Sari la conținut

Detinatori de Suzuki RF


.BoBo.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Vizitator stress_L&P

@kcuf: ai cumparat de acolo vreodata? eu mi-am luat niste chestii da' sa mor io daca nu m-am plictisit pana mi-au venit, cam o luna jumate... preturi bune, ce-i drept si la piese si la transport...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut baieti.

Sunt posesor de Rf 900 custom facut de mine cu mici ajutoare.Motocicleta este din 99,modificarile aduse la ea sunt urmatoarele,revopsita,Black Edition Ghost Rider,Autocolante la comanda,seaua din piele la comanda,toba boss de 25 de cmc..va las pe voi sa va imaginati sunetul,Gume Brigestone Full Slick,Kit lant power Racing,umblat putin la alimentare..setat carburatoarele pe 6,Dino Jet,Ambreiaj Racing Ceramic,Suspensile Modificate..consum de 14 litri la suta..0-300 in 12,3 secunde.

Deci fiti mandrii daca detineti o motocicleta Suzuki Rf..au fost cele mai bune motociclete la vremea lor,daca vii si cu un turbo la setarile aduse de mine ajungi la 350/h,pentru un sport touring e ceva.

P.S o sa vin si cu poze in scurt timp doar ca acuma am avut un accident urat si inca nu am terminato de reconditionat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
black rider eu am facut distributia acum cateva luni si cei de la service s-au ocupat de tot...piesele au fost vreo 300e iar manopera 150e...

 

Mersi frumos, vroiam sa imi fac o idee. Cineva m-a sfatuit sa ma duc in Tg. Mures ca am inteles ca e o reprezentanta/service Moto Suzuki si sunt super baietii.

Am o bataie, un fel de clampanit (ca si cum ar fi ceva desprins si se loveste de ceva in mers) si tipul din Bacau care ne repara motoarele (Adinel) mi-a zis ca e posibil sa fie distributia dar ca inca nu e urgent pentru ca nu se aude si la relanti ci numai in mers.

Mi-a recomandat sa merg la Tg. Mures pentru ca ei au posibilitatea sa gaseasca piese mai usor pentru modele mai vechi (al meu e din 1994).

Cam asta e!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Vizitator stress_L&P
Mersi frumos, vroiam sa imi fac o idee. Cineva m-a sfatuit sa ma duc in Tg. Mures ca am inteles ca e o reprezentanta/service Moto Suzuki si sunt super baietii.

Am o bataie, un fel de clampanit (ca si cum ar fi ceva desprins si se loveste de ceva in mers) si tipul din Bacau care ne repara motoarele (Adinel) mi-a zis ca e posibil sa fie distributia dar ca inca nu e urgent pentru ca nu se aude si la relanti ci numai in mers.

Mi-a recomandat sa merg la Tg. Mures pentru ca ei au posibilitatea sa gaseasca piese mai usor pentru modele mai vechi (al meu e din 1994).

Cam asta e!

 

 

sfatul meu e sa te duci repede sau sa pui mana pe un manual (daca nu ai iti dau eu) si sa il faci. sincer sa fiu manualul e pentru oricine, numai sa fii dispus sa bagi~100-120 de euro in scule. oricum iesi mai ieftin per total. nu de alta dar dupa aia mai schimbi un kit de lant, un ambreiaj, faci o sincronizare (asta e aproape moaca, faci un sincronizator ma-sa cu mazim 25 de lei), un schimb de placutze, de semeringuri, etc. daca vrei iti dau si lista cu TOATE sculele necesare si de unde sa le cumperi. daca esti atent la manual NU AI CUM sa dai gres!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
la cati km se recomanda schimbarea distributiei pt moto?

(am un rf400-23000km)

 

Salutare,

 

Eu am avut de a face cu distributia la RF-uri si am vazut probleme si la 20000 si la 50000. Acum, normal, ar trebui sa scrie in manualul de service.

 

Totusi e relativ pt ca fiind de cele mai multe ori mobre vechi nu prea stii daca km. sunt reali. In acelasi timp uzura poate aparea mai devreme sau mai tarziu in functie de intretinerea (grija fata de revizii) acordata motorului cat si de stilul de conducere.

 

O zi buna tuturor,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
sfatul meu e sa te duci repede sau sa pui mana pe un manual (daca nu ai iti dau eu) si sa il faci. sincer sa fiu manualul e pentru oricine, numai sa fii dispus sa bagi~100-120 de euro in scule. oricum iesi mai ieftin per total. nu de alta dar dupa aia mai schimbi un kit de lant, un ambreiaj, faci o sincronizare (asta e aproape moaca, faci un sincronizator ma-sa cu mazim 25 de lei), un schimb de placutze, de semeringuri, etc. daca vrei iti dau si lista cu TOATE sculele necesare si de unde sa le cumperi. daca esti atent la manual NU AI CUM sa dai gres!

 

Salut!

Manualul il am, l-am gasit in format pdf, super calitate dar nu prea am timp sa ma ocup de partea mecanica. Ideea e ca mi-am luat motorul in septembrie 2009, avea 63000 km, acum are 65000km, n-am schimbat nimic la el. Presupun ca trebuie sa ma apuc de revizie si e posibil chiar de distributie. Cum imi dau seama cand trebuie sa schimb distributia?

Mie mi-a zis mecanicul nostru din Bacau ca se aude un fel de bataie la motor (ca un trancanit) din mers dar mi-a zis ca nu e urgent ca nu se aude si la relanti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal all...A mai indreptat cineva codita la motocicleta?dupa indreptare aveti idee daca mai poate sustine un pasager fara probleme?afeacteaza cumva ciclistica?....multam

Mesaj completat

si pedala de schimbat viteze are cineva idee unde gasesc sau daca se potriveste de la alt model?...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal all...A mai indreptat cineva codita la motocicleta?dupa indreptare aveti idee daca mai poate sustine un pasager fara probleme?afeacteaza cumva ciclistica?....multam

Mesaj completat

si pedala de schimbat viteze are cineva idee unde gasesc sau daca se potriveste de la alt model?...

ai rupt pedala cu totul...?sau numai tija pe care tii picorul cand schimbi..ca aiai usor de reparat .

 

 

 

Am si eu o intrebare, stie cineva cati wati scoate stopul de la rf 600?sau care are un bec de rf de la stop sa-mi zica cati wati scrie pe el, vreau sa-mi fac o modificare si nu il am in apropierea acuma,si macar sa stiu daca se potriveste sau nu, ca numai peste o luna il vad si eu la fata :o

 

Mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai rupt pedala cu totul...?sau numai tija pe care tii picorul cand schimbi..ca aiai usor de reparat

 

 

 

 

nu e rupta toata pedala...numai tija aia pe care schimbi.....

 

 

stopu de spate are pozitia 5w si frana 21w

Mesaj completat

si inca ceva...merge pus pe rf ghidon normal? daca da ce trebuie modificat?..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai rupt pedala cu totul...?sau numai tija pe care tii picorul cand schimbi..ca aiai usor de reparat

 

 

 

 

nu e rupta toata pedala...numai tija aia pe care schimbi.....

 

 

stopu de spate are pozitia 5w si frana 21w

 

 

Ms de informatie.

 

 

In legatura cu tija, daca ii cum banuiesc eu....dai jos toate pedala si mergi la cineva care are un strung....sa iti faca un surub cu filet si sa iti dea o gaura cu filet in locul in care era tija.....daca mai ai si acea bucata rupta ii bine sa io duci sa isi fac o idee...ai grija sai spui sa iti deie gaura pana pe partea cealalta..dar filetul sa nu il faca mai mult decat grosimea acelei pedale...inainte sa il insurubezi poti sa pui si ceva lipici ca sa nu se mai desfaca...cam asa arata acel surub cum ii in poza....peste surub poti sa pui si cauciucul de pe acea tija daca il mai ai si ii ca nou :o

 

multa bafta la reparat

post-41119-1267209018_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
multam.........la faza cu ghidoanele nu stie nimeni??

 

 

Tre sa schimbi jugul superior ca sa schimbi semighidoanele.(asta daca vrei sa pui ghidon de touring d ala coarne de bou). Daca vrei alte semighidoane conteaza doar diametrul jambelor! Si merg cele de la sv-u!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...