Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Salutare Catalin (jaman)! Eu sunt posesorul unui astfel de exemplar nu de mult timp, mai exact de la inceputul sezonului, de prin mai si prea multe amanunte nu prea sunr in masura sa iti dau, DAR iti pot spune ca am facut o alegere buna din punctul meu de vedere. Al meu este din 2007 si avea 26 de mii de km, acum are 30 de mii si ceva si nu s-a terminat sezonul, are 2 drumuri la mare(la Vama Veche si baraiala pe acolo) si unul pana la Alexandria si restul in Bucuresti. Primul drum la mare l-am facut cu sotia. si eu am trecut de la un SM mic(un xt) care era o bijuterie in oras si inca nu mi-a trecut si ma uit la toate SM-urile care la vad pt ca pana sa ma hotarasc sa i-au burgmanul eram axat pe dr-z400 sm dar am optat pt confort si e MAXIM.

De completat am completat putin ulei inainte de al doilea drum la mare, cred ca in jurul a 2000 de km(+/-) de la schimbul de ulei si cred ca am bagat cam 200 ml de ulei(+/-) ca era cam la nivelul minim, (mentionez ca la monentul schimbului nu a fost umplut pana la nivelul maxim) deci nu cred ca papa chiar asa de mult ulei. Acum, mai multe iti pot spune cei cu vechime si experienta mai multa, cert este ca am facut o alegere buna, confortul este la el acasa sa zic asa si asa si daca mai ai si un topcase mai generos pasagerul zice "SARNAAA!!!". M-a prins si o ploaie mai sanatoasa la un drum de vreo 50-60km si am iesit rezonabil, pot spune ca adidasii erau uscati :) , iar pe cealalta capra doar daca stropea eram ud :))

Sper sa iti fie de folos impartasirea experientei mele, mici de fel, vis-a-vis de burgman.

Ce imi pare rau ca imi propusesem sa ajung si la munte si nu am apucat dar nu se stie, poate ajung si acolo ca nu s-a terminat sezonul! :)

Multumesc de info.Chiar sunt hotarat sa iau Burgman,sunt satul de pozitia incomoda de pe motoare.Ce am mai prins asa comod o fost o Yamaha Virago de 535,super placuta si aia,dar ma usuca la buget+Burgman-ul il voi folosi de 2-3 pe saptamana si apoi w-e la sat~70 km.Si iesirea la o luna jumatechiar 2 luni cu drumul ala pana langa Cluj.Multumesc si toate cele bune,km fara incidente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Salutare si bine v-am gasit !

 

Am intrat si eu de foarte putin timp in comunitatea "Burghezilor" si ma confrunt cu o problema , am nevoie de 3 clipsuri ( ca cel din poza ) pentru scutericiu meu dar , NU GASESC !!!

 

Aveti idee unde as putea gasi asa ceva ? , am gasit undeva pe un site din germania dar sunt foarte scumpe !

 

Multumesc

post-91396-0-54341900-1441973145_thumb.jpg

Editat de Tudor Bogdan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de unde este acest clips?

nici un burgman model mai vechii nu mai are clipsurile originale,se coc si rup ca stixsurile,mai ales cele 99-03,desfacute de diferiti mehanici de 2 bani,asamblate cu negrese,la suruburile albe nu stiu cum le zic dar in acelasi model

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am un Burgman k5 din 2005 , sunt clips-uri pe diferite carene , capacul din dreptul contactului , capacul dintre stopuri spate , bumerangul de sub parbriz si parca mai avea pe undeva !

 

Am unele rupte si altele lipsesc cu desavarsire , de aceea caut sa le inlocuiesc . Voi cum ati procedat in lipsa lor ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare.De curand mi-am cumparat un Burgman de 400 din 2002.Din pacate nu ii merge kilometrajul,mai exact melcul e defect-asa sustine fostul proprietar.Unde anume as putea gasi asa ceva...Am incercat diverse site-uri dar parca ma uit dupa cai verzi pe pereti...Nu stiu exact care model este,ca acolo scrie doar codul si firma bla bla bla...Multumesc.Ah,apropo-sunt habarnist rau de tot

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

reparatie magnet kilometraj

spiral 2 mm,gaura in magnet facut 2 urechii de sarma 2 mm putin superglue sa stea improvizatia cu sarma 21.gif ,functioneaza de cateva mi kilometri si nu sunt probleme

asta chiar lipseste :-L am sa caut eu sa vad pe unde gasesc...

Apropo,voi de unde va luati piese pt maxi-scutere?ceva site-uri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt si eu nou pe aici, am de anul trecut un Burgman 400K7 si iti pot spune ca in ceea ce priveste drumurile lungi nu are probleme. Eu am facut la sfarsit de august si inceput de septembrie doua drumuri la munte, Transfagarasanul si Transalpina. Nu a avut nici un stres.

Ca piese, de exemplu, eu am luat o mica teapa. Am cumparat din Bucuresti un filtru de aer ce mi s-a recomadat de la magazinul specializat a fi de la K7 insa nu il pot fixa in locasul lui. Am incercat cu marea si sarea dar nu am reusit. Pare a fi cu 1mm mai mare intr-o parte si din cauze aceea nu intra.

Eu pe la jumatatea lui octombrie ajung acasa, daca e vremea buna vreau sa fac un traseu de o zi Pitesti-Rucar-Bran-Rasnov-Poiana Brasov-Brasov-Transbucegi-Targoviste-Pitesti.

Plecarea dimineata, intoarcerea cand se poate :) Ce parerea aveti, se incumeta cineva?

post-91591-0-15466900-1442972697_thumb.jpg

Editat de TheHuskyCrobats
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Sunt si eu nou pe aici, am de anul trecut un Burgman 400K7 si iti pot spune ca in ceea ce priveste drumurile lungi nu are probleme. Eu am facut la sfarsit de august si inceput de septembrie doua drumuri la munte, Transfagarasanul si Transalpina. Nu a avut nici un stres.Ca piese, de exemplu, eu am luat o mica teapa. Am cumparat din Bucuresti un filtru de aer ce mi s-a recomadat de la magazinul specializat a fi de la K7 insa nu il pot fixa in locasul lui. Am incercat cu marea si sarea dar nu am reusit. Pare a fi cu 1mm mai mare intr-o parte si din cauze aceea nu intra.Eu pe la jumatatea lui octombrie ajung acasa, daca e vremea buna vreau sa fac un traseu de o zi Pitesti-Rucar-Bran-Rasnov-Poiana Brasov-Brasov-Transbucegi-Targoviste-Pitesti.Plecarea dimineata, intoarcerea cand se poate :) Ce parerea aveti, se incumeta cineva?

Salutare, si bun venit.

Recent am facut un drum de 900 km intr-o zi...burgmanul duce :) depinde de "noi" daca ducem :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru urari. E cam liniste pe aici din pacate sau sunt eu la inceput si caut informatii multe despre scuter.

Eu nu cred ca pot 900km, abia am facut 350km intr-o jumatate de zi. Bine pe drumurile acelea nu se merge tocmai repede dar cred ca un maxim al meu, fizic este undeva la 600km. Cred.

Vreau sa incerc anul viitor un drum Pitesti - Brasov - Targu Secuiesc - Bicaz - Piatra Neamt - Iasi. Sunt 550km aproape iar drumurile frumoase. Apoi sa ma intorc prin Bucovina :) Cred ca mi-am propus cam multe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Burgmanisti,

 

Am crezut ca am scapat, dar se pare ca nu, asa ca vineri (02.10.2015) la ora 10:45 - 11:00, la casa de casatorii a sectorului 1, eu cu viitoarea mea sotie, stiti voi faza cu ... cetetene....iei in casatorie pe cetateana ... :)) va invitam pe toti, sa aliniem cat mai multe scutere, motociclete, rachete etc. la o sedinta foto in curtea interioara a casei de casatorii.

Se anunta 22 de grade cu cer senin.

 

Avem bomboane :crack: si sampanie.

 

Multumesc anticipat :hug:

 

 

post-49549-0-27675300-1443604910_thumb.jpg

post-49549-0-21826000-1443604931_thumb.jpg

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...