Sari la conținut

Curatat filtru de aer


Postări Recomandate

Dragilor,

 

nu este nimic mai neplacut pentru mine in intretinerea motoretei decat curatatul filtrului de aer.

La maxim 2 iesiri trebuie sa ma fac varza pe maini, sa murdaresc o galeata, o chiuveta sa gasesc o metoda de scurs buretele, etc, etc..

care sunt solutiile pe care le adoptati in acest sens?

Exista oare o procedura rapida si curata?

Motoreta a venit cu un ciorapel peste filtru de aer pe care, la sfatul celor mai experimentati, eu nu l-am mai pus. este bine?

Hai sariti si voi cu ce si cum.

 

Mark

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Dragilor,

 

nu este nimic mai neplacut pentru mine in intretinerea motoretei decat curatatul filtrului de aer.

La maxim 2 iesiri trebuie sa ma fac varza pe maini, sa murdaresc o galeata, o chiuveta sa gasesc o metoda de scurs buretele, etc, etc..

care sunt solutiile pe care le adoptati in acest sens?

Exista oare o procedura rapida si curata?

Motoreta a venit cu un ciorapel peste filtru de aer pe care, la sfatul celor mai experimentati, eu nu l-am mai pus. este bine?

Hai sariti si voi cu ce si cum.

 

Mark

aceiasi situatie si la mine ,numai ca eu folosesc manusi de cauciuc si un lighenus in care scurg si uleiul(il tin doar ptr operatiunile astea)si fac toata operatiunea in aer liber ca alfel se impute toata incinta(respectiv garajul)..ce ramane benzina cu ulei o vars intr-un colt al curtii pe pietris si ii dau foc..chiar ar fi interesanta o metoda mai "curata"..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu curat filtrele de aer cu benzina si apoi le impregnez cu ulei. Curatatul cu benzina il fac in baie, in chhiuveta, unde miroase, dar atrea sunt conditiile.

cat despre acel saculet de pus peste filtru acela se foloseste cand te dai intr-un mediu mai nisipos sau cu praf foarte fin. atunci se merita. in rest eu zic ca nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa scump e un bidon de solutie speciala de curatat filtrul de la twin air de folositi benzina?eu am mai luat inca 3 filtre tocmai pentru a nu pierde timp de fiecare data.le spal pe toate o data, am o galeata pe care o tin doar pt asta si le ung pe toate o data.folosesc manusi de cauciuccat de subtiri am gasit, dar cred ca rezista si cele chirurgicale. cred ca merita cumparat it-ul de intretinere de la twin air, are tot ce trebuie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa scump e un bidon de solutie speciala de curatat filtrul de la twin air de folositi benzina?eu am mai luat inca 3 filtre tocmai pentru a nu pierde timp de fiecare data.le spal pe toate o data, am o galeata pe care o tin doar pt asta si le ung pe toate o data.folosesc manusi de cauciuccat de subtiri am gasit, dar cred ca rezista si cele chirurgicale. cred ca merita cumparat it-ul de intretinere de la twin air, are tot ce trebuie.

Manusile chirurgicale nu sunt bune ..se taie imediat de la solutie sau benzina,iar cu benzina curat de ani de zile si nu are nici pe draq filtrul..am incercat si cu detergent si nu am facut decat sa insir tot uleiul ala prin toata baia,de atunci doar in curte cu benzina,suflat cu compresorul..gata treaba..mie mi se pare mult mai "murdar cand schimb uleiul si desfac filtrele..curge uleiul ala peste tot.. :laugh:

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca veni vorba de solutia aia care curata filtru de aer ! .. defapt .. ce e acea solutie !??? parctic inlocuieste benzina, nu ?!:laugh: evident ca dupa ce il speli .. tot trebuie sa dai cu spray de filtru .. asa ca eu consider ca e mai la indemana , curatatul filtrului cu benzina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@soso

Nu e vb de bani dar se curata ok cu benzina, iar faza cu filtru de aer care se degradeaza de la curata cu benzina si faptul ca trebuie sa folosesti meclemuri speciale mi se pare marketing si nimic mai mult.

In rest attilas are dreptate, e mai multa mizerie cand schimbi uleiul decat la curatarea filtrelor de aer.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@soso

Nu e vb de bani dar se curata ok cu benzina, iar faza cu filtru de aer care se degradeaza de la curata cu benzina si faptul ca trebuie sa folosesti meclemuri speciale mi se pare marketing si nimic mai mult.

In rest attilas are dreptate, e mai multa mizerie cand schimbi uleiul decat la curatarea filtrelor de aer.

nu sunt de acord cu faptul ca e marketing, gandeste-te ca filtrul este imbibat cu un produs petrolier dupa care dai cu un ulei.cred ca e posibil ca proprietatile uleiului de filtru sa fie alterate de faptul ca ai spalat cu benzina buretele.nu vreau sa inteleaga cineva ca am actiuni la vreo firma de gen, insa e prea ieftina solutia speciala si vaselina pentru rama de etansare ca sa folosesc altceva. gandeste-te ca solventul respectiv e gandit sa descompuna un anume tip de ulei, nu vreau sa cred ca nu este doar gaz lampant colorat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu e sa-ti cumperi mai multe filtre de aer, le cureti odata la cateva saptamani

 

asa fac si eu. Si la fel ca si Marc urasc momentul cand trebuie sa le curatz

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cat de des tre curatat si de ce?intreb pentru ca in functie de sezon,se murdaresc mai tare sau mai putin.cat de tare afecteaza mesu mobrei?

 

eu il schimbam si dupa o zi cand mergeam la rally.

In mod normal la 2-3-4 zile de tura. Depinde si cat de mult mergi in praf.

La 2t trebuie si mai multa grija cu filtrul decat la 4t.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Operatiunea mi se pare mult mai murdara ca schimbul de ulei, care cu putina experienta se poate face elegant.

Banuiesc ca-l spalati si cu apa dupa benzina nu? (ca n-a zis nimeni nimic de asta)

schimb uleiul de 6 ani la exc-uri,explica-mi si mie daca tu ai mai multa experienta cum il faci tu asa elegant ca eu inca nu am ajuns la performanta asta..iar in ceea ce priveste filtrul de aer dupa spalatul cu bezina eu doar il suflu cu jet de aer si gata..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimb uleiul de 6 ani la exc-uri,explica-mi si mie daca tu ai mai multa experienta cum il faci tu asa elegant ca eu inca nu am ajuns la performanta asta..iar in ceea ce priveste filtrul de aer dupa spalatul cu bezina eu doar il suflu cu jet de aer si gata..

ai tu 6 ani de experienta, dar e posibil ca el sa fie mai inteligent ca tine :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

schimb uleiul de 6 ani la exc-uri,explica-mi si mie daca tu ai mai multa experienta cum il faci tu asa elegant ca eu inca nu am ajuns la performanta asta..iar in ceea ce priveste filtrul de aer dupa spalatul cu bezina eu doar il suflu cu jet de aer si gata..

 

Salut Stef, departe de mine de a-ti minimaliza experienta, spuneam in ideea in care si la mine era o varza dar ultimele datzi l-am facut relativ curat (schimbul), chiar ultima oara, n-a picurat nimic pe jos :P . Secretul din punctul meu de vedere este sa ai vre-o 3 carpe pregatite.

Raman insa la ideea ca treaba cu filtrul este mai murdara. Mai mult ca sigur nu fac eu ceva bine, sau poate nu faci tu ceva bine la schimb-ul de ulei....asta este si ideea sa vina fiecare cu metoda lui si sa ramanem cu ce este mai bun :friends:

 

PS. Covaci, gluma ta nu este deloc potrivita.

Editat de gizmo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Operatiunea mi se pare mult mai murdara ca schimbul de ulei, care cu putina experienta se poate face elegant.

Banuiesc ca-l spalati si cu apa dupa benzina nu? (ca n-a zis nimeni nimic de asta)

eu il limpezesc cu apa+detergent de vase

PS: iti recomand sa-ti cumperi o cutie de manusi chirurgicale, e aprox 30 ron o cutie de 100 bucati

 

Raman insa la ideea ca treaba cu filtrul este mai murdara. Mai mult ca sigur nu fac eu ceva bine, sau poate nu faci tu ceva bine la schimb-ul de ulei....asta este si ideea sa vina fiecare cu metoda lui si sa ramanem cu ce este mai bun :friends:

 

El trebuie sa schimbe si filtrul de ulei, 2t-ul nu are asa ceva

 

 

 

 

PS. Covaci, gluma ta nu este deloc potrivita.

 

ai perfecta dreptate, scuze

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu il limpezesc cu apa+detergent de vase

PS: iti recomand sa-ti cumperi o cutie de manusi chirurgicale, e aprox 30 ron o cutie de 100 bucati

 

 

 

El trebuie sa schimbe si filtrul de ulei, 2t-ul nu are asa ceva

 

 

 

 

 

 

ai perfecta dreptate, scuze

 

..la mine se schimba uleiul la aprox 6-8 exc-uri diferite,si de fiecare data trebuie sa picure ulei pe jos,indiferent de cate carpe pun sau cum..probabil ca nici nu prea mai am atata rabdare ca inainte,sau vorba ta poate sunt altii mai inteligenti ca mine si stiu cum sa dreneze uleiul fara sa spoiasca tot motorul si fara sa curga pe toate gaurile posibile..multumesc ca mi-ai atras atentia asupra gradului meu de inteligenta,presupun ca era nevoie.. :friends:

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...