Sari la conținut

Accident Lascar Catargiu


icv45
 Share

Postări Recomandate

Salut.

Romanii au prejudecati.

Sunt programati sa asocieze motocicleta cu viteza, mare parte din cauza impartialitatii presei cand este vb de acest subiect.

M-am saturat ca la tv, ori de cate ori se vorbeste despre fenomenul moto, pe fundal sa fie afisate imagini cu stunderi mergand pe-o roata.

De ce nu se mediatizeaza aspectul pozitiv al fenomenului moto si de ce se cade numai in extreme?

Suntem un popor de retardati care umbla numai dupa senzational.

 

Presa preseaza rahat, nu sunt formatori de opinie, din contra, impun senzationalul manipuland imaginile si comentariile martorilor.

Apoi, romanul vorbeste ca se se afle in treaba, numai sfatosi si priceputi in toate domeniile, care cauta preamarirea.

Grija fata de capra vecinului se manifesta pe toate planurile, si cam la toate nivelele.

Daca ei o masina si o motocicleta si le pui sa mearga paralel cu 50km/h, pun pariu ca "sfatosii" de pe trotuar o sa zica ca motocicleta mergea mult prea repede.

Suntem o natie de manelisti, telenovelisti, sfatosi si incuiati.

 

Am comentat dur pe libertatea.ro ca reactie la comentariile de cacao, si am fost cenzurat.

In loc sa se condamne nesimtirea, se ajunge la motivele pentru care era motocicleta in trafic. Si eterna fraza legata de viteza motociclistilor.

Iar Nistorescu este un fatarnic. Se foloseste de argumente care apeleaza la sensibilizarea prostilor.

Cum sa aduci copilul in discutie in asemenea caz? Ma intreb daca nu era motocicleta si era, sa zicem, o masina de la REBU, mai aducea copilul in discutie?

In momentul premergator manevrei, nu s-a gandit ca are copilul in dreapta, si in caz de accident va fi lovit in dreapta? Atunci, nu mai avea copilul in masina???

 

Importand mi se pare sa ajutam pe cei accidentati si sa mergem sa donam sange.

De asemenea nu trebuie sa permitem ca acest accident sa fie musamalizat.

Nistorescu vorbeste ceea ce ii dicteaza consilierii de imagine/avocatii.

Daca stam cu mainile in san si dam din tastaura doar aici, pe forum, maine o sa ne trezim cu o lege care reglementeaza prioritatea de smecher.

 

Si nu mai blamati banalul politist de la rutier. Atitudinea lor de lehamite totala vine de la faptul ca, probabil, s-au saturat de ridicat permise care apoi sa se returneze pe sub mana. Politistul intocmeste dosarul, smecherul vine direct la procurorul care ancheteaza cazul, si rezolva problema.

 

Insanatosire grabnica si fara sechele celor doi, si sa fie tari, ...sa moara cu el de gat.

 

bun post! felicitari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 827
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@cicisxn: impresionant mesajul tau, dar astia de la Realitatea fac acum guvernul, ii doare fix in cot de accidentati. Mai ales ca vinovatul e de-al lor. Ce au facut aseara cred ca a fost un fel de a drege busuiocul ca nu au mentionat numele lui Nistorescu in prima stire legata de accident. Ii doare mai mult ca vinovat e unul de-al lor decat ca doi tineri sunt la spital. PR-ul are uneori niste reguli inumane. Este unul din motivele pentru care aseara am fost turbat impotriva lui Dan Popescu, ca a ratat o mare ocazie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in atentia doamnei Andreea Cretulescu

...

 

ca n-am vrut eu sa fiu primul...

 

Subiect: Un motociclist

 

Buna ziua.

Sunt un motociclist in varsta de 30 de ani, casatorit, cu un job stabil si un venit peste mediu.

Visez la aceasta motocicleta de peste opt ani, si a trebuit sa invat sapte limbaje de programare ca sa-mi indeplinesc visul. Nu mi-am luat aceasta motocicleta pentru a avea cu ce ma afisa la terasa.

In fiecare dimineata plec la birou cu motocicleta stiind ca s-ar putea sa nu ma mai intorc, cu toate ca sunt echipat complet. Este un risc care mi-l asum.

Pe langa faptul ca daca as fi ales masina, as face 2 ore pana la birou, motocicleta se parcheaza mai usor.

Nu ma strecor printre masini acolo unde nu este loc sau daca nu sunt sigur ca soferul nu m-a vazut; ma interesaza sa ajung intreg la destinatie. Niciodata nu am depasit pe dreapta.

 

Am intalnit nenumarate situatii in trafic care-mi puteau fi fatale. Am scapat de fiecare data numai pentru ca nu merg cu viteza in oras.

In oras, daca mergi cu viteza, pur si simplu mori.

 

Nu am luat pasager, si nu voi lua fara sa fie la fel de echipat ca mine. Cand merg cu pasager, merg mult mai incet si precaut, deoarece pasagerul este ori sotia, ori un prieten apropiat si n-as putea sa mi-o iert daca s-ar intampla ceva.

 

Zi de zi ma lovesc de fustrati care vor sa-mi dovedeasca ce putere are masina lor, sau care, desi ma vad venind, se baga pe baza "prioritatii de smecher". Sunt multe lucruri de povestit insa nu este timpul acum.

 

Acum, spuneti-mi si mie...

de ce nu am dreptul la o emisiune echitabila unde ambele parti sa-si expuna corect punctul de vedere?

De ce ati invitat un purtator de cuvant al motociclistilor daca nu ati avut intentia de a expune si ideiile lor?

De ce nu ati invitat si un reprezentatnt al Politiei Rutiere?

De ce nu ati invitat un martor al accidentului?

De ce atunci cand se vorbeste despre motociclisti, primul cuvant este "viteza"?

De ce nu se mediatizeaza si cazurile de motociclisti care au peste 20 de ani de mers pe doua roti? O asemenea stire nu prezinta material senzational?

De ce se promoveaza numai extremele ?

De ce nu am dreptul sa ajung intreg acasa din cauza unuia care isi intoarce masina pe unde se trezeste?

Cei care respecta legile sunt considerati fraieri?

De ce se aduce copilul in discutie in ceea ce priveste accidentul comis de Dl Nistorescu? Oare daca acolo nu era o motocicleta, si era, sa zicem, masina de la REBU, se mai aducea in discutie copilul?

De ce incercati sa ne prostiti pe fata manipuland discutiile astfel incat sa reiasa ca de fapt Dl Nistorescu regreta, si de fapt, motocicleta nu avea ce cauta acolo, fiind iarna?

 

Daca un asemenea om de presa cu un anumit statut si recunostere profesionala, comite un asemenea act de ignoranta si badaranism in trafic, ce pretentii putem avea de la manelistul de zi cu zi?

 

Dupa parerea mea, Dl Nistorescu ar trebui pedepsit pentru tupeul, nesimtirea si desconsiderarea celorlalti participanti la trafic care asteptau la acelasi stop, pentru faptul ca a stat ca "smecheru'" in masina si a vorbit la telefon, in timp ce doi oameni se aflau pe asfalt din cauza nesimtirii sale (Legea rutiera te obliga sa acorzi primul ajutor celor accidentati, chiar daca nu esti responsabil de accident).

In cea seara, Dl Nistorescu se afla mai presus de lege, vorbind la telefon,vizibil afectat mai mult de zgaraieturile de pe aripa dreapta.

 

Vreau dreptate, vreau sa fie inchis.

Vreau sa isi ceara scuze public fata de comunitatea moto.

Poate asa, prin puterea exemplului, un altul se va gandi de doua ori inainte de a-si intoarce masina pe unde apuca, iar, prin aceasta actiune, eu si altii ca mine, care nu avem nevoie de doua tone care sa ne care corpul dintr-un loc in altul; vom ajunge intregi la destinatie.

 

Si inca ceva...nu mai bagati in acceasi oala scuteristii cu motociclistii.

Diferenta dintre cele doua categorii este una majora: motociclistii au carnet de conducere.

In momentul in care exista un accident in care este implicata o motocicleta a carui posesor nu are carnet, acel om nu este motociclist, oameni buni, este vorba doar despre "selectie naturala", iar cel de pe motocicleta poate fi numit, cel mult "posesor de motocicleta".

Va mai dau un pont: www.motociclism.ro (poate ma invatati cate ceva).

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Va mai dau un pont: www.motociclism.ro (poate ma invatati cate ceva).

Multumesc.

 

Nu comentez restu apelului tau, dara daca intra pe motociclism.ro si are putin timp de sapat pe aici....chiar si cel mai slab moderator te spulbera fata in fata, in sensul ca daca te mai invita..o face ca sa te faca de ras. moderatoarea emisiunii s-a comportat lamentabil, dar nu te poti astepta decat de la o emisiune moto sa te trateze cineva cu manusi si mai ales sa ai putin timp de vorbit. dar acolo telespectatorii sunt aceeasi care deja au scris sau citit pe aici tot ce era de zis. in fara de tvr, orice televiziune comerciala.,....te invita daca o obliga ceva sau daca-i faci audienta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e vorba ca ar fi impresionant sau nu ceea ce am scris,asa am vazut eu unicul mod in care pot protesta civilizat deocamdata fata de situatia data. Am citit multe opinii,multi oameni cu fel si fel de idei. Pt cei care isi doresc sa il crape pe Nistorescu in 15...ce rost are? Sa dea Dumnezeu sa raspunda corect d.p.d.v. legal pt ceea ce a facut,si de restul se ocupa baietii de la penitenciar. Il sparg aia la dusuri. Daca acum ar da vreun razvratit dintr-asta de Nistorescu pe jos pe strada pun pariu ca nu i-ar zice nimic. Pt ca din spatele tastelor toti putem fi mari batausi. Si...in plus,cu ce ar ajuta?!? Raul a fost comis,sa speram doar la o insanatosire 100% a celor doi,la recuperarea pagubelor materiale in intregime,si sa speram ca macar un sofer dobitoc sa fie sensibilizat de accidentul asta si sa isi schimbe modul de a conduce. Asta ar fi un succes!

Editat de cicisxn
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@night wolf;

 

merci pentru lamuriri - intr-adevar e cu totul altceva decat "stiam" io si imi dau seama ca eram paralel cu subiectul.

imi cer scuze ca te-am calificat "penibil" si-ti multumesc ca m-ai facut "imbecil" - de cand e mircea badea ghid de bune maniere ?

 

partea proasta este cu dezinformarea; daca lamuririle astea ajungeau pe posturile tv , lumea n-ar mai fi "perceput" ( ca mine) evenimentul.

 

nu mai discutam pe tema asta.

 

p.s. - poate bem o bere fara alcool candva :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iata si raspunsul:

 

de la Redactia Realitatea TV <news@realitatea.net>

răspunde la news@realitatea.net

către cicisxn <cicisxn@gmail.com>

data 11 decembrie 2008, 10:35

subiect Re: in atentia doamnei Andreea Cretulescu

trimis de realitatea.net

 

ascunde detaliile 10:35 (acum 1 oră) Răspundeți

 

 

Buna ziua,

 

va multumim pentru mesaj. Vom incerca, sa reluam acest subiect, in masura

in care evenimentele zilnice ne permit acest lucru.

 

Multumim.

 

 

Echipa Realitatea TV

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si nu mai blamati banalul politist de la rutier. Atitudinea lor de lehamite totala vine de la faptul ca, probabil, s-au saturat de ridicat permise care apoi sa se returneze pe sub mana. Politistul intocmeste dosarul, smecherul vine direct la procurorul care ancheteaza cazul, si rezolva problema.

clar, moarte procurorilor! ce-mi plac mie informatiile astea, sursa radio shantz :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@night wolf;

 

merci pentru lamuriri - intr-adevar e cu totul altceva decat "stiam" io si imi dau seama ca eram paralel cu subiectul.

imi cer scuze ca te-am calificat "penibil" si-ti multumesc ca m-ai facut "imbecil" - de cand e mircea badea ghid de bune maniere ?

 

partea proasta este cu dezinformarea; daca lamuririle astea ajungeau pe posturile tv , lumea n-ar mai fi "perceput" ( ca mine) evenimentul.

 

nu mai discutam pe tema asta.

 

p.s. - poate bem o bere fara alcool candva :laugh:

Acum daca tot ai aflat cu stau lucrurile...eu zic ca poti sta linistit nu trebuie sa nu te pui bine cu lupu' ,ca daca ti se intampla ceva poate este pe alta tura. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si iata si raspunsul:

 

de la Redactia Realitatea TV <news@realitatea.net>

răspunde la news@realitatea.net

către cicisxn <cicisxn@gmail.com>

data 11 decembrie 2008, 10:35

subiect Re: in atentia doamnei Andreea Cretulescu

trimis de realitatea.net

 

ascunde detaliile 10:35 (acum 1 oră) Răspundeți

 

 

Buna ziua,

 

va multumim pentru mesaj. Vom incerca, sa reluam acest subiect, in masura

in care evenimentele zilnice ne permit acest lucru.

 

Multumim.

 

 

Echipa Realitatea TV

 

Ca sa vezi ... exact acelasi mesaj l-am primit si eu. Clar e un filtru pus acolo ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E-mailurile de protest sunt indreptatite avand in vederea parodia la care am asistat la realitatea TV dar :

 

@Kosh

-e-mailul tau e redactat astfel incat cerseste mila pentru situatia motociclistului in romania. incepi prin a spune cum ti-ai rupt de la gura ca sa-ti indeplinesti un vis, explici ca la surprize-surprize cum nu stii daca mai ajungi acasa seara, cum tu mergi corect si toti au ceva cu tine si asha mia departe. Eu cred motociclistul are nevoie sa fie respectat in trafic nu tolerat ptr ca "saracu, si asha e batut de soarta"

Ce ai scris tu suna a bocet, a cerseala "sa se faca dreptate". Asta nu poate impresiona decat o femeie care a trimis SMS-uri la "dansez ptr tine" mai mult decat are salariul pe doua luni. Tratezi realizatorul emisiunii ca si cand saraca a gresit fara sa-si dea seama in felul in care a tratat acest subiect. Nu..nu a gresit..asa "era formatul"

 

@cicisxn

- ce speri sa mai obtii de la alta emisiune? iti poate acorda oricate vrei tu, daca moderatorul vrea sa iasa intr-un fel asha va iesi.

 

 

Asa cum spunea dl Popescu, atitudinea corecta si demna a fost a politistului, care desi fusese trimis de cineva acolo a zis pas si a plecat. Nu sustin acte gen vadim (aruncat cu microfoanele, tipat, etc), dar demnitatea impune respect.

Nu cred ca la realitatea la care colaboreaza nistorescu se va face analiza corecta a acestui eveniment. Avand in vedere greutatea lui nistorescu in media, imi e teama ca e greu de gasit cineva care sa-i faca procesul in direct.

Mai multa demnitate oameni buni....altfel vom fi perceputi gresit ca o categorie defavorizata dacat ca niste participanti egali la trafic.

 

nu va suparati pe mine, e o observatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum daca tot ai aflat cu stau lucrurile...eu zic ca poti sta linistit nu trebuie sa nu te pui bine cu lupu' ,ca daca ti se intampla ceva poate este pe alta tura. :laugh:

 

:laugh: .....mda; oricum o dai nu e bine....romanu`nu se dezminte.

macar io in imbecilitatea mea mi-am recunoscut greseala; nu-l cunosc, nu ma cunoaste si deci puteam sa nu postez nimic; nu ma costa nimic sa fiu corect - sau macar sa incerc.

 

in afara de chestii tehnice nu ma mai bag in vorbe care sa provoace valuri; n-aveti decat sa intelegeti ce vreti; nu ma mai intereseaza pentru ca este inutil.

 

sanatate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh: .....mda; oricum o dai nu e bine....romanu`nu se dezminte.

macar io in imbecilitatea mea mi-am recunoscut greseala; nu-l cunosc, nu ma cunoaste si deci puteam sa nu postez nimic; nu ma costa nimic sa fiu corect - sau macar sa incerc.

 

in afara de chestii tehnice nu ma mai bag in vorbe care sa provoace valuri; n-aveti decat sa intelegeti ce vreti; nu ma mai intereseaza pentru ca este inutil.

 

sanatate !

 

Definitia forumului...

 

Forumul este bun pentru a fi citit, nu pentru a scrie. Forumul este o comunitate in care cei care citesc mesajele intodeauna dau sfaturi celor care scriu sau in cel mai rau caz... rad in hohote de cei care aleg sa povesteasca una-alta. Si este valabil in toata lumea asta nu numai in Romania. Iti spune un patit.

 

Dar lasa, ca ai mai invatat ceva. :laugh:

 

 

Scuze de off topic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E-mailurile de protest sunt indreptatite avand in vederea parodia la care am asistat la realitatea TV dar :

 

@Kosh

.......................

@cicisxn

........................

 

nu va suparati pe mine, e o observatie.

 

nea ManInBlack, fara suparare... e bine sa ai opiniii... dar chiar asa, la toate si oricand? hmmm... n-as vrea sa te intreb daca ai facut ceva pentru oamenii aia 2 (ca sa fim on topic)... dar vad ca ai foarte multa energie... n-ar fi fain s-o canalizezi spre o chestie constructiva? ca, din pacate, in tara asta toata lumea vorbeste si vorbeste si vorbeste... cand e vorba de facut ceva, nu se inghesuie nimeni... si d-aia merge totul asa cum merge... parerea mea! si, pe bune, faceti naibii alt topic in care cei interesati de soarta oamenilor alora 2 chiar sa poata afla ce si cum si de ce mai e nevoie sa le fie mai bine.

 

ps: @admin - sau scrie-i dom'le omului la cate posturi ii creste ranking-u', sa nu se mai chinuie cu cate un comentariu odata :laugh:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea ManInBlack, fara suparare... e bine sa ai opiniii... dar chiar asa, la toate si oricand? hmmm... n-as vrea sa te intreb daca ai facut ceva pentru oamenii aia 2 (ca sa fim on topic)... dar vad ca ai foarte multa energie... n-ar fi fain s-o canalizezi spre o chestie constructiva? ca, din pacate, in tara asta toata lumea vorbeste si vorbeste si vorbeste... cand e vorba de facut ceva, nu se inghesuie nimeni... si d-aia merge totul asa cum merge... parerea mea! si, pe bune, faceti naibii alt topic in care cei interesati de soarta oamenilor alora 2 chiar sa poata afla ce si cum si de ce mai e nevoie sa le fie mai bine.

 

ps: @admin - sau scrie-i dom'le omului la cate posturi ii creste ranking-u', sa nu se mai chinuie cu cate un comentariu odata :laugh:)

 

n-am reusit performanta sa am opinii chiar la toate, doar cateva care mi s-au parut importante. cum a fost asta unde mi-am sacrificat o ora de viata sa ma uit pe realitatea.

nimeni in afara de cei care au fost la locul accidentului nu au facut nimic probabil pentru oamenii aia. Simt compasiune, pot sa particip la ceva concret unde daca pot ajuta cu ceva o voi face, dar responsabilitatea organizarii sta in mainile prietenilor victimelor. Eu sunt doar un om care impartaseste aceeasi pasiune..atat. Daca doamne fereste un apropiat de-al meu va avea un incident si va avea nevoie de ajutor, atunci voi incerca sa organizez ceva.

 

cat despre chestia constructiva de care vorbesti o sa incerc sa initiez o campanie de strans fonduri pentru monumentul motociclistului plangacios, la baza caruia sa poata lasa fiecare cate un ravas in care sa descrie cu lux de amanunte discriminareala care suntem supusi, cum scot automobilistii limba la noi.Sper ca in acest fel sa se gaseasca oameni de bine care sa se implice, sa ia motociclistii sub aripa lor protectoare si sa-i mangaie pe crestet cand sunt deprimati si izbucnesc in plans.

 

@admin... nu-mi scrie te rog. daca vroiam ranking..dadeam cu RIP sau aplaudam pozele din benzinarie de la valeni. era mai putin de scris

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

 

va multumim pentru mesaj. Vom incerca, sa reluam acest subiect, in masura

in care evenimentele zilnice ne permit acest lucru.

 

Multumim.

 

 

Echipa Realitatea TV

 

 

Ti-am spus eu ca e autoresponder.

 

clar, moarte procurorilor! ce-mi plac mie informatiile astea, sursa radio shantz :laugh:

 

Eu sunt doar mesagerul... Asa mi-a spus un politist de la rutiera.

 

...

 

Pe mine atat m-a dus capul sa scriu atunci. Nu ca ar fi concurs, nici nu vroiam sa pun mesajul pe forum.

Important este ca fiecare sa faca cate ceva.

Daca s-ar trezi cu 4-5000 de e-mailuri in care sunt criticati, poate ar intelege ca nu este corect ce au facut.

Sau poate nu.

In orice caz, nu poti sta pasiv la asa ceva.

Ar trebui ca AMR-ul sa ia atitudine si sa dea cu ei de pamant un pic.

 

Cine are vesti despre starea celor doi ?

Editat de Kosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Important este ca fiecare sa faca cate ceva.

Daca s-ar trezi cu 4-5000 de e-mailuri in care sunt criticati, poate ar intelege ca nu este corect ce au facut.

Sau poate nu.

 

Am incercat sa spun ca nu e nimeni interesat de la realitatea sa fie corect. iar e-mailurile ajung in bulk si primesti un raspuns automat

 

Ar trebui ca AMR-ul sa ia atitudine si sa dea cu ei de pamant un pic.

 

:laugh: ca si persoana nu prea ai parghiile prin care sa poti face ceva. si asta stie orice om care traieste in romania si e cu picioarele pe pamant. LA nivel de organizatie e altceva

Editat de ManInBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma miram eu sa terminati cu cantarile pe-aici.

 

eu vad situatia diferit de ceea ce vedeti voi si o sa va spun unde cred eu ca voi gresiti.

 

as putea sa spun ca din experienta mea romanul e superficial si dual de cele mai multe ori. adica, ori e neagra ori e alba.

ca si in cazul asta, romanul in general se axeaza pe trecut cu ganduri de razbunare, fara sa invete nimic insa din toata aceasta tragedie.

 

cu riscul sa ma repet o sa sustin in continuare ca accidentul putea fi evitat. si de nistorescu si de motociclist. deci, fiecare are partea lor de vina. nevinovatii sunt: fata din spate si care trebuia sa o aibe in grija motociclistul, si copilul care nu a avut o experienta placuta.

 

de vina nu e nistorescu personajul public, asa ca degeaba va aratati colii cei care sustin ca numele lui a fost trecut sub tacere la primele declaratii ale mediei. pentru informarea voastra va spun ca in state/canada e INTERZIS ca numele sa fie facute publice inaintea agrearii din partea politiei, tocmai pentru a nu devia investigatia si pentru a oferi familiior celor accidentati un suport psihologic.

 

asa ca da-l scoatem pe nistorescu din schema, ramane un om cu un suv si o motocicleta de viteza.

sa revizuim:

omul a avut (sa zicem) o perioada de nesimtire (desi e cam dur termenul) si a intors pe trecerea de pietoni. daca folosesc termenul de nesimtit, probabil ca ar trebui sa-l atribui pentru mai mult de 90% dintre noi, care incalcam o lege cu buna stiinta.

asta n-a fost greseala, a fost ceva premeditat.

apoi omul a gresit, probabil impins de alta doza de nesimtire sa ocupe un "loc mai in fata" direct pe banda a 2-a.

 

in acelasi timp venea motociclistul. care, si aici speculez, vroia sa ajunga si el mai in fata pe locul pe care-l vizase suv-ul in the first place.

motociclistul, la fel spun, destul de probabil ca nu a mai luat in calcul ca acolo e trecere de pietoni si era atent numai ca o alta masina de pe benzile 1 sau 3 sa nu-i ia locul. surpriza a venit cand intre el si locul vizat a aparut suv-ul.

revin fiecare cu partea lui de vina, DIN NEATENTIE. nici nistorescu n-a dorit accidentul si nici motociclistul nu era kamikatze.

 

bun. 2 oameni care au gresit. nu discut doza de greala acum, asta nu e important pentru noi.

 

pentru a indrepta o situatie de fapt, nu e necesar sa inasprim penalizarile. caci, unde vom ajunge? sa ne fie frica sa conducem? sa fim impuscati pentru ca am "fortzat galbenul"?

trebuie INLATURATE cauzele accidentului cat mai mult posibil.

si pentru asta e necesara nu iesirea in strada, nu programe la tv la ora de maxima audienta. asta e imbatare cu apa rece.

credeti ca in urma manifestatiei nu vor mai fi oameni care vor face manevra lui nistorescu? doar nu sunteti veniti de pe marte sa credeti asta! mai mult, si voi ati face-o daca "e loc", nu veniti cu poezii. va veti spune: "mie nu mi se poate intampla" si o veti face.

 

trebuie ca primaria si politia, si aici poate interveni si amr-ul, constructiv, sa vina CU O SOLUTIE.

si am scris si-ntr-un post mai recent:

in state/canada si europa de vest pe autostrada nu se poate trece de pe un sens pe celalalt, asa cum a trecut nistorescu.

DE CE OARE?

 

solutia in cazul locului blestemat, este un semafor in plus, sau desfiintarea trecerii de pietoni, sau o bordura inalta, sau un gardulet de otel sau de ce nu, un nou sens giratoriu.

 

judecati!

faptul ca il veti omora pe nistorescu nu rezolva cauza care a condus la accident.

aici si NUMAI ASA trebuie sa lucreze amr-ul. sa reduca posibilitatea ca oamenii sa greseasca.

 

alta solutie este scoala auto/moto sa se imbunatateasca, oamenii sa fie mai constienti de pericolele din trafic. trecerea printre jaloane nu inseamna NIMIC.

iar aici amr-ul poate sa lucreze.

cereti-le celor care sunt in germania/ state/ canada modele de scoli de motocicleta. invatati din ele.

in canada scoala pe care am facut-o a durat 2 zile.

vineri seara, sambata toata ziua si duminica dimineata. duminica dupa-amiaza s-a sustinut examenul cu instructorii care au participat la pregatirea noastra si aveam carnetul

in alea 2 zile am invatat mai mult decat am invatat in romania in cateva zile bune de traseu si poligon cu mai multi ani in urma

 

invatati sa cerneti informatia si sa luati ceea ce e mai construcitv din ea. nu reactionati ca salbaticii din grecia.

 

succes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma miram eu sa terminati cu cantarile pe-aici.

 

eu vad situatia diferit de ceea ce vedeti voi si o sa va spun unde cred eu ca voi gresiti.

 

as putea sa spun ca din experienta mea romanul e superficial si dual de cele mai multe ori. adica, ori e neagra ori e alba.

ca si in cazul asta, romanul in general se axeaza pe trecut cu ganduri de razbunare, fara sa invete nimic insa din toata aceasta tragedie.

 

cu riscul sa ma repet o sa sustin in continuare ca accidentul putea fi evitat. si de nistorescu si de motociclist. deci, fiecare are partea lor de vina. nevinovatii sunt: fata din spate si care trebuia sa o aibe in grija motociclistul, si copilul care nu a avut o experienta placuta.

 

de vina nu e nistorescu personajul public, asa ca degeaba va aratati colii cei care sustin ca numele lui a fost trecut sub tacere la primele declaratii ale mediei. pentru informarea voastra va spun ca in state/canada e INTERZIS ca numele sa fie facute publice inaintea agrearii din partea politiei, tocmai pentru a nu devia investigatia si pentru a oferi familiior celor accidentati un suport psihologic.

 

asa ca da-l scoatem pe nistorescu din schema, ramane un om cu un suv si o motocicleta de viteza.

sa revizuim:

omul a avut (sa zicem) o perioada de nesimtire (desi e cam dur termenul) si a intors pe trecerea de pietoni. daca folosesc termenul de nesimtit, probabil ca ar trebui sa-l atribui pentru mai mult de 90% dintre noi, care incalcam o lege cu buna stiinta.

asta n-a fost greseala, a fost ceva premeditat.

apoi omul a gresit, probabil impins de alta doza de nesimtire sa ocupe un "loc mai in fata" direct pe banda a 2-a.

 

in acelasi timp venea motociclistul. care, si aici speculez, vroia sa ajunga si el mai in fata pe locul pe care-l vizase suv-ul in the first place.

motociclistul, la fel spun, destul de probabil ca nu a mai luat in calcul ca acolo e trecere de pietoni si era atent numai ca o alta masina de pe benzile 1 sau 3 sa nu-i ia locul. surpriza a venit cand intre el si locul vizat a aparut suv-ul.

revin fiecare cu partea lui de vina, DIN NEATENTIE. nici nistorescu n-a dorit accidentul si nici motociclistul nu era kamikatze.

 

bun. 2 oameni care au gresit. nu discut doza de greala acum, asta nu e important pentru noi.

 

pentru a indrepta o situatie de fapt, nu e necesar sa inasprim penalizarile. caci, unde vom ajunge? sa ne fie frica sa conducem? sa fim impuscati pentru ca am "fortzat galbenul"?

trebuie INLATURATE cauzele accidentului cat mai mult posibil.

si pentru asta e necesara nu iesirea in strada, nu programe la tv la ora de maxima audienta. asta e imbatare cu apa rece.

credeti ca in urma manifestatiei nu vor mai fi oameni care vor face manevra lui nistorescu? doar nu sunteti veniti de pe marte sa credeti asta! mai mult, si voi ati face-o daca "e loc", nu veniti cu poezii. va veti spune: "mie nu mi se poate intampla" si o veti face.

 

trebuie ca primaria si politia, si aici poate interveni si amr-ul, constructiv, sa vina CU O SOLUTIE.

si am scris si-ntr-un post mai recent:

in state/canada si europa de vest pe autostrada nu se poate trece de pe un sens pe celalalt, asa cum a trecut nistorescu.

DE CE OARE?

 

solutia in cazul locului blestemat, este un semafor in plus, sau desfiintarea trecerii de pietoni, sau o bordura inalta, sau un gardulet de otel sau de ce nu, un nou sens giratoriu.

 

judecati!

faptul ca il veti omora pe nistorescu nu rezolva cauza care a condus la accident.

aici si NUMAI ASA trebuie sa lucreze amr-ul. sa reduca posibilitatea ca oamenii sa greseasca.

 

alta solutie este scoala auto/moto sa se imbunatateasca, oamenii sa fie mai constienti de pericolele din trafic. trecerea printre jaloane nu inseamna NIMIC.

iar aici amr-ul poate sa lucreze.

cereti-le celor care sunt in germania/ state/ canada modele de scoli de motocicleta. invatati din ele.

in canada scoala pe care am facut-o a durat 2 zile.

vineri seara, sambata toata ziua si duminica dimineata. duminica dupa-amiaza s-a sustinut examenul cu instructorii care au participat la pregatirea noastra si aveam carnetul

in alea 2 zile am invatat mai mult decat am invatat in romania in cateva zile bune de traseu si poligon cu mai multi ani in urma

 

invatati sa cerneti informatia si sa luati ceea ce e mai construcitv din ea. nu reactionati ca salbaticii din grecia.

 

succes

 

Felicitari....un post bun din toate punctele de vedere.

O analiza destul de pertinenta care vine si cu solutii....si mai e bun ptr mine in sensul ca in pana la urmatorul meu post...iti vor sari tie in cap cei care doar plang pe aici fara a incerca macar sa traga niste invataminte si a propune solutii concrete cu sanse de realizare in scopul de a nu se mai repeta astfel de evenimente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...