Sari la conținut

Reparatii sei


darian
 Share

Postări Recomandate

Dariane, da-mi si mie o solutie pentru apa care intra pe la cusaturi (si mai tarziu se scurge pe craci :D). Merge cu niste silicon ceva sau cu ce as putea sa inlocuiesc actualul sac de gunoi? :D

si eu m-am saturat de..."faina seaua unde ti-ai facut-o?..."vezi ca esti ud tot pe craci..." pe langa faptul ca dupa 200 de km ma intreaba fundu' daca l-am pus sa stea pe o scandura. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,6k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Existã silicon transparent, la tub gen pastã de dinti,dar mai mare.Au asa ceva la Army Shop, pe Selari (lângã Lipscani). Costa cam 20 ron si-am dat cu cremã de-asta,pe tot ce am din piele (geci,sei, ghete,pantaloni).Merge bine si la piele sinteticã.

Te uzi pe craci pt. cã nu mai se-mbibã-n sea si se scurge.Intrã apa pe la cusãturi ,dar ce intrã,nu udã si buretele .Todeauna încerc sã izolez cât ma bine partea de burete.Mai nou,am experimentat si cu izolarea cusãturilor.La motocicleta cu care umblu eu,acuma,am fãcut asa.Pot sã zic cã nu m-am udat la fund.Si-a plouat ceva,zilele astea...!

 

si eu m-am saturat de..."faina seaua unde ti-ai facut-o?..."vezi ca esti ud tot pe craci..." pe langa faptul ca dupa 200 de km ma intreaba fundu' daca l-am pus sa stea pe o scandura. :scratch:

 

Vrei sã zic cã tot tare e ? Ca s-o fac simai moale,ar trebui s-o -naltz simai mult....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai da, eu ziceam ca intra apa pe la cusaturi si tot pe acolo se si scurge. Deci e ok sa bag niste silicon peste cusaturi? N-as vrea s-o stric (sau sa se strice in timp, sa se descoasa sau ceva).

 

Poti sã dai pe toatã seaua.Cel mai bine,faci operatiunea asta,ori dupã ce s-a-ncins seaua de la soare,ori folosind un phoen.Se topeste solutia aia,si intrã mai usor in toti porii. Oricum,întâi trebuie sa fie uscatã,sã nu mai fi rãmas apa,înãuntru.Cã dup-aia,acolo rãmâne...Poti sã folosesti si solutie de impermeabilizare "naturalã",gen Nickwax,cumpãratã de la magazinele cu profil sporturi alpine (gen Himalaya,lângã Cocorul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

<>partea din fata e mai faina ca inainte doar pentru ca e mai latita si iti da un anume confort...dar inaltimea buretelui e destul de mica si dupa 150-200 de km da senzatia ca s-a "calcat" si stai pe tare.poate era indicat mai inaltata partea din fata si pus un burete mai dens care sa aibe o alta elasticitate,adica in momentul in care ma dau jos de p ea dupa un drum lung se vede ca ramane un pic lasat(evident isi revine dupa)

<>partea din spate e foarte misto,pacat ca nu stau eu pe ea.daca impingi cu mana in burete simti intai un burete mai moale(as zice adaugat de tine), dupa care unul mai dens(probabil cel vechi),are principiul unui arc progresiv.post-54162-0-02623200-1338546771_thumb.jpg

 

cam asta era inaltimea partii din fata la seaua stoc (nu ma refer la a mea,stii bine ca era scobita cand ti-am trimis-o,dar asa arata inainte)

post-54162-0-30043900-1338547099_thumb.jpg

Editat de LCA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La locul tãu,am lãtzit-o cu silicon si-am adãugat 2 straturi de câte 1 cm grosime,de burete moale.La locul pasagerului,am adãugat foarte mult silicon (se vede si din pozã,toatã diferentza aia de nivel,asa e obtinutã).Peste tot siliconul ãla,e si burete moale.Acuma,am si burete cu densitate mai mare,aproape cum e cel din seile normale (nu astea de touring-enduro,la care e mai tare).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! are cineva numarul de telefon al lui darian? v-as fi recunoscator daca mi l-ar da cineva, eventual pe PM. e destul de urgent. va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! are cineva numarul de telefon al lui darian? v-as fi recunoscator daca mi l-ar da cineva, eventual pe PM. e destul de urgent. va multumesc!

 

tongue.gif E-n banner-ul din semnãturã....! Oricum,pânã la urmã,tot m-ai gãsit.happy.gif Am uitat sã-ti zic ceva...Dacã ti-o fac cusutã,pot sã folosesc si 2 texturi diferite de material,sau material negru mat si lucios,sau portiuni colorate.Dupã câte-mi aduc aminte,acu' 3 ani,când am vorbit, motocicleta ta era varianta stock ,la capitolul combinatie de culori.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-67763-0-24579000-1338850133_thumb.jpgpost-67763-0-01444500-1338850166_thumb.jpgpost-67763-0-26244300-1338850214_thumb.jpgpost-67763-0-59531400-1338850249_thumb.jpg

Salut,

 

Pentru Bmw-ul meu R 1100 RT ce te gandesti sa aranjezi la sei ?

Aruncati-va un ochi pe poze si astept propuneri.Sunt deschis la orice sugestie de personalizare sau modificare.

Asa cum se vede nu sunt deteriorate,dar nu am altele sa vi le trimit pt. lucru.Eventual daca sti de unde sa luam un set pe care sa il sacrificam sau daca cineva care citeste acest topic,stie sau are,astept un semn deoarece consider ca ar fi varianta cea mai buna sa le pastrez pe cele originale asa cum sunt.

 

Marian

Pitesti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator MosRahao

 

Aruncati-va un ochi pe poze si astept propuneri.Sunt deschis la orice sugestie de personalizare sau modificare.

 

 

Motocicleta este impecabila. Orice sugestie de personalizare sau modificare mi se pare nepotrivita pentru motocicleta ta, pentru starea si imaginea ei. Mai ales ca ai seile in buna stare.

 

Ai un utilaj excelent, nu-l maneliza cu briz brizuri, ca-i pacat. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

angryfire.gif Mi-am omorât telefonul,la propriu.Începuse sã-mi facã tot felul de figuri,si la un moment dat,l-am cam trântit pe masã,cu ecranul în jos.Rezultat : geamul (faimosul Gorilla Glass - mare vrãjealã) crãpat,si functiona când vroia el.Asa cã l-am ajutat sã-si dea duhul - l-am mai izbit de vreo 2 ori. Sã nu mai aud de Motorola Defy - mare dezamãgire. Scuze de off-topic. Deocamdatã,pot fi gãsit pe mail,sau la nr. de fix 021.313.36.59.

Alexule,seua ta,e -mbrãcatã-n burete si partial croitã.Astept bucãtile brodate.Apropo,am sã-ti dau o bere (cel putzin),pt. parbriz....Cu ajutorul lui,am mers si cu 150 km/h,cu 2 potãi pe rezervor.Si tot cu ajutorul lui,a stat brãcutza cuminte,asa,luatã pe motocicletã,din prima,si la drum lung...bigstar.gif Pt. seaua ta,ar trebui mâine sã primesc bucãtile brodate.Asta înseamnã cã poimâine,o dau gata.

 

Motocicleta este impecabila. Orice sugestie de personalizare sau modificare mi se pare nepotrivita pentru motocicleta ta, pentru starea si imaginea ei. Mai ales ca ai seile in buna stare.

 

Ai un utilaj excelent, nu-l maneliza cu briz brizuri, ca-i pacat. :cheers:

 

Stai linistit,cã asta i-am sugerat si eu - nu-i genul de motocicletã la care sã modifici mare lucru.Doar cã i-am pus chedere verzi,cam la culoarea ei. Si-am mai luat un pic din burete,în zona pulpelor.

Iar la capitolul "manelisme",am si refuzat vreo 2-3 lucrãri.Prima care-mi vine-n minte,e-o sea de Burgman 650 Executive,la care proprietarul vroia broderii cu 46 si ferestruici din plastic transparent,pe-unde sã se vadã niste leduletze.crackup.gif

 

 

 

Editat de darian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator MosRahao

la capitolul "manelisme",am si refuzat vreo 2-3 lucrãri.

 

nici nu ma asteptam la altceva, f bine! magariile sa si le faca singuri... :friends:

 

ferestruici din plastic transparent,pe-unde sã se vadã niste leduletze.crackup.gif

 

 

ledeuletza dha haur, nu? :-)))

 

(in ce priveste saua mea de ij, am sa incerc sa ti-o aduc zilele-astea; daca nu esti peste masura de ocupat, ce zici?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nici nu ma asteptam la altceva, f bine! magariile sa si le faca singuri... :friends:

 

 

 

ledeuletza dha haur, nu? :-)))

 

(in ce priveste saua mea de ij, am sa incerc sa ti-o aduc zilele-astea; daca nu esti peste masura de ocupat, ce zici?

 

biggrinbandit.gif" chip in taci" ,ca s-o zic în acelasi stil,continuare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Destul de stresant, dar nu pot lua legatura cu tine. Telefoanele inchise, pm-ul banuiesc, full.

Pe scurt, vreau sa retapitez seile unei honda cbr f4i. Nimic special. As vrea sa stiu un pret.

 

 

Multumesc anticipat,

 

Mihai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

angryfire.gif Mi-am omorât telefonul,la propriu.Începuse sã-mi facã tot felul de figuri,si la un moment dat,l-am cam trântit pe masã,cu ecranul în jos.Rezultat : geamul (faimosul Gorilla Glass - mare vrãjealã) crãpat,si functiona când vroia el.Asa cã l-am ajutat sã-si dea duhul - l-am mai izbit de vreo 2 ori. Sã nu mai aud de Motorola Defy - mare dezamãgire. Scuze de off-topic. Deocamdatã,pot fi gãsit pe mail,sau la nr. de fix 021.313.36.59.

Alexule,seua ta,e -mbrãcatã-n burete si partial croitã.Astept bucãtile brodate.Apropo,am sã-ti dau o bere (cel putzin),pt. parbriz....Cu ajutorul lui,am mers si cu 150 km/h,cu 2 potãi pe rezervor.Si tot cu ajutorul lui,a stat brãcutza cuminte,asa,luatã pe motocicletã,din prima,si la drum lung...bigstar.gif Pt. seaua ta,ar trebui mâine sã primesc bucãtile brodate.Asta înseamnã cã poimâine,o dau gata.

 

 

 

Cu mare placere te sun maine pe numarul asta si vb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt. aprecieri dar cand m-am referit la personalizare d-l Darian a inteles ce imi doresc si s-a conformat.

Motorul arata si functioneaza asa cum imi doresc deoarece eu l-am adus in starea aceasta si promit ca il voi pastra la fel.

 

Marian

 

Pt. d-l Darian: Cum va pot inmana ceea ce va datorez ?

Am adus si fata la acelasi nivel calitativ/estetic cu spatele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Destul de stresant, dar nu pot lua legatura cu tine. Telefoanele inchise, pm-ul banuiesc, full.

Pe scurt, vreau sa retapitez seile unei honda cbr f4i. Nimic special. As vrea sa stiu un pret.

 

 

Multumesc anticipat,

 

Mihai

 

Salut

Cum ziceam,mobilul decedat.La propriu.Cicã mâine searã,primesc împrumut unul,pânã-mi iau eu altul. Poti sã-ncerci sã dai de mine,pe fixul 021.313.36.59.Cel mai bine,dupã-masã.Reâmbrãcare simplã=100 ron.

Mersi !

 

Multumesc pt. aprecieri dar cand m-am referit la personalizare d-l Darian a inteles ce imi doresc si s-a conformat.

Motorul arata si functioneaza asa cum imi doresc deoarece eu l-am adus in starea aceasta si promit ca il voi pastra la fel.

 

Marian

 

Pt. d-l Darian: Cum va pot inmana ceea ce va datorez ?

Am adus si fata la acelasi nivel calitativ/estetic cu spatele.

 

Aha,deci seaua pasagerului,a iesit "fãrã comentarii".Cu partea financiarã,stabilim la telefon (când o sã am....).

Mersi !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa ceva ma tenteaza.

am si eu un v-strom 650 luat de curand si m-ar tenta sa-i customizez saua. Am vazut la cineva o forma si ma intrebam daca poti sa o reproduci. O alta intrebare este: pe o astfel de sa customizata pasagerul sta comod? Dupa cum o vad eu doar rider-ul are confort sporit,dar tu stii mai bine.

Mersi,

Dan

post-22508-0-31914700-1339743650_thumb.jpg

Editat de dan1979b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, m-ar interesa si pe mine o retapitare a seii la un CBR 600 F3 deoarece a inceput sa crape invelisul ala. As vrea sa bat un drum pe saptamana viitoare, undeva intre Miercuri si Sambata. Venit, facut, platit si plecat in aceeasi zi. Se poate? Aveti vreo sugestie pentru un custom coloristic tinand cont de poza de la avatar? Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, m-ar interesa si pe mine o retapitare a seii la un CBR 600 F3 deoarece a inceput sa crape invelisul ala. As vrea sa bat un drum pe saptamana viitoare, undeva intre Miercuri si Sambata. Venit, facut, platit si plecat in aceeasi zi. Se poate? Aveti vreo sugestie pentru un custom coloristic tinand cont de poza de la avatar? Multumesc anticipat!

 

Salut

Da,în principiu,pot s-o rezolv si-asa,într-o singurã zi.Cu ceva combinatie de negru si galben,evident.Trebuie ceva simplu,având în vedere cum e vopsitã si mobra.

 

Asa ceva ma tenteaza.

am si eu un v-strom 650 luat de curand si m-ar tenta sa-i customizez saua. Am vazut la cineva o forma si ma intrebam daca poti sa o reproduci. O alta intrebare este: pe o astfel de sa customizata pasagerul sta comod? Dupa cum o vad eu doar rider-ul are confort sporit,dar tu stii mai bine.

Mersi,

Dan

Salut

Pãi,am tot fãcut,în stilul ãsta.Dacã nu mã-nsel,sunt poze ,si-aici,pe topicul meu.Si-am înteles c-ar fi si pe vstromania.ro.Stai linistit,cã si locul pasagerului e modificat,si stã mult mai comod.bigstar.gif

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

Pãi,am tot fãcut,în stilul ãsta.Dacã nu mã-nsel,sunt poze ,si-aici,pe topicul meu.Si-am înteles c-ar fi si pe vstromania.ro.Stai linistit,cã si locul pasagerului e modificat,si stã mult mai comod.bigstar.gif

 

Ok, m-am linistit cu pasagerul. Si asa in mare un pret la cat ar ajunge. Aproximativ.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...