Sari la conținut

Cum sa desfac telescoapele la un Aprilia rs 125?


axxo
 Share

Postări Recomandate

as avea si eu o intrebare cum sa desfac telescopul de le un aprilia rs 125 vreau sa-i schimb arcul cred ca e rupt? care ati mai facut asa ceva sau stiti un sfat mi-ar fi de folos. Ms. Asfalt Uscat!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si cum mai exact ai ajuns la concluzia ca e arcul rupt?

am demontat telescopul, am apasat pe el dar nu se mai ridica sus, daca stii cumva ce poate s-o fi intamplat eu zic ca arcul e rupt nu sunt sigur, ulei stiu ca am in el. Daca stii cum as putea sa-l desfac un sfat ar fi binevenit. Ms. Asfalt Uscat tuturor!!! :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai ceva scule acas te sfatiu sa le desfaci tu.desfa primadata surubul de susdin capatul telescopului.atunci o sa poti scoate arcul.nu e foarte complicat fi foarte atent la desfacere si pune piesele in ordine sa iti fie usor la montare .poti schimba si uleiul de la ele..

Editat de cs-marius-b
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca te uiti bine la el, nu-ti vine nici o idee? Cam ce se desface la el?

am desfacut surubul din capat (ala de culoare albastra) am scos sigurantele alea doua de la tija telescopului, am dat jos jamba (inca mai aveam ulei in telescop cam 400 de grame) dar tija aia de pe care am scos sigurantele nu iasa afara ca sa pot scoate arcul , jamba mai are un surub in capat, surub cu inbus dar se invarte in gol acel surub nu se desface. Ce sa fac? .Pun si niste poze ca sa vedeti mai bine. Ms. Asfalt Uscat!!

post-40808-1227269583_thumb.jpg

post-40808-1227269598_thumb.jpg

post-40808-1227269615_thumb.jpg

post-40808-1227269623_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am desfacut surubul din capat (ala de culoare albastra) am scos sigurantele alea doua de la tija telescopului, am dat jos jamba (inca mai aveam ulei in telescop cam 400 de grame) dar tija aia de pe care am scos sigurantele nu iasa afara ca sa pot scoate arcul , jamba mai are un surub in capat, surub cu inbus dar se invarte in gol acel surub nu se desface. Ce sa fac? .Pun si niste poze ca sa vedeti mai bine. Ms. Asfalt Uscat!!

Uita-te cu o lanterna in interior, inbusul ala tine un cilindru care ar trebui sa fie crestat. Ia o teava, poate chiar de plastic, suficient de lunga, cresteaz-o si bag-o peste tija,in crestaturile cilindrului ca sa tii contra. Probabil ca inbusul are si locktite pe el, ca sa nu se desfaca la socuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pey ai gresit ordinea. Mai intai se desfacea surubul cu cap de imbus de jos si abia dupa aia se desfacea partea de sus, asta daca mai era nevoie. Incearca acum sa desfaci surubul de jos cu un pistol pneumatic eu asa fac. Si dupa aia e f ushor. Ai grija cand il asamblezi inapoi sa nu strici ceva si mare grija la semeringuri ptr ca sunt fragile. Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Inca un ,,mecanic"din sutele de pe forum.Mai baieti mecanica la fel ca orice meserie nu se face pe forum ci de catre un mecanic cu experienta si cu scule adecvate care poate sa-ti dea si o garantie la lucrare. Stiti ?daca si doctorii ar vindeca pe un forum nu ar mai exista spitale.

PS.Telescoapele de rs sunt diferite intre ele, unul are arcul si unul e amortizor,simplu.

 

Inca un ,,mecanic"din sutele de pe forum.Mai baieti mecanica la fel ca orice meserie nu se face pe forum ci de catre un mecanic cu experienta si cu scule adecvate care poate sa-ti dea si o garantie la lucrare. Stiti ?daca si doctorii ar vindeca pe un forum nu ar mai exista spitale.

PS.Telescoapele de rs sunt diferite intre ele, unul are arcul si unul e amortizor,simplu.Apropo arcul nu se rupe NEVER.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca un ,,mecanic"din sutele de pe forum.Mai baieti mecanica la fel ca orice meserie nu se face pe forum ci de catre un mecanic cu experienta si cu scule adecvate care poate sa-ti dea si o garantie la lucrare. Stiti ?daca si doctorii ar vindeca pe un forum nu ar mai exista spitale.

PS.Telescoapele de rs sunt diferite intre ele, unul are arcul si unul e amortizor,simplu.

 

Inca un ,,mecanic"din sutele de pe forum.Mai baieti mecanica la fel ca orice meserie nu se face pe forum ci de catre un mecanic cu experienta si cu scule adecvate care poate sa-ti dea si o garantie la lucrare. Stiti ?daca si doctorii ar vindeca pe un forum nu ar mai exista spitale.

PS.Telescoapele de rs sunt diferite intre ele, unul are arcul si unul e amortizor,simplu.Apropo arcul nu se rupe NEVER.

ok mi-am dat seama si eu de asta intr-un sfarsit dupa l-am desfacut si pe celalalt sa vad cum e si am constatat ca sunt diferite unul are arcul si celalalt are rol de amortizor, asa ca l-am pus inapoi si sunt bune. Multumesc oricum de ajutor tuturor care s-au oferit . Declar topicul acesta incheiat.........Asfalt uscat!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...