Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...si noua cat are? daca dimensiunea la cureaua noua este 22,7xx,cea minima n-are cum sa fie 22,eu zic ca cea minima e 20,....

Da,de asta sunt asa in dubii.Ambele manuale sunt pt Burgman 400/2002.De asta zic ca e ciudat.Si eu m-am mirat sa fie 22 uzura maxima si apoi una noua,adica deh,sa se uzeze numai 0.7 mm.Ciudat.

@Tudor-Am vazut si cea de 20.85.Un manual zice stanga,altul dreapta.Pana nu desfac sa vad exact,nu imi dau seama.Partea din spate am desfacut,dar in partea din fata e blocat,la role.Acolo imi trebuie ceva pistol de percutie cum zicea un coleg mai sus.Ca sa merg cu el 30 km pana in oras,nu prea vreau.Masina sa inchiriez+remorca iar ma ajunge pe la 80 de lei,care vorba aia de banii aia imi bag benzina si ma plimb cateva sute de km.Si ce e aiurea,manualul care imi da cu 22 uzura maxima,e luat de pe Burgman.ro.Adica deh,daca nici acolo nu e cel corect,e trist.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am intalnit eu,ca o masuratoare generala,cam toate scuterele,maxiscuterele la uzura maxima e undeva intre 1,5-2mm...asta asa ca idee, sub aceste limite s-ar putea sa inceapa problemele...dar nu-i universal valabil

Editat de Maximo74
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vittore, si nu numai. De curiozitate, cum se echilibreaza acolo , static sau dinamic?

si in alta ordine de idei, ce spune 'cartea' , cati ani este durata de viata a unei anvelope ca sa fie in mintile ei ?

 

LE, am citit si reply-urile. deci la unele intrebari am si raspunsul :)

dragi colegi , nu puneti botu la vrajeala cu km putini , va voi da un exemplu : un prieten a lucrat in Italia 3 ani la o societate , iar domiciliul il avea la 50km distanta ! mergea pe autostrada cu Burgman si facea zilnic 100 km , respectiv 2000 pe luna , 19000 pe an si 56000 km dupa cei trei ani ! nu toate sunt la fel , trageti voi concluziile !

 

in alta ordine de idei , am incaltat-o de la www.anvelope-moto.eu , recomand !

 

attachicon.gifanvelope Burgman.JPG

Editat de Choixalacreme
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze , postarea mea este din manualul de K5 , deci , valabil doar pt modelul 03-06. Cureaua mea are 23 mm .

Nu e problema.

Am reusit intr-un final sa desfac si la role,am crezut ca imi disloc umarul.Atat de intepenit era.Rolele sunt duse,raschetate.Acum sunt in cautare de role.Ce am tot vazut ca se recomanda de la Dr. Pulley.Hmm,intrebarea e acum care dintre voi stiti ceva site-uri de unde pot sa comand.Se merita investitia pe role mai scumpe sau sunt relativ ok si cele standard.Ca si gramaj nu vreau usoare,scuterul va fi folosit predominant in exterior-touring,cat s-o putea cu el-,deci ceva de 21g din ce m-am documentat,nu imi trebuie sprint.Am mai citit ca,cele de la Dr Pulley sunt cu 1 gram mai usoare fata de cele standard.Apropos,cureaua e inca in limitele normale de uzura+ca nu prezinta nici un defect si nici nu e sub limita de uzura admisa.Astept un raspuns.Ziua buna tuturor si spor la iesiri astazi,ca la asa vreme,sa te tot plimbi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti pulley, am avut, merita fiecare leut...gasesti pe dr.pulley.info parca.

» Post actualizat in 03 Apr 2016 10:29

Ia-ti pulley, am avut, merita fiecare leut...gasesti pe dr.pulley.info parca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti pulley, am avut, merita fiecare leut...gasesti pe dr.pulley.info parca.» Post actualizat in 03 Apr 2016 10:29Ia-ti pulley, am avut, merita fiecare leut...gasesti pe dr.pulley.info parca.

ok.mulțumesc pentru info

» Post actualizat in 12 Apr 2016 10:29

Am rezolvat,merge jucaria.Am schimbat rolele si merge foarte bine.Acum,sa pape benzina si multi km(bine,si putin ulei :crack: -ca vad ca ii place si uleiul la cateva sute de km).Numai bine si sa ne vedem cu bine in sezonul ce vine.

» Post actualizat in 12 Apr 2016 10:30

:scooter: :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salutare ,

 

Vin cu o intrebare , sa zicem banala , am schimbat rolele din variator ( au fost de 16 grame ) cu unele de 19 g , de cand am facut schimbarea s-au amplificat sunetele de " clampanit " a curelei .

 

Este destul de enervant . Eu cred ca arcul mare de la fuliile ambreiajului este inmuiat si ma gandeam sa il inlocuiesc cu unul galben de la Malossi .

 

Este normal acel sunet de clampanit al curelei ?

 

PS: cureaua este aproape noua !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vittore, si nu numai. De curiozitate, cum se echilibreaza acolo , static sau dinamic?

si in alta ordine de idei, ce spune 'cartea' , cati ani este durata de viata a unei anvelope ca sa fie in mintile ei ?

 

LE, am citit si reply-urile. deci la unele intrebari am si raspunsul :)

doar le-am cumparat de la ei , montajul personal , mergi p-acolo sau suna.......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor!

În toamna anului trecut, m-am lovit și eu de o problemă comună la Burgman, anume,ruperea unei supape,im cazul meu,s-a rupt o supapă pe evacuare. Cum nu mă pricep, sa iau chiulasa și sa o montez/reglat distribuție, am hotărât sa cumpăr un alt motor,deoarece supapa a lovit și pistonul și e mai complicata treaba pe acolo. Există vreo variantă de a prelungi viața supapelor din motorul pe care îl voi lua? P.S. Dacă are cineva de pe aici vreun motor de Burgman AN250 /1999,sunt interesat sa cumpăr.

» Post actualizat in 03 May 2016 19:47

In timp ce citeam ce s-a mai scris, am observat că am mai postat odată problema asta (și uitasem).

Cu ocazia ,mulțumesc lui Tony myk pentru răspuns. // Din același motiv nici eu nu vreau sa renunț la Burgman,îmi place foarte mult, mă gândeam la un moment dat să îl dezmembrez, mi se părea prea complicat sa îl repar. Chiar dacă e bătrânel, cu mici retușuri se va comporta foarte bine :)

» Post actualizat in 03 May 2016 19:47

In timp ce citeam ce s-a mai scris, am observat că am mai postat odată problema asta (și uitasem).

Cu ocazia ,mulțumesc lui Tony myk pentru răspuns. // Din același motiv nici eu nu vreau sa renunț la Burgman,îmi place foarte mult, mă gândeam la un moment dat să îl dezmembrez, mi se părea prea complicat sa îl repar. Chiar dacă e bătrânel, cu mici retușuri se va comporta foarte bine :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Bună am un susuki gsxr 600 k2 și de câteva zile îmi da probleme cu apa ma poate ajuta cineva ce ar putea fi acum doua zile a început apa borboreoseasa în vas iar aseară când ma întorceam de la munca nu mai aveam apa îmi zice cineva ce ar putea fi

» Post actualizat in 14 Sep 2016 15:11

www.wemoto.com › suzuki › de aici puteți cumpăra cam tot ce aveți nevoie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! De scurta vreme sunt si eu posesor de Burgman k7 din 2006. Daca pana acum nu eram convins de acum sunt destul de sigur ca o lunga bucata de vreme motociclismul pentru mine se opreste la maxiscutere. Burgmanul l-am cumparat din tara , sunt al doilea propietar, si are in jur de 27.000 km. Am reusit sa fac aprox 1000 de km si sunt destul de multumit de el. Am schimbat cauciucurile, aerist frane, schimbat ulei, schimbat role variator. Ei aici as vrea sa mentionez o problema. Intre 25-55 km/h are un tremurat deranjant. Am schimbat roelele si vreo doua zile a mers ok fara nici un fel de tremurat. Acum a revenit acel tremurat. Ma gandesc sa schimb si cureaua si sa reverific roelele. Alte cauze sau ce ar mai trebui sa verific? Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salut,

Sunt posesorul unui AN400/1999 . Am o problema stranie. Cind semnalizez , stinga sau dreapta , uneori , se intrerupe scinteia pentru o secunda ca si cum as scoate fisa.

Are cineva ideie ce se intimpla ?

Multumesc anticipat.

Stima.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...