Sari la conținut

Detinatori de Suzuki RF


.BoBo.
 Share

Postări Recomandate

merci.oricum nu ma bag eu, dar am sa comunic la mecanic

 

 

Mesaj completat

cine imi poate spune de se potriveste filtrul de aer de la rf 600 la rf 400.sau o poza cu filtrul de la rf 600 si la cutia lui.eu cred ca modelul 400 e f asemanator cu 600 la piese.

bafta. :rolleyes:

Nu se potiveste. A incercat mecanicul meu sa imi puna si nu a mers. Fitrul de aer de la RF400 are o forma diferita, cel de 600 este dreptunghiular. Pana la urma am pus pus un burete care l-am decupat in forma respectiva, cik ar fi special pt asta si mi la dat mesteru cu o solutie. Vezi ca sa scrif destul de mult pe forumul asta in paginile anterioare despre acest subiect.

Multa bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare...am si eu o intrebare stie cineva unde gasesc un kit de lant pentru un rf 600? si second hand ...

e adevarat ca se potriveste kitu de lant de la suzuki bandit de 600? asflat uscat

Mesaj completat

am observat ca pt rf-u de 600 108/14/43 sunt dimensiunile pt pinioane si lant...

iar la dimensiunea asta am gasit ca mai este si o honda care are aceeasi parametri:

D.I.D.

KETTENSATZ DID X-RINg SLR650 BJ.97-00(108/14/43 139e

KETTENSATZ DID X-RING FX650 BJ.99- (108/14/43) 139e

KETTENSATZ DID X-RING DR350S BJ.-93 (108/14/43) 110e

KETTENSATZ DID X-RING RF600F/RT - 95(108/14/43) 165e

 

si de la REGINA

 

KETTENSATZ REGINA O-RING SLR650 97-98 (108/14/43) 125e

KETTENSATZ REGINA O-RING DR350 BJ.90-98(108/14/43) 114e

KETTENSATZ REGINA O-RING RF600R BJ.93- (108/14/43) 150e

 

si in romania am gasit pe ROMIMOTO Chit lant REGINA Z-RING SLR650 97-98 (108/14/43) 125e

 

teoretic as putea sa aleg oricare din aceste lanturi pentru ca sunt la fel?...adik eu nu prea cred ca modelul pentru rf e cu ceva deosebit fata de Honda SLR650

 

dak sa mai scris de lantru imi cer scuze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marioso,je mi-am pus chit de lant de la bandit; pinionul ala mic din fata nu s-a pupat cu cel de la rf si are foaia mai mare decat vechiul lant, trage mai bine la viteze mici...se zice ca ar trage mai greoi la viteze mari, in cazul asta..inca nu am testat.

Deci acu am lantu nou cu pinionul vechi si un pinion de bandit cu care n-am ce face ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

marioso,je mi-am pus chit de lant de la bandit; pinionul ala mic din fata nu s-a pupat cu cel de la rf si are foaia mai mare decat vechiul lant, trage mai bine la viteze mici...se zice ca ar trage mai greoi la viteze mari, in cazul asta..inca nu am testat.

Deci acu am lantu nou cu pinionul vechi si un pinion de bandit cu care n-am ce face ;)

;) mc pt info..mi-am dat comanda pana la urma de kit de lant original doar ca x-ring de la DID 600 ron ..dak il inteleseaza pe cineva..va dau detalii ce si cum....pe louis e 165e..

da ar trebui sa traga mai tare la liniutze:P motoru e mai slab la bandit de aia ..are pinionu mai mare sa compenseze cat de cat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vreau si eu o toba sport mai ieftina...ca asta stock ma innebuneste..nu se aude deloc....cine stie niste modele care se potrivesc la rf

 

/index.php?...amp;mode=linear

 

cica ar fi ok tobele, eu zic ca la pret e super convenabil, o sa dau si eu comanda de una, numai ca nu inteleg ce sistem de prindere are la mine toba e sudata de teava aia care duce la galerie..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
marioso,je mi-am pus chit de lant de la bandit; pinionul ala mic din fata nu s-a pupat cu cel de la rf si are foaia mai mare decat vechiul lant, trage mai bine la viteze mici...se zice ca ar trage mai greoi la viteze mari, in cazul asta..inca nu am testat.

Deci acu am lantu nou cu pinionul vechi si un pinion de bandit cu care n-am ce face :cheers:

 

 

nu trage mai greoi, are acceleratie mai buna si viteza maxima mai mica. un rf stock ar trebui sa ia tot bordul si un pic mai mult (are eroare mare peste 220, de fapt ai 212), sa arate ceva mai mult de 260, aprox 270 ochiometric si 245 real. la 200 ca idee ai 198 in schimb, peste 200 se duce toata treaba.

Editat de stress_L&P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
nu trage mai greoi, are acceleratie mai buna si viteza maxima mai mica. un rf stock ar trebui sa ia tot bordul si un pic mai mult (are eroare mare peste 220, de fapt ai 212), sa arate ceva mai mult de 260, aprox 270 ochiometric si 245 real. la 200 ca idee ai 198 in schimb, peste 200 se duce toata treaba.

eu la 225 sau 230 ceva intre astea 2 nu stiu chiar exact pt ca drumu nu imi permitea sa ma :D f mult la kilometraj, pe gps am avu 215

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut, stie careva ce fel de beculete are rf-ul in bord si daca se pot schimba, m-ar interesa cum arata sau cum le zice , sau daca nu ceva inlocuitor ..mi sa ars unul si vreau sal schimb,este becul de la faza lunga mai exact.

 

Am zis sa intreb inainte sa desfac bordul,poate a mai schimbat careva, ms . :agree:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, stie careva ce fel de beculete are rf-ul in bord si daca se pot schimba, m-ar interesa cum arata sau cum le zice , sau daca nu ceva inlocuitor ..mi sa ars unul si vreau sal schimb,este becul de la faza lunga mai exact.

 

Am zis sa intreb inainte sa desfac bordul,poate a mai schimbat careva, ms . :agree:

Desfa-l ca oricum o sa il desfaci cand il inlocuiesti, il scoti si mergi cu el la ciclop. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o problema cu rf meu nu creste in ture mai precis nu trece de 9000 rot/min help pls... topic pe /index.php?showtopic=426019

Mesaj completat

S-A REZOLVAT..THANKS..

Mesaj completat

va intreb stie cineva dak se poate monta shift- light pe rf ? ca am achizitionat unul de pe lois dar se pare ca degeaba... discutii pe : /index.php?showtopic=426929

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva idee cat ulei e normal sa pape un rf de 600 la mia de km?

Mie mi-a disparut 1.3L in mai putin de 3000km, si ce ulei a mai ramas mirosea a benzina, asa ca am motorul desfacut bucati pe masa numai ca segmentii is la 0.15 cand service limit e 0.50. Plus ca totul e ca nou la cei 44k km, nu exista joc pe nicaieri..

 

Si s-a mai discutat pe aici de bataia aia de la alternator, eu n-am gasit nimic in neregula acolo, am desfacut toata bucata aia pe care vine alternatorul si starterul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

schimba semeringurile de la supape. inainte sa le schimbi verifica si jocul supapelor in ghiduri :rose: succes. in caz ca nu stii de unde sa iei semeringuri, intra pe romimoto-piese.ro, sunt 12 sau 16 lei bucata, nu mai tin minte exact.

 

bataia de la alternator e din cauza angrenajului de acolo, are niste tolerante relativ mari intre dintii angranajului, atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

am verificat mai atent, cred ca zgomotul vine de la linie, asa ca am sa schimb cuzinetii.

daca tot am desfacut motorul o sa schimb si pistoanele (ca sunt la service limit cu ele si diferenta dintre piston si cilindru e de 0.16, service limit-ul fiind de 0.12) segmentii automat, bolturile, si semeringii de la supape.

 

mi-am propus sa il fac nou nout chiar daca arata foarte bine inauntru pentru ca mi-am dat seama ca nu vreau sa il vand :blink:

 

dupa aia o sa urmeze o vopsire totala si un aerograf.. am cautat pe net poze cu rf-uri dar cam toate arata la fel, cele de 900 fiind mai interesante cu sagetile alea trase de pe branhii.

 

schimba semeringurile de la supape. inainte sa le schimbi verifica si jocul supapelor in ghiduri :rose: succes. in caz ca nu stii de unde sa iei semeringuri, intra pe romimoto-piese.ro, sunt 12 sau 16 lei bucata, nu mai tin minte exact.

 

bataia de la alternator e din cauza angrenajului de acolo, are niste tolerante relativ mari intre dintii angranajului, atata tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de piesa incercuita din imagine, stie cineva unde o pot gasi ?

Scrie "D" pe ea.

Mesaj completat

Am si eu nevoie de piesa incercuita din imagine, stie cineva unde o pot gasi ?

Scrie "D" pe ea.

 

am gresit prinderea, este vorba de cea de pe admisie, am pus poza noua :cheers:

Mesaj completat

am gasit chestia aia pe ebay de la un rf de 900, oare se potriveste?

post-35315-1255500688_thumb.png

post-35315-1255503121_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...