., daca ai de ales intre chelie si par alb, as zice sa-ti procuri o peruca alba pt iesiri :D ...pina iti vine vremea

Mesaj completat

Ovidiu4141, trebuie sa facem cumva sa ne gasim si cu tine...ne mai intalnim si in alte zile, sambata sau duminica...acum daca vremea se incalzeste, ziua se lungeste, daca avem chef ne sunam, daca ne sincronizam e ok, daca nu data viitoare...

 

Tu in ce zona stai?..ca putem gasi si alte locuri...cum ar fi Strandul Studentesc...Spring Time Floreasca..Fantana de la Circ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:( ...asa e...un burgmanist trebuie sa aiba distinctie, sa fie in acord cu clasa de scuter....pina nu de mult, la Inalte Curti de justitie se purtau obligatoriu peruci albe..., daca ai de ales intre chelie si par alb, as zice sa-ti procuri o peruca alba pt iesiri :D ...pina iti vine vremea

Mesaj completat

Ovidiu4141, trebuie sa facem cumva sa ne gasim si cu tine...ne mai intalnim si in alte zile, sambata sau duminica...acum daca vremea se incalzeste, ziua se lungeste, daca avem chef ne sunam, daca ne sincronizam e ok, daca nu data viitoare...

 

Tu in ce zona stai?..ca putem gasi si alte locuri...cum ar fi Strandul Studentesc...Spring Time Floreasca..Fantana de la Circ...

 

eu stau in rahova,dar eu vin ori unde este nevoie daca sunt liber,eu am un program mai deosebit ca lucrez la ratb

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fain la RATB poti deturna un 135 ... ni se va parea mult mai interesant ca un scooter :D

Luam saorme, sucuri si mancam in el pe scaune !!!

 

 

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

era un mall prin rahova parca , venim noi acolo macar odata , din nord pana acolo sigur avem vreo 24 km tur/retur

@fanel : ai trecut azi pe langa mine ca sageata pe la piata victoriei , eram pe pana !

 

am descoperit azi in incinta fostei baze taxi glucoza tei , chiar la intrare , pe str titeica , vulcanizare moto , la mine s-a constatat doar o problema de etanseizare , insa ce buna e o pompa sub sa ! cred ca-mi voi lua un compresor , tot am priza bricheta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are cineva manualu service suzuki burgman ??

..eu nu am, dar citind tot topicul de la inceput atunci cind voiam sa devin burgmanist am vazut ca unii le ofereau pe site...eu nu am decat cartea cu care se livreaza, "prezentare, utilizare, intretinere si specificatii"...dar poti pune aici intrebarea al carei raspuns il cauti in acea carte...sau daca ai probleme, spune! Vei obtine multe pareri, sfaturi si ajutoare pertinente...stiu ca e bine sa ai manuale si documentatie, in caz de...dar nici sa te pregatesti de ce e mai rau dinainte :D ....doar daca nu vrei sa-l faci bucati de la inceput, si sa devii mecanic specializat burgmanist :(

 

Eu am principiul sa nu modific sau sa intervin daca ceva merge bine, si intretinerea este facuta corect...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vittore, te-ai gandit la un traseu de zilele urmatoare?...ce am vorbit noi de sf. Ghe...maxim 150 km dus+150 km intors, si sa fim inapoi inainte de ora 17...poate vine si adrian si inca cativa....fac cinste la destinatie...vremea se anunta superba....astept propuneri...ma tenteaza mititeii de la cota 1400 sau de la 3 Brazi, sau Cheia....sau cine stie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vittore, te-ai gandit la un traseu de zilele urmatoare?...ce am vorbit noi de sf. Ghe...maxim 150 km dus+150 km intors, si sa fim inapoi inainte de ora 17...poate vine si adrian si inca cativa....fac cinste la destinatie...vremea se anunta superba....astept propuneri...ma tenteaza mititeii de la cota 1400 sau de la 3 Brazi, sau Cheia....sau cine stie?

la sfantu gheorghe de covasna ?? eu sunt acolo de maine pana luni la fratele meu,sta in malnas bai.dar sunt cu masina,dar nu este nimic.

Mesaj completat

..eu nu am, dar citind tot topicul de la inceput atunci cind voiam sa devin burgmanist am vazut ca unii le ofereau pe site...eu nu am decat cartea cu care se livreaza, "prezentare, utilizare, intretinere si specificatii"...dar poti pune aici intrebarea al carei raspuns il cauti in acea carte...sau daca ai probleme, spune! Vei obtine multe pareri, sfaturi si ajutoare pertinente...stiu ca e bine sa ai manuale si documentatie, in caz de...dar nici sa te pregatesti de ce e mai rau dinainte :D ....doar daca nu vrei sa-l faci bucati de la inceput, si sa devii mecanic specializat burgmanist :(

eu sunt un tip care imi place sa sa ma documentez la lucrurile noi ptr, mine sa explorez necunoscutul,eu sunt si mecanic auto de profesie,nu sunt numai sofer.

acum va spun si de ce intrebam de manual,am facut schimbul de ulei am schimbat filtru de ulei,am schimbat bujia,am schimbat uleiul la transmisia finala,filtru de aer de la transmisia finala l-am curatat ca era plin de praf si acolo am descoperit la carcasa de aluminiu nu capacul de plastic negru,care vine peste curea fulie si ambreiaj,e acolo la axul ambreiajului se sprijina pe un rulment,care de fapt nu stiam ce este acolo,dar am aflat de la cei Motor Team ca acolo se afla un rulment care l-am comandat si cat credeti ca costa ??? surpriza 190 ron,eu cred ca este exagerat de mult.

mai am o intrebare la voi ptr. ca nu am apucat sa dau carena de la motor jos,are filtru de benzina ??? daca da este mai special sau este un filtru de benzina normal si pe unde este situat,se poate schimba si fara sa demontezi carena ??

va multumesc ptr.rabdarea de ma asculta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@vittore : te-am vazut si eu dupa ce am trecut :( adica mergeam mai repede decat procesam ! Eram grabit sa iau mielul !

Oricum am incetitnit si nu stiam de ce nu vii, m-am gandit ca vrei sa iei administratia la palat la Becali :D

Imi pare rau ca nu am vazut din timp :D am trecut toate semafoarele pe galben si nu mai vream sa risc !

Oricum , nu aveam pompa :D

 

yfrog.com/h3gacyuj

yfrog.com/h3c37gqj

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fanele, supertari pozele cu mielu si tzuica!Mi-ai facut pofta instantaneu :(

 

Vittore, am eu pompa electrica la masina...daca-mi dadeai telefon veneam eu cu ea cit puteam de repede cu "piticu albastru" si te umflam...pana la urma ce ai facut? ai mers pe geanta, sau ai umflat cu spray, pina la vulcanizare?

 

Ovidiu, eu personal am abia 8000 km, si inca nu am probleme tehnice si functioneaza perfect...la 6000 doar am schimbat uleiul, filtrul si curatat filtrul de aer...deci inca nu ma preocup de alte chestiuni interne.

 

Te inteleg...in cunoasterea tehnica pe care o intreprinzi, mai ales ca ai luat scuterul de la altcineva....dar eu as aborda altfel problema: daca scuterul functioneaza bine si fara zgomote si alte chestini care sa te duca cu gandul la ceva probleme tehnice, as merge cu el cam 1000 km, sa-i vad consumul de combustibil, de ulei, viteza maxima pe care o poate atinge, cum se simte demarajul, sa ma obisnuiesc cu el, sa vad cum scoate parametrii fata de cei dati in specificatie ca sa determin cam care este gradul de uzura, si apoi in functie de concluzii as proceda la demontari si verificari in anumite zone (cred ca este important de verificat starea) curelei de transmisie. Habar nu am de filtrul de benzina, ar trebui sa aiba in RO, ca la vestici de obicei au la pompele de benzina si nu ar mai fi nevoie; dar asta nu e o problema mare, daca nu-i pui benzina de o culeg aia cu galeata de pe camp...cu un cutit bine ascutit poti sa-i pui tu un filtru de benzina gen chiar si auto....dar eu nu m-as complica, si asa viata-i destul de complicata! Sint curios de ce schimbi rulmentul respectiv?...ai constatat joc? zgomote?...intradevar 190 mi se pare mult, dar astea sint piese care tin f mult, se strica f rar, si cind te prinde te plezneste de mama-mama...

 

Nuuuu...era vorba doar de ziua de 23 cind e si Sf.Ghe...si propuneam sa facem o plimbare de jumate de zi... ca e vreme frumoasa.

 

SARBATORI FERICITE TUTUROR SI PLIMBARI FRUMOASE!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru an400 din 2003 (modelu` cu injectie).

 

chiar asa greu de citit topicul ? pe pagina anterioara ai raspunsul : google search manual burgman

 

@Fanel parca esti nea Marin , mai lipsea prazul sub sa , am ajuns pe pana la garaj , am umflat roata si apoi la vulcanizare

@anotherq macar o zi si tot ajungem !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o intrebare la voi ptr...........,are filtru de benzina ???

din pacate da are ....e situat langa rezervorul de benzina pe partea dreapta unde e si pompa de benzina...prea multe nu ai ce demonta ca sa poti ajunge la el .....doar plasticul ala lateral si al vezi.....spor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Ce inseamna spatiul asta virtual de pe net..ne stim bine doar dupa avatar si numele de pe forumuri, acum citeva zile ne calcam pe picioare aproape la Kronau si treceam unii pe linga altii, Vittore, Soimul si celalalt domn..noroc ca am auzit strigandu-se Vittore si asa ne-am cunoscut! :P

Cind prind prima vineri libera(lucrez in ture)vin si eu la Ikea, sa mai stam de vorba..

Placerea a fost de partea mea, cunoscandu-va..dar ca sa intru in grup trebuie sa mai albesc sau sa-mi cada parul, in stadiul actual nu corespund..presupun! :P

Paste Fericit la toti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua si Hristos a Inviat!

 

Este prima data cand postez pe acest forum.

De vreo saptamana sunt in tratative cu cineva sa cumpar un Suzuki Burgman AN400 din 1999. Are 40.000 de km si tipul sustine ca de nici o luna a schimbat cureaua de transmisie. Sustine ca are service-urile facute la zi (inca nu stiu daca are carte service sau doar asa zice el).

Intrebarea mea este urmatoarea: ce trebuie sa verific la cumpararea acestui Burgman si ce probleme pot aparea la 40.000 km? Nu am mai avut scutere sau motociclete si habar nu am la ce trebuie sa fiu atent. Citeam pe net ca trebuie sa am grija sa nu fie variatorul dus (uzat, nu dus de tot ca atunci nu mai pleaca de pe loc). Cum imi dau seama?

Nu as vrea sa ma duc 280 de km dupa el si sa nu merite, ca sa nu mai vorbesc de bani...

 

Va multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Sa nu fii dezamagit, dar un scuter de aproape 12 ani nu poate sa aibe doar 40.000 km!

Astea-s omorate tare pe afara, mai ales daca este adus din Italia, unde clima este mai blanda roata se-nvarte 12 luni pe an!

Sa nu te insele faptul ca arata bine la carene, italienii le pastreaza bine, dar nu se dau jos de pe ele.

Chiar sunt curios, dar am o vaga banuiala ca este luat chiar din Italia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

l.u.v Intr-adevar este adus din Italia... Probabil ca are mai multi km, plus ca si cartile service se pot maslui. Totusi cere 950 de euro pe el... Destul de putin pentru un Burgman.

 

motoreta: Am cat A si stiu sa verific chestiile mentionate. Eu ma refeream la probleme la motor. Acolo nu ma pricep. Sa verific daca a fost cazut stiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

Eu zic sa nu te grabesti.

Stiu ca este greu, dar incearca sa mai strangi bani si sa iei ceva bun.

Inainte sa iau Burgmanul de 650 m-am documentat, si cel mai recomandat ar fi sa iei modelul de 400 facelift, dupa 2003.

Nu te gandi ca dai bani putini pe el, pentru ca piesele la Burgman nu sunt deloc ieftine, si daca te apuci sa faci motorul sau alte alea mai bagi odata banii aia in el.

Gandeste-te, daca tie iti cere pe el 950 euro(discutabil, ma gandesc ca il iei cu 900..) sigur afara nu a dat pe el mai mult de 400 euro!

Mai stai si cauta altceva, mai nou.

Editat de l.u.v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...