Sari la conținut

Accident Lascar Catargiu


icv45
 Share

Postări Recomandate

complicata problema ridicati. si eu ma gandeam la asta.

 

chestiunea o vad asa: la modul ideal, justitia trebuie sa isi faca datoria perfect. cum e asta? adica exact la modul cum e infatisata in imaginea clasica: OARBA (legata la ochi, ca simbol ca nu se uita pe cine judeca si nu judeca subiectiv) si cu BALANTA (cantarul si echilibrul) in mana.

 

ce inseamna asta in opinia mea?

nici sa nu fie FOLOSIT cazul Nistorescu pentru un exemplu, caci atunci nu mai e ceva ok, ci e...FOLOSIT pt ceva, deci stiindu-se dinainte ce rezultat trebuie sa avem, dar nici sa nu fie facut scapat doar pt ca e Nistorescu.

Intru-un mod ideal dpdv juridic trebuie judecat conform legislatiei si procedurilor.

 

dar problema ridicata de dvs este de-a dreptul filozofica si este cunoscuta de multa vreme.

fiindca o justitie absolut corecta, adica acea justitie care actioneaza ORB si ECHIDISTANT trebuie sa bage la puscarie si o mama a 7 copii ca a furat 5 stiuleti de porumb de pe pamantul cuiva - furt calificat - si sa nu tina seama de nimic. Sa fie buldozer. Si per total ar fi mai bine, chiar daca s-ar face unele greseli, uman vorbind, la tragerea liniei ar fi o lume mai dreapta.

 

fuck me, am ajuns sa scriu eseuri pe forumul moto

 

ce-mi faceti fratilor?

 

;)

Mai da nu ai nici o idee de justitia romana. Vad ca tot vorbesti de parca le cunosti pe toate! Pai daca ai fi si tu mai informat, ai vedea ca exista cazuri de femei cu 7 copii care au primit parnaie grea pt ca au furat, sau studenti care au furat cateva roti de cascaval si au primit 10 ani, fiindca au fost organizati si deci deja e crima organizata. In modul ideal justitia ar trebui sa fie ca la chinezi unde comunisumul lor functioneaza foarte bine!!! Aceasta bestie Nistorescu(nu zic animal pt ca as jigni animalele din toata lumea) ar trebui in primu rand luat, bagat intr-o cusca si atarnat in Piata Constitutiei(Uite exemplu si pt alti smecheri la care li se rupe (cuvant urat) de altii in trafic). Si tot asa, pt ala cu ferrari-ul la fel trebuie procedat si la urma poc. Si o sa vedeti ce trafic frumos o sa avem si nu o sa mai fie incidente. Adevarul e ca avem prea multi scmecheri si legea e mult prea blanda si cei care o aplica prea corupti si nu se mai satura de atatia bani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 827
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Spun eu primul sfat (cf recomandarii lu jangrasu de brainstorming): NU E BINE SA INTORCI PESTE SPATIUL VERDE, IAR DACA TOTUSI IGNORI SFATUL MEU SI O FACI, ESTE RECOMANDAT SA TE ASIGURI CA NU VINE O MOTOCICLETA DIN SENS INVERS. ACESTA ASIGURARE SE EXECUTA CU ATENTIE SPORITA, NU VORBIND LA TELEFON SAU LASANDU-TI ATENTIA DISTRASA DE COPILUL DIN MASINA!

 

IN CAZ DE ACCIDENT, ESTE BINE SA ACORZI PRIMUL AJUTOR, ASA CUM AI FOST INVATAT LA SCOALA DE SOFERI, SA EXECUTI MACAR PUTINELE ACTIUNI DE AJUTORAREA RANITILOR PE CARE LE-AI RETINUT DIN CHESTIONARELE DE PREGATIREA EXAMENULUI PT PERMIS!

 

Dc nu stiai deja sfaturile mele de mai sus, inseamna ca nu meriti permisul de conducere si trebuie sa fii cel putin reexaminat.

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca asta e cea mai penibilia comunitate moto existenta pe pamant. Am citit doar metode prin care ala poate sa scape si certitudini ca va scapa foarte usor. VOI SUNTETI IN PWLA MEA NORMALI? Metode prin care sa nu scape sau macar de o gandire normala si sanatoasa sunteti capabili? Va pregatiti pentru ce-i mai rau? Ce-i mai rau a trecut dobitoacelor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Anchetat pentru vatamare corporala din culpa, fiindca a ranit cu masina doi tineri care circulau cu o motocicleta pe un bulevard din Capitala, jurnalistul Cornel Nistorescu continua sa sofeze intr-un stil agresiv.

Paparazzii CANCAN l-au fotografiat, ieri, pe jurnalist, in timp ce a fortat intrarea intr-o intersectie. Ajuns in apropierea unei intersectii aglomerate, Nistorescu a accelerat, ignorand semaforul care se schimbase deja in galben. Strecurandu-se printre celelalte masini, Nistorescu si-a continuat drumul, la volanul masinii sale, si a oprit in apropierea Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti. Jurnalistul surprins ieri in timp ce fenta regulile Codului Rutier este anchetat de politie pentru un eveniment rutier produs in urma cu o saptamana. Atunci, el a lovit cu masina o motocicleta si a doborat doi tineri, ranindu-i grav. "

 

Nesimtire maxima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" Anchetat pentru vatamare corporala din culpa, fiindca a ranit cu masina doi tineri care circulau cu o motocicleta pe un bulevard din Capitala, jurnalistul Cornel Nistorescu continua sa sofeze intr-un stil agresiv.

Paparazzii CANCAN l-au fotografiat, ieri, pe jurnalist, in timp ce a fortat intrarea intr-o intersectie. Ajuns in apropierea unei intersectii aglomerate, Nistorescu a accelerat, ignorand semaforul care se schimbase deja in galben. Strecurandu-se printre celelalte masini, Nistorescu si-a continuat drumul, la volanul masinii sale, si a oprit in apropierea Parchetului de pe langa Tribunalul Bucuresti. Jurnalistul surprins ieri in timp ce fenta regulile Codului Rutier este anchetat de politie pentru un eveniment rutier produs in urma cu o saptamana. Atunci, el a lovit cu masina o motocicleta si a doborat doi tineri, ranindu-i grav. "

 

Nesimtire maxima

 

Multumim, xander!

 

Am gasit si linkul: http://www.cancan.ro/2008-12-19/Cornel-Nis...-in-trafic.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Jangrasu:

 

Prietene, hai sa-ti explic in termeni cat se poate de simpli.

 

Prostia, se poate ierta.

Nesimtirea si magarismul nu.

 

Iar cel mai constructiv lucru care se poate face acum cu cazul asta e sa se dea un exemplu din el. Fiindca la majoritatea romanului, pentru care nesimtirea si jmecheria e un lucru la care sa aspire, singurul lucru care functioneaza e biciul.

Sa vada tot prostu ca "uite ba l-au bagat p-ala la facultate, moaaa si cati bani avea fraieru, cum frate?"

Editat de Oryon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prietene, nu mai astepta, ca pana acum ai aflat destule. totul e sa le si intelegi. dar e destul timp.

afla ce inseamna sincronicitate, sau inlantuire acauzala, mai citeste si alte lucrari importante si o sa pricepi, ca am fost destul de explicit.

 

Din cate vad totusi "Elvis" has not left the building. ;)

 

Trebuie sa recunosc ca nu am auzit si nici nu auzisem de sincronicitate sau inlantuire cauzala inainte de a ma apuca de mersul pe doo roti cu motor.

Sincer sa fiu daca stiam ca este atat de complicata si supusa unor treburi atat de..."complicate" nici nu mai stiu daca ma mai apucam...

 

Eu si inca cativa credem ca este vorba doar de nesimtirea unui bow parvenit ,tu spui ca este vorba de sincronicitate si inlantuire cauzala.

 

De aceea te-am si rugat (serios,am facut precizarea la momentul respectiv) sa-(mi) explici care sunt acele mecanisme care au guvernat nefericita intamplare dupa parerea ta.

 

Vad ca o dai cotita iar facand pe eruditul.Nu te mai baga "frate" in discutii daca nu le duci sau vezi-ti de zenul tau fara sa ne mai tii morala de doua parale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Care este pedeapsa pentru vatamare corporala (din culpa)? Pentru ca asta ar trebui sa primeasca.Corect? Bineinteles,cumulat cu sanctiunile circulatie etc. Restul cred ca e gargara.

Depinde de ce incadrare are fapta.Asa la modul general pedepsele pot fi de la o luna la cinci ani.

 

Oricum nu o sa se intample asta.Cel mai probabil se va produce o impacare care va atrage dupa sine in cazul asta si inlaturarea raspunderii penale.

 

Sanctiunile de circulatie sunt fix pix in cazul asta pe langa toate consecintele acestui eveniment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai probabil se va produce o impacare care va atrage dupa sine in cazul asta si inlaturarea raspunderii penale.

am mai spus-o io si inainte, da o repet: daca vreunul dintre cei doi are peste 60 de zile de ingrijiri impacarea partilor nu mai duce la inlaturarea raspunderii penale. la fel se intampla si in cazul in care s-a pus in pericol viata vreunuia dintre cei doi. acuma, io nu stiu diagnosticul exact, dar am inteles ca fata a avut ruptura de splina, ceea ce in mod normal este calificat de medicii legisti ca punere in pericol a vietii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am mai spus-o io si inainte, da o repet: daca vreunul dintre cei doi are peste 60 de zile de ingrijiri impacarea partilor nu mai duce la inlaturarea raspunderii penale. la fel se intampla si in cazul in care s-a pus in pericol viata vreunuia dintre cei doi. acuma, io nu stiu diagnosticul exact, dar am inteles ca fata a avut ruptura de splina, ceea ce in mod normal este calificat de medicii legisti ca punere in pericol a vietii.

Sunt convins ca omul Nistorescu va face tot ce este necesar sa nu se ajunga in situatia asta...

 

Tu ce zici ? Nu ai face la fel ? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

nistoresq nu a invatat nimic din toata "harababura" cu motocicleta.Ca dovada este comportamentul sau AGRESIV din trafic surprins de paparate!

 

Asa ca, jane, du-te si plangi de mila nistorescului (subst.com.) si solicita justitie echidistanta si impartiala in alta parte.Sau mai bine zis, sub alta masa, eventual sub cea a idolului tau nistorescian.

 

:wave: ;)

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu de alta, da' mai fuse unu p-aci de-si zicea MIB si parca tare semanati la "opinii" (macar nenea acela s-a hotarat sa-si deschida un topic numai al lui unde sa se abereze fara limite - bravo domniei sale! Pentru dansul toata intelegerea, ca de cand s-a inscris pe forum numai pe la "accidente" a bantuit si s-a "pricpeut" la toate foarte bine ;))

 

@dominator Ai grija ca eu te ignor dar dzeu chiar daca nu bate cu paru, bate cu magaru in cazu tau.

 

mare e gradina lui dzeu, am vazut pe aici "frati de drumuri" dupa un an de permis, lectii de motociclism si opinii pertinente.

sarbatori fericite tuturor...si ne vedem la anu cu bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dominator Ai grija ca eu te ignor dar dzeu chiar daca nu bate cu paru, bate cu magaru in cazu tau.

 

mare e gradina lui dzeu, am vazut pe aici "frati de drumuri" dupa un an de permis, lectii de motociclism si opinii pertinente.

sarbatori fericite tuturor...si ne vedem la anu cu bine

Si noi care chiar te-am crezut ca ti-ai deschis topicul tau unde sa te aberezi in voie! ;) Si daca zici sa am grija ca tu ma ignori, o sa incerc sa am grija, desi nu vad sensul :wave:

 

Sarbatori fericite si tie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nistoresq nu a invatat nimic din toata "harababura" cu motocicleta.Ca dovada este comportamentul sau AGRESIV din trafic surprins de paparate!

 

Asa ca, jane, du-te si plangi de mila nistorescului (subst.com.) si solicita justitie echidistanta si impartiala in alta parte.Sau mai bine zis, sub alta masa, eventual sub cea a idolului tau nistorescian.

 

:wave: ;)

 

eu zic ca nistorescu nu este omul care sa invete din experiente si cand spun asta ma gandesc la faptul ca a divortzat de patru ori ;)

cate experiente nefaste i-or trebui ca sa inteleaga cum merg lucrurile?

 

PS: intuiesc ca Andreea va ramane in spital pana cand se vor implini 59 de zile de spitalizare...ma contrazice cineva?

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee foarte buna a oamenilor de la can can.

chiar ar fi bine de urmarit cum conduce de acum tipul. si inteleg ca deocamdata tot periculos.

 

eu, de cand am auzit de accidentul asta si am vazut urmarile ma chiombesc si mai bine dupa cei pe doua roti. ca noaptea chiar sunt greu de vazut cand schimbi banda. te obisnuiesti sa te uiti dupa masini si daca nu vezi ditamai botul luminat de doua faruri baga-te gigele.

 

in rest, use the peace!

 

;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee foarte buna a oamenilor de la can can.

chiar ar fi bine de urmarit cum conduce de acum tipul. si inteleg ca deocamdata tot periculos.

 

eu, de cand am auzit de accidentul asta si am vazut urmarile ma chiombesc si mai bine dupa cei pe doua roti. ca noaptea chiar sunt greu de vazut cand schimbi banda. te obisnuiesti sa te uiti dupa masini si daca nu vezi ditamai botul luminat de doua faruri baga-te gigele.

 

in rest, use the peace!

 

;)

tu te dai jos in intersectie...sa te asiguri.....ma gandesc de cand a fost accidentul asta. :wave:

 

Fara a incerca sa minimizez in vreun fel suferinta celor accidentati, au fost accidente mult mai grave decat asta, si daca nu a fost un nistorescu.....nu ai invatat nimik. Ptr tine chiar ti-a fost de mare ajutor, inteleg.

 

Doar cuantumul "reparatiei" va fi diferit, in rest, nu cred ca a facut cineva puscarie ptr asa ceva. Si oricum puscarie vor doar cei care oricum nu ar pierde nimic, si isi permit sa fie generosi si verticali. Cand esti cel afectat din punct de vedere fizic si psihic in urma unei astfel de drame cred ca niste discutii private barbatesti sunt de preferat.

Stalpii moralitatii motocicliste probabil ca-mi vor explica cum ca ei nu vor decat dreptate, desi parca am citit nu demult cum cautau ciobani pentru despagubire si alte chestii de genul asta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o idee foarte buna a oamenilor de la can can.

chiar ar fi bine de urmarit cum conduce de acum tipul. si inteleg ca deocamdata tot periculos.

 

eu, de cand am auzit de accidentul asta si am vazut urmarile ma chiombesc si mai bine dupa cei pe doua roti. ca noaptea chiar sunt greu de vazut cand schimbi banda. te obisnuiesti sa te uiti dupa masini si daca nu vezi ditamai botul luminat de doua faruri baga-te gigele.

 

in rest, use the peace!

 

;)

 

grasule...ce sa zic...parca mai vii d-acasa...sau ti-a intrat angajatorul in criza :wave:

 

asta cu urmaritul o fi buna, dar dc te vede cred ca te scuipa-ntre ochi...am patzit eu: m-am intalnit absolut intamplator cu masina lui X5-ul si m-am apucat sa-i fac poze cu telefonul cand s-a oprit la un semafor...era condusa de un tinerel (poate chiar tu), care a inceput sa faca spume si sa injure cand a vazut ca fotografiez aripa lovita a masinii

 

nu stiu cum te chiombesti tu la motociclete de cand ai auzit de accident, dar sa vezi cum ne chiombim noi astia de pe 2 roti la tine ;) (la masini aleatorii, in general si la X5-uri, in special)

 

zici ca sunt greu de vazut motociclistii noaptea, cand schimbi banda? dar cand intorci peste scuar cum s-or vedea? a-propos de asta, mie imi este clar ca dc in locul motocicletei venea o masina si nistorescu vedea doua faruri apasa instinctiv pe frana, gandindu-se: hopa, asta e mare...imi face buba! Dar asa, vazand numai un far, ce a zis instinctul lui: "da-l in ma-sa p-asta ca-i mic si nu ma strica...nu mai reactionez acum"

Editat de maryus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@dominator Ai grija ca eu te ignor dar dzeu chiar daca nu bate cu paru, bate cu magaru in cazu tau.

 

mare e gradina lui dzeu, am vazut pe aici "frati de drumuri" dupa un an de permis, lectii de motociclism si opinii pertinente.

sarbatori fericite tuturor...si ne vedem la anu cu bine

 

nu sunt un sensibil si nici nu prea sunt dus la biserica, dar am o rugaminte la tine: scrie Dumnezeu cu "D MARE".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai dar Nistorescu nu are permisul suspendat? cum conduce periculos acum, dupa spusa can can?

 

;)

 

1. cu dovada?!

2. am inteles cu totii ce vrei sa spui si care este parerea ta despre nistoresti si motocilisti. acu' ce mai vrei de la sufletu' nostru?! iarta-ne si lasa-ne in durerea/prostia/micimea/rautatea/ignoranta noastra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. cu dovada?!

2. am inteles cu totii ce vrei sa spui si care este parerea ta despre nistoresti si motocilisti. acu' ce mai vrei de la sufletu' nostru?! iarta-ne si lasa-ne in durerea/prostia/micimea/rautatea/ignoranta noastra.

 

lasa-l...nu te mai da la el ca se apuca si el apoi sa-si schimbe nick-ul in "peacuviosul_cine stie cum"...ca vad ca asa se poarta la cei care au sau au avut pareri pro-criminal si au fost certati de forumisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa-l...nu te mai da la el ca se apuca si el apoi sa-si schimbe nick-ul in "peacuviosul_cine stie cum"...ca vad ca asa se poarta la cei care au sau au avut pareri pro-criminal si au fost certati de forumisti.

 

Datorita acestui reply, urmatorul nick va fi probabil idiot_proof. Eu sunt constant in pareri. si tu...decat ca ale tale nu prea au nimic comun cu logica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...