Sari la conținut

Spitale


ninja
 Share

Postări Recomandate

Trecand peste abordarea mai mult decat penibila, cauta te rog prin arhiva urmatoarele date:

 

pacient Bontas Cristian

internare la chirurgie BMF (minunile s-au intamplat la spitalul de urgenta insa, ala de la marginea orasului, la sectia de chirurgie buco-maxilo-faciala am ajuns dupa vreo 2 zile). La spitalul de urgenta am fost internat la neuro chirurgie

24.04.2000 pana pe 02.05.2000

bilet de iesire din spital F.O. 2208

internat cu multiple fracturi de mandibula ca urmare a unui accident rutier

 

daca esti in sistemul medical, mai intreaba de accidentul in care au murit sotii Plotnicov, ea era medic stomatolog, din cate am inteles destul de cunoscuta (unele asistente de la neuro chirurgie din spitalul de urgenta stiau de ea)

evident ca nu pot sa demonstrez modul in care s-a facut operatia, dar nici nu am motiv sa inventez tampenii

 

nu am nimic cu nimeni in particular, doctorita care m-a operat a facut ce a putut cu ce avea la dispozitie (sau cel putin asa vreau sa cred). Am ceva insa cu sistemul care permite sa se ajunga la astfel de situatii.

 

 

Eu nu am comentat veridicitatea accidentului nefericit ce ti s-a intamplat,nici datele de stare civila pe care le-ai prezentat.Nu pot accepta descrierea tratamentului pe care l-ai suportat(ceva desprins din filmele de groaza),cu siguranta ,exagerat la maxim!!!!Poate ca spitalele din provincie nu au un aspect chiar occidental,poate unele nu au o dotare de top(spit. nostru are totusi multe dotari moderne,care pot oferi un nivel ridicat de asistenta medicala)Exista chiar, si medici cu un bun nivel profesional,chiar daca tu iti bati joc de tot si toate!De, banii se invart in capitala......

Motive sa exagerezi in halul asta ai destule(toata lumea injura ss.sanitar,e la moda -se fac filme,se castiga bani din astfel de speculatii,de ce nu ai vrea si tu sa fii in ton cu ceilalti!!?)

Problema este ca injuri fara sa stii mare lucru despre acest sistem,cu adevarat in suferinta!!!Daca o tampita de asistenta ,de salvare,a abandonat un bolnav pe strada, gata toti sunt vinovati!!Dar stirea despre un doctor(din nu stiu ce tara europeana)care a transmis AIDS cu o seringa infectata ,la zeci de pacienti?Nebuni sunt peste tot!!

Ce crezi tu ca putem face noi,bieti salariati,care incercam sa traim din munca noastra,intr-un sistem nedrept?Suntem doar niste iobagi,legati de mosie,muncim cu ce ni se ofera,nu avem o norma,tragem din greu,uneori avem 20-30 pacienti de ingrijit ,alti 3-4 asteapta sa fie operati,altii sa fie pansati,mai trebuie sa dam relatii familiilor,toate astea in orele de lucru.Unii colegi prefera sa stea la taclale,sa citeasca ziarele,sa faca putina politica....PE ACELASI SALARIU DE 2 BANI!!!!!

Promovarile,ar trebui sa stii,la cati pilosi nepriceputi aveti in Bucuresti!!!Am operat ,si nu o singura data ,dupa "maestri din Bucuresti"-prefer sa nu mai vorbesc despre asta Nu va mai dati mari!!!

Ma chemi noaptea la telefon,ma suni in week-end,te doare burta,ai diaree, ai febra sau mai stiu eu ce..

Cat suflet sa am frate????Ce vrei sa mai fac pt. leafa asta de c.....t? :banana: :P Ce sa-ti mai ofer,ce pretentii mai ai,spune!!Sunt invitat la o petrecere,nu apuc sa iau o inghititura de vin,ca te repezi la mine, sa-mi povestesti toate bolile pe care le ai tu si toata familia ta,imi arati toate bubele ,sa-ti dau un tratament miraculos sa te fac ca la 18 ani!

Am invatat din greu(pe vremea cand era greu la medicina!)cu speranta ca voi trai decent de pe urma muncii mele cinstite.Am urmat cursuri de competente,am fost la congrese ,conferinte,etc. sa fiu in top,sa pot face fata provocarilor profesionale tot mai mari.

Si ce ,ne injurati ca pe ultimile lepre din societate!!!Daca cineva moare de batranete,daca boala necrutatoare ,ajunge la final,daca o operatie se soldeaza cu complicatii,gata CRIMINALII!!!!!!!!NU SUNT CHIAR TOATE CULPE MEDICALE FRATILOR!!!Are cine sa discute toate aceste aspecte.

Daca ai dat unui medic ceva, ca te-a facut bine,taci dracului din gura ,ca nu te-a obligat nimeni!Fa scandal daca ti-a conditionat cineva actul terapeutic!Eu nu stiu sa tratez diferentiat bolnavii dupa punga!!!Eu am o mandrie si un orgoliu profesional,care se hraneste cu reusite!!Nu suntem criminali in serie,frate!Daca munca mea ar fi fost platita ca in tarile civilizate,acum as fi fost suficient de bogat, sa nu-mi pierd timpul incecand sa te fac sa ma respecti!Oare ce s-ar intampla daca ne-am injura cu totii pentru gafele din profesiile noastre??

Medicii din Romania nu sunt altceva decat produsi ai societatii romanesti,cu tot ce este rau sau bun in ea!!!

Nu putem accepta statutul actual de slugi,ca va convine sau nu ,suntem o elita profesionala!!!Dati-ne mijloacele si drepturile si apoi incepeti sa ne judecati!!Voi nu faceti decat sa dati in noi cu garbaciul,fie ca meritam ,fie ca nu!Nu ne judecati otova,luati-ne in parte!

Site-ul este despre motociclism,inteleg,o pasiune comuna :crack: Hai mai bine sa vorbim despre asta ,nu vrem de fapt decat sa ne relaxam cumva dupa mizeriile din viata de zi cu zi.

Daca te-am jignit ,scuza-ma !Trebuie sa ma apar si eu! :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi, @danoprea, nici eu nu sunt multumit de ce se intampla in sistemul sanitar...si sa stii ca de vina nu suntem noi, cei care dam bani de innebunim in fondurile Sanatatii...Banui ca stii, procentual vorbind, ca e destul de mult...Nu am beneficiat de pe urma lor , sper sa nici nu o fac...am avut nevoie de cate o adeverinta pe ici pe colo( al doilea job :P ) si a trebuit sa platesc si amarata aia de hartiutza cum ca n-am nimic ....nu e mult, e 20.000, dar eu dau de x-shpe mii de ori mai mult pe an....prima angajare o am in 2000, eram inca stundent. De atunci, bani buni din salariul meu se duc acolo, si nu vad nimic. Ba vad: cadrele spitalului judetean Brasov in greva ca nu li se dau salariile... pai, fratele meu motociclist, problema e la voi sus.....

Sa-ti mai spun ca au inchis spitalul codlea mai mult de jumatate, ca n-au bani? si e municipiu...sa-ti mai spun ca vad spitale ( eu am vazut la Bucuresti, or fi si in alte parti) unde e mai luxos decat Sofitelul?

Pe astia care impart banii la sanatate i-as pune pe aceeasi craca cu aia de scumpesc benzina mereu...cat a crescut euro , a crescut benzina, ca era in euro. A scazut euro, a crescut benzina, ca a plouat in golful Persic.. Sa nu uit - pe aceeasi craca sunt agentii de la asigurari, care refuza sa despagubeasca pt ca : "nu cred ca s-a intamplat asa" desi politia a scris in PV negru pe alb cum s-a intamplat. (ARDAF,pt curiosi ).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Valeu , mama!!!

Mi se face rau sa citesc asemenea chestii!!!

Oare cand se termina asemena mizerii?

Nu e suficient ca avem de patimit ce avem de patimit , asumandu-ne IMENSUL risc de a merge cu motocicleta?

Chiar ....

Sunt oripilat!!!

:P :banana: :banana:

 

pai asta e un risc pe care ni-l asumam noi si se presupune ca majoritatea stiu la ce se expun! patimim direcat sau indirect, in functie de caz, dupa alegerea noastra! ca spitalele din ro sunt de rahat nimic nou sub soare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

totusi, @danoprea, nici eu nu sunt multumit de ce se intampla in sistemul sanitar...si sa stii ca de vina nu suntem noi, cei care dam bani de innebunim in fondurile Sanatatii...Banui ca stii, procentual vorbind, ca e destul de mult...Nu am beneficiat de pe urma lor , sper sa nici nu o fac...am avut nevoie de cate o adeverinta pe ici pe colo( al doilea job :banana: ) si a trebuit sa platesc si amarata aia de hartiutza cum ca n-am nimic ....nu e mult, e 20.000, dar eu dau de x-shpe mii de ori mai mult pe an....prima angajare o am in 2000, eram inca stundent. De atunci, bani buni din salariul meu se duc acolo, si nu vad nimic. Ba vad: cadrele spitalului judetean Brasov in greva ca nu li se dau salariile... pai, fratele meu motociclist, problema e la voi sus.....

Sa-ti mai spun ca au inchis spitalul codlea mai mult de jumatate, ca n-au bani? si e municipiu...sa-ti mai spun ca vad spitale ( eu am vazut la Bucuresti, or fi si in alte parti) unde e mai luxos decat Sofitelul?

Pe astia care impart banii la sanatate i-as pune pe aceeasi craca cu aia de scumpesc benzina mereu...cat a crescut euro , a crescut benzina, ca era in euro. A scazut euro, a crescut benzina, ca a plouat in golful Persic.. Sa nu uit - pe aceeasi craca sunt agentii de la asigurari, care refuza sa despagubeasca pt ca : "nu cred ca s-a intamplat asa" desi politia a scris in PV negru pe alb cum s-a intamplat. (ARDAF,pt curiosi ).

:banana: :P

elegant si la obiect!

..parerea mea!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma chemi noaptea la telefon,ma suni in week-end,te doare burta,ai diaree, ai febra sau mai stiu eu ce..

Cat suflet sa am frate????Ce vrei sa mai fac pt. leafa asta de c.....t? :blink: :P Ce sa-ti mai ofer,ce pretentii mai ai,spune!!Sunt invitat la o petrecere,nu apuc sa iau o inghititura de vin,ca te repezi la mine, sa-mi povestesti toate bolile pe care le ai tu si toata familia ta,imi arati toate bubele ,sa-ti dau un tratament miraculos sa te fac ca la 18 ani!

 

:banana: :banana: :crack: .........probabil ca ai dreptate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:banana:

Situatzia este tragica shi de o parte shi de alta.

 

:banana: Insanatoshire grabnica. Sper ca acest topic sa fie citit de totzi cei care se simt invincibili pe shosea care au inpresia ca tot au ceva de demonstrat celor din jur.

 

 

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danoprea: n-am injurat pe nimeni, doar am relatat ce mi s-a intamplat, fara sa exagerez nimic (fie ca ma crezi sau nu, da-mi un PM daca vrei explicatii mai detaliate).

 

Asa cum am spus deja, nu am nimic cu cei care m-au operat, ei au facut ce se putea in conditiile existente si nu ii acuz de nimic. Dar sistemul care a permis sa se ajunga la asa ceva are cu siguranta probleme serioase, incepand de la varf (i.e. guvern si restul gastii).

 

Este evident ca nu poti sa ai pretentia ca cineva care dupa 6 ani de scoala plus ce mai urmeaza lucreaza pe un salariu de toata jena si peste program sa mai fie la capacitate maxima. La fel de evident ca si faptul ca nu medicul sau asistenta sunt de vina ca spitalul n-are medicamente, mancare, seringi sau bisturie. DAR totusi toti angajatii din tara asta platesc o gramada de bani care (teoretic cel putin) ajung in sistemul medical, deci avem dreptul la servicii de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@danoprea: n-am injurat pe nimeni, doar am relatat ce mi s-a intamplat, fara sa exagerez nimic (fie ca ma crezi sau nu, da-mi un PM daca vrei explicatii mai detaliate).

 

Asa cum am spus deja, nu am nimic cu cei care m-au operat, ei au facut ce se putea in conditiile existente si nu ii acuz de nimic. Dar sistemul care a permis sa se ajunga la asa ceva are cu siguranta probleme serioase, incepand de la varf (i.e. guvern si restul gastii).

 

Este evident ca nu poti sa ai pretentia ca cineva care dupa 6 ani de scoala plus ce mai urmeaza lucreaza pe un salariu de toata jena si peste program sa mai fie la capacitate maxima. La fel de evident ca si faptul ca nu medicul sau asistenta sunt de vina ca spitalul n-are medicamente, mancare, seringi sau bisturie. DAR totusi toti angajatii din tara asta platesc o gramada de bani care (teoretic cel putin) ajung in sistemul medical, deci avem dreptul la servicii de calitate.

 

 

S-ar putea sa gresesc,dar din cate stiu,o parte din contributiile noastre(ale tuturor!)s-au folosit pt.plata pensiilor,in campanii electorale,etc......Pana de curand,banii pt. sanatate,erau gestionati de Ministerul Finantelor,asa ca nu erau utilizati doar in ss. sanitar!Dar, repet:salariatii nu sunt vinovati pt.asta!Stiu, sunt multi neaveniti,neprofesionisti,oameni ce nu au compasiune pt.bolnavi,profitori....Sunt in sistem pt. ca nimeni nu s-a interesat cu adevarat de munca si<< performantele lor>>Cine face acest triaj??In ultima garda am avut un coleg,pt.care am fost chemat la director si am fost avertizat ca raspund de garda in totalitate(colegul este mai in varsta ,are acelasi grad profesional,dar a spus nonsalant ca nu este pregatit sa rezolve problemele grele!!!-are pile ,tupeu ,iar salariul este acelasi!!!!???)Este drept???

In ceea ce priveste cotele platite de fiecare salariat pt. sanatate,in final nu sant sume suficiente,indestulatoare,si nu acopera toate cheltuielile(sanatatea costa f.,f.,mult!)Desigur nu stim exact ce se intampla cu banii dati,dar principiul este de SOLIDARITATE SOCIALA!!!!BANII SUNT FOLOSITI PT. CEI CE AU NEVOIE DE INGRIJIRI(V-ATI SPERIA SA AFLATI NOTA DE PLATA PT.UN ARS GRAV,PT.UN DIALIZAT CRONIC.....!)Doamne fereste sa avem nevoie de acesti bani!!Sistemul are nevoie de ingrijire medicala(manageriala) Eu nu incerc sa spun aici ca sist sanitar este sublim,dar nici nu lipseste cu desavarsire :) :huh:

Doar ca, sunt si oameni care incearca sa ramana oameni, in jungla asta ,sa-si faca intai meseria si apoi,D-zeu stie ce va mai fi!!!

Incerc si eu sa dau un examen de avansare profesionala,am aflat din intamplare ca se scoate acel post la concurs zilele urmatoare,in mod oficialContracandidatul meu ,om cu functie...,scoate acest post, dupa ce a invatat 3 luni,nu a facut garzi,nu a operat,si-a pregatit un dosar cu multe cursuri de management,a ales momentul dupa cum s-a simtit mai in ,,vana",eu ce sanse sa mai am??? :banana: :banana:

Cand se vor face promovari ,cu sanse egale,cu examene dure si corecte(nu ca acum 2 ani cand la secundariatul pe chirurgie s-au obtinut tot atatea note maxime cate locuri au fost!!???????? :P :crack: :blink: )atunci sa vorbim de calitatea actului medical.

Iar de toate astea nu sunt vinovati salariatii amarati ci altii(cei cu influenta si vointa politica!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mrrrr.... Acum cind speram ca am scapat si ca mai am doar recuperarea, ai reusit sa imi bagi un morcov mare cit arcu de triumf direct in .....

Am prieten care a luat hepatita C din spital tot in urma unui accident cu motoru si a tras citiva ani buni sa se trateze. Acum ma voi duce si eu sa imi fac testele sa vad cit de bun a fost singele care l-am primit...

Apropos... la cit timp dupa transfuzie se face testul HIV sau pt hepatita ca sa fiu sigur ca am sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ma voi duce si eu sa imi fac testele sa vad cit de bun a fost singele care l-am primit...

Apropos... la cit timp dupa transfuzie se face testul HIV sau pt hepatita ca sa fiu sigur ca am sau nu?

sa-i dea al de sus sanatate medicului care m-a operat ca n-a vrut sa-mi faca transfuzie. m-a lasat sa zac vreo doua zile ca gaina de nu puteam nici capul sa-l ridic din perna dar n-a fost de acord sa-mi bage sange. ma rog, eram banuit de hemoragie interna dar ce mai conteaza, rezultatul e important :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru ca cel care a deskis topicul s-a referit la spitalul din mangalia si cel din constanta...banuiesc ca am fost pur si simplu norocos..am 3 operatii facute in mangalia, un gips la ala de oase din eforie sud...si inca nici nu mi-am luat motocicleta!!! :P

tinand cont ca prin constanta o sa ma dau cu ea...banuiesc ca deja sunt un inconstient!!!... :banana:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atit Ninja cit si colegul @Oprea au dreptate...Se asteapta din partea medicilor sa "faca din rahat bici".

Pe de alta parte nimeni nu ar avea pretentia ca o Mobra sa cistige GP-ul...iar sistemul sanitar are performantele unei Mobre...trist dar asta e adevarul.

Sistemul de sanatate a devenit atit de scump incit si statele EU au mari dificultati in a mentine calitatea, de obicei se economisesc bani pe spinarea personalului si a pacientului, industria farma si tehnica meicala au lobby-uri prea puternice. Ma rog, discutia ar deveni prea lunga daca s-ar analiza toate aspectele in amanunt.

Pacientul are dreptul la o transfuzie cu risc minim, iar Institutul de hematologie la o dotare corespunzatoare pentru a asigura acest lucru. Si asta e un mic exemplu doar.

 

Bafta, si sa n-aveti nevoie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valeu , mama!!!

Mi se face rau sa citesc asemenea chestii!!!

Oare cand se termina asemena mizerii?

Nu e suficient ca avem de patimit ce avem de patimit , asumandu-ne IMENSUL risc de a merge cu motocicleta?

Chiar ....

Sunt oripilat!!!

:lol: :ok: :moron:

ne asumam IMENSUL risc de a merge pe motor singuri....nu ne obliga nimeni....dar asta nu inseamna ca trebuie sa fim aruncati prin spitale si lasati la voia sortii....ba mai rau...sa n-i se faca mai mult rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai rau lucru care se poate intimpla este sa te nasti in Romania.Locul unde omul nu are nici o valoare,locul in care nu mai exista respect fata de semeni,locul in care numai bani si furatul mai conteaza.

Respect PENTRU TOATA LUMEA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...