Jump to content
Sign in to follow this  
adya76

== APEL UMANITAR ==; pentru Petre

Recommended Posts

In data de 13.10.2008 in urma unui accident de circulatie petrecut in zona Gradinii Zoo , un coleg de-al nostru ( Dragan Petre 20 ani) a ramas fara un picior ( amputat de la genunchi).

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/acc...n-capitala.html

Intrucat tratamentul post-operator si proteza costa foarte mult, cei ce vor si pot sa-l ajute, o pot face donand orice suma in contul deschis pe numele lui la ING BANK.

Titularul contului : Dragan Petre

Numarul contului : RO15INGB0000999901136026

PS: Petre a suferit 3 interventii chirurgicale, iar in acest moment se afla acasa sub tratament medical, urmand ca dupa vindecare, peste cateva luni sa se incerce protezarea piciorului.

cine a iesit vinovat din accident???

Joane....am fost acolo ... nu se pune problema de vinovatie...chiar nu e cazu

Edited by mihai_2b3

inca nu s-a stabilit, se fac cercetari...

motivul pt care am intrebat de vinovat este urmatorul: dc baiatul nu e vinovat ( il cunosc, l'am scapat de o amenda la pulitie intr'o seara cand ne oprise pt nivelul zgomotului) atunci el va beneficia de asigurarea RCA a vinovatului. si asta nu pt reparatia motorului ( si pt asta dar nu conteaza acum mobra) Asigurarea RCA pt vatamari corporale este de 750.000 euro la asta ma refeream.

teoretic ai dreptate dar vezi tu, cine sa risca sa ii dea un RCA?

Ala care ii da RCA-ul va fi dat in judecata de firma de asigurari ca sa-si recupereze paguba,ce vrei sa ramana in paguba firma?

Pixu, firma de asigurari nu-i camatar sa te imprumute si apoi sa ti-i ia inapoi. Probabil nu e vorba de RCA aici (alcool, RCA lipsa, naiba stie ca nu vor sa spuna) sau a fost vinovat chiar accidentatul.

Edited by Adam

Ala care ii da RCA-ul va fi dat in judecata de firma de asigurari ca sa-si recupereze paguba,ce vrei sa ramana in paguba firma?

:rock: ca altfel nu ma pot exprima.

john a pus problema mai mult decat corect si asta ar fi cea mai buna solutie in cazul in care vinovatia nu apartine baiatului...

Am mers si am donat o suma de bani de care ma puteam despartii fara sa simt un dezechilibru financiar major.

La mai mare.

Putin de la fiecare, inseamna MULT.

bafta si sanatate maxima!

Edited by Lucianggg

Esti sigur? In momentul in care intentezi un proces trebuie totusi sa ai si un motiv...Care ar fi motivul in cazul asta? Dintr-o masa de oameni care cotizeaza la RCA se distribuie daunele....Este imposibil ca toti asiguratii sa aibe daune in acelasi timp. O firma de asigurari nu iese teoretic never-ever in pierdere (doar in cazul unui management idiot si a unor plasamente defectuoase). NU exista astfel de procese (doar cazul particular cand cateva firme de asigurari au actionat in instanta administratorul soselelor in momentul in care asiguratii au solicitat despagubiri CASCO cand au avut accidente din cauza gropilor)

Am mers si am donat o suma de bani de care ma puteam despartii fara sa simt un dezechilibru financiar major.

La mai mare.

bafta si sanatate maxima!

Iti multumesc Lucianqqq, se pare ca tu esti unul dintre cei care au inteles initierea acestui topic.

Orice suma conteaza....la cati motociclisti suntem pe forumul asta ,daca depunem fiecare 5 lei sunt sigur ca se va strange o suma importanta care va cantari mult in alegerea protezei.

Iti multumesc @Lucianqqq, se pare ca tu esti unul dintre cei care au inteles initierea acestui topic.

Orice suma conteaza....la cati motociclisti suntem pe forumul asta ,daca depunem fiecare 5 lei sunt sigur ca se va strange o suma importanta care va cantari mult in alegerea protezei.

nu trebuie sa te superi.

pana la urma daca se poate aranja ceva pe baza RCA-ului eu zic sa luați asta in considerare foarte serios.

nu Âştiu ce a fost acolo, poate nici voi nu Âştiți, dar încercați sa va consultați pe toate căile si daca se poate trage ceva de la asigurări merita sa fi tarat prin tribunale doar pentru ai da o Âşansa in plus unui om sa duca o viată normala. (si procurorii e oameni, milițienii la fel sunt Âşanse sa o rezolvați cumva)

daca va puteți lipsi de câțiva bănuți ați face un lucru memorabil.

Edited by valbida1

In data de 13.10.2008 in urma unui accident de circulatie petrecut in zona Gradinii Zoo , un coleg de-al nostru ( Dragan Petre 20 ani) a ramas fara un picior ( amputat de la genunchi).

http://stirileprotv.ro/stiri/eveniment/acc...n-capitala.html

Intrucat tratamentul post-operator si proteza costa foarte mult, cei ce vor si pot sa-l ajute, o pot face donand orice suma in contul deschis pe numele lui la ING BANK.

PS: Petre a suferit 3 interventii chirurgicale, iar in acest moment se afla acasa sub tratament medical, urmand ca dupa vindecare, peste cateva luni sa se incerce protezarea piciorului.

Alta metoda de donat decat pierdutul timpului intr-o banca nu exista? Eu propun sa propui si cheta prin barurile de bikeri, ca sunt mai putine formalitati, si oricum dupa cum e vremea 3-4 luni de acum incolo o sa fim majoritatea mai multi bikeri de tastatura si de bar...

Situatia inca este incerta, nu stim ce va decide procurorul...ca atare este prematur sa vorbim despre polita RCA.

In acest moment nu putem decat sa speram ca recuperarea fizica va fi conform asteptarilor si ca intr-un final se va gasi cea mai buna solutie pt Petre.

Alta metoda de donat decat pierdutul timpului intr-o banca nu exista? Eu propun sa propui si cheta prin barurile de bikeri, ca sunt mai putine formalitati, si oricum dupa cum e vremea 3-4 luni de acum incolo o sa fim majoritatea mai multi bikeri de tastatura si de bar...

Ne-am gandit si la varianta asta....

Cand vom fi in stare, o sa mergem in Bikers Otopeni sa-i multumim tipului care ne-a luat motoarele dupa accident ( am inteles ca este patronul clubului) si vom vorbi cu lumea pe acolo, sa vedem ce putem face.

Sunt de aceeasi parere.

Capul sus, blondutule :rock:

Esti sigur? In momentul in care intentezi un proces trebuie totusi sa ai si un motiv...Care ar fi motivul in cazul asta? Dintr-o masa de oameni care cotizeaza la RCA se distribuie daunele....Este imposibil ca toti asiguratii sa aibe daune in acelasi timp. O firma de asigurari nu iese teoretic never-ever in pierdere (doar in cazul unui management idiot si a unor plasamente defectuoase). NU exista astfel de procese (doar cazul particular cand cateva firme de asigurari au actionat in instanta administratorul soselelor in momentul in care asiguratii au solicitat despagubiri CASCO cand au avut accidente din cauza gropilor)

Ma refer la daune mari cum ar fi 750.000euro,atunci se implica firma si da in judecata pe cel vinovat de producerea accidentului,eu stiu un caz in care a fost dat in judecata proprietarul imobilului din care au cazut bucati din acoperis si a distrus o masina...

Creantele mari trebuiesc recuperate,in fine daca nu ma crezi si esti poti sa-i dai tu RCA-ul tau si ne povestesti dupa...

Si de ce este topicul la accidente???

Si de ce este topicul la accidente???

Cred ca topicul original cu accidentul a fost inchis sau abandonat de la prea multe off-topicuri. Se aiura acolo din greu ba ca faceau amandoi stoopie, ba ca habar n-au sa conduca in timp ce ei inca erau amandoi in spital. Din cate am inteles eu accidentul a fost din greseala de pilotaj (doi tipi cu vitezane mergeau impreuna, unul franeaza cam brusc cand vede un grup de prieteni iar celalalt probabil nefiind suficient de atent intra in el). Oricum mie subiectul chiar mi se pare demn de rubrica accidente.

hei ce e cu voi? Cine vrea sa dea niste bani pt omul asta, sa o faca fara discutii... rugaminte: sa va puneti voi sau "neamul vostru" in locul astuia: sa-ti pierzi un picior.... Cine are de comentat sa dea un cap in gard si sa vada daca doare... Sa nu mai ai un picior, cred ca doare mai rau....

Edited by Lucianggg

Daca nu deranjeaza,si nu zice nimeni nimic ca am 17 ani doar si ma bag in discutii peaici imi spun si eu parerea:

Parerea mea e ca ar trebui sa mergem sa donam ,nu va bazati pe politele rca,pt ca se stie foarte bn cum decurge un proces la noi in romania,si cat poate dura..

Sunt sigur ca nici unu dintre noi nu si-ar dorii sa nu aiba un picior, :lol: doamne fereste.Daca am avea unu dintre noi nevoie de banii aia,cum ar fi?

Pe luni dimineatza ma duc si eu la banca...sper sa se recupereze bn:(..

Edited by Paulikaa

Am initiat acest topic din 2 motive:

1. O proteza performanta costa destul de mult, iar un ajutor financiar din partea noastra , a motociclistilor nu ar strica...( orice suma este in plus, nu in minus)

2. Pe langa ajutorul financiar, Petre are mare nevoie de noi, de motociclistii care mai cred in adevaratele valori ale acestei comunitati, are nevoie de sprijinul nostru moral pt a reusi sa treaca peste aceast moment dificil.

Cateva lamuriri pt cei ce nu cunosc cazul:

In accident au fost implicati " 2 prieteni motociclisti", asa cum au spus si in presa....adica eu si Petre.

Ne cunoastem de vreo 2 ani, ieseam deseori impreuna la plimbare nu la liniute cum au insinuat unii, ne cunosteam destul de bine stilul de a conduce, respectam regulile de circulatie (cat si regulile nescrise ale mersului in grup).

Accidentul s-a produs din vina noastra, nu din vina altcuiva ....am gresit si pentru asta platim, nu are rost sa intram in detalii acum.

Va rog nu mai faceti comentarii rautacioase pt ca situatia este foarte dificila, ne-am distrus familiile iar ce este cel mai rau , Petre a ramas infirm.

Va multumesc tuturor pt intelegere.

foarte corect, esential este sa dam cat putem fara a ne miscora semnificativ bugetul.

legat de RCA este foarte cu dus si intors, taica-miu chiar azi a venit din irlanda motivul excursiei fiind chiar un accident soldat cu handicap.

din fericire nu pierdut piciorul dar este praf (mai scurt, stramb) ideea e ca avocatul cere 8000 de euro(pe RCA) pentru a incerca o noua operatie.

nu are rost sa vehiculam sume genul 7-8 sute de mii de euro, astea sunt povesti.

hai sa ajutam fiecare cum putem.

Edited by valbida1

ar fi bine sa nu se ''raceasca'' acest topic. cine poate sa ajute sa o faca cat de putin se aduna ceva.

maine trec si eu pe la un ing

:lol:

Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...