Sari la conținut

Pieton lovit la Panduri


maryus
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Auzi mai ratatouille n-ai tu fata sa ma toci pe mine. esti prea impotent tu ptr mine. Looserule. Tu defaimezi o comunitate prin creierul neted pe care-l ai. Ai parinti ma (cuvant jignitor)? Ai bunici sau rude in varsta care sa fie lovite pe trecere? (cuvant jignitor). Eu pot sa inteleg ca motociclistul a gresit si ca se va supune legii asha cum e ea, toti gresim mai mult sau mai putin, dar sa faci glume pe tema asta dovedeste ca esti retardat. Ma bucur ca ti-ai exprimat parerea ca sa fii credibil pe topicul lui nistorescu

 

Auzi ma asa jalnic ai ajuns ? SA-TI SCHIMBI ID-ul????? Dupa ce un an toata comunitatea ti-a bagat pe gat carne crezi ca nu o va face si in cazul noului ID? Ai imputzit toate topicurile de la "motociclisti in timpul liber" la "moto comuniste" ceea ce da dovada ca nu ai nici o treaba cu motociclismul (pe care oricum l-ai descoperit tardiv).Si acum faci tambalau si pe forumul de "accidente" ? Numai pe asta nu l-ai infestat.Habar n-ai de moto, ai carnet de 1 an , in ciuda varstei, dar te bagi peste tot.

Las-o draq de treaba si stergetzi ID definitiv...sau fa-ti draq blog.

Editat de sconx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hoo mee..neeee....sunt doar un :laugh: :(

un spam care arde tot ce prinde!! :D

hai ca suntem offtopic si ne-o luam :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca batranul lovit pe trecere are un fiu cu suv care citeste asta, numai pentru nesimtirea celor care au scris aici si merita cand gaseste un motociclist sa-l ia pe capota, si apoi sa dea inainte-inapoi pana nu-i mai lasa nici un oscior intreg. O sleata de nesimtiti incepand cu cel care a initiat topicul prin modul in care a pus problema.

 

nu m-am gandit ca poate batranul o fi tatal lui nistorescu...good point!

 

Auzi ma asa jalnic ai ajuns ? SA-TI SCHIMBI ID-ul????? Dupa ce un an toata comunitatea ti-a bagat pe gat carne crezi ca nu o va face si in cazul noului ID? Ai imputzit toate topicurile de la "motociclisti in timpul liber" la "moto comuniste" ceea ce da dovada ca nu ai nici o treaba cu motociclismul (pe care oricum l-ai descoperit tardiv).Si acum faci tambalau si pe forumul de "accidente" ? Numai pe asta nu l-ai infestat.Habar n-ai de moto, ai carnet de 1 an , in ciuda varstei, dar te bagi peste tot.

Las-o draq de treaba si stergetzi ID definitiv...sau fa-ti draq blog.

 

lasa-l frate, nu-l mai lua si tu la bastoane, c-a cedat deja numai ce m-am uitat un pik mai atent la el...ce sa faca omul, sa se introduca pe daciaforum?...si-acolo cred ca si-ar lua flegme pe inteligenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre ce era topicul??

 

OT:..moto bmw ..geseu 1150 sau 1200..

..calaretul destul de tavalit si speriat.Vroia sa se duca cat mai repede la spital,la victima.A spus ca nici pt frana nu a mai avut reactie..si intr-adevar nu era nici o urma de frana...isi recunostea vina la oricine il intreba ceva.A lovit pietonul care trecea in fuga(asta spuneau martorii),si a cazut din izbitura.dupa distanta de la accident si locurile in care au cazut si s-au oprit mobra si pietonul,nu cred ca vb de mai mult de 40 km/h...insa pietonul a lovit asfaltul cu capul...a fost luat de smurd inconstient..

..asfaltul era FOARTE alunecos..vb serios..am facut eforturi sa stau in picioare pe clisa aia ciudata..asfalt semiuscat,dar alunecos ca gheatza..

mai multe va spune mobristul,daca are cont aici,si chef.

sarbatori fericite tuturor!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D Pe Lucifer, unde dreaku am nimerit!!!.., puteam sa jur ca aici e sectiunea accidente (ma ia stresul inca dinainte sa-l accesez), eram cu degedestul pe R de la rip si cand-colo am ras de mi sa blocat falca! Fratilor motociclisti, dati-mi voie sa va spun ca ati innebunit si nici macar nu va dati seama!( de fapt, phisihologic vorbind..,daca v-ati da seama ar insemna ca nu sunteti nebuni :laugh: ), in fine, imi sunteti simpatici si va iubesc.., tineti-o tot asa! Uraaaa, a innebunit lupul.., motociclist! :(
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...insa pietonul a lovit asfaltul cu capul...a fost luat de smurd inconstient...

 

Auci!Asta nu e bine! :(

 

Sanatate celor doi grabiti care si-au dat intalnire pe trecerea de pietoni, unul calare, altul pedestru!

In loc sa injunghie porcina si sa rontaie la sorici, dau spaga la doctori si la mecanici!Pacat! :D

 

Hai Sarbatori Fericite tuturor! :D

Off-T:Bai, mai luati si voi o pauza cu injuratul asta, macar pana trece Craciunul! :laugh:

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca era r1200gs nu prea avea cum sa lase urma de franare...

 

oricum idiot moment. panduri-ul desi adesesa aglomerat lasa spatii suficient de largi cat sa te poti strecura cu motorul mergand destul de tare. dintre masinile parcate pe dreapta sau cele care stau in blocaj pot sari oricand pietoni care traverseaza linistiti de faptul ca tot traficul pare inlemnit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate , pe trecere cand se arunca unul in fata masinii nu ai ce sa faci , poti sa mergi si cu 30 . ce sa faci ? te opresti inainte si pui gard sa nu mai treaca nimeni. pietonii nu sunt deloc educati rutier. ce credeti voi , ca pietonii nu au nevoie de educatie ?

 

ca sa traversezi strada pe trecere , masina respectiv soferul masinii sau al motocicletei sau la ori ce merge pe strada , trebuie mai intai sa te vada sa iti acorde prioritate. nu te arunci pe trecere ca boul cu capul inainte. te duci la marginea ei , te opresti , astepti sa iti dea masinile prioriatte si treci. e simplu. asa trebuie educati pietonii. si daca sa oprit pima masina , te uiti dupa ia ca poate vine un shumi sau un rosi care nu opreste. ce e asa de greu

 

si mie mi sa aruncat un mos pe trecere in fata masinii , si am mai povestit asta. nu l-am lovit ca era ceva distanta intre mine si trecere , dar am pus dita mai frana. daca mosu mai intarzia 2 secunde si dupa aia se arunca il loveam.

si l-am vazut din timp ca e la trecere , am pus frana sa treaca , el sa intors cu spatele si a facut un pas ca ca si cum sa razgandit si pleaca fara sa traverseze , eu am accelerat ca nu mai era nimeni , si brusc se intoarce si o ia la fuga

in fata mea.

 

si daca il loveam pt ca a fost el prost toata lumea ma injura pe mine. eu nu suport camikaze de genu. chiar ma bucur cand o pateste cate unu ca poate se invata minte, si imi pare rau pt sofer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bai " motociclistule " care e obligatia oricaruia dintre noi in apropierea trecerii de pietoni ? Ai tu vreo treaba cum trece ala strada ? Poate sa si tzopaie cand o face ... care`i problema?

Unde in Bucuresti sau in alta parte? Ca in Bucuresti se pae ca singura obligatie legala e sa nu-l ciobesti prea rau pe ala in care dai, si daca-l darami bine e bine sa ai pile mai tari ca de obicei... Fuck the police, si nu e vorba e formatia unde canta Sting cu ceva ani in urma...

 

:D Pe Lucifer, unde dreaku am nimerit!!!.., puteam sa jur ca aici e sectiunea accidente (ma ia stresul inca dinainte sa-l accesez), eram cu degedestul pe R de la rip si cand-colo am ras de mi sa blocat falca! Fratilor motociclisti, dati-mi voie sa va spun ca ati innebunit si nici macar nu va dati seama!( de fapt, phisihologic vorbind..,daca v-ati da seama ar insemna ca nu sunteti nebuni :laugh: ), in fine, imi sunteti simpatici si va iubesc.., tineti-o tot asa! Uraaaa, a innebunit lupul.., motociclist! :(

Si eu credeam ca sunt la accidente, dar e fapt sectiunea de injuraturi intre motociclisti, si dat fiind ca tu te pretinzi si taximetrist cred ca trebuie sa fii injurat crestineste odata pentru ca mergi pe conserva si a doua oara pentru ca mai si esti taximetrist.. Asa ca sarbatori fericite si la multi ani...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motociclistul este unul super experimentat, pietonul, nu.

atat de experimentat fiind, cum nu a putut prevedea ca pe o trecere de pietoni mai trec din cand in cand si pietoni? ca doar avea experienta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate intampla oricui!

Eu de fiecare data (chiar si atunci cand merg cu masina) si vad pe cineva alergand pe trecerea de pietoni strig la el sa nu mai traverseze niciodata strada in fuga...... ca sofer ai o sansa foarte mica sa reusesti sa eviti un accident in astfel de situatii !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se poate intampla oricui!

Eu de fiecare data (chiar si atunci cand merg cu masina) si vad pe cineva alergand pe trecerea de pietoni strig la el sa nu mai traverseze niciodata strada in fuga...... ca sofer ai o sansa foarte mica sa reusesti sa eviti un accident in astfel de situatii !!!

eu si cand vad un ametit in mijlocul ditamai bulevardului cu 3-4 benzi pe sens reduc viteza pentru ca de obicei iti sar direct tie in fata pentru a traversa mai repede pentru ca in urma ta sunt masinile pe care tocmai le-ai lasat in urma la ultimul semafor. la trecerile de pietoni reduc pana la 40-60 km/h in functie de vizibilitatea pe care o am acolo si posibilitatea de a-mi sari in fata cineva direct pe trecere. si eu sunt patit, eram cu masina. cred ca m-am dus 10 m pe frane cand direct pe trecere mi-a sarit una in fuga direct de pe trotuar. cand s-a oprit masina, a inceput sa se ridice fumul..

da, stiu ca se poate intampla oricui.. dar trebuie sa prevezi... vizibilitate redusa, asfalt alunecos (cum zicea raducu_77).. trebuie redusa viteza. la politie nu cred ca conteaza ca ala alerga sau facea roata daca tu il lovesti pe trecere. la fel, mai sunt periculosi idiotii care au impresia ca daca sunt in fata unei treceri de pietoni pot sa se arunce pe ea pentru ca le-a lasat-o ma-sa mostenire. si te trezesti cu ei in fata, mergand gales si uitandu-se in ochii tai, in timp tu nu stii cum sa franezi fara s-o comiti.

Editat de maa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde in Bucuresti sau in alta parte? Ca in Bucuresti se pae ca singura obligatie legala e sa nu-l ciobesti prea rau pe ala in care dai, si daca-l darami bine e bine sa ai pile mai tari ca de obicei... Fuck the police, si nu e vorba e formatia unde canta Sting cu ceva ani in urma...

 

Sunt putini care mai asculta muzica buna.... :( :laugh: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
frate , pe trecere cand se arunca unul in fata masinii nu ai ce sa faci , poti sa mergi si cu 30 . ce sa faci ? te opresti inainte si pui gard sa nu mai treaca nimeni. pietonii nu sunt deloc educati rutier. ce credeti voi , ca pietonii nu au nevoie de educatie ?

 

ca sa traversezi strada pe trecere , masina respectiv soferul masinii sau al motocicletei sau la ori ce merge pe strada , trebuie mai intai sa te vada sa iti acorde prioritate. nu te arunci pe trecere ca boul cu capul inainte. te duci la marginea ei , te opresti , astepti sa iti dea masinile prioriatte si treci. e simplu. asa trebuie educati pietonii. si daca sa oprit pima masina , te uiti dupa ia ca poate vine un shumi sau un rosi care nu opreste. ce e asa de greu

 

In multe tari din Europa soferii opresc la trecerea de pietoni doar cand vad pietonul pe trotuar, intentionand sa traverseze pe acea trecere. Nimeni nu se supara, nimeni nu injura. Din contra, daca pietonul vrea sa-l lase sa treaca pe soferul care tocmai incetineste sa treaca el primul, nu face decat sa complice situatia pt ca soferul nu mai trece pana nu traverseaza pietonul. Si nu este asa greu de realizat cand soferii merg civilizat in oras, cu max 50-60km/h.

 

La noi cred ca legea nu specifica asa ceva dar nu trebuie sa mergi ca dementul pe langa trecerea de petoni, plecand de la ideea ca pietonul este la mila ta. La noi se merge extrem de tare inclusiv in oras. Normal ca in cazul asta este mult mai greu sa opresti. Recunosc, mai exista si pietoni dobitoci sau nesimtiti, exista si masini parcate pana in trecere etc. dar trebuie sa te adaptezi... altfel, stai acasa sau nu sofezi!

 

Oricum, cred ca si motociclistul in cauza ar partea lui de vina (lasand la o parte neacordarea prioritatii pietonului) faptul ca merge cu moto pe vreme proasta (iarna), pe drum alunecos si pe frig, cand reflexele nu mai sunt aceleasi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In multe tari din Europa soferii opresc la trecerea de pietoni doar cand vad pietonul pe trotuar, intentionand sa traverseze pe acea trecere. Nimeni nu se supara, nimeni nu injura. Din contra, daca pietonul vrea sa-l lase sa treaca pe soferul care tocmai incetineste sa treaca el primul, nu face decat sa complice situatia pt ca soferul nu mai trece pana nu traverseaza pietonul. Si nu este asa greu de realizat cand soferii merg civilizat in oras, cu max 50-60km/h.

 

La noi cred ca legea nu specifica asa ceva dar nu trebuie sa mergi ca dementul pe langa trecerea de petoni, plecand de la ideea ca pietonul este la mila ta. La noi se merge extrem de tare inclusiv in oras. Normal ca in cazul asta este mult mai greu sa opresti. Recunosc, mai exista si pietoni dobitoci sau nesimtiti, exista si masini parcate pana in trecere etc. dar trebuie sa te adaptezi... altfel, stai acasa sau nu sofezi!

 

Oricum, cred ca si motociclistul in cauza ar partea lui de vina (lasand la o parte neacordarea prioritatii pietonului) faptul ca merge cu moto pe vreme proasta (iarna), pe drum alunecos si pe frig, cand reflexele nu mai sunt aceleasi.

 

Problema e ca in Ro toata lumea se grabeste, si pietoni si vehicole. In Italia de exemplu pietonii de foarte multe ori asteapta pe margine pana cand e mai liber si trec atunci, sau bineinteles trec daca incetineste cineva ca sa le dea prioritate. De asemenea conducatorii de vehicolele sunt mai atenti.. incetinesc in preajma trecerilor. Si eu fac la fel si asa mi se pare normal... nu ai de unde sa iti dai seama cand apare cineva pe trecere, iar printr-o mica frana inainte de trecere iti cumperi timp pretions de reactie. In orice caz.. pietonul pe trecere e sfant.. mai mult decat atat pt noi motociclistii s-ar putea oricum face o paralela intre moto vs pietoni si masini vs moto (tu conduci moto mereu cuminte ? nu cred.. dar te-ai supara sa te zdrobeasca unu cu masina si dupaia sa auzi ca te injura pt ca n-ai fost cuminte, nu ?).

 

In fine, faptul este consumat. Insanatosire grabnica pietonului si motociclistului daca e cazul.

 

P.S. e dezamagitor sa vezi la ce discutii s-au ajuns in topicul asta.. nustiu ce fac moderatorii dar eu v-as bana pe toti cartitorii off topic fara drept de apel.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate , pe trecere cand se arunca unul in fata masinii nu ai ce sa faci , poti sa mergi si cu 30 . ce sa faci ? te opresti inainte si pui gard sa nu mai treaca nimeni. pietonii nu sunt deloc educati rutier. ce credeti voi , ca pietonii nu au nevoie de educatie ?

 

ca sa traversezi strada pe trecere , masina respectiv soferul masinii sau al motocicletei sau la ori ce merge pe strada , trebuie mai intai sa te vada sa iti acorde prioritate. nu te arunci pe trecere ca boul cu capul inainte. te duci la marginea ei , te opresti , astepti sa iti dea masinile prioriatte si treci. e simplu. asa trebuie educati pietonii. si daca sa oprit pima masina , te uiti dupa ia ca poate vine un shumi sau un rosi care nu opreste. ce e asa de greu

 

si mie mi sa aruncat un mos pe trecere in fata masinii , si am mai povestit asta. nu l-am lovit ca era ceva distanta intre mine si trecere , dar am pus dita mai frana. daca mosu mai intarzia 2 secunde si dupa aia se arunca il loveam.

si l-am vazut din timp ca e la trecere , am pus frana sa treaca , el sa intors cu spatele si a facut un pas ca ca si cum sa razgandit si pleaca fara sa traverseze , eu am accelerat ca nu mai era nimeni , si brusc se intoarce si o ia la fuga

in fata mea.

 

si daca il loveam pt ca a fost el prost toata lumea ma injura pe mine. eu nu suport camikaze de genu. chiar ma bucur cand o pateste cate unu ca poate se invata minte, si imi pare rau pt sofer

 

 

Pietonii (nu toti, dar majoritatea) habar nu au de regulie de circulatie.Tocmai de asta nu ai nevoie de vreun examen sa fii pieton, tocmai de asta dai examen pentru a putea conduce masina sau moto, tocmai de asta sunt puse chestiile alea triunghiulare si patrate pe niste stilpi pe marginea drumului, ca tu, care ai habar de regulile de circulatie, sa belesti ochii cand te apropii de dungile vopsite pe asfalt si sa reduci viteza astfel incat sa poti evita orice pieton care se decide sa treaca strada!

Niciodata nu e vina pietonului cand e acrosat pe trecerea de pietoni (exceptind cazurile in care trece pe culoarea rosie a semaforului).Era semafor?Daca da, pe ce culoare a trecut pietonul?

Daca nu, cu parere de rau, vinovat 100% e motociclistul!

 

P.S.: sunt curios cat te'ai bucura daca ala care ar pati'o ar fi vreo ruda de'a ta care a avut ghinionul sa intilneasca un idiot ca tine la volan sau ghidon?!?

Editat de IraSciBil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In multe tari din Europa soferii opresc la trecerea de pietoni doar cand vad pietonul pe trotuar, intentionand sa traverseze pe acea trecere. Nimeni nu se supara, nimeni nu injura. Din contra, daca pietonul vrea sa-l lase sa treaca pe soferul care tocmai incetineste sa treaca el primul, nu face decat sa complice situatia pt ca soferul nu mai trece pana nu traverseaza pietonul. Si nu este asa greu de realizat cand soferii merg civilizat in oras, cu max 50-60km/h.

 

La noi cred ca legea nu specifica asa ceva dar nu trebuie sa mergi ca dementul pe langa trecerea de petoni, plecand de la ideea ca pietonul este la mila ta. La noi se merge extrem de tare inclusiv in oras. Normal ca in cazul asta este mult mai greu sa opresti. Recunosc, mai exista si pietoni dobitoci sau nesimtiti, exista si masini parcate pana in trecere etc. dar trebuie sa te adaptezi... altfel, stai acasa sau nu sofezi!

 

Oricum, cred ca si motociclistul in cauza ar partea lui de vina (lasand la o parte neacordarea prioritatii pietonului) faptul ca merge cu moto pe vreme proasta (iarna), pe drum alunecos si pe frig, cand reflexele nu mai sunt aceleasi.

Tu daca traiesti Austria iti inchipui ca legile la noi se aplica ca in Austria.

 

Ai putea fi surprins sa auzi apropos de subiectul asta ca legea aici pe scurt spune ca: 1) Pe trecerea de pietoni pietonii au prioritate mai putin cand exista un semafor si pentru ei e rosu; 2) Trebuie sa opresti si sa dai prioritate daca un pieton pare sa vrea sa treaca pe o trecere de pietoni nesemaforizata; 3) Pietonii pot sa traverseze strada pe la coltul strazii dar nu au prioritate (adica trebuie sa se asigure si sa inceapa traversarea cand vad ca nu vine nimic); 4) Conducatorii de vehicole (adica masini, motociclete, scootere si alte tampenii motorizate) au voie sa mearga cu cel mult 30km/h pe trecerile de pietoni si in intersectiile nesemaforizate din localitati si cu cel mult 50km/h pe trecerile de pietoni si in intersectiile nesemaforizate din afara localitatii. De fapt legea noastra e absolut armonizata cu legislatia europeana cel putin in litera...

 

Sigur ca noi traim in Romania, si prostiile astea de mai sus se aplica fie de catre fraieri, fie se pedepsesc doar daca masuratoarea dupa un accident dovedeste ca le-ai incalcat si esti atat de bou incat nu ai pile (din punctul asta de vedere eu sunt bou ca n-am pile, dar inca n-am facut nici un accident).

 

Eu cred ca noi avem teoretic o democratie vest-europeana, dar din pacate in practica suntem o parte de baza a Americii Latine... Chiar daca politia isi face treaba pana la capat, vine cineva de la procuratura sau din justitie ca sa ne demonstreze ca aia din politie sunt prosti (eliberand printre altele criminali periculosi care cica nu sunt periculosi daca sunt suficient de pilosi)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietonii (nu toti, dar majoritatea) habar nu au de regulie de circulatie.Tocmai de asta nu ai nevoie de vreun examen sa fii pieton, tocmai de asta dai examen pentru a putea conduce masina sau moto, tocmai de asta sunt puse chestiile alea triunghiulare si patrate pe niste stilpi pe marginea drumului, ca tu, care ai habar de regulile de circulatie, sa belesti ochii cand te apropii de dungile vopsite pe asfalt si sa reduci viteza astfel incat sa poti evita orice pieton care se decide sa treaca strada!

Niciodata nu e vina pietonului cand e acrosat pe trecerea de pietoni (exceptind cazurile in care trece pe culoarea rosie a semaforului).Era semafor?Daca da, pe ce culoare a trecut pietonul?

Daca nu, cu parere de rau, vinovat 100% e motociclistul!

 

P.S.: sunt curios cat te'ai bucura daca ala care ar pati'o ar fi vreo ruda de'a ta care a avut ghinionul sa intilneasca un idiot ca tine la volan sau ghidon?!?

 

da m-as bucura mai mult daca idiotul ai fi u , sau sa iti sara tie in fata pe trecere o ruda de a mea sper. chiar imi doresc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pietonii (nu toti, dar majoritatea) habar nu au de regulie de circulatie.Tocmai de asta nu ai nevoie de vreun examen sa fii pieton, tocmai de asta dai examen pentru a putea conduce masina sau moto, tocmai de asta sunt puse chestiile alea triunghiulare si patrate pe niste stilpi pe marginea drumului, ca tu, care ai habar de regulile de circulatie, sa belesti ochii cand te apropii de dungile vopsite pe asfalt si sa reduci viteza astfel incat sa poti evita orice pieton care se decide sa treaca strada!

Niciodata nu e vina pietonului cand e acrosat pe trecerea de pietoni (exceptind cazurile in care trece pe culoarea rosie a semaforului).Era semafor?Daca da, pe ce culoare a trecut pietonul?

Daca nu, cu parere de rau, vinovat 100% e motociclistul!

 

P.S.: sunt curios cat te'ai bucura daca ala care ar pati'o ar fi vreo ruda de'a ta care a avut ghinionul sa intilneasca un idiot ca tine la volan sau ghidon?!?

N-am citit povestea topicului dar intr-o situatie petrecuta pe trecere, ai in mare parte dreptate...

Dar ai omis un caz....ce ne facem cu aia de-ti arunca puradelu in fata masinii? :yikes:

Eu stiu ca e si vorba de intentia de a traversa a pietonului...pui picioru, arati ca vrei sa treci...ca or incetini aia, dar daca le sari ca tampitu in fata, ciaules :yikes:

 

PS: unui amic motociclist, pe vremea cand mergea doar cu masina i s-a intamplat asa ceva...o tiganca i-a sarit expres pe capota...apoi scandal, si asta, ca avea aia vanatai si altele, i-a dat niste bani sa termine zdreanta cu cearta sa nu ajunga pe la politie, etc...era si pe trecere...si martori oculari iti dai seama ca s-au gasit ca iesiti din pamant...

Dar vb strict de patania amicului...nu stiu ce s-a intamplat in Panduri..

 

Faza tare a fost cand m-a busit pe mine masina, eu fiind pe trecere.A venit mai tare pe banda a doua, prima banda a franat, ala a franat intarziat, eu n-am fost atent sa vad daca vine vr-un destept pe banda aia, si m-am trezit pe capota lui(in ultima instanta l-am vazut si din instinct m-am aruncat sa nu-mi ia picioarele)...totusi, desi nici eu n-am fost atent, eram deja in traversare si prima banda incetinise apoi oprise sa-mi dea prioritate...drept pt care, nu am facut tam tam, si pt neatentia lui de a se uita la manevra aluia din dreapta sa(sa vada ca incetineste la trecere) i-am infundat doar portiera bine de tot...N-a comentat nimic :kiss:

Editat de Mr_ORL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strict legal: Pietonul pe trecere e "suveran". Tu trebuie sa-l feresti, nu el pe tine.

 

Moral: sunt cazuri si cazuri, ba soferi neatenti ba pietoni zăbăuci, fiecare caz e particular.

 

Morala? -> Ochii beliti la treceri ca degeaba zici ca s-a aruncat in fata ta, ca nu te crede si nici nu te iarta Politia. Ramai si fara permis si cu amenda si cu mobra lovita si te mai judeci si cu ala ca vrea daune materiale. Asa ca mai bine sa eviti/previi decat sa tragi dupa aia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da m-as bucura mai mult daca idiotul ai fi u , sau sa iti sara tie in fata pe trecere o ruda de a mea sper. chiar imi doresc

Vreau sa va anunt ca de circa o saptamana am fost atribuit cu puteri extraordinare pe acest forum (Accidente) de genul ca pot sa fac posturi disparute, sau sa arunc intreaga discutie altundeva (de genul "Motociclisti in fiecare zi" sau "Actiuni caritabile") sau pur si simplu sa inchid topicul... Sigur eu as prefera ca pe acest sub-forum sa se discute mai degraba despre "Are nevoie de sange?" sau "Trebuie sa cotizam cu ceva bani?", poate sunt dispus sa inghit si tampenii de genul "Desi nu eram acolo, eu cred ca ala mergea cu 635km/h cand sa izbit ca prostul de duba care intorcea pe linie dubla continua", dar nu voi inghitii atacuri la persoana si tamnpenii de genul "Sigur ca e proasta pentru ca e blonda"... Asa ca va rog sa va abtineti sa folositi termeni prea tehnici gen "idiotul" pentru alti forumisti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Art.66 alin 3 din Codul rutier spune urmatoarele:

"Traversarea drumului public de catre pietoni se face perpendicular pe axa acestuia, numai prin locurile special amenajate si semnalizate corespunzator, iar in lipsa acestora, in localitati, pe la coltul strazii, numai dupa ce s-au asigurat ca o pot face fara pericol pentru ei si pentru ceilalti participanti la trafic."

 

Din punctul meu de vedere pietonul care s-a angajat in traversare, in viteza si fara sa se asigure, chiar pe zebra, este vinovat conform legii pentru producerea accidentului. S-ar putea ca motociclistul sa aiba castig de cauza in instanta, desigur daca are martori care sa-i sustina declaratia.

Editat de invictus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Strict legal: Pietonul pe trecere e "suveran". Tu trebuie sa-l feresti, nu el pe tine.

 

Moral: sunt cazuri si cazuri, ba soferi neatenti ba pietoni zăbăuci, fiecare caz e particular.

 

Morala? -> Ochii beliti la treceri ca degeaba zici ca s-a aruncat in fata ta, ca nu te crede si nici nu te iarta Politia. Ramai si fara permis si cu amenda si cu mobra lovita si te mai judeci si cu ala ca vrea daune materiale. Asa ca mai bine sa eviti/previi decat sa tragi dupa aia.

 

Ai dreptate.....din pacate si daca pietonul se arunca voit, politia te scoate vinovat, urmand ca, daca e asa, sa contesti PV-ul si sa-l dai in judecata pe pieton, urmant ca, pe baza unor declaratii ale unor martori pe care trebuie sa ii ai, sa se intoarca decizia in favoarea ta.

Si atentie la urmatorul aspect mai alesin calitate de motociclistii: Daca pietonul e in aceeasi banda cu voi, nu treceti pe linga el, pt ca, in caz ca il atingeti, chiar daca prin absurd el s-ar arunca in fatza sunteti 100% de vina, fara drept de apel, pt ca tre sa opriti pana iese din banda vostra!

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...