Sari la conținut

PLACUTE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

  • 2 months later...
  • Răspunsuri 634
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Carbone Lorraine am avut pe CBR 919 - erau modelul de strada, codul este A3+ si pe spate RX3. Decente, nimic de reprosat. Am scos niste ferodouri strit reising de pe ea si le-amd at de pomana pentru ca nu-mi placeau de loc si nu mai cumpar in viata mea. Modelul SBK5 este insa foarte laudat de mai mult prieteni de-ai mei. Din pacata importatorul de Carbone Lorraine nu le mai aduce pentru ca... sunt scumpe si motoristii cumpara in general dintr-alea eftine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Doresc sa schimb placutele de frana fata m-am hotarat sa cumpar Nissin dar am o mare dilema sunt 4 compoziti cred NS,RS,ST,SS ,eu doresc cat mai normale adica mers normal cu mobra nu race ce imi recomandati????? Mai bine schimb placute decat discuri si 90% din mers o fac prin oras am inteles ca si asta conteaza trebuie ca ajunga cat mai repede la o anumita temperatura.

Mesaj completat

Ma ajuta si pe mine cineva ?

Editat de Blackwoolfy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ST in pace daca nu ai avut ST inainte citeste chenaru rosu ..." Nu utilizati placute ST( sinter ) daca ati avut initial placute non-sinter"

 

NS pt ce ai nevoie daca nu era destul de clar pana acuma.

Editat de Chrisss
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ST in pace daca nu ai avut ST inainte citeste chenaru rosu ..." Nu utilizati placute ST( sinter ) daca ati avut initial placute non-sinter"

 

NS pt ce ai nevoie daca nu era destul de clar pana acuma.

 

Pai din fabrica cbr F4 parca are placute sinter.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si sinter si normale, dar cel mai bine franau cele sinter. Iar pe Honda am schimbat mai multe seturi si au fost super bune, franau excelent mai ales cand se incalzeau un pic, frana era dozabila, simteam exact ce se intampla pe franare si nu aveam surprize. Deci le recomand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare !

 

Vreau sa imi schimb placutele de frana la motorul din semnatura ( Yamaha R6) si nu prea stiu ce marca sa aleg; merg destul de tare, dar nu neaparat racing :)

 

Am cateva variante:

 

CARBON LORRAINE

SBS

BREMBO - stiu ca is bune, dar cam scumpe

FERODO - sunt destul de ieftine, am vazut si o promotie

 

Initial ma orientasem spre FERODO (dupa pret), dar am auzit ca is cam slabe, scartaie ...

CARBON LORRAINE - sunt bune?

 

pareri ?

 

Merci !

:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bune Carbone - unii raceri de circuit zic ca-s cele mai bune. Am si de-alea si de celelalte (adica de strada SBK5 sau exclusiv de circuit C55) cu montajul inclus. O sa zici ca ai alte frane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 4 months later...

am reusit "performanta"ca in urma servisarii etrierilor sa contaminez placutele de frina cu lichid de frina.

care sint urmarile?

rog neavizatii sa se abtina!

mentionez ca a doua zi dupa eveniment am "curatat"placutele cu spray de frane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lichidu de frana face ca sa iti decojeasca vopseaua de pe piese. Acuma depinde si cat de mult a curs si cat timp a stat murdar, dar in principiu, dupa ce versi pe ceva cureti bine cu o carpa si speli cu apa IMEDIAT.

 

Da bine cu jetu pe discuri si invarte roata, daca nu ti-e prea greu da jos etrieru si da bine si pe suprafata lor de contact.

 

Grija mare! Lichidu de frana daca ii in contact cu pielea poate sa iti afecteze rinichii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu e atat de coroziv incat sa atace rasina care este liantul piliturii din materialul de frictiune al placutelor. Spalare a placutei cu spray de curatat franele. La inceput n-o sa tina foarte bine frana dar se remediaza in cateva reprize de franare cand se incinge discul si va fi la fel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lichidul de frana se spala cel mai bine cu apa. Alte solutii sunt inutile.

ca sa ma fac inteles cand am spus ca am "curatat" placutele am procedat la urmatoarele:

desfacut etrierii de pe "jambe"

scos placute si spreyate din abundenta

suflat placute si etrieri cu aer comprimat.

de fapt poate ca trebuia sa formules asa:

trebuie sa dau alti 270 ron pe un set placute fata(astea de pe moto au cca 1000 km)?

sau mai merg astea?

:angryfire:

PS daca la vara (primavara ) mi se pare ceva suspect cu ele le schimb.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...