Sari la conținut

Castile Bell


remu1
 Share

Postări Recomandate

Interesante aceste casti , desi la noi sunt destul de putin cunoscute . Din ce am citit despre ele se pare ca sunt foarte bune calitativ . La un magazin moto de la noi am avut posibilitatea sa le vad in realitate . Foarte usoare , nuantele de culori si calitatea vopselei superbe , captuseala frumos lucrata si de buna calitate , viziera se inchide bine si etans . Pina acum toate bune si frumoase dar in practica , ca asta e baza , cum se comporta ? Ne poate relata cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Interesante aceste casti , desi la noi sunt destul de putin cunoscute . Din ce am citit despre ele se pare ca sunt foarte bune calitativ . La un magazin moto de la noi am avut posibilitatea sa le vad in realitate . Foarte usoare , nuantele de culori si calitatea vopselei superbe , captuseala frumos lucrata si de buna calitate , viziera se inchide bine si etans . Pina acum toate bune si frumoase dar in practica , ca asta e baza , cum se comporta ? Ne poate relata cineva ?

Nu am apucat decat sa pun pe cap un Bell Star in America. Eram hotarat sa o cumpar insa am realizat in ultimul moment ca un RF1000 imi vine ceva mai bine pe cap. Oricum mi-am propus sa mi-o cumpar si pe asta. De ce? Pentru ca, am mai spus-o, mi se pare a avea cele mai misto materiale, la interior, din tot ce am vazut. Acest model este captusit cu o panza foarte foarte catifelata si e o placere sa pui capul in ea. E la fel de strans pe cap ca si RF1000 iar forma e destul de similara. Grafica e superba si are niste aerisiri la exterior situate(in mod neobisnuit) in spatele urechilor, ei o numesc exhaust vents. Nu am avut sansa sa o testez la viteza insa tipul de la magazin mi-a spus ca e o senzatie foarte placuta. Are deasemenea o aerisire sitiuata fix deasupra vizierei pentru a evita aburirea. Per total tipul de acolo a spus ca ventilatia e foarte eficienta. Visor Lock-ul este de metal ceea ce mi se pare foarte bine gandit...am vazut multe Shoei-uri cu acest element rupt. Vine cu chin curtain si breath guard inclus(fata de RF care nu are niciuna :drink: ). De cand am vazut-o, desi nu am si ales-o preferand RF-ul in schimb, ma tot uit la diverse review-uri pe net si nu vad decat cuvinte de lauda. Nu stiu sub ce forma va veni in Europa insa pentru cine are sansa sa o cumpere din america o recomand cu multa caldura(eu asa voi face). Pana la urma sa nu uitam ca nume precum Mika Hakkinen, Jaques Villneuve sau Airton Senna s-au bazat pe aceste casti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am apucat decat sa pun pe cap un Bell Star in America. Eram hotarat sa o cumpar insa am realizat in ultimul moment ca un RF1000 imi vine ceva mai bine pe cap. Oricum mi-am propus sa mi-o cumpar si pe asta. De ce? Pentru ca, am mai spus-o, mi se pare a avea cele mai misto materiale, la interior, din tot ce am vazut. Acest model este captusit cu o panza foarte foarte catifelata si e o placere sa pui capul in ea. E la fel de strans pe cap ca si RF1000 iar forma e destul de similara. Grafica e superba si are niste aerisiri la exterior situate(in mod neobisnuit) in spatele urechilor, ei o numesc exhaust vents. Nu am avut sansa sa o testez la viteza insa tipul de la magazin mi-a spus ca e o senzatie foarte placuta. Are deasemenea o aerisire sitiuata fix deasupra vizierei pentru a evita aburirea. Per total tipul de acolo a spus ca ventilatia e foarte eficienta. Visor Lock-ul este de metal ceea ce mi se pare foarte bine gandit...am vazut multe Shoei-uri cu acest element rupt. Vine cu chin curtain si breath guard inclus(fata de RF care nu are niciuna :rock: ). De cand am vazut-o, desi nu am si ales-o preferand RF-ul in schimb, ma tot uit la diverse review-uri pe net si nu vad decat cuvinte de lauda. Nu stiu sub ce forma va veni in Europa insa pentru cine are sansa sa o cumpere din america o recomand cu multa caldura(eu asa voi face). Pana la urma sa nu uitam ca nume precum Mika Hakkinen, Jaques Villneuve sau Airton Senna s-au bazat pe aceste casti.

 

unde le putem oare gasi in europa?....ca din cate mi-ai zis si tu sawyer si ce am mai auzit si eu(putine ce-i drept) despre casca asta....ar trebui sa fie una tare buna....sanatate toate bune

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta ar fi site-ul din Europa http://www.bell-motohelmets.com. Faza e ca avem si noi reprezentanta Bell uite...

 

SC MOTOR SHOW SRL

BDUL GH DUCA 10-22 - Sector 1 - - BUCAREST

Tel: +40744583808

 

Intri la liknul Dealers si cauti in ce tara vrei. Partea proasta e ca inca nu vad nimic despre Bell Star pe siteul european. Oricum daca va aparea si la noi sunt sigur ca o va face sub alt nume asa cum fac mute alte casti. Doar sper sa fie aceeasi casca fara modificari majore. Eu cand mi-o voi lua, o voi face din America...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu de bell si cica sunt fff bune, dar din pacate nu au un renume asa cum au arai, shoei etc. Problema la mine e comfortul, sa fie bine etansata, alea alea, ca la capitolu siguranta vad ca e top: carbon/kevlar etc ceea ce e top. Nu e o idee rea, cred ca merita luata in calcul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit si eu de bell si cica sunt fff bune, dar din pacate nu au un renume asa cum au arai, shoei etc. Problema la mine e comfortul, sa fie bine etansata, alea alea, ca la capitolu siguranta vad ca e top: carbon/kevlar etc ceea ce e top. Nu e o idee rea, cred ca merita luata in calcul.

 

Daca am fi avut vu totii 45-50 de ani, acuma am fi stiut ce inseamna(ce a insemnat defapt) Bell in lumea castilor. Candva(mai exact acuma 25-30 de ani) au fost preferate mai mult decat japonezele enumerate anterior de catre mai toti profesionistii. Erau castile numerele 1 in lume. Ideea e ca au fost loviti de o criza de prin america si astfel au cazut in mediocritate. In '99, parca, s-au divizat in Bell Racing Company (America de Nord) si Bell Racing Europe (Europa, Asia si Africa). Si se pare ca is din nou pe drumul cel bun...cel putin cei din America de Nord...de aceea spun ca in Europa slabe sanse sa vina aceeasi casca pe numele Star. Eu sincer sper sa ii modifice doar numele dar casca sa ramana aceeasi...desi ma cam indoiesc!

 

Si prezentarea celor de la Helmet Harbour...super faza in care le bate obrazul producatorilor in legatura geanta pentru casca...eu sunt 100% de acord cu prezentatorul!

Editat de Sawyer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu faza o sa ma uit, dar ar cam trebui facuta o revizie ca sa zic asa despre casti mai neconventionale, adica non - arai, shoei, suomy, agv, schuberth. Uite incep eu:

- Craft

- Scorpion

- Bell

- Bandit

SI mai ziceti si voi, ca sunt sigur ca sunt casti foarte bune si chiar mai bune decat cele consacrate dar care nu sunt asa de scumpe. Personal am agv dar nu sunt multumit din cauza ca nu etanseaza bine si m-ar interesa sa imi cumpar ceva nou si chiar m-as baga la o casca de genul asta. Cat despre Bell Star evident varianta for USA e cea care e de cumparat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut prin oras oameni cu astfel de casti, interesant ar fi daca ar da si ei o opinie despre ele. Totusi nu se reduce lumea numa la arai si shoei :rock: . Nu te supara ca am zis, o fi bun rf-ul tau dar.... mai sunt si altii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe modele de Bell puteti viziona si proba la magazinul Motor -show dar problema care ma intereseaza cel mai mult e comportamentul lor la diferite viteze de deplasare , la diferite temperaturi ambiante , pe ploaie , frig , ceata , canicula . Aceste informatii nu pot fi cuantificate decit de cineva care are aceasta casca de ceva timp .

Revenind doar la aspect , forma si combinatii de culori ce parere aveti de Bell Daytona ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai toate bell-urile arata bine, acuma cum ai zis si tu bune sa si fie, dar am asa un sentiment direct in fluxul sanguin ca sunt f bune. Am vazut un filmulet pe net cu un nene care testa o motorcicleta mizdoasa si spunea el acolo ca a ales o casca bell si tot zicea si zicea de bine despre ea(era sau fusese pilot). Eu personal mai astept acuma reducerile de sarbatori si ma gandesc sa ma bag la asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai vazut prin oras oameni cu astfel de casti, interesant ar fi daca ar da si ei o opinie despre ele. Totusi nu se reduce lumea numa la arai si shoei :rock: . Nu te supara ca am zis, o fi bun rf-ul tau dar.... mai sunt si altii

 

Ooo....dar nu am spus niciodata eu ca lumea a inceput si se termina cu RF-ul. Dimpotriva daca ma mai tii minte eu eram ala care milita pentru castile Simpson. Mai ales modelul Outlaw care mi se pare superb. De asemenea vroiam sa stiu daca o casca auto poate fi folosita pe motocicleta...ma refeream la acel timp la Simpson Diamondback. Din pacate in California nu am dat de niciun magazin in care sa gasesc aceasta casca iar de pe net sa mi-o comand pe neporbate nu m-as fi riscat. Eu aveam o anumita apatie fata de arai si shoei datorita faptului ca orice ai fi intrebat de vreo casca toata lumea iti recomanda una din cele doua...eram curios chiar altceva in afara de astea doua nu mai e? Am ales insa RF pentru ca se potrivea cel mai bine pe capul meu din tot ce am probat si nu regret alegera...dar Doamne fereste nu spun ca RF-ul e totul...poate m-ai inteles gresit! Eu in continuare apreciez la nebunie Simpson-urile si in aproape egala masura si Bell-urile...motiv pentru care la anul imi voi lua si un Bell Star dupa cum am mai spus-o! Si asa...ca am uitat de la postul anterior evaluarea de la Helmet Harbour...destul de realista I must say!

Editat de Sawyer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ne-am increde in onestitatea testelor, ar fi aici niste review-uri cu Bell. Totusi si eu as vrea sa aud parerea unui posesor.

 

http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/bell-apex/

http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-...et/bell-zephyr/

http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-...-sprint-helmet/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multe modele de Bell puteti viziona si proba la magazinul Motor -show dar problema care ma intereseaza cel mai mult e comportamentul lor la diferite viteze de deplasare , la diferite temperaturi ambiante , pe ploaie , frig , ceata , canicula . Aceste informatii nu pot fi cuantificate decit de cineva care are aceasta casca de ceva timp .

Revenind doar la aspect , forma si combinatii de culori ce parere aveti de Bell Daytona ?

 

Bell Daytona nu exista. Cred ca te referi la Bell MX5 cu una din graficile Daytona(uite). Daca nu ma insel casca asta a aparut candva prin 2005 si tin minte ca pe atunci cei de la Bell isi pregateau reintrarea pe sceana castilor de top...aici ma refer la castile moto ptr ca pe taramul celor auto cred ca doar Schuberth se apropie de ei!

 

Pentru cei interesati de Bell Star...are propriul site! Se creeaza foarte multa agitatie in jurul acestei casti...acuma mai ca imi pare rau ca nu mi-am luat-o :rock: !

Editat de Sawyer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaa acuma mi-am adus aminte de Simpson de acre zici tu. dementiale cstile la modul cum arata rup pe genunchi orice arai, shoei sau mai stiu eu ce. Numa americanii ne pot zice parerea lor despre castile astea. Despre rf am glumit nu te-am inteles gresit.

 

Daps stiam ca am vazut undeva un review pozitiv despre castile Bell.

Citez!! : "Am avut o casca Bell din carbon, foarte usoara, de 1kg. Am stat cu ea pe cap patru ore si n-am avut vreo problema. E foarte comoda la viteza mare, nu suiera, nu vajaie, nu se misca pe cap. E o casca pentru cunoscatori, daca nu ai testat-o strambi din nas cand auzi numele. Si eu am purtat pana acum casti italiene si japoneze, dar acest model a fost o surpriza pentru mine. La peste 200 km/ nici nu am simtit ca o am pe cap." Octavian Vrajitoru (multiplu campion national).

Deci daca un profi a zis ca e ceva de capu lu Bell atunci o fi ceva. Tin sa mentionez ca este citat cuvant cu cuvant.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaa acuma mi-am adus aminte de Simpson de acre zici tu. dementiale cstile la modul cum arata rup pe genunchi orice arai, shoei sau mai stiu eu ce. Numa americanii ne pot zice parerea lor despre castile astea. Despre rf am glumit nu te-am inteles gresit.

 

Daps stiam ca am vazut undeva un review pozitiv despre castile Bell.

Citez!! : "Am avut o casca Bell din carbon, foarte usoara, de 1kg. Am stat cu ea pe cap patru ore si n-am avut vreo problema. E foarte comoda la viteza mare, nu suiera, nu vajaie, nu se misca pe cap. E o casca pentru cunoscatori, daca nu ai testat-o strambi din nas cand auzi numele. Si eu am purtat pana acum casti italiene si japoneze, dar acest model a fost o surpriza pentru mine. La peste 200 km/ nici nu am simtit ca o am pe cap." Octavian Vrajitoru (multiplu campion national).

Deci daca un profi a zis ca e ceva de capu lu Bell atunci o fi ceva. Tin sa mentionez ca este citat cuvant cu cuvant.

 

deja ma roade si pe mine sa o cumpar........:rock:......fratilor.....care ma rezolva si pe mine?...:haha:....ca unu la mana e tareee frumoasa si doi la mana deja tare multe vorbe bune aud de casca asta.....:what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am probat un Bell de enduro, vreau sa spun ca m-a surprins intr-un mod extrem de placut. Imi pare rau ca nu am putut s-o iau ca era marimea L, daca ar fi fost M a mea ar fi fost.

post-263-1227196084_thumb.jpg

Editat de mihai_prd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am probat un Bell de enduro, vreau sa spun ca m-a surprins intr-un mod extrem de placut. Imi pare rau ca nu am putut s-o iau ca era marimea L, daca ar fi fost M a mea ar fi fost.

 

unde ai gasit-o?....romania?....sanatate numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai avem si noi reprezentanta...este insa a Bell Racing Europe si nu a americanilor...deci nu cred ca vor aduce modelul Star!

 

of mama ei de europa scumpa.....:what:........tare as fi vrut sa fie modelu american undeva la noi in tara asta de....pfuuuu.....:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Un Bell Star o sa plece in curand din California spre mine. Stay tuned! :yikes:

 

sa ne dai detalii...muuuuulte muuulte....ca eu pana la urma m-am ales cu un RF1000...tot de prin california..:yikes:....sanatate numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa ne dai detalii...muuuuulte muuulte....ca eu pana la urma m-am ales cu un RF1000...tot de prin california..:D....sanatate numai bine

Deocamdata câteva poze calde, înainte de a pleca spre Românica.

Casca a fost achiziționată de aici, cu 300 de dolari, înainte de taxe. O să văd ce surprize mă așteaptă cand ajunge. Știu că am cumpărat fără să încerc (ceea ce nu se face), dar sper să-mi vină. Dacă nu, vă țin la curent. :scratch:

 

DSC01037.jpg

DSC01039.jpg

DSC01041.jpg

DSC01042.jpg

DSC01043.jpg

DSC01045.jpg

DSC01047.jpg

DSC01049.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...