Sari la conținut

De Ce "fete Motocicliste"


Smokey
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 497
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Da,ai dreptate,la fetita mea i-am luat deja motor,s-a dat,are deja si o tranta la activ iar inca nu are 3 ani!!

 

 

Ehe, si eu vreau sa fac asa cand o sa am un copil, fie el baietel sau fetita. Decat sa-i zic "NU motor" pana la 16 ani si atunci sa fie inceptor nu mai bine se da de mic si nu-mi fac griji ca-si rupe gatu'?

 

Toti prietenii englezi spun ca au avut motor de cand erau mai mici si pe unii chiar parintii i-au dus pe pista (de karting si motocross). Asa DA parinti! Oricum cred ca e imposibil sa nu-i placa motoarele daca creste in preajma lor.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti prietenii englezi spun ca au avut motor de cand erau mai mici si pe unii chiar parintii i-au dus pe pista (de karting si motocross). Asa DA parinti! Oricum cred ca e imposibil sa nu-i placa motoarele daca creste in preajma lor.

 

Prietenii mei slovaci nu sunt de acord cu prietenii tai englezi. Nu ca as avea prieteni slovaci, si nici ca am vorbi de englezi, ci de romani. :)

 

Lasand asta la o parte, nu cred ca e o regula: creste printre motoare (cum vine asta? il iei in ghiozdan pe cheia? - glumesc) si obligat o sa fie pasionat. Aiurea ar fi ca parintii, "baicari" fiind, sa-l ghideze (a se citi forteze) spre motociclism.

 

Stiti voi cum e - mama vrea ca fata sa fie "asistenta lui Capatos", balerina sau Inna, iar tatal vrea ca baiatul sa ajunga Cristiano Ronaldo sau Rossi.

 

Constat ca se vorbeste off rau(mai ales eu :laugh:) - Numele topicului e "De ce 'fete Motocicliste'"

 

Si ca sa fiu on: se aude o intrebare - de ce fete motocicliste? De ce nu?

Bine, nu cred ca tre sa se faca atata caz, mama, femeile astea, dupa ce ca stiu sa nasca, acum uite, merg si cu motocicleta.

 

E ceva "iesit din comun" doar pt ca sunt mai putine la nr decat "baieti motociclisti" (firesc ar fi sa facem un topic intitulat "baieti motociclisti" sa fie bine, ca sa nu fie rau.:D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietenii mei slovaci nu sunt de acord cu prietenii tai englezi. Nu ca as avea prieteni slovaci, si nici ca am vorbi de englezi, ci de romani. :)

 

Lasand asta la o parte, nu cred ca e o regula: creste printre motoare (cum vine asta? il iei in ghiozdan pe cheia? - glumesc) si obligat o sa fie pasionat. Aiurea ar fi ca parintii, "baicari" fiind, sa-l ghideze (a se citi forteze) spre motociclism.

 

Stiti voi cum e - mama vrea ca fata sa fie "asistenta lui Capatos", balerina sau Inna, iar tatal vrea ca baiatul sa ajunga Cristiano Ronaldo sau Rossi.

 

 

 

Prietene, intr-o tara cu industrie si istorie moto, a avea motocicleta este ceva comun. Intr-o tara diferita ca nivel de trai, parintii isi permit sa-si trimita copiii sa faca sporturi de fun sau de performanta si cand e vorba de parinti motociclisti ghici ce sporturi prefera ei :P Inca n-am vazut copil normal sa zica NU trotinetei/bicicletei/minimotocicletei.

 

Btw, am vazut multi parinti (si femei)care-si duc copiii la scoala pe motor, copii sub 14 ani...cu mult!

 

Incet incet poate se va intampla si in Romania(trafic civilizat, oameni deschisi, alte posibilitati), eu am plecat pentru ca nu mai aveam rabdare inca X de ani...sorry...

 

 

Varu sotului meu are 10 ani si ii plac foarte mult motociclete si masinile. Tac'su nu suporta motocicletele pentru ca le considera periculoase iar intr-o zi cand am fost in vizita pe la ei am mai luat cu noi un prieten care are un motor deosebit. Copilul s-a schimbat la fatza cand a vazut motocicleta aia , i-a placut enorm dar cand a venit si tac'su sa se uite la ea , copilul a zis ca e naspa. Cand a plecat tac'su copilul a recunoscut ca i-a placut foarte mult dar n-a vrut sa vada tac'su asta. Concluzie: nu cred ca sunt copii carora sa nu le placa ori masinile ori motocicletele. Pacat de unii pe care nu are cine sa ii indrume in domenium, ca pasiune ar fi.

 

De cand suntem mici ni se spune ce o sa fim in viata si ni se dau X exemple. De cand suntem in fasa ni se impune o culoare,o eticheta: fetitele roz ,baieteii bleu! Baieteii masinute, fetele papusi! Remember that shi t?

 

 

De ce fete motocicliste? BECAUSE WE CAN!

 

'

 

.

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Pentru ca e o chestie care femeile nu prea o fac, deci devine un grup exclusivist, e asociere cu curaj, un fel de inconstienta, care aduce respectul pampalailor. :crack:

 

Si plus se baga intr-o chestie in care probabil la noi sunt 1%, 2%, fete motocicliste, deci au parte de o atentie enorma din partea unui numar foarte mare de barbati!...Sau nu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce? Pentru ca e o chestie care femeile nu prea o fac, deci devine un grup exclusivist, e asociere cu curaj, un fel de inconstienta, care aduce respectul pampalailor. :crack:

 

Si plus se baga intr-o chestie in care probabil la noi sunt 1%, 2%, fete motocicliste, deci au parte de o atentie enorma din partea unui numar foarte mare de barbati!...Sau nu? :D

 

 

corect!

 

dar tinand cont de fizicul majoritatii fetelor (greutatea ideala e de 54kg la 1,70m din cate stiu eu) chiar e ceva sa vezi o fatuca de 1,60m, 45 de kg pe un motor de 200kg +, nu?

 

apropos, am auzit ca la entry level motocross( copii) fetele se descurca foarte bine pentru ca se dezvolta mai repede (fizic) decat baietii, deci exista si reversul :P

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fato .. ia vezi ce zici ca eu nu ma incadrez la 1.60 acolo .. si nici 45 de kile cu frigideru`n brate :))

 

Media inaltimii la femei in Ro e 1,60m, eu vorbeam la general.

Daca ai observat multe fete au probleme cu inaltimea , sunt topicuri gen "ce ma fac daca am 1,55 m, ce motor mi se potriveste". De kilograme nu cred ca s-a plans careva, ca vezi doamne nu poate tine motorul din cauza ca are X kile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene, intr-o tara cu industrie si istorie moto, a avea motocicleta este ceva comun. Intr-o tara diferita ca nivel de trai, parintii isi permit sa-si trimita copiii sa faca sporturi de fun sau de performanta si cand e vorba de parinti motociclisti ghici ce sporturi prefera ei :P Inca n-am vazut copil normal sa zica NU trotinetei/bicicletei/minimotocicletei.

 

Btw, am vazut multi parinti (si femei)care-si duc copiii la scoala pe motor, copii sub 14 ani...cu mult!

 

Incet incet poate se va intampla si in Romania(trafic civilizat, oameni deschisi, alte posibilitati), eu am plecat pentru ca nu mai aveam rabdare inca X de ani...sorry...

 

 

Varu sotului meu are 10 ani si ii plac foarte mult motociclete si masinile. Tac'su nu suporta motocicletele pentru ca le considera periculoase iar intr-o zi cand am fost in vizita pe la ei am mai luat cu noi un prieten care are un motor deosebit. Copilul s-a schimbat la fatza cand a vazut motocicleta aia , i-a placut enorm dar cand a venit si tac'su sa se uite la ea , copilul a zis ca e naspa. Cand a plecat tac'su copilul a recunoscut ca i-a placut foarte mult dar n-a vrut sa vada tac'su asta. Concluzie: nu cred ca sunt copii carora sa nu le placa ori masinile ori motocicletele. Pacat de unii pe care nu are cine sa ii indrume in domenium, ca pasiune ar fi.

 

De cand suntem mici ni se spune ce o sa fim in viata si ni se dau X exemple. De cand suntem in fasa ni se impune o culoare,o eticheta: fetitele roz ,baieteii bleu! Baieteii masinute, fetele papusi! Remember that shi t?

 

 

De ce fete motocicliste? BECAUSE WE CAN!

 

'

 

.

 

 

@Ice-Queen- la noi exista mari preconceptii in privinta motocicletelor si a motociclistilor....stii bine ca aici toti motociclistii sunt vazuti ca niste "descreierati" si niste "golani"....eu la inceput cand mergeam cu motorul la munca numai declaratii gen- "femeie...tu nu esti sanatoasa la cap....ai un copil acasa, nu-ti pasa de el????"...."ce zice barbati-tu ca mergi cu moto?"(ce sa zica....ca e bine ca doar el m-a invatat :crack:)...si atunci te intreb eu....cum sa invatam generatia tanara sa iubeasca sportul pe doua roti atata timp cat nu ii facem pe cei din generatia veche sa accepte pasiunea noastra? si cu atat mai mult sa accepte ca lumea nu a stat pe loc, a evoluat si o face continuu.....si ca si noi fetele pe langa acele multe lucruri pe care trebuie sa le facem...ca un "must to"...ne permitem luxul de a avea si acesta pasiune ca baietii.......referitor la cel mic de care ziceai tu.....este greu sa-i marturiseasca tatalui pasiunea pt moto, atata timp cat el le uraste si l-a indoctrinat ca e ceva rau si periculos(poate il ajutati voi si pe cel mic sa faca pasul si pe cel mare sa le accepte)

 

....trafic civilizat in Romania?????cand vreodata??? am inceput sa cred ca pt acei cativa teribilisti care la 18 ani isi iau super motoare de viteza si se infig in primul stalp cu 150/h ca le-a scapat mana-n gaz sau ca au facut vreun willy.... totul din cauza lipsei de experienta....si noi ceilalti care mergem de placere si din pasiune....suntem bagati in aceeasi mare oala de " motociclisti nebuni"....dar sper sa vina din spate generatia mica crescuta de noi...parinti bikeri si macar ei sa fie vazuti si respectati in trafic....

 

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt curios o familie din asta cum ziceti voi, care creste un copil in mediul asta de mic, daca el ajunge si imediat ce isi ia carnetul moare pe motor.

Sau cel care tatal lui nu e de acord, dar il sprijina altii din umbra. Daca moare cam cum vor da ochii "sustinatorii" cu tatal lui?

 

Stiu, se moare si in masina si cazand intr-o groapa sau primind un ghiveci in cap. Dar nu cred ca e totusi se pune problema atat de simplist.

Orice copil isi doreste masini si motoare, nu inseamna sa-l indemni in a intra cu toate fortele in pasiunea asta. Eu unul parca as lasa sa aleaga mai tarziu, mult mai tarziu, cam cand ar fi destul de mare incat sa si-l cumpere din banii lui. :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mai dar deja de la o anumita varsta prinde mai greu .. cand e mic incearca de toate si fara frica .. prinde si mai repede si cand ajunge sa mearga pe strada cu permis si toate cele deja are experienta multa in spate si poti sta linistit ca ai facut tot ce trebuie ca sa fie safe .. ca se poate pazi si poate evita cam 99% din accidente .. decat sa nu stie nimic si sa fie atat de revoltat ca nu l-ai lasat pana la o varsta inaintata incat sa se urce si sa-i dea ca il mananca si vrea sa vada cum e ..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si eu ceva de zis, total pe dinafara:

 

eu ca om(conservar sau pieton in cel mai rau caz), sa aflu ca tipa de care-mi place are moto... nu mi-ar pica bine. Bine,sexy, etc bla bla, as prefera mai degraba sa aflu ca ea lucreaza in constructii, da cu picamerul decat ca are moto, dar asta sunt eu, si, asa cred ca-s majoritatea.

(Nu pot sa explic de ce, asa ca nu intrebati, doar ca mi s-ar parea aiurea rau)

 

eu asa imi imaginez ca stau lucrurile:

prietenii vostri sunt baicari si ei, sau nu aveti prieten. (se cere sondaj pe tema asta, clar :laugh:)

 

cine doreste sa arunce cu pietre: PM.

 

nimic nu mi se pare mai sexi decat o tipa pe motor...

nu pot sa explic de ce , asa ca nu ma intreba...:grinbandit:

si clar as face turul europei cu prietena mea - fiecare pe motorul lui...:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da mai dar deja de la o anumita varsta prinde mai greu .. cand e mic incearca de toate si fara frica .. prinde si mai repede si cand ajunge sa mearga pe strada cu permis si toate cele deja are experienta multa in spate si poti sta linistit ca ai facut tot ce trebuie ca sa fie safe .. ca se poate pazi si poate evita cam 99% din accidente .. decat sa nu stie nimic si sa fie atat de revoltat ca nu l-ai lasat pana la o varsta inaintata incat sa se urce si sa-i dea ca il mananca si vrea sa vada cum e ..

 

 

That's exactly my point! Dar parerea mea e ca daca e sa mori, mori si in masina sau stand in pat...

Si sigur ca in momentul in care o sa am copil mic si o sa iesim pe moto sau cu masina am sa fac si un testament unde specific cine-l creste in caz de doamne' fereste...

Editat de Vizitator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ice-queen

 

'because we can' - asta iar mi se pare exagerata

 

A spus cineva ca femeile nu pot? :P

 

Credeam ca lumea merge pe moto ca se simte bine, nu doar pentru a demonstra ceva cuiva.

 

Nu, nu pentru a demonstra ceva cuiva, pentru ca e FUN!

Crede-ma, sunt multi care considera ca femeile n-au ce cauta pe moto. Pana si pe YT daca te pui sa cauti video cu femei pe moto, o sa vezi la comentarii ca mereu apar cativa care sa zica ceva rautacios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

 

Hai sa nu ne mai coim atat...principala motivatie este ca sa aratam ca si noi putem, de parca suntem la concurs cu masculii. E o chestie psihologica, de care ne dam seama, numai ca incercam sa aratam ca nu este asa, avem alte motivatii... .

 

E o ambitie care se imbina armonios cu placerea(ca doar nu te apuci sa faci ceva periculos doar de dragul de a arata ceva! Tre' sa-ti si placa!)

 

 

 

Sa ridice mana sus doamna/domnisoara care nu a fost preocupata macar la urcarea in saua propriei mobre de felul in care arata si cum "se vede"

 

PS: don't bother. Nu va cred :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shiva, eu nu-mi pun viata in pericol ca sa demonstrez nush' cui ca si eu pot.

Daca ma preocupa aspectul nu puneam pe mine costumul de "clovn" (rain suit) sau sapte randuri de pantaloni ca sa arat ca un astronauc. In viata mea nu am avut tocuri pe motor si imediat ce am inteles ca parul lung se incalceste l-am indesat sub casca sau l-am impletit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Shiva, eu nu-mi pun viata in pericol ca sa demonstrez nush' cui ca si eu pot.

Daca ma preocupa aspectul nu puneam pe mine costumul de "clovn" (rain suit) sau sapte randuri de pantaloni ca sa arat ca un astronauc. In viata mea nu am avut tocuri pe motor si imediat ce am inteles ca parul lung se incalceste l-am indesat sub casca sau l-am impletit.

 

 

@I.Q., vorbim generalitati; sta in codul genetic al unei femei sa se preocupe de modul in care arata, indiferent de ocazie, mai mult sau mai putin..dar tot o face ;) .

Next: ar trebui sa-ti iei un echipament ca lumea, ca sa nu fie nevoie de cele 7 randuri de pantaloni sub rain-suit. Si oricum o dai, simplul fapt ca o femeie imbraca "costumul de astronauc" este fain si de apreciat.

 

Tocuri pe motor pot sa poarte pasagerele(nu deschid subiectul!), iar indiferent daca ai parul bagat sub casca sau lasat liber pe spate ca sa ti se-ncurce, lumea tot isi da seama ca esti fata. Indubitabil! ;)

 

 

PS: demonstratia nu-stiu-cui ca si tu poti, ai avut-o cu siguranta undeva in subconstient, undeva la inceputurile tale motoristice, asa cum multe am avut:). Daca acum este doar placere, nu stiu..insa ce-i al femeii pe motor, e pus de-o parte :hug:

Editat de shiva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

 

Hai sa nu ne mai coim atat...principala motivatie este ca sa aratam ca si noi putem, de parca suntem la concurs cu masculii. E o chestie psihologica, de care ne dam seama, numai ca incercam sa aratam ca nu este asa, avem alte motivatii... .

 

E o ambitie care se imbina armonios cu placerea(ca doar nu te apuci sa faci ceva periculos doar de dragul de a arata ceva! Tre' sa-ti si placa!)

 

 

 

Sa ridice mana sus doamna/domnisoara care nu a fost preocupata macar la urcarea in saua propriei mobre de felul in care arata si cum "se vede"

 

PS: don't bother. Nu va cred :kiss:

:bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

;)

 

Hai sa nu ne mai coim atat...principala motivatie este ca sa aratam ca si noi putem, de parca suntem la concurs cu masculii. E o chestie psihologica, de care ne dam seama, numai ca incercam sa aratam ca nu este asa, avem alte motivatii... .

 

E o ambitie care se imbina armonios cu placerea(ca doar nu te apuci sa faci ceva periculos doar de dragul de a arata ceva! Tre' sa-ti si placa!)

 

 

 

Sa ridice mana sus doamna/domnisoara care nu a fost preocupata macar la urcarea in saua propriei mobre de felul in care arata si cum "se vede"

 

PS: don't bother. Nu va cred :kiss:

 

Tu esti vreo clona de-a mea si nu stiu? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@I.Q., vorbim generalitati; sta in codul genetic al unei femei sa se preocupe de modul in care arata, indiferent de ocazie, mai mult sau mai putin..dar tot o face ;) .

Next: ar trebui sa-ti iei un echipament ca lumea, ca sa nu fie nevoie de cele 7 randuri de pantaloni sub rain-suit. Si oricum o dai, simplul fapt ca o femeie imbraca "costumul de astronauc" este fain si de apreciat.

 

Tocuri pe motor pot sa poarte pasagerele(nu deschid subiectul!), iar indiferent daca ai parul bagat sub casca sau lasat liber pe spate ca sa ti se-ncurce, lumea tot isi da seama ca esti fata. Indubitabil! ;)

 

 

PS: demonstratia nu-stiu-cui ca si tu poti, ai avut-o cu siguratnat undeva in subconstient, undeva la inceputurile tale motoristice, asa cum multe am avut:). Daca acum este doar placere, nu stiu..insa ce-i al femeii pe motor, e pus de-o parte :hug:

 

 

Am echipament touring ca lumea, Vanucci-fun 4 tour dar si atunci cand mergeam la X minus grade aveam ceva cel putin mediu calitativ,de la Held. Le mai am si acum dupa 3 ani si le port pana la minus 2-3 grade apoi trec pe Vanucci. Ca sa intelegi cat de frig era...casca (shoei pe atunci) facea floricele de gheata pe interior! Insa nu toata ziua ieseam pe temperaturile alea, in oras nu ma imboscanam asa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Niko, dai din casa prea mult. Lovi-te-as cu PM :blbl:

 

Continuati. Eu am incheiat cu datul parerii.

 

da, si ce ai dat-o, adica pe fata. respect pt asta (fara intentia de lingusire :laugh:)

ce naiba, uneori si eu ma gandesc "mama ce cul sunt", apoi o fata, nu mai zic. pot doar sa-mi imaginez cum se gandeste o fata :

"mama cum mi se vede fundul...pfff..ce smechera sunt"

 

intre noi fie vorba, doar avand moto, devii mai interesant :laugh: , eu asta am observat.

Editat de frigider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...