Sari la conținut

PLACUTE FRANA - Totul despre Tipuri/Clase/Comparatii


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 643
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Am schimbat placutele de frana pe spate la CBR si am gasit acolo niste placute laterale care nu stiu ce rol au... adica fiecare placuta veche avea pe partea exterioara montata intai o tablita de metal apoi inca o placuta din ceva material mai moale, alb, ca un plastic, apoi urma placuta...placile de tabla aveau si urechi de prindere pe placutele de frana si nu prea inteleg de ce sunt acolo. Dupa parerea mea materialul acela alb amortizeaza ceva, si frana este destul de slaba si cu placutele noi..

Editat de poppy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am schimbat placutele de frana pe spate la CBR si am gasit acolo niste placute laterale care nu stiu ce rol au... adica fiecare placuta veche avea pe partea exterioara montata intai o tablita de metal apoi inca o placuta din ceva material mai moale, alb, ca un plastic, apoi urma placuta...placile de tabla aveau si urechi de prindere pe placutele de frana si nu prea inteleg de ce sunt acolo. Dupa parerea mea materialul acela alb amortizeaza ceva, si frana este destul de slaba si cu placutele noi..

Banuiesti tu ceva dar la nu amortizeaza ci izoleaza .La mobra ta se presupune ca fuge tare daca fuge e normal sa puna frana tare cand pune frana discurile si placutele se incalzesc tare tare si se transmite la Etrier la pistonase la garnituri si cel mai periculos la lichidul de frana care se dilata si poa sa si fiarba (mai rar) daia sunt puse alea acolo.Iar cu frana tre sa se mai pasuiasca placutele pe disc,daca nu faci o aerisire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Am avut o discutie cu Coxanelu in care mia spus ca a fost uimit de cat de putin l-au tinut placutele de frana cumparate comparativ cu cele cu care a venit motocicleta. Cu cele de fabrica ar fi mers pana la 15.000 km ... pe cand cele achizitionate le estimeaza la maxim 6-7000 in aceleashi conditii de utilizare (K5). Eu unul am mai stat de vorba si cu alti motociclisti si estimam ca de exemplu placutele Ferodo de strada tin cam 4-5000 km in conditii de utilizare intensiva ... si pana la 10.000 daca se merge linistit.

 

Eram curios pe voi cam cat va tine un set de placute de frana de fatza, ce firma erau ... si in ce conditii ati mers cu ele (utilizare intensa, cu pasager ... etc)

 

PS - discutam aici de placute destinate pt strada si folosite pe strada ... separat astept si parerile referitor la utilizarea in regim racing.

Editat de mau
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o discutie cu Coxanelu in care mia spus ca a fost uimit de cat de putin l-au tinut placutele de frana cumparate comparativ cu cele cu care a venit motocicleta. Cu cele de fabrica ar fi mers pana la 15.000 km ... pe cand cele achizitionate le estimeaza la maxim 6-7000 in aceleashi conditii de utilizare (K5).

 

O piesa originala tine tot timpul mai mult deca ceea ce cumperi dupa. Asta este bussines-ul pieselor de schimb.

 

Eu am mers cu placutele mele 7 mii de km si inca mai au pe ele. Nu ma intrebati ce marca sunt ca nu m-am uitat :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alea sinterizate rule! Alea organice tin mai putin. Sinter se pot folosi si cu majoritatea discurilor stock.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GoldFren - 6800 km utilizare 5-7 zile/saptamana

Ferodo - scartaiau ca dreaq si le-am schimbat dupa ~2000 km

De pe Louis unele (am lapsus cu numele lor, ceva ieftin) - ~3000 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

din cate imi dau seama citind ce-ati scris voi mai sus....la cei 11mii de km facuti cu chinezaria mea ar fi cazul sa-i schimb placutele de frana de pe fata....oricum se simte ca tb sa infund mai bine frana ca sa se opreasca...intrebarea e...oi gasi si nish tamburi pt roata spate?problema la first bike e ca ei nu aduc piese decat pe comanda si-n cantitati f mari din china...ceea ce face sa pipereze rau de tot pretzul la vanzare in romania..si atunci nu se merita...mai ales la ce calitate deosebita au...ce-ar fi de facut?sa le scot si sa vad ce dimensiune sunt,dak e ceva compatibil de la alte motoare? :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut o discutie cu Coxanelu in care mia spus ca a fost uimit de cat de putin l-au tinut placutele de frana cumparate comparativ cu cele cu care a venit motocicleta. Cu cele de fabrica ar fi mers pana la 15.000 km ... pe cand cele achizitionate le estimeaza la maxim 6-7000 in aceleashi conditii de utilizare (K5). Eu unul am mai stat de vorba si cu alti motociclisti si estimam ca de exemplu placutele Ferodo de strada tin cam 4-5000 km in conditii de utilizare intensiva ... si pana la 10.000 daca se merge linistit.

 

Eram curios pe voi cam cat va tine un set de placute de frana de fatza, ce firma erau ... si in ce conditii ati mers cu ele (utilizare intensa, cu pasager ... etc)

 

PS - discutam aici de placute destinate pt strada si folosite pe strada ... separat astept si parerile referitor la utilizarea in regim racing.

 

cele de fabrica le-am schimbat la 7.000 dar cred ca mai mergeau pina la 10.000

am luat FERODO cu 1 mil (inclusiv montajul)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cele de fabrica m-au tinut in jur de 14000

O piesa originala tine tot timpul mai mult deca ceea ce cumperi dupa. Asta este bussines-ul pieselor de schimb
Sa inteleg ca ce cumparam noi sunt falseuri?!?! :angryfire: :angryfire: Pai si daca doresc aceleasi placute(in afara exemplului sa cumpar alta moto ;) ) chiar nu se pot cumpara??! :angryfire:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ferodo : 5000 FIX.

Am pus tot Ferodo insa astea noi SCARTAIE ingrozitor.

Nu imi puteam inchipui ca poti scoate asemenea scartiituri dintr-o frana amarata Cred ca poate tine loc de claxon lejer :angryfire: :angryfire: :angryfire:

 

Deci, Ferodo sucks dar altceva nu am gasit pe aici de pe o zi pe alta.

 

Remyx

Editat de Remyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, eu am facut vara asta 14000 km cu acelais set de placute. Ok, nu am vitezana, si nu franez de la un milion la ora. Plus de asta, nu stiu daca atunci cand am luat-o, se schimbasera placutzele (am luat-o la 6.000 km, acum are 20.000).

Nota: setul asta de placute a venit cu tot cu motoreta din Nemtia, poate conteaza.

 

Azi mi se shimba placutzele!

sa ne spui si noua cat ssunt de tocite

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus tot Ferodo insa astea noi SCARTAIE ingrozitor.

Nu imi puteam inchipui ca poti scoate asemenea scartiituri dintr-o frana amarata Cred ca poate tine loc de claxon lejer :angryfire: :angryfire: :angryfire:

Deci, Ferodo sucks dar altceva nu am gasit pe aici de pe o zi pe alta.

 

de asta scirtiie si la mine ?? ;)

tot Ferodo am luat si eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...