Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

@Burg Man: Stiu si eu cum si in ce fel sunt actionate franele, ca nu sunt motociclist de ieri. Ideea de la inceput a fost ca m-au lasat placutele pe FATA, asa am specficat, iar Bogdan 30 mi-a raspuns in postul sau ca "sunt 4 placute pe fata" !!!

 

Nu m-am prins la inceput ! Salutare !

Editat de LVU
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..

Sambata 3 septembrie excursie pe TRANSAPLINA!!!...sa nu uitati!..plecarea la ora 7 de la McDonald din Militari...la ora 8:30 ne intalnim cu cine mai vine din zona Pitesti pe drumul spre Rm.Valcea la iesirea din Pitesti, dupa ce iesim din celebrul pasaj subteran...luati sub sa haine groase si ceva de ploaie, si papa de supravietuire...

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Burg Man: Stiu si eu cum si in ce fel sunt actionate franele, ca nu sunt motociclist de ieri. Ideea de la inceput a fost ca m-au lasat placutele pe FATA, asa am specficat, iar Bogdan 30 mi-a raspuns in postul sau ca "sunt 4 placute pe fata" !!!

 

Nu m-am prins la inceput ! Salutare !

ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Cati km ati parcurs(mi-e lene sa caut cu goagal).A fost o plimbare de o zi? Nu de alta dar vreau sa merg si eu luna asta si sa dorm o noapte la o pensiune,vreau sa merg la pas,asa ca o ca merg cu scutericiul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu am gresit la calcule, am facut 470 km, si am consumat 16 L benzina; plecat la ora 7, multe pauze, mers lejer, pe la ora 19-19:30 cred ca intram toti in zonele noastre...peisaje absolut superbe, marete, vreme frumoasa..dupa ce am ajuns pe la mijlocul autostrazii a inceput sa picure sub un nor negru de deasupra, dar am fugit de sub el cu 130-135 km/h si am capat de udatura...

 

Poti avea cazare la Voineasa pe preturi ceausiste, la 36 ron/camera/noapte(2 locuri)..dar si conditiile sint tot de pe acele vremuri(apa calda de 2 ori pe zi, dimineata si seara o ora)..dar zona si imprejurimile sint superbe.

 

O excursie ce nu trebuie ratata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cazare mai degraba la ranca. e destul de ieftina (am stat in iunie cu 80 RON camera dubla, conditii foarte bune).

asta ar fi o tura faina, dar cam lunga pentru 2 zile si un 250, iar asta e putin mai decenta

Da...ambele trasee pe care le arati sint superbe!..cred ca merg si cu 250cmc (daca nu iei pasager, altfel sint portiuni de panta mai dificile), si daca faci pauze mai scurte, si pleci mai devreme al doilea iti poate iesi intr-o zi...dar daca ai cort sau te cazezi, este mult mai placut in 2 zile, sa nu te doara fundul de la sa si sa te bucuri de natura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

250-ul poa' sa mearga si 500 km intr-o zi... am fost vara trecuta brasov - hunedoara - tr. severin in ziua 1, tr. severin - moldova noua - timisoara in ziua 2, timisoara - cluj in ziua 4 si cluj - brasov in ziua 6.

 

din punctul meu de vedere, mai mult de 300 km/zi cu 250-ul devin obositori. nu mai e plimbare, e anduranta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

250-ul poa' sa mearga si 500 km intr-o zi... am fost vara trecuta brasov - hunedoara - tr. severin in ziua 1, tr. severin - moldova noua - timisoara in ziua 2, timisoara - cluj in ziua 4 si cluj - brasov in ziua 6.

 

din punctul meu de vedere, mai mult de 300 km/zi cu 250-ul devin obositori. nu mai e plimbare, e anduranta.

Am mers 650km intr-o zi pe minunatele sosele din bulgaria,insa nu as mai repeta greseala sa merg spre balcik pe la ruse...plm pe autostrada la 80km/h zdranganeau carenele pe scuterica si m-am bagat pe banda de siguranta din cauza denivelarilor din asfalt

Scuterul nu m-a obosit,a fost foarte ok.Gixxerul ma termina fizic si psihic dupa o tura lunga

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..2 burguri, tocmai ne-am intors dintr-o excursie pina la Sinaia(Perla Carpatilor superba in orioce anotimp si la orice ora!)..am plecat si ora 15 si la ora 19:30 am fost acasa...mers legal, si economic..,la An400 am scos 3,2%...as vrea sa-i schimb bujia...dar ma intreb daca tot merge asa de bine, oare are rost?..de ce sa umblu la ceva ce functioneaza perfect? Nu am ce reprosa...Va rog pareri...sa o schimb?..sa o mai las?...cit de mult difera recomandarile din carte fata de viata medie a unei bujii exploatata normal?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

In principiu bujia se schimba la 10.000km,cea normala.Iridiumul nu stiu la cati km se schimba,stiu ca la masina se schimba la 40.000.Banuiesc ca are o durata dubla de viata decat bujia obisnuita,asta daca optezi pentru iridium

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In principiu bujia se schimba la 10.000km,cea normala.Iridiumul nu stiu la cati km se schimba,stiu ca la masina se schimba la 40.000.Banuiesc ca are o durata dubla de viata decat bujia obisnuita,asta daca optezi pentru iridium

 

La mine problema e cam in felul urmator:

 

1)Se recomanda in cartea lui schimbarea bujiei la 12.000 km.Am deja 15.000 km si nu am schimbat-o. Sa va spun de ce:motorul merge perfect, nu consuma si nu pierde ulei, are un consum de benzina incredibil de mic, are demaraj, nu da rateuri, functioneaza asa de bine, ca-mi vine sa-l iau in brate si sa-l pup!...si ma gandesc ca daca ceva merge asa de bine, si echilibrat, de ce sa ma bag sa umblu?..aaaa, daca as vedea cel mai mic semn, un rateu, o crestere de consum, imediat umblu si le schimb...dar asa?

 

2)La masinile avute, incepand cu Dacia, tin minte ca mergeam cu bujiile si pina la 40.000-50.000, e drept cu ceva curatari si reglat cu lera distanta...(recomandarile de schimb erau pe la 20.000-25.000), deci cam dublu...

 

3)O bujie la Burgul meu costa 35 roni..deci o nimica toata(deja am cumparat si una standard si una mai trece); deci nu din zgarcenie ezit sa o schimb ci din considerentele mentionate la pct.1 de mai sus! (prea merge totul brici ca sa ting ceva!)

 

4)Intrebarea mea este daca din literatura sau din experienta proprie, sau a altora stie cineva cam cu cat se poate extinde, durata de folosire a bujiilor moto, (oricum se stie ca ele au un coficient de siguranta...daca de exemplu sa zice ca la 12.000 dati de fabricanti ca recomandare de schimb nu cedeaza aproape niciuna, sa zicem la 25.000 cedeaza jumate si la 50.000 cedeaza aproape toate...se pot trage niste concluzii)

 

Astept comentarii pe subiect, si daca nu se cunoaste ceva interesant, o schimb si gata!(Numai sa nu constat, ca sint de iridium , sau mai stiu eu ce alta minune!!! :yikes: )

 

recomand schimbarea bujiei la inceputul sezonului. tot atunci schimbi si uleiul,etc... acum,cand se termina sezonul,nu prea are rost sa o pui la punct doar ca sa stea in garaj.

 

Sper sa nu ai dreptate!!!..cum se termina sezonul??? :kick:

Eu cred ca de acum incolo incepe sezonul placut, adica fara calduri!(cel putin aici in Bucuresti!)

 

Eu merg pina e zapada si aluneca pe jos, nu conteaza temperatura!...ceva din noiembrie e luna buna de mers....cred ca mai avem cel putin 2 luni pina la stocare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Si in manualul de intretinere de la gixxerul meu se recomanda schimbul de ulei la 6000km si filtrul de ulei la 18000km.Asta nu ma impiedica sa schimb uleiul la 5000km iar odata cu el si filtrul

 

Retine un singur lucrul,benzina de la noi e mai proasta decat a occidentalilor.uzeaza motorul mai repede,deaia uleiul si bujia/bujiile ar fi de preferat sa fie schimbate mai repede

 

Revin la mobra mare,cand am schimbat bujiile am fost uimit de uzura electrodului(bujiie vechi),dar totusi mobra mergea bine mersi,consum ok,urca in ture(peste 10.000) fara probleme.Acum a primit iridium o sa vad de la anu' cum se comporta...anul asta au murit prea multi motociclisti si am hotarat sa o las un an pe bara.Merg DOAR cu scuterul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

soimule....de ce oare crezi ca fabricantul a dat un termen limita la schimbarea bujiei?

oare nu forteaza CDI-ul care e raspunzator de aprindere?

Indicat e sa se schimbe inainte de termen.

Pe batrana Dacie te cred ca le foloseai 50 k poate si mai mult dar nu avea atata electronica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Little Wayne si Burg_man,

 

Multumesc pt. opiniile voastre...o sa o schimb in curand si o sa va zic si in ce stare era, si o sa-l rog si pe Adrian care are un ap. foto f bun sa-i faca o poza sa o puna aici, sa vedeti toti...

 

Daca mai sint si alte opinii, va rog!doar sintem aici sa dezbatem!

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati km ati parcurs(mi-e lene sa caut cu goagal).A fost o plimbare de o zi? Nu de alta dar vreau sa merg si eu luna asta si sa dorm o noapte la o pensiune,vreau sa merg la pas,asa ca o ca merg cu scutericiul

 

chiar atata lene mai micutule ? 3 pag. mai inapoi si vedeai si harta si traseul :

 

Buc - Pitesti - Valcea - Horezu - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Voineasa - Brezoi - Calimanesti - Valcea - Pitesti - Buc = 600 km fix !

 

kilometrajul reiese din harta de mai jos la care adaugati 180 km x2 pana la Valcea si retur

 

asa ca nu te lua dupa Soimul maltez ca a fost in alta excursie el cu cei 470 km declarati ( pai 360 sunt doar pana la Valcea tur-retur frate !!! )

 

traseul a fost parcurs si de scutere mici asa ca un 250 se descurca binisor .

 

cat despre bujie .......nea George ma dezamagesti ! degeaba te-ai scolit si prin UK ca tot ROMAN ai ramas in mentalitate ! pai daca d-l constructor recomanda schimbarea bujiei la n mii km , ai mai si cumparat-o , tu vii aici pe net sa-i intrebi pe meseni daca e momentul s-o schimbi !!?? i-ai scazut pretul cu ocazia asta !

post-45527-0-22158600-1315167050_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul asta au murit prea multi motociclisti si am hotarat sa o las un an pe bara.Merg DOAR cu scuterul (Little Wayne)

 

..nu stiu ce sa zic....sa lasi motorul un an pe bara?...pai abia te dezobisnuiesti de el...pierzi antrenamentul, abilitatile castigate, "iti pierzi mina" cum se zice...si daca la anul e si mai rau???...

 

..eu nu fac asta, incerc sa evit ce pot evita, aleg trasee si orare mai lejere...o iau mai incet...prea ma simt bine pe Burg, ca sa renunt sa mai ies cu el...dar nu vreau sa ma bag pe parerea altcuiva...asta este o decizie absolut personala, si nu trebuien sa influentezi pe nimeni, ca daca se intampla ceva sa nu ai mustrari de constiinta...mai stiu pe cineva care a trecut printr-o intamplare(norocos din fericire) de era sa se lase de moto instantaneu... orice este posibil, dar daca asta e decizia ta, inseamna ca asa trebuie sa faci...probabil subconstientul tau iti spune asta, si este bine sa-l asculti; el are grija de noi, pe partea pe care nu o putem "vedea" cu rationalul...si de obicei are dreptate, nu se insala!

 

chiar atata lene mai micutule ? 3 pag. mai inapoi si vedeai si harta si traseul :

 

Buc - Pitesti - Valcea - Horezu - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Voineasa - Brezoi - Calimanesti - Valcea - Pitesti - Buc = 600 km fix !

 

kilometrajul reiese din harta de mai jos la care adaugati 180 km x2 pana la Valcea si retur

 

asa ca nu te lua dupa Soimul maltez ca a fost in alta excursie el cu cei 470 km declarati ( pai 360 sunt doar pana la Valcea tur-retur frate !!! )

 

traseul a fost parcurs si de scutere mici asa ca un 250 se descurca binisor .

 

cat despre bujie .......nea George ma dezamagesti ! degeaba te-ai scolit si prin UK ca tot ROMAN ai ramas in mentalitate ! pai daca d-l constructor recomanda schimbarea bujiei la n mii km , ai mai si cumparat-o , tu vii aici pe net sa-i intrebi pe meseni daca e momentul s-o schimbi !!?? i-ai scazut pretul cu ocazia asta !

 

 

Da..am gresit Vittore..sint 600 km...am postat gresit ca am pierdut un bon de benzina..deoarece nu am pus la 0 si TRIP B, ci numai TRIP A la fiecare alimentare, cind am ajuns seara obosit, am adunat cantitatile cumparate(ca la intoarecere mereu fac plinul linga casa)si le-am inmultit cu consumul mediu aratat....eram si destul de obosit, ca doar m-am sculat la ora 5...

 

Vittore...stiu ca nu ai inteles esenta a ce am intrebat eu, si in ce idee...am incercat odata, demult sa-ti explic conceptul vestic de exploatare "on-condition" versus "planned maintenance" si influenta asupra costurilor, dar ar fi durat ani de zile, ca sa intru in detaliile tehnice necesare, asa ca am renuntat. Aici, cu bujia, voiam sa stiu daca din experienta altora e mare nenorocire, daca-i mai lungesc resursa cu vreo 3000 km pina voi avea timp sa o schimb! :cheers:

 

Vittore, am tot uitat sa-ti zic:cind ai trecut de cateva ori pe linga mine in excursie, am auzit un zgomot ciudat...cred ca iti bate cardanul. I-ai schimbat uleiul de cind ai luat-o?..eu am o casca nu asa de bine fonizata, si trec prin ea tot felul de zgomote....sper sa ma insel..dar ai grija, mecanismul cardanic e al naibii de scump!

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu te mai lua de bujia mea!Zi mai bine cat ai mers cel mai mult cu o bujie sau un set de bujii; daca ai schimbat mereu ca in carte, nu mai zi... :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

chiar atata lene mai micutule ? 3 pag. mai inapoi si vedeai si harta si traseul :

 

Buc - Pitesti - Valcea - Horezu - Novaci - Ranca - Obarsia Lotrului - Voineasa - Brezoi - Calimanesti - Valcea - Pitesti - Buc = 600 km fix !

 

kilometrajul reiese din harta de mai jos la care adaugati 180 km x2 pana la Valcea si retur

 

asa ca nu te lua dupa Soimul maltez ca a fost in alta excursie el cu cei 470 km declarati ( pai 360 sunt doar pana la Valcea tur-retur frate !!! )

 

traseul a fost parcurs si de scutere mici asa ca un 250 se descurca binisor .

 

Multam frumos si da uneori...am o lene pe mine

 

anul asta au murit prea multi motociclisti si am hotarat sa o las un an pe bara.Merg DOAR cu scuterul (Little Wayne)

 

..nu stiu ce sa zic....sa lasi motorul un an pe bara?...pai abia te dezobisnuiesti de el...pierzi antrenamentul, abilitatile castigate, "iti pierzi mina" cum se zice...si daca la anul e si mai rau???...

 

..eu nu fac asta, incerc sa evit ce pot evita, aleg trasee si orare mai lejere...o iau mai incet...prea ma simt bine pe Burg, ca sa renunt sa mai ies cu el...dar nu vreau sa ma bag pe parerea altcuiva...asta este o decizie absolut personala, si nu trebuien sa influentezi pe nimeni, ca daca se intampla ceva sa nu ai mustrari de constiinta...mai stiu pe cineva care a trecut printr-o intamplare(norocos din fericire) de era sa se lase de moto instantaneu... orice este posibil, dar daca asta e decizia ta, inseamna ca asa trebuie sa faci...probabil subconstientul tau iti spune asta, si este bine sa-l asculti; el are grija de noi, pe partea pe care nu o putem "vedea" cu rationalul...si de obicei are dreptate, nu se insala!

 

Nu prea mai am nici o placere sa ies pe strada la plimbare,anul trecut am mers cu moto 6500km,anul asta 300.Cu scuterul am iesit de 2ori la sinaia,targoviste,am mers la balcik.De 2ori in orasul zimnicea,sa fac baie in dunare si de cateva ori la bunica-mea.acum vreau sa merg pe transalpina si o sa c-am inchei sezonul

 

Din clipa in care ma urc pe motor/scuter in proportie 100% stiu ca o sa ,,dau'' peste un bizon retard in trafic care o sa faca vreo manevra de tot rahatul si scap doar pentru ca sunt norocos(nu stiu cat timp),reflexele sunt pe plan secund

Vreau sa imi cumpar conserva iar scuterul as vrea sa il schimb cu un hardenduro..La moto a expirat un bidon de 4l de ulei pentru ca m-am horatat sa nu mai merg cu ea...200roni aruncati,de fapt 400 ca a trebuit sa schimb si bateria,daca nu am mai mers cu motoreta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...