Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

parerea mea este ca daca schimbati doar rolele nu o sa simtiti mare diferenta . cred ca trebuie schimbate cureaua , ambreiajul ,role ...atunci se simte ce merge bine .

 

eu am schimbat doar cureau ..si s-a simtit imediat . apoi am pus role noi iar dupa ce am pus si ambreiajul (nou-nout) ...chiar simteam ca este alt scuter.

de asemenea trebuie verificata si oala de la ambreiaj (uzura la grosime , santuri de la saboti si ....sa nu fie ovala !!!)

mai este si arcul ala de la variator ...care nu e scump si recomand sa fie schimbat . eu am schimbat inclusiv rulmentul de pe spate . :))

 

ori faci o treaba ori ....... ( ori suntem la promotie ori nu mai suntem )

 

1)Asa este! Uzura apare la ambele componente, si la cea care "da" si la cea care "primeste", indiferent ca e vorba de "miscare", caldura, impuls, electrictate, etc. Deci e bine sa se schimbe piesele "pereche"...

 

2)Sa nu arunci nimic, sa patrezi tot ce ai demontat(nu ca sa dovedesti cuiva ce ai nou in motor), ci pt simplu fapt, ca nu se stie niciodata cind tu sau eu sau altcineva are nevoie de un surubbel, un arculet, sau pur si simplu sa vada cum se uzeaza sau functioneaza o anumita piesa...

 

3)Inteleg ca dpdv tehnic nu mai ai nici o retinere sa-mi arati la vara Veliko Tarnovo si Dalboka...

 

JOS ZAPADA!!!...

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si eu am schimbat oala,ca a fost ovala!Am corectat-o pe strung dar a fost sub limita de service...

Dupa care a urmat curea,role arcuri etc daca tot este la promotie,promotie sa fie!

SUS ZAPADA! Cu ea jos avem deja probleme!

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da da , la vara o sa facem o plimbareeeeee toti ( ma rog , nu chiar toti ....mai sunt si persoane care nu pot sa mearga sau ...sunt excluse :crack: )

da, mergem la Veliko . victoreee nu mai zici nimic ? mai traiesti?

de sebi(circarul ) ce mai stiti ?

 

am toate piese pe care le-am schimbat. nu se stie cand/cui vor trebui.

apropo : mai am un far de burgman, o carena (gri-sobolan) de sub picioare ....

post-49419-0-37232200-1329133935_thumb.jpg

post-49419-0-13584800-1329133941_thumb.jpg

post-49419-0-27618800-1329133948_thumb.jpg

post-49419-0-11113800-1329133956_thumb.jpg

Editat de david_secret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Imi poti spune unde ai gasit preturile la curea(stock / kevlar) si ambreiaj (stock)?

 

mi-ar placea sa schimb tot ce tine de transmisie, insa e o problema cu bugetul.

pentru mine situatia e cam asa:

role stock 65 ron vs ghidaje + role dr pulley 50 Euro - sa zicem...

curea stock 230 RON vs curea kevlar 210 - aici e clar ce o sa cumpar :D

ambreiaj stock 280 RON vs ambreiaj dr pulley 250 Euro - oricat de mult mi-ar placea, e cam prea scump

Editat de Bogdan_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Imi poti spune unde ai gasit preturile la curea(stock / kevlar) si ambreiaj (stock)?

 

nu uita, ca doar visez la burgman. momentan calaresc cu kymco grand dink 250

cureaua am gasit-o la scuter center - link, iar ambreiajul de la un dealer - www.piese-kymco.ro

Editat de anothergxg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu uita, ca doar visez la burgman. momentan calaresc cu kymco grand dink 250

cureaua am gasit-o la scuter center - link, iar ambreiajul de la un dealer - www.piese-kymco.ro

 

Daca vrei, poti!..si visele devin realitate!..te asteptam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu treaba cu filtru. asta e oricum pe lista de cumparaturi si pe langa filtru de aer k&n mai sunt si doua cauciucuri si placute de frana. apoi o sa va rog sa il vedeti si sa va dati cu parerea daca mai trebuie schimbat si altceva. cu toate ca nu sunt decis daca sa-l vand sau sa-l mai tin ceva timp, astea de sus trebuie sa le iau ca imi place mie sa fie burgu ok.

 

P.S. si ulei si filtru de ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate intereseaza pe cineva:

 

oferta la magazinul LIDL manusi cu protectie kevlar. la 80 lei incepand cu 23 feb. poate intereseaza pe cineva. mai incep oferta si la o trusa de scule mai complexa in valaoare de 190 lei

 

am si spotul publicitar insa nu stiu cum sa-l pun aici. daca poate cineva sa-l puna sa imi dea o adresa de e-mail sa il trimit

 

si spotul publicitar aici: http://dl.transfer.ro/transfer_ro-17feb-e078e9fe4e6.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai tocmai aici e problema. care e farmecul sa nu-ti mai iei ban si sa fie liniste si plictiseala?

daca ar fi vorbit doar despre burgman, soimul n-ar fi luat ban. de unde rezulta ca soimul nu intre pe forumul asta doar pentru sectiunea de maxiscutere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da` ce s-a mai intamplat de nu mai poate intra din nou ? care stiti motivul ?

 

parca incercase Bogdan sa faca un site dedicat , nu stiu in ce stadiu ramasese ?

 

da da , la vara o sa facem o plimbareeeeee toti ( ma rog , nu chiar toti ....mai sunt si persoane care nu pot sa mearga sau ...sunt excluse :crack: )

da, mergem la Veliko . victoreee nu mai zici nimic ? mai traiesti?

de sebi(circarul ) ce mai stiti ?

 

am toate piese pe care le-am schimbat. nu se stie cand/cui vor trebui.

apropo : mai am un far de burgman, o carena (gri-sobolan) de sub picioare ....

 

Circarul s-a stabilit prin Danemarca parca , traim intre nameti Dane , in ultimele 2 sapt am cumparat vreo 20 lopeti si 50 de saci cu sare !

 

ma impac cu ideea ca la altii e si mai rau : post-45527-0-32732300-1329689215_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e scoasa la vanzare acu 2 luni si o saptamana , o fi vandut-o , km par reali , pe la 65 de ani mi-am propus un Burgman de 650 !

 

daca ar fi rabatabil , mi-as lua un scuteras Suzuki Choinori : http://www.motosh.ro/scuter/421/Suzuki---2006.html

 

la vara ma duc sa vizitez intersectia Tecuci - Barlad s-o vad fara zapada si sa-mi fac o poza , pe motor desigur !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.Circarul adica eu m-am stabilit in Suedia nu in Danemarca cum spune colegul si prietenul nostru Vittore.Aici la mine azi au fost +2 grade si maine vor fi +4.In rest aici este liniste si pace si oameni linistiti si fara probleme,numai eu am o problema si anume nu stiu cum sa fac sa imi aduc Burgul aici.Apropo aici un Burg cam de prin '99-'01 costa in jur de 25.000 Koroane adica inmultiti cu 0,47 lei=1 sek si vedeti cati lei rezulta,asa ca viata si preturile la moto aici sunt cam scumpe.In rest toate bune si frumoase si sper sa ne vedem la vara sa facem o tura ca saracul Burgul meu stationeaza intr-un garaj de vreo 2 ani cred ca trebuie sa-i schimb cam toate la el incepand cu uleiuri si filtre si ce o mai fi.Va salut dragi colegi si prieteni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ooooooooooooo sa traiesti Sebi ! credeam ca ne-ai uitat de tot. cum e suedeza? e greu de invatat? e loc si pentru mine acolo?

 

as pleca din tara asta de rahat ....de ieri. numai bine si lasa ca facem o revizie totala la burgman cand vii in tara !

Editat de david_secret
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare David.Cum as putea sa va uit pe voi.Nu am cum sa uit de unde am plecat si ce prieteni am lasat acasa dar vezi tu asa este viata.Limba suedeza este grea in comparatie cu alte limbi europene dar se invata si asta ca doar nu este limba extraterestre.Este loc si pentru tine dar trebuie sa vi pregatit adica sa ai ceva bani pentru inceput pentru ca nu o sa ai de munca asa repede si in plus trebuie sa mai mergi si la scoala sa inveti suedeza.Cat despre Burgul meu zace saracul prin garaj si nu stiu cand o sa vin acasa in RO sa ma ocup de el,dar cand o sa se intample sa vin in RO cu siguranta o sa va caut.Va salut pe toti si va doresc numai bine. :wave:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hohohohohooooo , bine ai aparut Circareeee ! saluta pe doamna si sa aveti grija de voi frate ! esti prea in nord ca te vizitam la vara , vino tu mai bine ! ai si duba si rulota cu voi acolo ? sau si astea-s in tara ? s-auzim de bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La sfarsitul saptamanii imi vin rolele+slidere+ambreiaj dr.Pulley de la tipu din anunt.

Mai imi ramane cureaua ...(daca aveti idee ..un pret mai bun) ..si sper sa nu mai fiu nevoit 1-2 ani sa mai bag banuti ..m-am cam saturat :unsure:

 

ti-au venit rolele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...