Sari la conținut

Accident Lascar Catargiu


icv45
 Share

Postări Recomandate

Observ in continuare ca dupa 50+ de pagini si poze puse cu locul intamplarii,si din ce scrii ca nu ai priceput cum s-a petrecut accidentul.Altfel nu inteleg despre ce loc in fata vorbesti...ma rog nu esti riveran si nu cunosti "obiceiurile" locului.

 

In schimb idea de a monta un garduletz de otel acolo este formidabila.O sa revin la mailul meu trimis B.P.R. si o sa le sugerez sa-l faca de 2 metri cu tepi astfel incat sa nu poata fi trecut decat de alpinistii utilitari.

 

Si acum pe bune...In Canada sau unde zici tu prin Franta te invata la scoala ce sa faci daca iti apare suvu' de pe contrasens traversand scuarul unei treceri de pietoni ? :laugh:

 

Ce sa mai zic...tari avansate frate...Nu ne putem compara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 827
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Observ in continuare ca dupa 50+ de pagini si poze puse cu locul intamplarii,si din ce scrii ca nu ai priceput cum s-a petrecut accidentul.Altfel nu inteleg despre ce loc in fata vorbesti...ma rog nu esti riveran si nu cunosti "obiceiurile" locului.

 

In schimb idea de a monta un garduletz de otel acolo este formidabila.O sa revin la mailul meu trimis B.P.R. si o sa le sugerez sa-l faca de 2 metri cu tepi astfel incat sa nu poata fi trecut decat de alpinistii utilitari.

 

Si acum pe bune...In Canada sau unde zici tu prin Franta te invata la scoala ce sa faci daca iti apare suvu' de pe contrasens traversand scuarul unei treceri de pietoni ? :laugh:

 

Ce sa mai zic...tari avansate frate...Nu ne putem compara.

 

ba putem sa ne comparam, trebuie numai sa vrem.

 

asa o fi n-oi mai cunoaste obiceiurile de cand sunt plecat, dar va trebui sa ma obisnuiesc din ianuarie...

in canada nu te invata ce sa faci cand iti apare un suv in fata, ci care e manevra in cazul in care-ti apare un obstacol in fata.

never mind, nu vreau sa ne departam de la subiect.

 

tarka NU TREBUIE SARIT pe prima solutie si "hai sa-i invatam pe prostii de la primarie"!

nu asa se va rezolva problema.

trebuie cerut la primarie o discutie cu cei responsabili, discutie condusa de amr.

si amr-ul sa propuna solutiile astea. mai mult sa depisteze locuri de astea care permit nu suv-urilor sa intoarca NU ASTA-I SCOPUL, ci sa identifice focarele de accident, si sa propuna solutii.

si trebuie facut un dosarel cu fotografi, cu scheme si propunerea, fiecare in parte cat costa.

adica cerut la primarie informatia: "cat costa mah sa instalez un semafor?" sa zicem ca €15,000.

okay, acum fa singur un calcul cat costa soceitatea romaneasca un accident cu un motociclist cu pasager. de cand suna telefonul la ambulanta si pana se termina terapia. si compara preturile.

 

asa se face in cazul in care faci ceva constructiv.

 

se poate sa ne comparam si cu germania (franta e un exemplu foarte prost) si ontario, trebuie numai sa vrem.

nu in "cel mai inalt pom de craciun" sau "cea mai mare mitropolie din lume" sau cu 3 olimpici la matematica sau ca stim aratam unde e kathmandhu, suntem tari. trebuie sa facem intai curatenie, sa ne placa sa traim in tara.

 

se poate!

am vazut si stiu care e solutia. trebuie gasita numai calea.

dar, va spun, manifestatiile, tipetele, violenta nu rezolva absolut nimic.

comunicarea, negocierea, vorbitul aceleiasi limbi, gasirea solutiilor care pot motiva factorii de decizie, aia e calea spre rezolvarea problemelor

 

Felicitari....un post bun din toate punctele de vedere.

O analiza destul de pertinenta care vine si cu solutii....si mai e bun ptr mine in sensul ca in pana la urmatorul meu post...iti vor sari tie in cap cei care doar plang pe aici fara a incerca macar sa traga niste invataminte si a propune solutii concrete cu sanse de realizare in scopul de a nu se mai repeta astfel de evenimente.

 

bocitoarele prin definitie nu sunt barbati

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba putem sa ne comparam, trebuie numai sa vrem.

 

Ba nu ne putem compara si chiar daca printr-o minune ar ateriza aici un OZN cu 100 de miliarde de € tot nu o sa ajungem sa ne comparam cu societatile din vest.

 

Pe de alta parte,sa fim seriosi poate din anumite privinte poate nici nu am vrea sa ne comparam cu ei ca au destule belele de rezolvat si ei.Treaba cu laptele si mierea din Vest era destule mituri demontate de mult.

 

Gandim altfel,actionam altfel,ne imbracam altfel,mancam altfel,avem alta cultura.Asa a fost si va fi ever indiferent cat de frumoase drumuri ,case si ogoare o sa avem si noi vreodata.

 

Societatea civila in Romania este 0 barat ,cetateanul nu poate schimba nimic.

 

Dar acolo or sa apara niste popici de plastic ! Iti promite fratele tau. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba nu ne putem compara si chiar daca printr-o minune ar ateriza aici un OZN cu 100 de miliarde de € tot nu o sa ajungem sa ne comparam cu societatile din vest.

 

Pe de alta parte,sa fim seriosi poate din anumite privinte poate nici nu am vrea sa ne comparam cu ei ca au destule belele de rezolvat si ei.Treaba cu laptele si mierea din Vest era destule mituri demontate de mult.

 

Gandim altfel,actionam altfel,ne imbracam altfel,mancam altfel,avem alta cultura.Asa a fost si va fi ever indiferent cat de frumoase drumuri ,case si ogoare o sa avem si noi vreodata.

 

Societatea civila in Romania este 0 barat ,cetateanul nu poate schimba nimic.

 

Dar acolo or sa apara niste popici de plastic ! Iti promite fratele tau. :laugh:

 

anul trecut am venit in romania in vizita de cateva zile.

contrar obiceiului n-am spus ca o sa ajung "acasa" decat la 2 prieteni care m-au ajutat cu informatii de cazare. nimeni altcineva n-a stiut.

am aterizat la budapesta, am inchiriat o masina si am umblat prin tara sa caut cuiburi de berze si pe litoral, unde mi-a placut foarte mult. cu "ai nostrii" am stat doar 3 zile, spre dezamagirea lor.

 

ce mi-a placut: atitudinea tinerilor de "hai sa facem", "hai sa muncim", sa cheltuim si sa se planga mai putin decat o fac cei din canada. anul asta am aflat ca romanii se plang mai putin decat o fac nemtii si francezii.

ce nu mi-a placut: cum vine un visator d-asta cu capu-n nori ca mine cu: "hai sa schimbam", vine si rasapunsul: "nu se poate nene, te dreaq d-aici!"

 

anyway, de la anu din februarie voi locui in bucuresti. si o sa arat ca se poate face.

am planuri mari si planuri mici. cei interesati o sa va orientez catre un forum in care o sa descriu activitatile mele. voi lucra pentru tara care mi-a dat biletul catre vest, 2 ore pe saptamana.

nu vreau mutumiri, nu astept sa ma ajute altii. ceea ce o sa fac o sa fac singur.

poate ca daca oamenii vor vedea ca "se poate" vor incerca si ei. asta este startul.

 

dar eu nu accept "nu se poate". 2 ore pe saptamana din viata mea pot sa ofer pentru societate, pentru familie, prieteni si cativa dintre voi cu bun simt.

nu sunt patriot. n-am sentimentul asta in mine, thx god, dar asa m-am invatat in canada si consider ca ar fi nedrept ca in canada sa strang hartiile aruncate de altii sau aduse de vant din jurul casei mele si in romania sa astept sa mi le straga altii.

 

poate romania se va schimba. mi-ar place. asa cum am mai zis, am vazut ca e posibil. nu e o formula magica sau ceva malefic in adn-ul romanilor. am vazut romani transformati in diaspora. am vazut romani care au capatat constiinta. deci nu e imposibil.

 

scuze pentru off topic si sanatate accidentatilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

anul trecut am venit in romania in vizita de cateva zile.

contrar obiceiului n-am spus ca o sa ajung "acasa" decat la 2 prieteni care m-au ajutat cu informatii de cazare. nimeni altcineva n-a stiut.

am aterizat la budapesta, am inchiriat o masina si am umblat prin tara sa caut cuiburi de berze si pe litoral, unde mi-a placut foarte mult. cu "ai nostrii" am stat doar 3 zile, spre dezamagirea lor.

 

ce mi-a placut: atitudinea tinerilor de "hai sa facem", "hai sa muncim", sa cheltuim si sa se planga mai putin decat o fac cei din canada. anul asta am aflat ca romanii se plang mai putin decat o fac nemtii si francezii.

ce nu mi-a placut: cum vine un visator d-asta cu capu-n nori ca mine cu: "hai sa schimbam", vine si rasapunsul: "nu se poate nene, te dreaq d-aici!"

 

anyway, de la anu din februarie voi locui in bucuresti. si o sa arat ca se poate face.

am planuri mari si planuri mici. cei interesati o sa va orientez catre un forum in care o sa descriu activitatile mele. voi lucra pentru tara care mi-a dat biletul catre vest, 2 ore pe saptamana.

nu vreau mutumiri, nu astept sa ma ajute altii. ceea ce o sa fac o sa fac singur.

poate ca daca oamenii vor vedea ca "se poate" vor incerca si ei. asta este startul.

 

dar eu nu accept "nu se poate". 2 ore pe saptamana din viata mea pot sa ofer pentru societate, pentru familie, prieteni si cativa dintre voi cu bun simt.

nu sunt patriot. n-am sentimentul asta in mine, thx god, dar asa m-am invatat in canada si consider ca ar fi nedrept ca in canada sa strang hartiile aruncate de altii sau aduse de vant din jurul casei mele si in romania sa astept sa mi le straga altii.

 

poate romania se va schimba. mi-ar place. asa cum am mai zis, am vazut ca e posibil. nu e o formula magica sau ceva malefic in adn-ul romanilor. am vazut romani transformati in diaspora. am vazut romani care au capatat constiinta. deci nu e imposibil.

 

scuze pentru off topic si sanatate accidentatilor.

 

vei avea placuta surpriza ca romanii sa fie alaturi de tine...te vor incuraja in initiativa ta, te vor sustine moral in speranta ca vei fi motivat sa muncesti 6 ore pe saptamana pentru comunitate. In acest fel se poate considera ca 3 romani muncesc cate doua ore pe saptamana.

 

Bafta in ce vrei sa faci...ca-mi place cum gandesti. :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate romania se va schimba. mi-ar place. asa cum am mai zis, am vazut ca e posibil. nu e o formula magica sau ceva malefic in adn-ul romanilor. am vazut romani transformati in diaspora. am vazut romani care au capatat constiinta. deci nu e imposibil.

 

Pai aici nu te contrazic.Cred ca oricine se transforma daca are de platit amenzi de sute,mii de euro sau se uita stramb vecinii dupa tine daca ai prea multi saci de gunoi.Se transforma toti.Romani,rusi,turci,bulgari,pakistanezi...toti. Nu romanii au ceva special , in plus la capitolul adaptare.

 

Mica problema este ca romanul NU se transforma LA EL in tara. :laugh:

 

Dar pana atunci ...pana la marea schimbare...trebuie montati niste amarati de stalpisori de plastic acolo, nici nu cred ca prea multi.Doi,trei ar fi de ajuns.

 

In rest ce sa-ti spun...bafta in initiativa ta. :laugh:

Editat de TARKA 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutiile astea interminabile oricum nu mai folosesc la nimic. ce se mai stie despre starea celor 2 de pe moto ? si stie cineva vreo concluzie preliminara a politiei ? e vreo sansa ca jegu ala sa se aleaga macar cu un dosar penal dupa isprava asta ? sau macar sa-i ingroape in bani pe cei doi ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu, dar credeam ca pentru cineva care se da pe strazi e evident.

 

 

 

deci daca nu poti evita pe o trecere de pietoni un titamai animalul, cum pot fi protejati pietonii de motociclisti?

sa nu-mi spui ca in cazul in care treceau pietoni, motorul nu-i lovea. ca in cazul pietonilor oprea iar in cazul bmw-ului accepera

Simplu: pietonii au tendinta naturala dealtfel, de a avea o acceleratie un pic mai mica decat un V8 benzinar. ALtfel spus, pietonii sunt mai putin predispusi la a parcurge 30 m in 2 secunde, trecand astfel brusc din afara razei vizuale a motociclistului direct la punctul de contact cu acesta. Multumit?

vinovatul accidentului a fost soferul bmw-ului, dar vinovatii morali au fost ambii conducatori (eu il vad moral mai vinovat pe motociclist).

Hai sa-ti explic altfel: cati pietoni accidentati cunosti, versus numarul de accidente moto-autoturism ?

Sigur ca motociclistul trebuie sa se simta vinovat! Pai cum draq de nu s-a uitat special sa vada daca squarul plin de flori/verdeata ce delimiteaza clar si "inatacabil" cele 2 sensuri de circulatie nu este cumva intrerupt de vreo trecere de pietoni care ar putea permite unei masini sa intoarca p'acolo??? :laugh: Prietene, nu-ti urez decat (spre binele tau) sa nu te intalnesti vreodata cu vreun amic de-al victimelor, pentru ca atunci tu vei fi vinovatul "moral" pentru tot ceea ce vei pati!!!

 

ceea ce e important nu sunt manifestarile publice si manifestarile de retardati care nu demonstreaza decat primitivismul din romania, ci, ce e de invatat aici?

n-are importanta daca e penalizat sau nu ziaristul, n-are importanta masina pe care o conduce. impotant este ca pe motocicleta si pe strada ca pietoni, suntem expusi. greseli se vor face tot timpul, si sa nu-mi spuneti voi, astia primitivii ca voi mergeti numai cu 50 prin oras si incetiniti la 30 la trecerile de pietoni.

se cere mai mare atentie, mai ales cand aveti si pasager. nimeni nu pleaca de acasa cu gandul sa ucida motociclisti.

 

daca scuipati in continuare ca serpii si va vaitati ca bocitoarele in cimitir ca e periculos cu motorul, vindeti-l tata si scutiti lumea de accidente

Ba are importanta daca e pedepsit sau nu!!!! OMFG!!! Ai idee macar care e rolul unei pedepse/sanctiuni???....asa, in general vorbind, cand ne referim la un stat de drept....de ce aplica astia sanctiuni in general? Daca nu stii, e f.f. grav!

E adevarat ca nimeni (inclusiv nistorescu cu "n" mic) nu vrea sa omoare pe cineva; dar atunci cand asisti impasibil la agonia unei fete pe care tu ai lovit-o , fara macar sa cobori sa intrebi daca mai traieste sau nu...e grav.

Editat de Viipuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

discutiile astea interminabile oricum nu mai folosesc la nimic. ce se mai stie despre starea celor 2 de pe moto ? si stie cineva vreo concluzie preliminara a politiei ? e vreo sansa ca jegu ala sa se aleaga macar cu un dosar penal dupa isprava asta ? sau macar sa-i ingroape in bani pe cei doi ?

postez ,deci exist...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nistorescu conduce in momentul de fata este grav! ar trebui sa ne strangem cu totii sa face o mica demo! mi se rupe ca si a recunoscut vina!!!

 

 

un astfel de om trebuie sa mearga la puscarie fiindc anu a coborat dinmasina sa acorde prim ajutor!

 

 

esti OBGLIGAT prin LEGE sa acorzi prim ajutor, sa stii cum se pune un garou, etc..! ! ! !

 

3 luni la racoare! 2 ani ptr accident grav..! 4 ani ptr accident soldat cu moartea...! 1 an ptr alcol la volan..! si o sa vedeti fratilor cumo sa se conduca in romania si ce trafic educat o sa avem! se poate! in afara sunt amenzi f f mari! credeti ca nemtii au fost invatati cu zahareluol? tot cu bata!

 

numai ca la noi ...animale ca nistorescu sunt mai presus de lege!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami...am onoarea sa te anunt ca au aparut stalpisorii la locul potrivit. :)

 

A fost suficient de rapid sau in Canada se miscau mai repede? :laugh:

 

Pe bune???

felicitari dle. Tu cumva esti Sorin Oprescu undercover? daca da, mai lasa forumurile si treci la munca...ca nu te-am votat sa stai toata ziua pe net :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tsunami...am onoarea sa te anunt ca au aparut stalpisorii la locul potrivit. :laugh:

mai stai vreo 2-3 zile cu ochii pe ei sa ne spui cind dispar. :laugh: SE VA INTAMPLA.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nistorescu conduce in momentul de fata este grav! ar trebui sa ne strangem cu totii sa face o mica demo! mi se rupe ca si a recunoscut vina!!!

 

 

un astfel de om trebuie sa mearga la puscarie fiindc anu a coborat dinmasina sa acorde prim ajutor!

 

 

esti OBGLIGAT prin LEGE sa acorzi prim ajutor, sa stii cum se pune un garou, etc..! ! ! !

 

3 luni la racoare! 2 ani ptr accident grav..! 4 ani ptr accident soldat cu moartea...! 1 an ptr alcol la volan..! si o sa vedeti fratilor cumo sa se conduca in romania si ce trafic educat o sa avem! se poate! in afara sunt amenzi f f mari! credeti ca nemtii au fost invatati cu zahareluol? tot cu bata!

 

numai ca la noi ...animale ca nistorescu sunt mai presus de lege!

 

nu mi se pare normal.

stie ca a gresit, stie unde a gresit, n-a fost beat.

 

Tsunami...am onoarea sa te anunt ca au aparut stalpisorii la locul potrivit. :laugh:

 

A fost suficient de rapid sau in Canada se miscau mai repede? :laugh:

 

zi-mi o chestie, au aparut stalpii la interventia ta, sau in urma deciziei primariei?

stii sigur?

e important pentru mine

 

in ambele cazuri, bravo primariei

 

Poate suna pervers intr-o anumita masura ceea ce am sa spun, dar poate ar trebui sa reflecteze si la aspectul pozitiv al situatiei. Bine ca a fost Nistorescu-persoana publica si nu vreun mafiot. Presupun ca ziaristul isi va drege greseala, financiar bineinteles. Spun greseala pentru ca sunt convins ca omul nu a iesit la casapit motociclisti. Se poate intampla oricui si intr-un moment de panica, poti ramane in masina, fara sa acorzi obligatoriul prim ajutor victimei.

 

nu prea inteleg ce vrei sa spui. ce inseamna "mafiot"?

eu cei din presa la nivelul lui nistorescu ii consider in majoritate "mafioti".

 

cat despre nistorescu, cat sunt eu impotriva puscariei pentru el (adica nu cred ca se indeplinesc conditiile, in plus e un cost suplimentar pentru soceitate sa-i platim lui mancarea si cazarea), cat am scris eu aici ca consider personal vina comuna...

 

... sa nu trecem in partea cealalta.

 

momentul nu a fost de panica, sau... hai sa fiu corect. NU CRED ca a fost de panica.

in momentele alea a uitat si de copil.

voi ce-ati face atunci?

probabil ceea ce a facut si el, si-a sunat avocatul, prietenii avocati, influenti sa lucreze la o fraza pentru declaratii.

eu, era prea "cald" pentru asa ceva, trebuia in momentele alea o parere de la "rece".

in plus a evitat poate si cativa pumni de pe strada (se stie, chiar si aici pe forum am vazut parerea spargatorilor de seminte referitoare la cei care conduc suv-uri)

 

deci, cred ca si eu faceam la fel in cazul lui, dar asta, nu in momente de panica ci pentru supravietuire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stalpii au aparut ca sa nu se mai repete treaba. Au fost montati mi se pare de luni sau marti de la prima ora ... asa e in orasul asta este TIPIC .... acelasi stil abordat de PMB ca si in cazul celebrei gropi de la IMGB. Pacat ca acolo au trebuit sa moara 2 oameni pana s-o astupe cineva ... :laugh: din pacate asa se face teaba in orasul/tzara asta :)

 

@viespu: apologies accepted :laugh:

 

daca nistorescu conduce in momentul de fata este grav! ar trebui sa ne strangem cu totii sa face o mica demo! mi se rupe ca si a recunoscut vina!!!

 

 

un astfel de om trebuie sa mearga la puscarie fiindc anu a coborat dinmasina sa acorde prim ajutor!

 

 

esti OBGLIGAT prin LEGE sa acorzi prim ajutor, sa stii cum se pune un garou, etc..! ! ! !

 

3 luni la racoare! 2 ani ptr accident grav..! 4 ani ptr accident soldat cu moartea...! 1 an ptr alcol la volan..! si o sa vedeti fratilor cumo sa se conduca in romania si ce trafic educat o sa avem! se poate! in afara sunt amenzi f f mari! credeti ca nemtii au fost invatati cu zahareluol? tot cu bata!

 

numai ca la noi ...animale ca nistorescu sunt mai presus de lege!

 

Nu ai cum sa bagi un om la puscarie pentru ceea ce s-a intamplat. Gandeste-te in primul rand ca el este acuzat de o infractiune DIN CULPA deci nu a acceptat niciodata faptul ca se putea ajunge la asa ceva. Da! A fost constient ca manevra poate duce la un accident dar nu l-a acceptat decat in momentul producerii. D`asta se numeste DIN CULPA. Nu are circumstante agravante. De ce poti sa il acuzi aici? De art. 54/1 si CEL MULT art. 100 ?? Adica neasigurare la schimbare directie de deplasare si mers pe trotuar?? Ambele sunt contraventii nici macar nu ti se retine permisul la asa ceva. E adevarat ca art. 100 ala dupa ultimele noutati are o amenda destul de maricica insa .... la fel! Deci nu, nu sunt de acord sa bagi un om la zdup din cauza unei manevre imprudente care a rezultat intr-un accident grav ATATA TIMP cat nu are circumstante agravante. Ori el nu are si nu intruneste aceste circumstante agravante prin actiunile sale.

 

Daca tu urlii acum asa pt un astfel de accident, pai atunci inseamna ca pustiul ala care a omorat 3 oameni acum o luna la Grivita x Clabucet, care a depasit pe CONTRASENS dubla linie continua 3 benzi, a trecut pe rosu, a avut viteza si a avut si 0.28 pe aparat ce ar fii trebuit sa-i facem? Sa-l executam pe loc?? Hai sa fim seriosi. Incercati sa ganditi la rece si obiectiv. Nu ii iau apararea lui Nistorescu dar pana una alta prin constitutie unul din drepturile fundamentale este cel de prezumtie de nevinovatie.

 

Hai sa incercam sa gandim dupa legile existente si poate ca unii din noi se vor ambitiona sa ajunga acolo sus si sa le schimbe. Bune sau rele astea sunt. Eu unul nu am voie sa fiu subiectiv :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri nu m-am uitat dar alartaieri nu erau acolo.

trebuiau sa se monteze de luni :laugh: :P anyway... s-au miscat mai greu :)

nu vrei sa stii cit a durat pentru o surpare pe Dacia si doua santuri pe linga gurile de canal de pe acceasi ulitza :laugh: dupa care au asfaltat iar toata strada.

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stalpii au aparut ca sa nu se mai repete treaba. Au fost montati mi se pare de luni sau marti de la prima ora ... asa e in orasul asta este TIPIC .... acelasi stil abordat de PMB ca si in cazul celebrei gropi de la IMGB. Pacat ca acolo au trebuit sa moara 2 oameni pana s-o astupe cineva ... :laugh: din pacate asa se face teaba in orasul/tzara asta :P

 

@viespu: apologies accepted :)

 

 

 

Nu ai cum sa bagi un om la puscarie pentru ceea ce s-a intamplat. Gandeste-te in primul rand ca el este acuzat de o infractiune DIN CULPA deci nu a acceptat niciodata faptul ca se putea ajunge la asa ceva. Da! A fost constient ca manevra poate duce la un accident dar nu l-a acceptat decat in momentul producerii. D`asta se numeste DIN CULPA. Nu are circumstante agravante. De ce poti sa il acuzi aici? De art. 54/1 si CEL MULT art. 100 ?? Adica neasigurare la schimbare directie de deplasare si mers pe trotuar?? Ambele sunt contraventii nici macar nu ti se retine permisul la asa ceva. E adevarat ca art. 100 ala dupa ultimele noutati are o amenda destul de maricica insa .... la fel! Deci nu, nu sunt de acord sa bagi un om la zdup din cauza unei manevre imprudente care a rezultat intr-un accident grav ATATA TIMP cat nu are circumstante agravante. Ori el nu are si nu intruneste aceste circumstante agravante prin actiunile sale.

 

Daca tu urlii acum asa pt un astfel de accident, pai atunci inseamna ca pustiul ala care a omorat 3 oameni acum o luna la Grivita x Clabucet, care a depasit pe CONTRASENS dubla linie continua 3 benzi, a trecut pe rosu, a avut viteza si a avut si 0.28 pe aparat ce ar fii trebuit sa-i facem? Sa-l executam pe loc?? Hai sa fim seriosi. Incercati sa ganditi la rece si obiectiv. Nu ii iau apararea lui Nistorescu dar pana una alta prin constitutie unul din drepturile fundamentale este cel de prezumtie de nevinovatie.

 

Hai sa incercam sa gandim dupa legile existente si poate ca unii din noi se vor ambitiona sa ajunga acolo sus si sa le schimbe. Bune sau rele astea sunt. Eu unul nu am voie sa fiu subiectiv :D

:laugh: felicitari ptr posturile pertinente si documentate

Editat de ManInBlack
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stalpii au aparut ca sa nu se mai repete treaba. Au fost montati mi se pare de luni sau marti de la prima ora ... asa e in orasul asta este TIPIC .... acelasi stil abordat de PMB ca si in cazul celebrei gropi de la IMGB. Pacat ca acolo au trebuit sa moara 2 oameni pana s-o astupe cineva ... :laugh: din pacate asa se face teaba in orasul/tzara asta :laugh:

 

nu numai in romania.

 

canada/state, intamplare in 2006.

iarna, ma plimbam cu suv-ul de serviciu spre state.

cruise control, viteza pe la 90km/h. pe jos, destul de uscat.

 

ce-mi vine mie, ia s-o scot din viteza si imping levierul de comanda (automatica bineinteles) in pozitia neutral.

motorul a luat-o razna, s-a dus in capat de scala si a inceput sa tremure, cu injectia taiata.

primul reflex a fost sa trag ianpoi de maneta in "drive". noroc ca am avut destul timp sa ma opresc din actione si am atins usor frana sa linistesc fiara, fapt care a decondectat actiunea cruise-control-ului.

dezamagit, am scris un email catre GM si le-am explicat ca cineva ne-experimentat ar putea trage inapoi de levier si masina ar derapa (puntea spate motoare) si ar deveni incontrolabila. accidente serioase se pot intampla.

le-am propus sa schimbe soft-ul in asa fel incat actiunea cruise-ului sa fie anulata si la schimbarea pozitiei levierului.

 

mi-au raspuns ca la generatia urmatoare de vehicule se are deja in vedere aceasta situatie, si ca numarul accidentelor din acest motiv si in acest moment nu justifica cheltuieli suplimentare.

 

peste tot factorul financiar e luat in considerare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dezamagit, am scris un email catre GM si le-am explicat ca cineva ne-experimentat ar putea trage inapoi de levier si masina ar derapa (puntea spate motoare) si ar deveni incontrolabila. accidente serioase se pot intampla.
de ce nu ai lasat specialistii sa decida? :laugh:

(stiu sunt rau)

 

 

ce se mai stie de problema donarii de singe?

Editat de ser79ban
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care este starea de sanatate a celor 2?

 

Am sosit de la Tibi acum: starea lor este buna...dar, evident, sunt dureri mari etc. Nu am informatii spectaculoase: sunt sigur ca toata aceasta extrem de lunga recuperare va decurge fara nimic spectraculos. Mai important mi se pare faptul ca nistorescu nu a mai trecut pe la spital de marti, dar se intereseaza zilnic telefonic :laugh: ...apreciati voi comportamentul...

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit toate cele 58 de pagini cu rabdare si am de zis doar atat : 1). ziaristul clar e vinovat, caci a intors prin loc nepermis fara sa se asigure si sa ofere prioritate de dreapta. 2). legea il obliga sa intervina sa ofere primul ajutor 3). ma intreb daca era fiul lui lovit pe strada de alta masina, ar fi ramas tot socat in masina sa ca un nesimtit ? 4). si de data asta, unii nu scapa ocazia de a face povesti nemuritoare. 5). e bine ca s-au montat parii aceia (ar fi fost bine sa fi fost montati inainte de eveniment, valabil si pentru multe alte locuri) Multa sanatate si recuperare grabnica nefericitei perechi. Nemernicului... cat mai multe cosmaruri si poate soarta ii v-a rezerva si lui un asemenea tratament... la un moment dat in viata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...