Sari la conținut

Spitale


ninja
 Share

Postări Recomandate

Scriu acest topic in speranta ca in cazul in care cineva dintre voi ajunge din pacate pe la spital sa nu ia aceiasi tzeapa pe care am luat-o eu.

Dupa cum foarte multi de pe forum stiu, eu am avut un accident in Mangalia unde mi-am rupt un femur, o tibie (fractura deschisa) si mi-am dizlocat un cot. A venit salvarea in max 10 min si m-a transportat la Spitalul de oase din Mangalia. Acolo au vazut ca am fractura deschisa si era nevoie si de un plastician pt muschi asa ca m-au trimis la Spitalul din Constanta. Acolo m-au bagat in operatie de urgenta si nu stiu ce mi-au facut, dar cert e ca m-au taiat pe picior si mi-au pus atela peste rana deschisa. Am cerut sa fiu transportat in Buc iar ei m-au pus sa semnez ca plec pe propia raspundere, ceea ce am si facut. Din momentul ala toata procedura a durat 3 zile pt ca m-au dus cu zaharelul ca plec in urmatoarele ore sau miine dimineatza... Intre timp au avut o mica inspiratie sa imi schimbe pansamentul la picior. Cind l-a dat jos mirosea ingrozitor si eu zbieram de mama focului de durere si le spuneam sa aiba grija sa nu dau in cangrena. Din pacate parca am avut gura poleita cu cacao pt ca chiar asa s-a si intimplat. Noroc ca am ajuns la timp in Buc la Floreasca, unde iar am intrat in operatie de urgenta si mi-au salvat piciorul la limita. Daca mai stateam inca vreo citeva ore in Constantza, adio picior.

Nu vreau sa mai continui cu povestea pt ca este lunga, trista si dureroasa, dar in concluzie vreau sa va spun ca in tot timpul de stat prin spitale, majoritatea oamenilor care veneau din provincie se plingeau de serviciile mirifice ale spitalelor oraselor respective. Am auzit tot felul de chestii: "mi-au pus tija subtzire care s-a indoit in picior dupa 6 luni de la operatie iar acum am venit din nou sa imi puna o tija mai buna" ; "fratele, prietenu etc.. au murit la spitalul din Constantza", "am luat stafilococ auriu din nu mai stiu ce spital (chestia asta se intimpla si la Floreasca din pacate... am intilnit persoane)" etc...

Cu alte cuvinte, daca faceti accident prin alte judete precum Constantza, incercati sa va mutatzi de urgenta in Buc ca sa fiti siguri ca ajungeti intregi acasa dupa aia...

Multa bafta si inca o data multumesc tuturoura care au fost linga mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai inceput sa mergi pe picioarele tale? nici nu sa nu te gandesti ca ce a fost mai urat a trecut. abia acum incepe distractia. luni intregi de dureri constante si de chin. cu cat tragi mai tare cu atat scapi mai repede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai inceput sa mergi pe picioarele tale? nici nu sa nu te gandesti ca ce a fost mai urat a trecut. abia acum incepe distractia. luni intregi de dureri constante si de chin. cu cat tragi mai tare cu atat scapi mai repede.

 

 

:P Nici nu ma gindeam ca am scapat. Stiu foarte bine despre ce e vorba si fac recuperare ca sa imi pot reveni complet. Din pacate asta e procedura si trebuie sa o urmez...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce potzi sa zici in cazuri d-astea? Din pacate nici macar nu shtii pe cine sa dai in judecata pentru problemele care au aparut la picior din cauza lor. Eu am o prietena care in urma unui accident (acum 2 ani jumate) a ramas paralizata de la sholduri in jos tot din cauza incompetentzei doctorilor romani shi a birocratziei din spitalele noastre. de 2 ani se kinuie sa se recupereze, dar nu stiu cat succes va avea. Ea, la fel, a cerut sa fie transferata de la spitalul judetean din Timisoara, la un spital din Szeged. Daca ar fi fost transferata rapid, scapa cu bine.. Romanii nostri au decis, in skimb, s-o mai tzina "la dospit" aici inca 2 saptamani inainte sa o trimita. Doctorul de acolo, dupa ce a operat-o, i-o zis clar.. daca venea mai repede ii garanta insanatoshirea.. asha... nu se mai shtie... :P

 

Deci, pana la urma, din pacate, saraca nici nu shtie pe cine sa dea in judecata...

 

Oricum, itzi doresc insanatoshire grabnica shi bafta in continuare!!

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da intradevar in Romania ..cu doctorii fazele sunt de cacao, scuzati-mi expresia ...prietenul meu STEFI ..(e scris un topic la sectiunea accidente din mai 21 a.c.) a murit 90% din cauza doctorilor din Arad, cel putin asa dadeau vina cei din Timisoara....adica sa trimiti pe cineva la 50 km cu hemoragie interna si sa nu il stabilizezi ....ma rog ....

 

mai tra sa treaca timp pana.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valeu , mama!!!

Mi se face rau sa citesc asemenea chestii!!!

Oare cand se termina asemena mizerii?

Nu e suficient ca avem de patimit ce avem de patimit , asumandu-ne IMENSUL risc de a merge cu motocicleta?

Chiar ....

Sunt oripilat!!!

:P :banana: :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa trimiti pe cineva la 50 km cu hemoragie interna si sa nu il stabilizezi ....ma rog ....

 

nu ai ce sa stabilizezi la o hemoragie interna... e trist da' tine numai de doamne-doamne.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valeu , mama!!!

Sunt oripilat!!!

 

Stai sa vezi:

 

Anul trecut prin august am avut un accident urat cu o masina. Eram pasager in dreapta, iar impactul a fost lateral, pe partea mea.

Ma trezesc din coma cu dureri acute pe masa de operatie tocmai cand doctorul chirurg infinge in mine un tub pentru drenajul plamanului drept. Asistenta ii zice de anestezie, la care el: "da' e-n coma, da-l dracu' !" Normal ca am urlat de durere. "Ce urli bah ca Tarzan?"

Era imbracat (bine, e un mod de-a spune...) cu pantaloni albi si un sort de ceolofan transparent patat de sange, peste pieptul gol !! :banana: . Atata exact ca un macelar ! :crack:

Am avut mana dreapta rupta din umar si a trebuit sa stau 3 saptamani legat strans cu o fasa si cand mi-a dat-o jos, aveam ditamai infectia unde aveam rana de la dren. Idiotii care m-au operat la mana nici macar un bandaj nu mi-au pus pe rana aia ! :P Au infasurat in jurul pieptului pur si simplu vata + tifon si m-au impachetat.

 

Asta se intampla in Suceava. Eu sunt din Botosani.

Aici, alta poveste, ma duc la chirurgie ca nu puteam sa respir, imi gassesc lichid si la plamanul stang, imi dau antibiotice cat cuprinde. Dupa 10 zile ma duc iar la control, eram in aceeasi stare, de-abia mai respiram ! Doctorul imi spune vesel " tinere, ai scapat ! Mergi linistit acasa ca nu mai ai probleme ! " :banana:

 

M-am dus la Iasi. De-abia acolo mi-au facut 3 punctii si am scapat de 2,5 ! litri de lichid din plamanul stang.

 

Concluzia: daca nu stateam in :blink:"spitalul" din Suceava si ma transferam din prima la Iasi, acum nu mai aveam atatea probleme cu sanatatea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu cat tragi mai tare, cu atat scapi mai repede.

 

asa e :banana: :banana:

:crack: Nici nu ma gindeam ca am scapat. Stiu foarte bine despre ce e vorba si fac recuperare ca sa imi pot reveni complet. Din pacate asta e procedura si trebuie sa o urmez...

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

macelari,......mai bine sa nu ai treaba cu ei iar daca tot ai patit ceva atunci cauta pe internet alternative.

 

ps. de luni, femeile insarcinate nu mai beneficiaza de gratuitate la tratamentul aferent sarcinii!!! asta in conditiile in care platesti luna de luna la casa de sanatate! traim intr-o tara de hoti!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare cat mai rapida.

 

Povestea mea cu spitalul de urgenta din Ploiesti:

 

anestezie locala (cu Xilina, cred ca au bagat jumate de litru in mine pe toata durata operatiei) in loc de generala (de fapt avand in vedere ce s-a intamplat in continuare cred a fost de fapt un noroc)

 

operatie folosind sarma de legat gardul si clesti de mecanic, sterilizati in foc ca in evul mediu (cand am vazut ca intra mecanicul spitalului in salopeta albastra si geanta de scule din lemn in sala de operatie si doctoritele incepand sa arda clesti si sarma la un bec de gaz am zis ca nu-i adevarat).

 

Asta e, nu trebuie sa uitam ca traim in tara tuturor posibilitatilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-a socat ceea ce am citit aici :P Nu am fost niciodata in spital cu probleme de sanatate si sper sa nu ajung niciodata pe mana "macelarilor" din spitalele noastre.Chiar daca tu ai mai avea sanse te duci din cauza neglijentei unora :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare cat mai rapida.

 

Povestea mea cu spitalul de urgenta din Ploiesti:

 

anestezie locala (cu Xilina, cred ca au bagat jumate de litru in mine pe toata durata operatiei) in loc de generala (de fapt avand in vedere ce s-a intamplat in continuare cred a fost de fapt un noroc)

 

operatie folosind sarma de legat gardul si clesti de mecanic, sterilizati in foc ca in evul mediu (cand am vazut ca intra mecanicul spitalului in salopeta albastra si geanta de scule din lemn in sala de operatie si doctoritele incepand sa arda clesti si sarma la un bec de gaz am zis ca nu-i adevarat).

 

Asta e, nu trebuie sa uitam ca traim in tara tuturor posibilitatilor.

 

 

Incredibil.....de ce nu ai fugit frate ? luai un taxiu, plateai dublu cursa, eu stiu....si in max o ora erai la Floreasca la urgentze....totusi in Bucuresti nu e ca in provincie..!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incredibil.....de ce nu ai fugit frate ? luai un taxiu, plateai dublu cursa, eu stiu....si in max o ora erai la Floreasca la urgentze....totusi in Bucuresti nu e ca in provincie..!

Las-o balta!!!

Shi eu am ajuns la Floreasca, cu picioarele varza.. shi acestia, in afara de a se uita la mine shi a ma iradia cica pentru filme shi a-mi zice sa ma dau cu diclofenac, nu au facut nimic!

Cand am ajuns in Galati, cei de la Spitalul de Urgente, stateau shi se uitau ca prostii la mine , la picioarele mele shi la "beletu' de examinare de la expertii floreshteni".

Apoi s-au ocupat de mine shi mi-au scos nu mai putin de 800 de grame de lichid!!!

Asha ca... lasati preaslavirea Spitalului Floreasca!!!

OK?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie unul imi place sectia de urgente de la spitalul universitar. oprescu face treaba buna. pacat ca-i pesedist. am avut 3 urgente pana acum, si la urmatoarea tot acolo m-as duce (daca as avea un cuvant de spus :P )

Editat de ticolino
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recuperare cat mai rapida.

 

Povestea mea cu spitalul de urgenta din Ploiesti:

 

anestezie locala (cu Xilina, cred ca au bagat jumate de litru in mine pe toata durata operatiei) in loc de generala (de fapt avand in vedere ce s-a intamplat in continuare cred a fost de fapt un noroc)

 

operatie folosind sarma de legat gardul si clesti de mecanic, sterilizati in foc ca in evul mediu (cand am vazut ca intra mecanicul spitalului in salopeta albastra si geanta de scule din lemn in sala de operatie si doctoritele incepand sa arda clesti si sarma la un bec de gaz am zis ca nu-i adevarat).

 

Asta e, nu trebuie sa uitam ca traim in tara tuturor posibilitatilor.

 

 

 

NU STIU CINE ESTI,DAR MINTI DE INGHEATA APELE!!!!! :P :banana: Ma intreb cate clase ai?

Sunt surpris ca unii chiar te cred!?Cand intri in contact cu atata lume,chiar daca nu-ti vede nimeni fata,e nevoie de putina seriozitate si caracter!

Imi cer scuze daca te-am jignit,dar eu chiar lucrez in acel spital de care ai pomenit!!

Sunt si eu interesat de perceptia celor din exteriorul sist. sanitar, atat de blamat,dar pot accepta situatii credibile nu astfel de tampenii,<<izvorate dintr-o minte bolnava>>(o posibilitate, in tara tuturor posibilitatilor,nu crezi?)Nu te simti obligat sa-mi raspunzi!Chiar daca esti motociclist,nu cred ca as dori sa te cunosc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai,iar va certati pe tema asta,a mai fost un topic deschis de Escu@ si nu prea s-a ajuns la un rezultat.Iar argumente subtiri cu ce a patit Veta de cele mai multe ori de la persoane care n-au rasfoit nici macar manualul ala rahitic de anatomie din scoala.....Ninja@ ce sa zic?Nasol.Incompetenta e cronica in tara asta,trebuie sa ai un mare noroc sa nu te intalnesti cu ea.Sanatate multa!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Odata iesiti din spital nu mai suntem la mana lor. Atunci ar trebui sa ne interesam clar cu ce ne-au gresit si sa-i tragem la raspundere.

Nu e loc de incompetenta sau superficialitate in acest domeniu.

 

Ninja, multa sanatate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturoura de urari. Sper sa nu ajunga nimeni pe la spitale nici macar in vizita...

In leg cu Municipal nu ma pot exprima pt ca nu am avut ocazia sa ajung pe acolo, dar din ce am auzit ar fi o gramada de doctori buni acolo.

In leg cu Floreasca nu pot spune ca toti doctorii sint minunati, dar cu toti cu care am avut de-a face s-au comportat minunat (cu o mica exceptie de care sincer nu as vrea sa vorbesc ca as face reclama proasta). Cert e ca nu e nici o placere sa stai in spital, mai ales la urgenta unde dai de tot felul de personaje unele mai enervante, altele mai putin enervante. Dar, una peste alta m-au reparat si asta e tot ceea ce conteaza. Ca mai am de facut recuperare o gramada de timp asta e altceva, dar sper ca voi fi bine :P

Nu stiu cit de adevarata e faza cu spitalul de la Ploiesti, dar am auzit multe faze timpite care se petrec in spitalele din Ro, asa ca se poate intimpla ORICE. Deci mare grija asa cum am mai spus....

Bafta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU STIU CINE ESTI,DAR MINTI DE INGHEATA APELE!!!!! :P :banana: Ma intreb cate clase ai?

Sunt surpris ca unii chiar te cred!?Cand intri in contact cu atata lume,chiar daca nu-ti vede nimeni fata,e nevoie de putina seriozitate si caracter!

Imi cer scuze daca te-am jignit,dar eu chiar lucrez in acel spital de care ai pomenit!!

Sunt si eu interesat de perceptia celor din exteriorul sist. sanitar, atat de blamat,dar pot accepta situatii credibile nu astfel de tampenii,<<izvorate dintr-o minte bolnava>>(o posibilitate, in tara tuturor posibilitatilor,nu crezi?)Nu te simti obligat sa-mi raspunzi!Chiar daca esti motociclist,nu cred ca as dori sa te cunosc.

 

Trecand peste abordarea mai mult decat penibila, cauta te rog prin arhiva urmatoarele date:

 

pacient Bontas Cristian

internare la chirurgie BMF (minunile s-au intamplat la spitalul de urgenta insa, ala de la marginea orasului, la sectia de chirurgie buco-maxilo-faciala am ajuns dupa vreo 2 zile). La spitalul de urgenta am fost internat la neuro chirurgie

24.04.2000 pana pe 02.05.2000

bilet de iesire din spital F.O. 2208

internat cu multiple fracturi de mandibula ca urmare a unui accident rutier

 

daca esti in sistemul medical, mai intreaba de accidentul in care au murit sotii Plotnicov, ea era medic stomatolog, din cate am inteles destul de cunoscuta (unele asistente de la neuro chirurgie din spitalul de urgenta stiau de ea)

 

 

evident ca nu pot sa demonstrez modul in care s-a facut operatia, dar nici nu am motiv sa inventez tampenii

 

nu am nimic cu nimeni in particular, doctorita care m-a operat a facut ce a putut cu ce avea la dispozitie (sau cel putin asa vreau sa cred). Am ceva insa cu sistemul care permite sa se ajunga la astfel de situatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...