Sari la conținut

Accident Lascar Catargiu


icv45
 Share

Postări Recomandate

.. apreciez punctul tau de vedere .. si voi raspunde ..

 

.. EU iti recomand sa citesti OUG 63/2006 care vine in completarea si modificarea OUG 195/2002

citeste Art.88 alin.5 si vei intelege ce spuneam eu :D

... este clara limita dintre contraventie si infractiune respectiv 0.40mg/l alcool pur in aer expirat sau 0.80g/l in sange ... sa citesti si continuarea ...vei vedea diferenta

... si mai era un articol de lege ..care face referire si mai bine la ce ziceam privind .. modul de apreciere al coerentei in vorbire si comportament ..dar nu mai stiu care

 

...nici nu imi dau seama de ce am inceput sa ne contrazicem ?? ..sa fi spus eu ca nu se retine permisul pentru contraventie ? .. sa fi spus tu ca nu se face puscarie pentru asa ceva ? ..habar nu mai am ...

 

..oricum discutiile astea nu ajuta la nimik .. nu trebuie sa-mi dovedesti .. si nu trebuie sa iti dovedesc ..nimic .. nu facem absolut nimic constructiv .pentru situatia celor doi ... asa ca promit sa nu mai interferez..nu de altceva .. dar ajung sa fac exact .. ce nu imi place ... sa continui sirul de pagini fara rost .. timp in care cei direct implicati sufera pe patul de spital

 

 

aici ai dreptate

asa stiu si eu

e caz penal numai peste 0,80 in sange

adica 0,40 in fiola :)

 

dar nu mai da nimeni nicio veste despre stare oamenilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 827
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tibi, motociclistul, este antrenorul meu de Kick Boxing (intuiesc ca acidentarea ii va afecta semnificativ cariera).

N-am citit tot, nush daca s-a mai raspuns la postul asta. Poate sa ceara daune mari de tot, in cazul asta, avand in vedere faptul ca il lasa fara munca. Foarte, foarte nasol, ce sa zic...foarte nasol. Eu am avut o mica fractura de bazin, acum 5 luni, si inca mai am probleme daca stau mult in picioare, sau daca merg pe tocuri. De alergat, nici nu mai vorbim. Si fracturica mea a presupus doar 21 de zile de repaus, nu 60.

Dat dreacu' sistemu' de legi in Romanica noastra, dat dreacu' si bunul simt...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...nici nu imi dau seama de ce am inceput sa ne contrazicem ?? ..sa fi spus eu ca nu se retine permisul pentru contraventie ? .. sa fi spus tu ca nu se face puscarie pentru asa ceva ? ..habar nu mai am ...

OUG 195/2002 a fost completata in 2006 de Legea 6 si in 2007 de OUG 69.Oricum in afara de Articolul 88 aliniatul 5 restul aparea si in "vechea" OUG.

Hai ca facem prea mult offtopic.Omul nu a baut oricum.

Nu vreau sa fac pe desteptul cu tine,doar vreau sa retii ca 0,01 % "nu este subiect de discutie" in cazul in care te prinde Politia la testare si ca de asemenea limita intre infractiune si contraventie este 0.80% si nu 0,40% daca asta te incalzeste cu ceva.

So,don't drink and drive.Not at all...

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-am citit tot, nush daca s-a mai raspuns la postul asta. Poate sa ceara daune mari de tot, in cazul asta, avand in vedere faptul ca il lasa fara munca. Foarte, foarte nasol, ce sa zic...foarte nasol. Eu am avut o mica fractura de bazin, acum 5 luni, si inca mai am probleme daca stau mult in picioare, sau daca merg pe tocuri. De alergat, nici nu mai vorbim. Si fracturica mea a presupus doar 21 de zile de repaus, nu 60.

Dat dreacu' sistemu' de legi in Romanica noastra, dat dreacu' si bunul simt...

E buna asta cu daune daca il lasa fara munca. Doamne fereste sa nu se intample asta, si sa isi revina, e un antrenor exceptional si care pune suflet fata de altii care doar dupa bani se uita. Pacat ca i s0a intamplat treaba asta. Pt cine e interesat sa dea o mana de ajutor, maine de dimineata la donat de sange.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasati-l pe maninblack, posteaza si el ca sa se afle in treaba. Habar nu ai despre ce e vorba da vorbesti fara sa stii. SPre cultura ta generala mib baiatu asta nu e unul din acei motoristi despre care tot zici tu ca ti-e rusine cu ei. SI tu si altii in loc sa va dati cu parerea aiurea mai bine ati intreba cum putem sa il ajutam. Dar dehh cred ca si in tine se ascunde un mic jipanez.

 

pentru limbajul folosit o sa-ti raspund....ceilalti gen tarka.....mucica ala la care la permis scrie in viitor...dar are motor pe care probabil il conduce fara...nu merita efortul

Nu pun deloc la indoiala calitatea umana a unui om pe care nu-l cunosc...si le doresc insanatosire rapida. Nu am sustinut in nici un moment ca nistorescu ar fi nevinovat din contra, e singurul vinovat. Intrucat toti cei care dau cu RIP pe accidente.. vor poze...sustinand ca sunt in scop didactic, pe la mijlocul topicului a pus cineva problema daca putea evita sau nu. si tot acolo s-a pus problema daca ala e motor lovit la 40/h. asta-i tot

da, in ciuda dramatismului situatiei, nu cred ca e mai grava decat cea in care ala a omorat un copil pe trecere prin oltenia, altu prin constanta sau decat cel cu motoru care a intrat frontal in jeep (parca prin banat) si au murit cel putin doi adulti...daca nu cumva si copil. Si acolo...tot moralistii de azi mia aveau si nesimtirea sa explice ca nu e vina motociclistului si ca doamna a murit pentru ca nu si-a pus centura de siguranta in spate.

dar ma scarbeste cand vad ca toti cei care nu dorm in cort la vama....nu cauta pasageri pentru bani de benzina....si nu vin in blugi murdari la serbarea de craciun...nu trebuiesc luati in seama. daca si-au luat o masina de teren deja se da cu tamaie pe aici.

 

in mine nu se ascunde jipanez......dar nu se stie....niciodata. In mod cert nu-mi va fi rusine niciodata si o sa ma doara fix undeva de frustratii care nu reusesc sa scape de masina bunicului. si motocicletele de muzeu. a fi colectionar e ceva bun...a nu-ti permite mai mult..nu e de lauda.

Cand posteaza ianachim. imagini din alpi..aveti o problema ca are bani...nici asta nu e bine. orice depaseste un nivel stabilit de voi cand beti o bere la pet la gura cortului e demn de dispret. Nu vad aici decat posturi despre cum sa-i ia banii....si cum sa fie pedepsit. Daca au fost doua care sa caute solutii de ajutor ptr oamenii aia. Nistorescu macar a stat acolo la spital...de la accident....care din cei vehementi de aici a mai facut ceva....ca nici nu stiti cum ii cheama...desi sunt pe toate stirile? In curand motociclistii ca voi o sa-i caute pe astia cu jeep....sa-i atinga..ca sa obtina recompense. Nu tin minte sa fi fost la fel de revoltati cand a murit copilu ala pe trecere... Atunci v-ati delimitat rapid..atunci erau motociclisti buni si motociclisti rai. Acum cei cu "jip", bmw sau audi...sunt rai din principiu

 

Iar tu tarka...nu tre sa-mi spui nimik personal....esti un revolutionar orbit de noua lui jucarie..motocicleta. back to real life. motociclistii sunt doar niste participanti la trafic...iar legea e una singura....Nistorescu a gresit si va plati. Daca esti avocat reprezinta-i pe tineri...daca nu...chiar nu conteaza cat vrei tu sa plateasca.

Editat de ManInBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor ,

 

de ieri am citit aproape tot ce sa scris si cred usor usor se pierde esentialul:

 

1. Ce putem face pentru cei doi.(bani, mediatizare, prieteni avocati..etc)

 

2. Ca indiferent de ce spun diversi indivizi 'dupa' lege e clar cine a gresit si cine trebuia sa plateasca in orice fel...prin intelegere cu cei doi sau/si legal.

3. Ca nu conteaza ce masina conduci (eu am scapat dintr-o situatie aproape identica in care un baiat inteligent s-a gandit sa puna frana brusc si si sa lase pe un alt baiat inteligent care venea din sens opus sa intoarca pe linie continua si nici unu nu era cu 4*4 )

4. Ca trebuie sa se profite de aceasta situatie (stiu ca suna groaznic) pentru a mai organiza un mars de constientizare cu un mesaj de genul : ' Azi noi maine copii vostri?.

5. Ca presa usor usor se transforma in prima coruptie din stat....pentru cativa politicieni care nu au facut accidente atat de grave ne-au ametit cu 2 luni de emisiuni...cu acest 'formator de opinie'....nici macar una? el este doar implicat saracu' ,el a gresit, si probabil ca vrea sa ii infieze si sa aiba grija de ei nu?

 

apropo si inca ceva..cu cat incercam sa inventam injuraturi si posibile scenarii penibile (sa moara ala, sa isi rupa capu celalalt) cu cat mai mult se incearca acesta asa zisa cruciada unii impotriva celorlalti (2 roti cu 4, 8 cu 16 etc)...ca ataT mai mult nu facem NIMIC toti suntem posesori de carnet si toti trebuie sa repectam legile asa cum sunt idioate sau bune.

 

Asfalt uscat tuturor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uha, ieri am fost la spital la Tibi si i-am spus cam ce scria prin ziare dar nici nu mi-a trecut prin minte ce izvor de sfaturi bune se afla in acest topic... si sa fim seriosi, toti oamenii au nevoie de sfaturi.

Ma rog, eram ironic, daca vreti sa stiti de ce este nevoie atunci aflati ca-i nevoie de sange, donati sange pentru a completa stocul (indiferent de grupa)

Nu cred ca-i cazul sa facem scenarii, sa explicam cam ce credem ca ar trebui sa faca cei doi sau mai stiu eu ce. Ajutorul trebuie sa fie palpabil si necesar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pentru limbajul folosit o sa-ti raspund....ceilalti gen tarka.....mucica ala la care la permis scrie in viitor...dar are motor pe care probabil il conduce fara...nu merita efortul

Nu pun deloc la indoiala calitatea umana a unui om pe care nu-l cunosc...si le doresc insanatosire rapida. Nu am sustinut in nici un moment ca nistorescu ar fi nevinovat din contra, e singurul vinovat. Intrucat toti cei care dau cu RIP pe accidente.. vor poze...sustinand ca sunt in scop didactic, pe la mijlocul topicului a pus cineva problema daca putea evita sau nu. si tot acolo s-a pus problema daca ala e motor lovit la 40/h. asta-i tot

da, in ciuda dramatismului situatiei, nu cred ca e mai grava decat cea in care ala a omorat un copil pe trecere prin oltenia, altu prin constanta sau decat cel cu motoru care a intrat frontal in jeep (parca prin banat) si au murit cel putin doi adulti...daca nu cumva si copil. Si acolo...tot moralistii de azi mia aveau si nesimtirea sa explice ca nu e vina motociclistului si ca doamna a murit pentru ca nu si-a pus centura de siguranta in spate.

dar ma scarbeste cand vad ca toti cei care nu dorm in cort la vama....nu cauta pasageri pentru bani de benzina....si nu vin in blugi murdari la serbarea de craciun...nu trebuiesc luati in seama. daca si-au luat o masina de teren deja se da cu tamaie pe aici.

 

in mine nu se ascunde jipanez......dar nu se stie....niciodata. In mod cert nu-mi va fi rusine niciodata si o sa ma doara fix undeva de frustratii care nu reusesc sa scape de masina bunicului. si motocicletele de muzeu. a fi colectionar e ceva bun...a nu-ti permite mai mult..nu e de lauda.

Cand posteaza ianachim. imagini din alpi..aveti o problema ca are bani...nici asta nu e bine. orice depaseste un nivel stabilit de voi cand beti o bere la pet la gura cortului e demn de dispret. Nu vad aici decat posturi despre cum sa-i ia banii....si cum sa fie pedepsit. Daca au fost doua care sa caute solutii de ajutor ptr oamenii aia. Nistorescu macar a stat acolo la spital...de la accident....care din cei vehementi de aici a mai facut ceva....ca nici nu stiti cum ii cheama...desi sunt pe toate stirile? In curand motociclistii ca voi o sa-i caute pe astia cu jeep....sa-i atinga..ca sa obtina recompense. Nu tin minte sa fi fost la fel de revoltati cand a murit copilu ala pe trecere... Atunci v-ati delimitat rapid..atunci erau motociclisti buni si motociclisti rai. Acum cei cu "jip", bmw sau audi...sunt rai din principiu

 

Iar tu tarka...nu tre sa-mi spui nimik personal....esti un revolutionar orbit de noua lui jucarie..motocicleta. back to real life. motociclistii sunt doar niste participanti la trafic...iar legea e una singura....Nistorescu a gresit si va plati. Daca esti avocat reprezinta-i pe tineri...daca nu...chiar nu conteaza cat vrei tu sa plateasca.

 

eu sunt unu care se bucura cand mai moare cate unu cu SUVul ... :laugh: - pacat ca nu a fost cazul si in acest incident :D ... poate data viitoare o fi cu noroc

 

 

 

 

sper ca cei doi sa se faca bine :) ...si sa nu traga prea greu cu recuperarea :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt unu care se bucura cand mai moare cate unu cu SUVul ... :laugh: - pacat ca nu a fost cazul si in acest incident :D ... poate data viitoare o fi cu noroc

 

sper ca cei doi sa se faca bine :) ...si sa nu traga prea greu cu recuperarea :P

 

 

Eu unul am SUV.

Pentru ca am familie mare si casa imi este la munte.

 

Sa inteleg ca iti doresti sa mor?

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uitati ce scrie unul la articolul de azi:

 

"#35. Droguri si alcool | 2008.12.09 | 09.06

 

Inhibatie 0.8 la mie!

daca se adevereste ca motociclistul si prietena lui erau beti si drogati , nistorescu scapa fara sa i se intample nimic."

 

http://www.libertatea.ro/stire/ce-risca-ni...scu-223389.html

N-am inteles nimic, cine zice ca motoristii consumasera ?

 

Eu unul am SUV.

Pentru ca am familie mare si casa imi este la munte.

 

Sa inteleg ca iti doresti sa mor?

Multumesc!

Hai ma terminati cu prostiile astea. Chiar " va simteti bine" facand discutii de-astea pe un topic despre un accident grav? De ce nu sunt eu moderator pe forumu' asta?! Nici n-apucati sa postatio asa ceva ca erati ejectati direct. Vreti sa va certati pe orice tema? Sunt o gramada de topicuri dedicate chiar. (no offens gaijin)

Editat de speedy.k
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu sunt unu care se bucura cand mai moare cate unu cu SUVul ... :) - pacat ca nu a fost cazul si in acest incident :D ... poate data viitoare o fi cu noroc

 

omule ori esti fumat rau ori esti prost rau..

oricum chiar daca esti fumat tot prost esti, probabil tragi de la reduceri si e marfa proasta `where is the love??`

 

esti genu care accelereaza cat te depaseste vre-un Suv, nu?

pentru chiftele ca tine care isi zic motociclisti (oameni) facem noi campanii??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia uitati ce scrie unul la articolul de azi:

 

"#35. Droguri si alcool | 2008.12.09 | 09.06

 

Inhibatie 0.8 la mie!

daca se adevereste ca motociclistul si prietena lui erau beti si drogati , nistorescu scapa fara sa i se intample nimic."

 

http://www.libertatea.ro/stire/ce-risca-ni...scu-223389.html

nu vad unde zice de alcool si droguri :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu vad unde zice de alcool si droguri :D

 

Nu e in articol..e la commenturi..pus de un fraier,....si raptoru a vrut sa invioreze topicul mai mult decat este.

In principiu....e adevarat ca daca ar fi fost bauti sau drogati...nistorescu nu pateste nimic in afara de sanctiunea pentru intoarcere neparmisa si motociclistul trebuie sa plateasca x5-ul...dar nu a presupus nimeni asta in articol.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e in articol..e la commenturi..pus de un fraier,....si raptoru a vrut sa invioreze topicul mai mult decat este.

In principiu....e adevarat ca daca ar fi fost bauti sau drogati...nistorescu nu pateste nimic in afara de sanctiunea pentru intoarcere neparmisa si motociclistul trebuie sa plateasca x5-ul...dar nu a presupus nimeni asta in articol.

 

 

ala care a zis ca erau beti si drogati probabil e mircea badea

 

imi pare rau pentru ei

mai ales ca fata e destul de grav si pe langa asta am inteles ca i a fost scoasa splina(nasol din nou pentru cand isi va revenii. e foarte greu sa traiesti fara un organ)

 

ial pentlu tine domnule letald

nu am timp sa mi completez profilul pentru ca la varsta mea am timpul incarcat spre deosebire de tine care stai toata ziua pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate in ziarul libertatea scria ca fata este mentinuta in viata doar cu ajutorul aparatelor respiratorii ...nu credeam ca este asa grav .pacat :D

 

Am incercat sa scriu si aseara dupa ce m-am intors de la spital, dar vad ca nu a aparut postul, probabil ca am avut vreo problema cu net-ul.

Am fost si acum si am donat sange. Tibi este in continuare imobilizat in pat, bandajat de la mijloc in jos si cu mana stanga in atela. Are fractura de bazin si un os al palmei rupt. Multiplele julituri nu se mai iau in seama...

Andreea nu poate fi inca vizitata, se afla inca la terapie intensiva, imobilizata cu aparate etc.

Problemele sunt, evident si de natura psihica: nu s-au vazut de trei zile, probabil aceasta fiind cea mai lunga perioada in care nu s-au vazut de cand s-au cunoscut si pana acum. Fiecare dintre ei ar dori sa fie alaturi de celalalt, dar nu o pot face decat in gand, fiind separati de un etaj de spital.

Daca voi putea face poze cu motocicleta, le voi pune aici. Un aspect dureros este acela ca rezervorul este complet infundat in zona bazinului pilotului. Am inteles de la martori ca el nu a dat deloc drumul motocicletei, cazand si oprindu-se impreuna cu ea. Andreea, fiind mica si avand pozitia inalta in spate, a zburat peste...

Anyway, sange poate fi donat indierent de grupa.

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...