Sari la conținut

Reparatii sei


darian
 Share

Postări Recomandate

post-65139-0-46532800-1325935758_thumb.jpg salutare....www.tommot.eu. reparatie sa .. umplere, modificare, broderie ,personalizata ,, jeleu,, ect..

Ăelul nostru principal este atingerea celor mai înalte cote ale calității. În acest sens folosim doar materii prime de cea mai înaltă calitate, Âşi cea mai profesională tehnologie pentru reconstruirea Âşeilor de motocicletă.

 

Recontrucția Âşeilor se execută într-o secție separată a uneia din cele mai moderne fabrici de tapițerie din Europa, situată în apropiere de Budapesta. Secția beneficieaza de secție de forjare cu spumă, unde se pot executa spume pentru Âşaua motocicletei de diferite densități. Această tehnologie este dealtfel identică cu cea folosită de marii constructori de motociclete.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Hmmm...Vãd cã iesti nou-venit,si nu prea stii care-i treaba cu forumurile astea...Civilizat e sã nu-ti faci reclamã,pe topicul concurentzei. Mai ales cã ti-ai fãcut si tu,topic. Dacã nu te bãgai pe topicul meu,tãceam din gurã,da" asa....Hai sã zic ce nu-mi place la seaua asta,pe care-o dai tu,drept mostrã: ce-ai pus chederele alea,asa groase?! Mai sunt si albe....O sã se murdãreascã,si-o sã fie foarte vizibil,o sã se toceascã mai usor,tot din cauza grosimii,si mai ales,o sã fie jenante cel putzin,pt. pasager-din acelasi motiv (grosimea ). Si ia zi cât costã modificarea la seaua aia...Asa,de exemplu...De fapt,dacã nu iesti tu ,producãtorul,ci doar un distribuitor,degeaba-mi rãcesc gura....Plus,cã dacã vrei sã ai succes pe piatza româneascã,bagã absolut toate explicatiile de pe site-ul ãla,si-n româneste ! Na,cã ti-am dat si-un pont,gratis....

 

post-65139-0-46532800-1325935758_thumb.jpg , broderie ,personalizata ,, jeleu,, ect...

secție de forjare cu spumă,.............iAceastă tehnologie este dealtfel identică cu cea folosită de marii constructori de motociclete.

 

"jeleu" crackup.gif Poate i se face poftã pasagerului,de ceva dulce,pe drum....

"forjare cu spumã"...headscratch.gif

 

"ïdenticã cu cea folositã de marii constructori de motociclete" ...Dacã n-ai fi un simplu distribuitor,poate c-ai fi stiut cã "marii contructori de motociclete" NU produc si sei...Sunt firme specializate,subcontractante.Nu zic de firmele care fac sei after-market. De exemplu,pe seile de BMW F650 ST,scrie clar,sigla GIVI,care se ocupã mai ales cu plasticãria specificã moto....

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...Vãd cã iesti nou-venit,si nu prea stii care-i treaba cu forumurile astea...Civilizat e sã nu-ti faci reclamã,pe topicul concurentzei. Mai ales cã ti-ai fãcut si tu,topic. Dacã nu te bãgai pe topicul meu,tãceam din gurã,da" asa....Hai sã zic ce nu-mi place la seaua asta,pe care-o dai tu,drept mostrã: ce-ai pus chederele alea,asa groase?! Mai sunt si albe....O sã se murdãreascã,si-o sã fie foarte vizibil,o sã se toceascã mai usor,tot din cauza grosimii,si mai ales,o sã fie jenante cel putzin,pt. pasager-din acelasi motiv (grosimea ). Si ia zi cât costã modificarea la seaua aia...Asa,de exemplu...De fapt,dacã nu iesti tu ,producãtorul,ci doar un distribuitor,degeaba-mi rãcesc gura....Plus,cã dacã vrei sã ai succes pe piatza româneascã,bagã absolut toate explicatiile de pe site-ul ãla,si-n româneste ! Na,cã ti-am dat si-un pont,gratis....

 

 

 

"jeleu" crackup.gif Poate i se face poftã pasagerului,de ceva dulce,pe drum....

"forjare cu spumã"...headscratch.gif

 

"ïdenticã cu cea folositã de marii constructori de motociclete" ...Dacã n-ai fi un simplu distribuitor,poate c-ai fi stiut cã "marii contructori de motociclete" NU produc si sei...Sunt firme specializate,subcontractante.Nu zic de firmele care fac sei after-market. De exemplu,pe seile de BMW F650 ST,scrie clar,sigla GIVI,care se ocupã mai ales cu plasticãria specificã moto....

:crack: conflict de interese.Sa nu iasa cumva cu bataie :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai linistit...De fapt,eu stau linistit...E firmã ungureascã,lucreazã pe alti bani...Ca-n Occident,sau aproape...Daca o modificare de-aia cu "jeleu" wink.gif( cum a tradus stimabilul,de pe site-ul maghiar,fãrã sa stie despre ce e vorba ),n-o fi cel putzin 150 euro,tare m-as mira...Eu,care le fac cu 180 ron, NU EURO...Chiar si la pretzurile mele,cam 30% din cei care mã-ntreabã cât e una si alta,si dupa ce le zic,nu mai revin...Nu zic,ungurii ãstia,or avea materiale mai bune,o tehnologie mai sofisticatã....Da' piatza româneascã,nu prea e dispusã la pretzuri occidentale... Plus ca cine are ceva bani,si vrea super-calitate,îsi ia direct o sea Corbin,Top Sellerie,Sargent,Russell,etc...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-l dariane....treaba cu civilizatia da cu virgula multor persoane.cine stie si cunoaste,tot la tine o sa ajunga.macar asa de-ai dreaq sa le faca in ciuda alora din budapesta...(ai vazut ce elegant am evitat sa devin sovin,da?)bigstar.gif

 

autografele si posterele personalizate la iesire va rogbanana.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce Dariane tu nu ai putea aduce materiale de calitate, jeleuri, rezistente alea, alea si sa ceri numa 100E si e DUBLU TARIF fata de ce practici si atunci faci si tu 4 sei pe luna, eu sigur nu ti-o trimiteam la bani astia (ai vazut ca doar ma pricep) si faceai si tu lucru de foarte calitate (de parca acum nu faci) ca unguri care vand in romania in ungurest :angryfire:

 

Hai lasa concurenta si apucate de treaba ca vad ca ai iar de lucru nu gluma si ti oameni astea ca pe mine. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dorian! Spune-mi te rog pentru un Kawasaki ZZR 1200 model 2004 gri metalizat ce s-ar putea face?

 

Salut

Prima chestie,evident,m-am uitat pe net, cum e seaua,si cum stã pe mobrã...Acuma,depinde de tine,ce ai sã-i reprosezi...Ca formã,mie mi-i se pare destul de ok.Poate,ceva mai îndreptat locul pasagerului,cã totusi,e un pic " la vale"...Adicã,s-o fac asa cum le vezi pe majoritatea celor modificate de mine.În functie de înãltimea ta,pot sã scot din burete,sau sã adaug. Ca design....Ar fi vreo 4 variante:1: material gri cu negru+chedere negru lucios; 2: negru mat cu negru lucios+chedere gri deschis,gen silver ; 3: toatã,fãcutã din negru normal,semi-lucios si cu chederele gri; 4: negru imitatie fibrã de carbon (a.k.a. "carbonlook") si chedere gri.Combinatie cu negru obisnuit,sau integral. Dacã vrei cu material din ãsta,carbonlook,mai astepti cam o lunã,pânã-l cumpãr si ajunge aici.Cã vine din State. ...La toate variantele astea,ar mai merge si-o broderie,ori cu sigla ZZR (sau ZZR 1200),sau ceva personalizat...Bineânteles,dacã vrei combinatie si cu altã culoare,pot sã folosesc aproape orice,inclusiv roz....Dar,din ce vãd eu,cum aratã motoreta...

În week-end-ul ãsta,am mai lucrat câte ceva : o sea de Hornet, un pic modificatã (ceva mai simplu decât de obicei),terminat o pernutzã de sissy-bar,pt. un Vulcan de 1500,si re-fãcut un set de sei de Shadow de 750 (c-o "micã" personalizare):

post-2143-0-25849700-1326046058_thumb.jpgpost-2143-0-23030100-1326046067_thumb.jpgpost-2143-0-47845500-1326046078_thumb.jpgpost-2143-0-16118100-1326046099_thumb.jpgpost-2143-0-46716200-1326046146_thumb.jpgpost-2143-0-47174800-1326046188_thumb.jpgpost-2143-0-30565900-1326046219_thumb.jpgpost-2143-0-61334500-1326046258_thumb.jpg

 

 

 

 

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

Din pãcate,ca aia,cu creastã pe mjloc,n-am cum sã fac.Am avut prilejul sã pun mâna pe-una ca asta,si-am vãzut cum e fãcutã. Nu prea merge fãcutã asa,acasã...Se folosesc prese si lipiciuri speciale....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Prima chestie,evident,m-am uitat pe net, cum e seaua,si cum stã pe mobrã...Acuma,depinde de tine,ce ai sã-i reprosezi...Ca formã,mie mi-i se pare destul de ok.Poate,ceva mai îndreptat locul pasagerului,cã totusi,e un pic " la vale"...Adicã,s-o fac asa cum le vezi pe majoritatea celor modificate de mine.În functie de înãltimea ta,pot sã scot din burete,sau sã adaug. Ca design....Ar fi vreo 4 variante:1: material gri cu negru+chedere negru lucios; 2: negru mat cu negru lucios+chedere gri deschis,gen silver ; 3: toatã,fãcutã din negru normal,semi-lucios si cu chederele gri; 4: negru imitatie fibrã de carbon (a.k.a. "carbonlook") si chedere gri.Combinatie cu negru obisnuit,sau integral. Dacã vrei cu material din ãsta,carbonlook,mai astepti cam o lunã,pânã-l cumpãr si ajunge aici.Cã vine din State. ...La toate variantele astea,ar mai merge si-o broderie,ori cu sigla ZZR (sau ZZR 1200),sau ceva personalizat...Bineânteles,dacã vrei combinatie si cu altã culoare,pot sã folosesc aproape orice,inclusiv roz....Dar,din ce vãd eu,cum aratã motoreta...

În week-end-ul ãsta,am mai lucrat câte ceva : o sea de Hornet, un pic modificatã (ceva mai simplu decât de obicei),terminat o pernutzã de sissy-bar,pt. un Vulcan de 1500,si re-fãcut un set de sei de Shadow de 750 (c-o "micã" personalizare):

post-2143-0-25849700-1326046058_thumb.jpgpost-2143-0-23030100-1326046067_thumb.jpgpost-2143-0-47845500-1326046078_thumb.jpgpost-2143-0-16118100-1326046099_thumb.jpgpost-2143-0-46716200-1326046146_thumb.jpgpost-2143-0-47174800-1326046188_thumb.jpgpost-2143-0-30565900-1326046219_thumb.jpgpost-2143-0-61334500-1326046258_thumb.jpg

 

Salut Darian, vin cu precizari in sensul ca am 180 si vreo 86 kile daca asta mai conteaza si ar fi interesanta varianta cu imitatie de carbon integrala inaltata fiind partea din spate pentru pilot (mi s-a reprosat la franare tendinta de alunecare a pasagerului), chedere gri discrete fara alte briz-briz-uri. Daca ai ceva foto exemplificatoare n-ar fi rau sa postezi ca idee. Din afara ti-as sugera pe fiecare lucrare o iscalitura (gen logo) care sa constituie ulterior imaginea ta! Ti-am urmarit lucrarile si cuvintele sunt de prisos!

post-45197-0-43974100-1326106366_thumb.jpg

post-45197-0-29728100-1326106380_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Darian, vin cu precizari in sensul ca am 180 si vreo 86 kile daca asta mai conteaza si ar fi interesanta varianta cu imitatie de carbon integrala inaltata fiind partea din spate pentru pilot (mi s-a reprosat la franare tendinta de alunecare a pasagerului), chedere gri discrete fara alte briz-briz-uri. Daca ai ceva foto exemplificatoare n-ar fi rau sa postezi ca idee. Din afara ti-as sugera pe fiecare lucrare o iscalitura (gen logo) care sa constituie ulterior imaginea ta! Ti-am urmarit lucrarile si cuvintele sunt de prisos!

 

Mersi pt. complimente..! Etichete cu "Darian" am mai avut,da'le-am terminat de mult...Nu tzin mortzis....La 180 cm ai tãi,clar,o sã-ti convinã ceva burete-n plus.Asa,o sã fie simai moale.Chestie de 1-2 cm...împusti 2 iepuri,dintr-un singur foc. Pozã c-o sea la care-am lucrat cu "çarbonlook" si-n stil cam cum va fi a ta,vezi la pag. 91,o sea de Bandit.Aia,e fãcutã doar partial,asa.Într-adevãr,dac-ar fi dupã mine,n-as încãrca-o si cu broderie - e suficient asa. Deci,mai astepti cam o lunã,sã am materialul...De fapt,pot sã fac modificarea seii,pânã s-ajungã materialul.Cred cã poti s-o trimiti cam peste 2 sãptãmîni,în cazul în care mai mergi si-acuma,cu motoreta. Iar dacã -ncep ninsorile...Poti s-o trimiti oricând...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pt. complimente..! Etichete cu "Darian" am mai avut,da'le-am terminat de mult...Nu tzin mortzis....La 180 cm ai tãi,clar,o sã-ti convinã ceva burete-n plus.Asa,o sã fie simai moale.Chestie de 1-2 cm...împusti 2 iepuri,dintr-un singur foc. Pozã c-o sea la care-am lucrat cu "çarbonlook" si-n stil cam cum va fi a ta,vezi la pag. 91,o sea de Bandit.Aia,e fãcutã doar partial,asa.Într-adevãr,dac-ar fi dupã mine,n-as încãrca-o si cu broderie - e suficient asa. Deci,mai astepti cam o lunã,sã am materialul...De fapt,pot sã fac modificarea seii,pânã s-ajungã materialul.Cred cã poti s-o trimiti cam peste 2 sãptãmîni,în cazul în care mai mergi si-acuma,cu motoreta. Iar dacã -ncep ninsorile...Poti s-o trimiti oricând...

Salut Darian! E foarte bine asa, nu am nicio graba, cat despre inaltat nu am obiectiuni intrucat statura imi permite mai ales ca vizez in mod deosebit confortul (in primavara am un drum de Praga). Ramane atunci sa-mi dai un semnal sau eventual "o sa te mai verific" din cand in cand. Nu are sens sa-ti trimit saua sa te impiedici de ea pe acolo! Toate bune si spor maxim!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

90 ron.indiferent de culoare. De fapt,ca sa se-ntinda bine ,o s-o fac croita din 3 piese:mijlocul si lateralele.Si-atunci,pot sa ti-o fac din 2 materiale culori diferite.Sau,combinatii de negru,cu texturi diferite sau mat si lucios.

Scuze,am intrat de pe contul unui prieten...

Editat de hora09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul mi se pare ok,recunosc ca as fi vrut-o dintr-o singura bucata, nu din alt motiv ci mi-e teama ca intra apa pe la cusaturi. Dar daca tu care esti expertul crezi si ma asiguri ca nu exista un astfel de pericol e ok si din trei bucati. Cu privire la culoare as dori-o neagra, urmand ca sa vedem impreuna ce nuanta de negru si daca e mai misto combinatia de nuante pe negru.

Saua o sa o aduc in Bucuresti pe la inceputul lunii urmatoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul mi se pare ok,recunosc ca as fi vrut-o dintr-o singura bucata, nu din alt motiv ci mi-e teama ca intra apa pe la cusaturi. Dar daca tu care esti expertul crezi si ma asiguri ca nu exista un astfel de pericol e ok si din trei bucati. Cu privire la culoare as dori-o neagra, urmand ca sa vedem impreuna ce nuanta de negru si daca e mai misto combinatia de nuante pe negru.

Saua o sa o aduc in Bucuresti pe la inceputul lunii urmatoare.

 

Dintr-o bucatã,mai greu sa-mi iasã,fãrã sã facã cute,sau sã deformeze buretele.Mai ales când e-o sea arcuitã. Fabricile care fac sei,au niste prese termice,cu aburi,si bagã bucata de material,pe niste matritze cu forma seii.Asa cã atunci cãnd îmbracã buretele,materialul este deja pre-format perfect.N-au decãt sã-l capseze la fix,din prima...Absolut toate seile,înainte sã le-mbrac cu fatza nouã de piele sintetcã,le-nvelesc complet cu folie alimentarã din aia foarte subtire,care se lipeste ermetic.Si-o fac cu câteva straturi...Chiar dac-ar mai intra apã,pe la cusãturi, nu are cum sã-mbibe buretele...Iar ce intrã pe sub piele, se evaporã repede,cã doar se-ncinge orice sea care stã la soare,mai ales dacã-i neagrã..Ca sã zicem asa,dezavantajul de-a o avea fãcutã prin coasere,poti sa-l transformi în avantaj,prin aspect - 2 culori sau 2 texturi sau 2 "luciuri"diferite de negru...

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am onoarea sa prezint si eu o minuanatie facuta de maestrul Darian: Arata grozav si se simte extraordinar la atingere!

post-43386-0-25471900-1326221840_thumb.jpg....post-43386-0-29963300-1326221709_thumb.jpg

Broderia e facuta de maestrul Adi (@dkid)...

Tot respectul meu pentru Darian si Adi!!! :ok:

pe motor cred ca o sa arate si mai bine, asa ca o sa mai pun niste poze peste cateva zile.

post-43386-0-17611900-1326221749_thumb.jpg

post-43386-0-51646900-1326221789_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am onoarea sa prezint si eu o minuanatie facuta de maestrul Darian: Arata grozav si se simte extraordinar la atingere!

post-43386-0-25471900-1326221840_thumb.jpg....post-43386-0-29963300-1326221709_thumb.jpg

Broderia e facuta de maestrul Adi (@dkid)...

Tot respectul meu pentru Darian si Adi!!! :ok:

pe motor cred ca o sa arate si mai bine, asa ca o sa mai pun niste poze peste cateva zile.

 

 

Mersi pt. poze,si pt. promptitudinea cu care le-ai fãcut si postat. Mã bucur cã-ti place rezultatul final,mai ales c-am umblat nitzel si la unghiul seii pilotului,plus burete suplimentar pe amândouã,pt. confort sporit.

 

Merci mult pt informatii. Ramane sa te sun dupa data de 05.02.2012 si sa-ti aduc saua. Saua lui Mihai arata super misto.Felicitari!

 

OK,când vrei,îti stau la dispozitie.bigstar.gif

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

ma gandesc sa imi fac un upgrade la o sha de Honda Dominator,o retapitare, dar si o inaltare substantiala locului pasagerului plus ca as prefera sa fie si un pic mai comoda la,,,,,,,,sti tu :bigstar:

la cat crezi ca ar ajunge o astfel de lucrare?

mentionez ca nu trebuie lucrat la inaltimea locului din fata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Max. 150 ron.

He,he...Mai am una de Dominator,aicea,le re-tapitzat.O recunosc cu ochii-nchisi...Cauciucul ãla,dedesubt,pe-o parte....wink.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...