Sari la conținut

Detinatori de Suzuki RF


.BoBo.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

mr. magic RF-ul tau cat consuma la suta?....apropo...arat bestial papusa ta....

 

Mersi de compliment :D , iubesc motocicleta asta si inca mai am de lucru la ea sa o fac perfecta ;)

Ca sa fiu mai explicit cu consumul, eu merg dimineata la servici cu ea si dupamasa dupa ce ies in general fac o tura mica de 30-40 km in jurul Clujului "just for fun" ... in regimu asta ieri am facut calculul si ultima oara a consumat 7,3 %

Sincer nu ma uit la consum, de bine de rau bani de benzina imi permit ... vreau sa ma simt bine si RF-u imi ofera aceasta senzatie ;)

 

Tocmai am achizitionat un filtru de aer K&N ... astept sa imi fac timp sa il duc la sincronizat sa pun filtru ... is curios cum o sa se comporte in cazul asta (consum, performante, feeling etc.)

 

Bafta :whip:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi s-a rupt varful cu care se prindea usita de la buzunarul de langa bord. Sugestii de improvizatii? :D

 

Exact problema asta am avut-o si eu ... temporar a fost rezolvata cu o plastelina mai lipicioasa sau o guma de mestecat mai tare

La un moment dat ma gandeam sa fac ceva dispozitiv cu magnet ... in fine posibilitatile sunt multiple

Am ales in final sa cumpar un plastic nou :whip: e scump dar rezolva problema cel mai elegant

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact problema asta am avut-o si eu ... temporar a fost rezolvata cu o plastelina mai lipicioasa sau o guma de mestecat mai tare

La un moment dat ma gandeam sa fac ceva dispozitiv cu magnet ... in fine posibilitatile sunt multiple

Am ales in final sa cumpar un plastic nou :D e scump dar rezolva problema cel mai elegant

 

Bafta

Merci de urare, chiar ca am avut bafta, varful s-a rupt dar a picat in buzunar si la o inspectie mai atenta l-am gasit. :whip: Sper sa stea cu niste lipici. Apropo de unde ai cumparat plastic nou?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! sunt nou pe aici,mai bine zis de aseara doar:) sincer am intrat din nevoie ,dar imi place ce am gasit pe aici...sunt destul de nou in ale motociclismului,am A`u din 2006 dar experienta putin.mi`am luat de vreo 2 sapt un rf400r din 94 dar cu cadru de 900 pe el...si acuma incet-incet incep sa`i gasesc toate problemele. motorul a fost lovit anul trecut si pus un far de alt model care parea a fi ceva f tare (cu lupa cik) doar ca vedea ca o lumanare. ieri l`am desfacut si surpriza..2 becuri de ceata de 15 V..bun,am mers si am cumparat unul de 55V,doar unul prima data ca sa vad daca merita si seara am iesit la plimbare..si surpriza...s`a topit lupa (care de fapt e un plastic de 2 lei)..acuma problema principala ii...de unde sa`mi iau far?ce tip potriveste?sau ce alte improvizatii pot sa fac?si as mai avea nevoie si de un plastic in stanga fata..pls help si scuzati postul atat de lung

post-36989-1209302742_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! sunt nou pe aici,mai bine zis de aseara doar:) sincer am intrat din nevoie ,dar imi place ce am gasit pe aici...sunt destul de nou in ale motociclismului,am A`u din 2006 dar experienta putin.mi`am luat de vreo 2 sapt un rf400r din 94 dar cu cadru de 900 pe el...si acuma incet-incet incep sa`i gasesc toate problemele. motorul a fost lovit anul trecut si pus un far de alt model care parea a fi ceva f tare (cu lupa cik) doar ca vedea ca o lumanare. ieri l`am desfacut si surpriza..2 becuri de ceata de 15 V..bun,am mers si am cumparat unul de 55V,doar unul prima data ca sa vad daca merita si seara am iesit la plimbare..si surpriza...s`a topit lupa (care de fapt e un plastic de 2 lei)..acuma problema principala ii...de unde sa`mi iau far?ce tip potriveste?sau ce alte improvizatii pot sa fac?si as mai avea nevoie si de un plastic in stanga fata..pls help si scuzati postul atat de lung

barosane...dupa cate vad eo din poza ai far de scuter :blbl: cat despre piese uitete pe www.bikeshop.ro is vre-o doi tipi care dezmembrau rf-uri....se potriveste farul de la rf-ul de 600....cred ca si carenajul se potriveste....

baieti nu stiu care ii baiul dar ieri am auzit u troznit pe fata cand viram stanga dreapta....banuiesc ca sa spart vre-un rulment la furca.....da nui bai desfacem si reparam...pana una alta...asfalt uscat si la cat mai multi km fara evenimente :rusinica: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare baieti

scuze ca ma bag in seama asa dar am si eu o rugaminte:

tocmai si-a cumparat un prieten un RF 600 din '94. am cautat si la louis si la polo, crash paduri si aparatoare de lant dar fara nici un rezultat!

stiti cumva unde mai pot gasi asa ceva?

mersi mult!

asfalt uscat si un sezon excelent va doresc!

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! sunt nou pe aici,mai bine zis de aseara doar:) sincer am intrat din nevoie ,dar imi place ce am gasit pe aici...sunt destul de nou in ale motociclismului,am A`u din 2006 dar experienta putin.mi`am luat de vreo 2 sapt un rf400r din 94 dar cu cadru de 900 pe el...si acuma incet-incet incep sa`i gasesc toate problemele. motorul a fost lovit anul trecut si pus un far de alt model care parea a fi ceva f tare (cu lupa cik) doar ca vedea ca o lumanare. ieri l`am desfacut si surpriza..2 becuri de ceata de 15 V..bun,am mers si am cumparat unul de 55V,doar unul prima data ca sa vad daca merita si seara am iesit la plimbare..si surpriza...s`a topit lupa (care de fapt e un plastic de 2 lei)..acuma problema principala ii...de unde sa`mi iau far?ce tip potriveste?sau ce alte improvizatii pot sa fac?si as mai avea nevoie si de un plastic in stanga fata..pls help si scuzati postul atat de lung

 

 

faru e o porcarie chineazeasca de scuter......... iar in legatura cu cadru nu e de 900 e indentic cu cel de 600 din fabrica...... ala de 900 e MULT MAI MARE :rolleyes: in legatura cu piesele..... incearca la reprezentanta suzuki cel putin in bucuresti au tot ce iti trebuie....... nu pe stoc dar le aduc la comanda in cam 2 saptamani :banana: si preturile bune pentru piese noi in comparatie cu ce care se lauda ca aduc din germania piese noi la preturi sub reprezentanta eu am incercat pe banii mei si am fost multumit..... am preturi mai ridicate la consumabile dar la elemente , piese din motor sunt ok

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

faru e o porcarie chineazeasca de scuter......... iar in legatura cu cadru nu e de 900 e indentic cu cel de 600 din fabrica...... ala de 900 e MULT MAI MARE :rolleyes: in legatura cu piesele..... incearca la reprezentanta suzuki cel putin in bucuresti au tot ce iti trebuie....... nu pe stoc dar le aduc la comanda in cam 2 saptamani :banana: si preturile bune pentru piese noi in comparatie cu ce care se lauda ca aduc din germania piese noi la preturi sub reprezentanta eu am incercat pe banii mei si am fost multumit..... am preturi mai ridicate la consumabile dar la elemente , piese din motor sunt ok

 

Incearca aici eu de la el am cumparat, e serios in aprox 1-2 sapt iti aduce orice chiar si piese originale Suzuki, preturile din pct meu de vedere sunt ok

/index.php?showtopic=112690

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! credeti k mi`e de folos manualul de RF600 pt. RF`ul meu de 400 :laugh: ?

aveti idee cum as putea face rost de un manual pt RF400 ?

 

am nevoie de manual pt a sti ce valori sa fie la vacumetrele alea -sau cum se cheama- atunci cand sincronizez carburatoarele...pe cesulete imi arata ca sunt sub 2

multumesc mult !

Editat de inimitabilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! credeti k mi`e de folos manualul de RF600 pt. RF`ul meu de 400 :laugh: ?

aveti idee cum as putea face rost de un manual pt RF400 ?

 

am nevoie de manual pt a sti ce valori sa fie la vacumetrele alea -sau cum se cheama- atunci cand sincronizez carburatoarele...pe cesulete imi arata ca sunt sub 2

multumesc mult !

 

 

La sincronizat nu valoarea conteaza, trebuie sa fie toate patru la aceeasi valoare

Apropo de unde ai vacumetrele, de mult ma bate gandu sa-mi iau si io ..

 

Bafta :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la Louis si sunt in CJ o'meni care aduc de la Louis la pretul de catalog.

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare ! credeti k mi`e de folos manualul de RF600 pt. RF`ul meu de 400 :laugh: ?

aveti idee cum as putea face rost de un manual pt RF400 ?

 

am nevoie de manual pt a sti ce valori sa fie la vacumetrele alea -sau cum se cheama- atunci cand sincronizez carburatoarele...pe cesulete imi arata ca sunt sub 2

multumesc mult !

Pe primele pagini au fost postate multe valori ale RF400. Manualu' o sa il caut mai tarziu sa vad daca il gasesc pe engleza.

Editat de kcuf_di
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt la Louis si sunt in CJ o'meni care aduc de la Louis la pretul de catalog.

 

 

bine ... asta stiam dar calitatea vacumetrelor de la louis ma ingrijoreaza, si ce mai stiu e ca sunt si alti producatori de vacumetre, am gasit la Festo sa vad cum pot sa aduc ca e mai complicat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de informatie, Mr. Magic !

 

sunt toate la valori egale acum ( 2 ), imi place cum merge acum .

vacumetrele sunt ale unui prieten cu service. o sa-l intreb cat au fost si`ti las un mesaj pe PM.

 

p.s. macar in japoneza daca ar avea careva manual ar fi bine (mai am prieteni care stiu limba)

 

 

Carenele laterale de la RF600 se potrivesc laRF400 ? (sau macar capacele ) ?

 

p.s. cumpar asa ceva...daca e careva care-si desmembreaza RFu....sau vrea sa se lipseasca de carene :lol:

Editat de inimitabilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci de informatie, Mr. Magic !

 

sunt toate la valori egale acum ( 2 ), imi place cum merge acum .

vacumetrele sunt ale unui prieten cu service. o sa-l intreb cat au fost si`ti las un mesaj pe PM.

 

p.s. macar in japoneza daca ar avea careva manual ar fi bine (mai am prieteni care stiu limba)

 

 

Carenele laterale de la RF600 se potrivesc laRF400 ? (sau macar capacele ) ?

 

p.s. cumpar asa ceva...daca e careva care-si desmembreaza RFu....sau vrea sa se lipseasca de carene :(

daca gasesti ma intereseaza si pe mine...defapt capacul mare de pe dreapta imi trebuie mie...daca gasesti ceva anuntama si pe mine te rog

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca gasesti ma intereseaza si pe mine...defapt capacul mare de pe dreapta imi trebuie mie...daca gasesti ceva anuntama si pe mine te rog

 

Eu am unu mic putin rupt :( da mare gasesti mai ieftin din fibra de sticla la "distribuitoru" care iti aduce si original daca a bani mai multi ...is scumpe a dracu plasticele ...

Apropo eu mai am si o carena fata putin zgariata si plasticu negru lateral stanga, cel cu cutia ... zilele astea o sa fac poze si o sa le bag la vanzare...

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, astazi in jurul orei 12:30 a avut loc un accident in Bucuresti - pasajul Lujerului, in care Alin si-a pierdut viata- avea un RF600 rosu cu nr. de inmatriculare B 61 RIT .

 

Dumnezeu sa-l odihneasca !

 

mai multe detalii aici: /index.php?...amp;mode=linear

Editat de inimitabilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie mare pe strazi pentru ca cele 6000 de motoare RF facute incept sa se rareasca :laugh: ;)

 

Subliniez ce a scris Inger'Albastru, un accident nefericit din pacate ;) ... eu m-am ars, in oras nu mai circul cu viteza nciodata ... maxim 60 ... MAXIM si aia numa unde stiu ca ii liber.

Imi pare foarte rau de baiat ... odihneasca-se in pace :laugh:

 

Aveti grija de voi si nu subestimati RF-ul pt ca e mobra foarte puternica

Bafta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...