Sari la conținut

Grupul posesorilor de Kawasaki ZZR


ray
 Share

Postări Recomandate

buna...as avea si eu o intrebare....stie cineva daca pot pune un motor de 600 pe caroserie de 400? mi s-a stricat distributia si am inteles ca ar fi mai ieftin sa schimb motorul cu totul decat chitul de distributie, si daca tot il schimb as pune de 600. Nu prea inteleg eu de ce s-a stricat, nu are decat 32000 km, daca stie cineva mai multe detalii...please help me :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

buna...as avea si eu o intrebare....stie cineva daca pot pune un motor de 600 pe caroserie de 400? mi s-a stricat distributia si am inteles ca ar fi mai ieftin sa schimb motorul cu totul decat chitul de distributie, si daca tot il schimb as pune de 600. Nu prea inteleg eu de ce s-a stricat, nu are decat 32000 km, daca stie cineva mai multe detalii...please help me :bounce:

 

Poti dar din cate am auzit eu cadrul nu ar fi tocmai la fel de solid ca cel de pe un motor de 600, plus ca nu o sa mai poti vinde motorul. Totusi un kit de distributie nu cred sa fie atat de scump...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti dar din cate am auzit eu cadrul nu ar fi tocmai la fel de solid ca cel de pe un motor de 600, plus ca nu o sa mai poti vinde motorul. Totusi un kit de distributie nu cred sa fie atat de scump...

am inteles...din cate am auzit e cateva sute de euro chitul dar costa destul de mult si manopera pt ca trebuie sa il desfaca bucatele. Chiar nu pot intelege cum de s-a stricat...poate din cauza ca am mers prea tare cu el?are 180 in bord, dar am trecut de 200 de multe ori, sau pt ca nu am schimbat uleiul la timp?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Trecut de 200 pe un ZZR de 400... e destul de grav. E de inteles ca s-a stricat. Second hand se poate gasi tot motorul de 400 cu vreo 100-150 de euro, daca vrei sa folosesti piese noi e intradevar prea scump.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problem?!

 

@ralucit_a bine ne-ai gasit :bounce:

sa facem o recapitulare

Ai ZZR de 400 ( din ce an? pare a fi dupa 98)

cati Km ziceai ca are? (daca patina e dusa are ceva km in plus)

 

kitul de distributie se gaseste - ai doua variante - fie nou - dar bun

fie un SH de 400 sau 600 ( din cate stiu se potrivesc - ady stie mai multe ca a schimbat unu de pe 400 pe 600)

 

referitor la cadru - este acelasi (doar motorul este schimbat - dar unele piese sunt identice de pe 4-5-600)

dar din ce vazusem pe forum acum multe multe pagini am mai avut cineva ideea asta sa puna pe 400 unul de 600 - dar stiu ca ar fi avut ceva probleme cu electrica - se pare ca sistemul electric nu suporta un motor de 600 - nu ma intreba de ce ca nu stiu - si nici nu vad cum ar putea sa influenteze motorul ( sunt aceleasi bujii - acelasi consum de curent, alternatorul nu se modifica)

 

am sa incerc sa vb fie cu ady fie cu Bulinu' (cand se intoarce) sa vedem poate iti facem rost de un kit - de reparat - se gaseste o solutie

 

apropo cate Kg ai ? ( stiu ca inca nu am ajuns in acest staiu al relatiei noastre :rock:

si de ce vrei de 600 - dar mi se pare mult pentru o fata 600 - nu ca as avea ceva cu fetele pe motoare - dar 600 o sa fuga cu/ de sub tine

 

Asfalt Uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta-i mini intrunire...pai atatea ZZ-R-uri am eu in garaj...toate de 1100cc... si unul il modific...

Oricum,ar fi frumos sa fie o intrunire a ZZ-R-istilor...nu?

Poate se organizeaza si asa ceva,nu cred ca este greu...alegem o locatie si ne intilnim

Numai bine! :moto:

 

stimate domn' ne faci de rusine :lol:)

noi toti 4 avem adunat 2000 cc :bounce:

tu cu 2 mobre ai 2200 cc :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt

Salutare!

Merge vreun zz-r-ist la brasov...eu plec in seara asta de acasa si vreau sa ma plimb pina duminica seara...

In seara asta ma opresc la campingul Darste de la Brasov...daca este cineva interesat 0742300541 este nr meu de tel...

Un weekend placut sa aveti,cu bine! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Merge vreun zz-r-ist la brasov...eu plec in seara asta de acasa si vreau sa ma plimb pina duminica seara...

In seara asta ma opresc la campingul Darste de la Brasov...daca este cineva interesat 0742300541 este nr meu de tel...

Un weekend placut sa aveti,cu bine! :bounce:

suna tentant :rock:

daca e sa venim ni te alaturi ... pentru ca nu stim inca unde naiba sa mergem ... iar bucurestiul este prea criminal pentru zilel care vin

 

 

daca vrei poti ramane la mine in bucuresti si maine sa mergem spre BV impreuna - adica mai multi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt
suna tentant :bounce:

daca e sa venim ni te alaturi ... pentru ca nu stim inca unde naiba sa mergem ... iar bucurestiul este prea criminal pentru zilel care vin

 

 

daca vrei poti ramane la mine in bucuresti si maine sa mergem spre BV impreuna - adica mai multi

 

 

Multumesc ptr invitatie...dar am stabilit sa ma opresc in seara asta la bv,ma intilnesc cu cativa prieteni in campingul Darste...ei s-au adunat ptr intrunirea TENERE-istilor,fac un traseu ceva mai lung,ei.

Ptr maine nu stiu ce destinatie sa aleg,dar asta depinde de cum o sa petrec la noapte...oricare ar fi ea (destinatia) sigur va fi buna!

Daca aveti vreun gind,aveti nr meu de tel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

draga domnule super menbru "Skywalker'' daca ai o problema cu ce se posteaza pe aici nu poti pur si simplu sa ne IGNORI !!!

 

e foarte simplu !!!!

 

MS pentru intelegere si ASFALT USCAT

Editat de vioxxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nici nu merita sa imi bat capul cu tine...Esti ignorat.

Mesaj completat

PS: Cand scriam eu pe topicul asta tu te jucai nintendo la televizor...asa ca ciocu mic.

 

Cat despre cei care sustin ca zzr 400 merge peste 200, n-aveti nici cea mai vaga idee despre ce vorbiti..la tastatura multi sunt voinici.

Editat de Skywalker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nici nu merita sa imi bat capul cu tine...Esti ignorat.

Mesaj completat

PS: Cand scriam eu pe topicul asta tu te jucai nintendo la televizor...asa ca ciocu mic.

 

Cat despre cei care sustin ca zzr 400 merge peste 200, n-aveti nici cea mai vaga idee despre ce vorbiti..la tastatura multi sunt voinici.

in ultima perioada nu au fost conflicte pe aici prin acest topic si nici nu doresc sa deschid unul ,si daca as scrie pe un topic o anumita perioada de timp mai mica sau mai mare nu ma face mai destept sau mai cult sau cum vrei tu decat altii ,asa ca si dumneata domnule super menbru ai putea sa "ciocu mic " .

 

inca o data CU RESPECT asfalt uscat,si daca mai ai ceva de criticat ai putea sa continui sa ne ignori !!!!

Editat de vioxxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimbul motorul se poate aproba de RAR in limita a 40% peste cel initial.

400cc + 40% = 560 cc.

Deci pentru motorul de 600 pe acel cadru nu vei putea obtine o omologare individuala.

Asta e partea legala a problemei.

 

In rest daca punctele de prindere sunt aceleasi teoretic poti pune insa ai grija ca iti va trebui si CDI-ul de la 600 si poate si bobinele.

 

Din pacate nici schimbarea lantului distributiei nu e o fericire din cauza faptului ca e pe mijloc (nu stiu la astea mai noi poate l-au mutat in lateral) si pentru a schimba lantul sunt 2 variante.

1. ca sa pui lant inchis cum e bine si frumos, trebuie facut bucati motorul.

2. poti pune lantul deschis si il inchizi sus (trebuie inchis bine si cu grija)

 

 

 

buna...as avea si eu o intrebare....stie cineva daca pot pune un motor de 600 pe caroserie de 400? mi s-a stricat distributia si am inteles ca ar fi mai ieftin sa schimb motorul cu totul decat chitul de distributie, si daca tot il schimb as pune de 600. Nu prea inteleg eu de ce s-a stricat, nu are decat 32000 km, daca stie cineva mai multe detalii...please help me :lol:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rock46hunt

Salutare!

Pun un link,sa nu mai scriu si aici,dar cu parere de rau fotografiile nu se vad decat daca esti logat pe forumul respectiv,nu eu am ales asa...ci administratorul forumului respectiv...

In tot weekend-ul am intalnit doar 1 ZZ-R-ist in Sighisoara cu nr de Mures,era un ZZ-R 600.

Plimbarea a fost faina si vremea superba...un pic cam cald ziua,mai putin duminica pina am trecut de Ploiesti...

O zi buna sa aveti domnilor zz-r-isti!

 

http://www.danube-rebels.ro/viewtopic.php?f=2&p=777#p777

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Problem?!

 

@ralucit_a bine ne-ai gasit :)

sa facem o recapitulare

Ai ZZR de 400 ( din ce an? pare a fi dupa 98)

cati Km ziceai ca are? (daca patina e dusa are ceva km in plus)

 

kitul de distributie se gaseste - ai doua variante - fie nou - dar bun

fie un SH de 400 sau 600 ( din cate stiu se potrivesc - ady stie mai multe ca a schimbat unu de pe 400 pe 600)

 

referitor la cadru - este acelasi (doar motorul este schimbat - dar unele piese sunt identice de pe 4-5-600)

dar din ce vazusem pe forum acum multe multe pagini am mai avut cineva ideea asta sa puna pe 400 unul de 600 - dar stiu ca ar fi avut ceva probleme cu electrica - se pare ca sistemul electric nu suporta un motor de 600 - nu ma intreba de ce ca nu stiu - si nici nu vad cum ar putea sa influenteze motorul ( sunt aceleasi bujii - acelasi consum de curent, alternatorul nu se modifica)

 

am sa incerc sa vb fie cu ady fie cu Bulinu' (cand se intoarce) sa vedem poate iti facem rost de un kit - de reparat - se gaseste o solutie

 

apropo cate Kg ai ? ( stiu ca inca nu am ajuns in acest staiu al relatiei noastre :D

si de ce vrei de 600 - dar mi se pare mult pentru o fata 600 - nu ca as avea ceva cu fetele pe motoare - dar 600 o sa fuga cu/ de sub tine

 

Asfalt Uscat!

am rezolvat fara sa schimb nimic pe ea, avea o problema cu carburatoarele si a dat un rateu mai puternic si atunci a sarit lantul, m-am panicat eu mai tare decat era cazul :P

oricum ma gandea sa o schimb in primavara cu una de 600, si am 48 de kg ;)

:lol:

Mesaj completat

...nici nu merita sa imi bat capul cu tine...Esti ignorat.

Mesaj completat

PS: Cand scriam eu pe topicul asta tu te jucai nintendo la televizor...asa ca ciocu mic.

 

Cat despre cei care sustin ca zzr 400 merge peste 200, n-aveti nici cea mai vaga idee despre ce vorbiti..la tastatura multi sunt voinici.

merge cu 220 chiar in caz ca nu stiai, facem o proba daca vrei, daca pierzi dai o bere protagonistei si sustinatorilor, agree?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am rezolvat fara sa schimb nimic pe ea, avea o problema cu carburatoarele si a dat un rateu mai puternic si atunci a sarit lantul, m-am panicat eu mai tare decat era cazul :P

oricum ma gandea sa o schimb in primavara cu una de 600, si am 48 de kg ;)

:)

Mesaj completat

 

merge cu 220 chiar in caz ca nu stiai, facem o proba daca vrei, daca pierzi dai o bere protagonistei si sustinatorilor, agree?

 

 

deci eu cu ZZR de 400 din '96 cu MINE pe ea - cei care ma cunosc vor intelege - cu pasagera de 55 kile si cu bagaj pe ea - in total vreo 420 kg ... cu cap-soru usor ridicat peste parbriz (doar e negru) viteza maxima 180 - daca dam jos burta mea - pasagera si bagajele ... ZZR-ul de 400 ajunge si trece de 200 - chiar daca pe bord are 190 - mai creste turometru

iar cu mine in starea in care ma aflu acum ZZR-ica mea nu o sa prinda cu mine niciodata 200 :D

 

hai asfalt uscat

 

baietii din bucuresti - cand ne mai intalnim ?

 

doar 48 kg? - unde ai gasit echipament de protectie pt masa aia corporala? :lol:

eu am cautat prietenei si abia abia am gasit - geaca textil (un picut mare) casca pe marimea un Shark S800 (S parca) - in rest pauza

Editat de delu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci eu cu ZZR de 400 din '96 cu MINE pe ea - cei care ma cunosc vor intelege - cu pasagera de 55 kile si cu bagaj pe ea - in total vreo 420 kg ... cu cap-soru usor ridicat peste parbriz (doar e negru) viteza maxima 180 - daca dam jos burta mea - pasagera si bagajele ... ZZR-ul de 400 ajunge si trece de 200 - chiar daca pe bord are 190 - mai creste turometru

iar cu mine in starea in care ma aflu acum ZZR-ica mea nu o sa prinda cu mine niciodata 200 :)

 

hai asfalt uscat

 

baietii din bucuresti - cand ne mai intalnim ?

 

doar 48 kg? - unde ai gasit echipament de protectie pt masa aia corporala? :lol:

eu am cautat prietenei si abia abia am gasit - geaca textil (un picut mare) casca pe marimea un Shark S800 (S parca) - in rest pauza

geaca de piele mi-am luat-o sh de pe net..si imi vine foarte bine, casca xs de la airoh, armura de la copii :P

doar pentru baieti e valabila intalnirea :D ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo ca ziceam ca nu stiu de nu nu ar duce instalatia electrica de pe 400 un motor de 600

am intrebat si mi-au fost date niste raspunsuri plauzibile

 

1. CDI - e posibil sa difere - Trebuie facuta proba 400/500/600 - cine se risca?

2. Bobine - e posibil sa nu duca consumul

 

cam astea ar fi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

geaca de piele mi-am luat-o sh de pe net..si imi vine foarte bine, casca xs de la airoh, armura de la copii :)

doar pentru baieti e valabila intalnirea :lol: ?

 

 

E valabila pentru toti din Bucuresti (fete sau baieti). Sau daca ai drum prin judetul Bacau in weekend se ofera o cinste cu ocazia zilei mele de nastere, Delu will be there

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

geaca de piele mi-am luat-o sh de pe net..si imi vine foarte bine, casca xs de la airoh, armura de la copii :P

doar pentru baieti e valabila intalnirea :D ?

 

hmm nu ... daca vrei sa vii - nu avem cum sa te oprim :lol:

cand e sa mai facem o iesire ... te anuntam :)

 

asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merge cu 220 chiar in caz ca nu stiai, facem o proba daca vrei, daca pierzi dai o bere protagonistei si sustinatorilor, agree?

OK, cu proxima ocazie pun la bataie 10 beri protagonistei pentru aceasta demonstratie. Nu te superi daca vin cu ZZR 500 sa incercam, nu?

 

PS: n-are nici o legatura cu faptul ca are 180 pe bord, a mea are 260..asta nu inseamna absolut nimic. Am 4 ani pe ZZR si 40.000 km pe ea, cred ca stiu ce vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...