Sari la conținut

inaltator ghidon pt KTM 620SC 1998?


Postări Recomandate

Salut,

am nevoie de inaltator de ghidon pt KTM 620SC 1998?

M-am tot uitat pe google si alte siteuri si nu gasesc.

Daca aveti ceva idei/linkuri/informatii va rog postati, am 1.9 inaltime si stau cam nasol in picioare :|

 

Dani

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti face ceva mult mai simplu !

 

Demonteaza suportii de ghidon de pe jugul (superior) al motocicletei si confectioneaza-ti un fel de bucse din metal, de 2,3-4cm lungime si le montezi intre suportii ghidonului si jugul furcii. O sa-ti trebuiasca niste suruburi mai lungi ! Le cumperi, ca se gasesc !

 

In cuvinte, fiind spus ... bucsele alea arata cam asa: un cilindru din metal ce are un diametru exterior de 30 - 35 mm, o inaltime ce cat vrei tu sa inalti ghidonul, iar prin el se da o gaura (prin axul longitudinal al cilindrului) prin care sa intre suruburile de prindere a suportilor de ghidon.

 

Poti face inaltatoarele aste la strung. Se fac repede. Sa nu le faci mai inalte de 4cm, ca dauneaza la directie ... nu intru in detalii !

 

Bafta ! :laugh:

 

P.S. Mai uite-te si in catalogul Louis.de. Acolo am vazut multe inaltatoare din astea. Eu personal, le-as face acasa.

Editat de petrica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrica: m-am gandit si eu la solutia ta, ca am mai vazut-o pe net, dar sincer nu prea am incredere in suruburi lungi, mi-e sa nu se rupa sau ceva la cazaturi sau sa raman cu ghidonul in mana.

 

Sun la motomania acum, merci de idee. Prinderea la 620SC e diferita de prinderea la LC4 enduro si de astea mai noi.

 

Merci!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Petrica: m-am gandit si eu la solutia ta, ca am mai vazut-o pe net, dar sincer nu prea am incredere in suruburi lungi, mi-e sa nu se rupa sau ceva la cazaturi sau sa raman cu ghidonul in mana.

 

Iti garantez ca iti crapa ghidonul, pana ajungi sa rupi suruburile alea ! Crede-ma !

 

Eu ti-am propus o solutie home-made, dar sigur, exista optiuni !

 

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ceva la motoadventure, dar trebuie sa merg cu motorul sa masoare distantele inainte sa fac comanda.

 

Daca nu se potriveste, atunci Petrica: suruburile ce le-ai pus, alea mai lungi, le-ai luat din Bricostore sau de unde?

Tot am frica asta ca daca iau suruburi de la magazine dinastea de cartier, sa nu se rupa. :|

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Au ceva la motoadventure, dar trebuie sa merg cu motorul sa masoare distantele inainte sa fac comanda.

 

Daca nu se potriveste, atunci Petrica: suruburile ce le-ai pus, alea mai lungi, le-ai luat din Bricostore sau de unde?

Tot am frica asta ca daca iau suruburi de la magazine dinastea de cartier, sa nu se rupa. :|

pentru ca ghidonul este element vital suruburile trebuie sa aiba pe cap marcajul "10.9" adica clasa de rezistenta.

/index.php?...t&p=1518223

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Iti garantez ca iti crapa ghidonul, pana ajungi sa rupi suruburile alea ! Crede-ma !

 

Eu ti-am propus o solutie home-made, dar sigur, exista optiuni ! "

 

 

 

iti garantez ca am rupt io de mai multe ori suruburi<8.8> pt ca foloseam doar una din prinderile ghidonului pe jug.

 

inaltatoarele trebuie sa copieze perfect suprafetele de contact dintre jug si prinderea ghidonului<de preferabil cea dintr-o bucata>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...