Sari la conținut

Hondele anilor '80!


mishu_canishu
 Share

Postări Recomandate

Sunt modelele anilor '80 de la Honda considerate motociclete clasice?

 

Imi vin in minte acum:

 

* CX 500 / 500 C / 500 E / 500 SC / 500 custom / 500 turbo / 650 E / 650 C / 650 turbo

 

* CBX: 550 F / 550 / 600 E / 650 E/ 750 Bold´or / 750 F / 1000 / 1000 Pro Link,

 

* VT 500 E / 600 C / 500 C /

 

* CB: 1100 R/ 125 T / 1100 F / 100 N / 100 SS / 250 N /250 RS / 400 N / 400 T / 650 / 650 C / 750 N / 750 F / 750 K / CB 900 F 2 Bol d`Or / CB 900 F Bol d`Or /

 

* Honda GL 1100 Gold Wing / Honda GL 1100 Gold Wing Interstate

 

* VFR: 750 F / 750 R / 400 N / 1000 F /

 

* si cate si mai cate or mai fi!!

 

P.S.: dar BMW-urile din anii '80, fie R, fie K se pot considera motociclete clasice??

Editat de mishu_canishu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din punctul meu de vedere (si nu numai),o motocicleta clasica este una care a facut o diferenta mare la vremea ei ,a influentat lumea moto si astfel a devenit o clasica. Termenul este generalizat si mai nou se refera la orice motocicleta veche. Concluzia mea: nu toate Hondele din anii 80 sunt clasice. Clasice din anii 80 sunt spre exemplu V-Max sau ZL1000 sau GSXR 750 sau CB 1000 ,motociclete care au fost extraordinare atunci si au creat sabloane de imitat si au ridicat standardele de preformanta si design.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere (si nu numai),o motocicleta clasica este una care a facut o diferenta mare la vremea ei ,a influentat lumea moto si astfel a devenit o clasica. Termenul este generalizat si mai nou se refera la orice motocicleta veche. Concluzia mea: nu toate Hondele din anii 80 sunt clasice. Clasice din anii 80 sunt spre exemplu V-Max sau ZL1000 sau GSXR 750 sau CB 1000 ,motociclete care au fost extraordinare atunci si au creat sabloane de imitat si au ridicat standardele de preformanta si design.

 

Da! Sau care au adus ceva inovator, nemaiintalnit pana la momentul respectiv!

 

P.S.: Uite pe altu' de n-are somn!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

CX-ul 500, VT-ul 500, CB-ul 1000 sunt intr-adevar niste clasice.

 

Un f bun prieten are o Honda CX 500, din 1982, accidentata partea fata si as fi vrut sa o iau sa o repar si sa o aduc la starea originala, adica sa o scap de povara carenei aleia de BMW pe care a adaugat-o vre-un neamt ciufut!

 

nu e chiar cea mai buna rezolutie dar merge....m-am gandit ca poate se potriveste cu topicul....

 

Covaci de la Phoenix are CBX de 1000.

Editat de mishu_canishu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere (si nu numai),o motocicleta clasica este una care a facut o diferenta mare la vremea ei ,a influentat lumea moto si astfel a devenit o clasica. Termenul este generalizat si mai nou se refera la orice motocicleta veche. Concluzia mea: nu toate Hondele din anii 80 sunt clasice. Clasice din anii 80 sunt spre exemplu V-Max sau ZL1000 sau GSXR 750 sau CB 1000 ,motociclete care au fost extraordinare atunci si au creat sabloane de imitat si au ridicat standardele de preformanta si design.

Adevar ai grait prietene.Bag aici cu cea mai mare placere epocala (de 20 ani)Suzuki GS 500 E.Se fabrica si in prezent in Spania dupa 20 ani si sute de mii de exemplare vindute in toata lumea.Personal consider acest model un model de referinta si un GS din 90 pentru mine este o motocicleta de colectie.Va fi prezenta ca si cap de linie in viitorul Muzeu al Motocicletei din Romania.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

P.S.: dar BMW-urile din anii '80, fie R, fie K se pot considera motociclete clasice??

K-urile nu :)

Airheadurile fabricate pana prin 96 se pot considera clasice :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

K-urile nu :)

Airheadurile fabricate pana prin 96 se pot considera clasice :crack:

 

pai de ce nu?! :laugh:

 

Am unu' din '86 si unu' 96'. :P

 

P.S.: cand le considerati clasice :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e chiar cea mai buna rezolutie dar merge....m-am gandit ca poate se potriveste cu topicul....

straight six... mmmasterpiece! supersport in toata regula

 

ma gandeam sa-mi iau al doilea motor, pentru oras un CB 750 K. si promit ca o sa ma tin de cuvan, chiar de nu va fi din anii 80.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere (si nu numai),o motocicleta clasica este una care a facut o diferenta mare la vremea ei ,a influentat lumea moto si astfel a devenit o clasica. Termenul este generalizat si mai nou se refera la orice motocicleta veche. Concluzia mea: nu toate Hondele din anii 80 sunt clasice. Clasice din anii 80 sunt spre exemplu V-Max sau ZL1000 sau GSXR 750 sau CB 1000 ,motociclete care au fost extraordinare atunci si au creat sabloane de imitat si au ridicat standardele de preformanta si design.

 

Honda CBR 600 F1 (Hurricane) - din cate am citit eu despre ea, la vremea aparitiei a fost un concept inovator, poate chiar revolutionar ? Oricum, este prima dintr-o serie de succes, deci cred ca merita mentionata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

salutare tuturor.

 

 

V-o prezint pe Akutagawa, o Honda CX 500 din 30 martie 1978 (...cu 6 zile mare ca mine):

 

Am cumparat-o din Olanda cu 500 de euro. La 130-140 (viteza mea de croaziera) toarce minunat si se tine pe sosea incredibil de bine (bine, ca are si numai fier serios pe ea, nu plastice). Am urcat pana in 185 ca sa vad cat ma iubeste - si se pare ca suficient, pentru ca nu mi-a scartait din nimic de mama. Este o bijuterie, nu am cuvinte sa v-o descriu.

 

(Intrebare: cand imi aduc frumoasa in Romania pot s-o inmatriculez la noi ?)

post-37144-1250541935_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor.

 

 

V-o prezint pe Akutagawa, o Honda CX 500 din 30 martie 1978 (...cu 6 zile mare ca mine):

 

Am cumparat-o din Olanda cu 500 de euro. La 130-140 (viteza mea de croaziera) toarce minunat si se tine pe sosea incredibil de bine (bine, ca are si numai fier serios pe ea, nu plastice). Am urcat pana in 185 ca sa vad cat ma iubeste - si se pare ca suficient, pentru ca nu mi-a scartait din nimic de mama. Este o bijuterie, nu am cuvinte sa v-o descriu.

 

(Intrebare: cand imi aduc frumoasa in Romania pot s-o inmatriculez la noi ?)

Este un motor superb.Daca nu are probleme cu actele se poate inmatricula.dar ar fi pacat sa o mai chinui pe soselele patriei noastre care cam strica tot ce le foloseste.poate fi o faina baza pentru colectia ta.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare!!!am posibilitatea sa cumpar un cx500 in stare f buna....ce spuneti merita?!cam ce bani face motoreta asta?1

 

eu am un drz si nu ma prea pricep la clasice...insa am mers cu ea si mi se pare ffff interesanta....

 

multumesc!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 7 months later...

In anii 1980 se faceau motocicletele cu simt de raspundere (a grait batranul din mine :laugh: ) fara economie la fier, fara rezerve la calitate si fara atata electronica. Sa vad eu, nu spiduri, dar stradale normale fabricate in 2010 ca mai merg la fel si peste 25 - 30 de ani. Mare mi-ar fi mirarea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o HONDA cb 700 sc nighthawk 85-model USA merita nota zece ,am facut cu el 20000 km fara nici o problema. In anii 80 motocicletele erau asamblate din piese fabricate de honda ... :)

Motoreta ta e o frumusete rara, zau.., daca te gandesti vreodata sa o vinzi da-mi un pm ca cine stie! poate te vad cu ea la vreo intrunire, spor. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...