Sari la conținut

PLACUTE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 650
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Nu mai deschid un topic nou ca n-are rost, intreb aici. Furtunele de frana metalice pot fi indoite?

Este vorba despre furtunul de la preload-ul hidraulic de la amortizor. La amortizorul OEM furtunul este din cauciuc, dar la Wilbers este metalic. Cand o sa-l pun pe sasiu va trebui sa-l indoi de la mijloc la 90o, cu o raza de racordare de ~20 mm. Se poate sau se strica?

Adevarul este ca am vazut la motocicleta unui amic furtunul de pe spate indoit la 180o, cu o raza de ~30 mm. Evident ca nu avea nici o problema, dar mai bine intreb inainte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cele de amortizoare, dar cele de frana nu prea poti sa le indoi tare ca se vor rupe si ele la un moment dat, rolul lor pana la urma este de a face presiune, franare mai eficienta, vor tine mai mult decat unele de cauciuc dar in conditii normale nu de strangulare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele de amortizoare cred ca sunt identice cu cele de frana, eu n-am vazut nici o diferenta, nici de aspect, nici de principiu functional.

Mentionez ca odata ce va fi indoit, furtunul va sta fixat. Adica nu va fi indoit si indreptat in mod permanent. Indoit o singura data si fixat.


» Post actualizat in 01 Mar 2015 18:33

Mda, am pus o intrebare ca la clasa a cincea... :wacko: Am scos mai intainte amortizorul din cutie si furtunul este destul de flexibil si se indoaie exact asa cum imi trebuie.

Eu mi-l aminteam mai rigid cand l-am scos ultima oara din cutie... :huh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

http://www.libertatea.ro/detalii/articol/remember-piramidele-luxului-510675.html

 

mi-ai adus aminte de astia!!!

 

eu nu mi-as risca sanatatea in placute de frana facute cine stie pe unde!

:))

 

La asta ma gandeam si eu... :)))

 

On topic...never heard of them...

Se pare ca sunt niste americani, la origine, iar astea or fi niste placute facute de vreo fabrica oarecare...pentru ei. Logo-ul nu seamana cu al lor...poate e doar o coincidenta de nume...

 

Habar nu am, dar mai cauta info despre ele...

Editat de middle_of_nowhere
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asta ma gandeam si eu... :)))

 

On topic...never heard of them...

Se pare ca sunt niste americani, la origine, iar astea or fi niste placute facute de vreo fabrica oarecare...pentru ei. Logo-ul nu seamana cu al lor...poate e doar o coincidenta de nume...

 

Habar nu am, dar mai cauta info despre ele...

 

 

Mda ... Caut si caut degeaba ca toti intreaba despre ele .. Unii zic ca si le-au cumparat dar nu au mai zis nimic despre ele (nu vreau sa ma gandesc care e motivul :)) ) Multumesc de raspunsuri :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare,

Dupa pozele din atasament, cum vi se pare suprafata discurilor? mie imi par acele santuri cam adanci, sa fie placutele de vina?nu sunt uzate, nu fac zgomot, frana este eficienta ...dar nici nu stiu ce placute sunt...

post-14092-0-12876500-1432229892_thumb.jpg

post-14092-0-62029700-1432229926_thumb.jpg

post-14092-0-04880800-1432229950_thumb.jpg

post-14092-0-29767400-1432229986_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Salut,

am cumparat un spray pentru curatare,degresare discurile de frana.

am curatat frumos, dar acum mi se pare (doar mi se pare) parca trebuie sa apas mai tare frana.

exista vreun pericol? sau doar suprafata acum este foarte foarte fina si aluneca pana se arde substantele de curatare.

va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe disc se depune material de pe placuta si ajuta la franare. Tu tocmai l-ai curatat. Pana se depune la loc mai dureaza.

Multumesc, deci nu are rost sa ma sperii

» Post actualizat in 10 Jun 2015 09:03

de care ulei sunteti foarte multumiti?

10w - 40 - Motul ?

vreau sa fac singur schimbul de ulei ( prima data cand fac la motor).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

buna ziua,sunt mai noi in domeniu motocicismului...si as avea nevoie de putina indrumare,de curand am achizitionat o motocicleta honda cbr 600rr din 98' si trebuie sa ii fac schimbul de ulei,filtre,placute,etc...intrebarea mea este exista vre-un site pe domeniu cu preturi si care ar fi cam ce mai bun brand pt chestiie astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...

Nu sunt la acelasi pret. CL sunt 150 lei / pereche (si am 3 de luat + altele), Delta sunt 100 lei / pereche. Intrebam ca nu prea am gasit pareri pe net, doar vreo 2-3 care zic de bine, dar n-am incredere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt la acelasi pret. CL sunt 150 lei / pereche (si am 3 de luat + altele), Delta sunt 100 lei / pereche. Intrebam ca nu prea am gasit pareri pe net, doar vreo 2-3 care zic de bine, dar n-am incredere.

Banuiesc ca iei pentru varadero,daca ai zis 3.

Mergi pe CL si n-o sa ai probleme.

Varianta sinterizata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, Varadero... si da, CL sinterizate erau prima optiune. Dar na, cand am tras linie si sar de 2500 lei de bagat in 3 rahaturi, incep sa ma zgarcesc :D Speram sa vina 10 useri acum si sa zica ca-s super-mega-extra-bune placutele Delta :))

La viroguta nu ma agit f tare, o sa iau Goldfren.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...