Sari la conținut

Detinatori de Suzuki RF


.BoBo.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Update:

Am demontat robinetul si l-am decalat cu 180 de grade, acum cade sageata de orientare pe cele 3 indicatoare.

Stie cineva cata benzina ramane pe rezerva?

in mod normal acel robinet se poate aseza intro singura pozitie, rotit la 180 de grade trebuie fortat ca sa intre, are un sant pe o parte

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in mod normal acel robinet se poate aseza intro singura pozitie, rotit la 180 de grade trebuie fortat ca sa intre, are un sant pe o parte

 

L-am desfacut si am am invartit axul robinet plus saiba adiacenta, cea cu "limitator de invartire"

Acum imi merge ok si pe rezerva, urmeaza sa mai pun niste benzina sa vad daca are circuitul ok si pe ON.

 

Ramane problema becului din bord. Becul se aprinde cand pun cintactul (cum facea si pana acum) deci nu e ars.

Am incercat sa verific termistorul din rezervor, insa imi ies 3 fire din el, ceea ce m-a facut sa renunt.

Idei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am desfacut si am am invartit axul robinet plus saiba adiacenta, cea cu "limitator de invartire"

Acum imi merge ok si pe rezerva, urmeaza sa mai pun niste benzina sa vad daca are circuitul ok si pe ON.

 

Ramane problema becului din bord. Becul se aprinde cand pun cintactul (cum facea si pana acum) deci nu e ars.

Am incercat sa verific termistorul din rezervor, insa imi ies 3 fire din el, ceea ce m-a facut sa renunt.

Idei?

 

si la motocicleta mea si in manualul de reparatii termistorul are doar 2 fire deci eu cred ca cel mai bine ar fi sa verifici si circuitul si termistorul separat. cel mai bine te uiti in manualul de reparatii si vezi ca iti arata cum se face. asa vei sti exact ce e defect. spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Vin si eu cu o intrebare pentru impatimitii de schimbari, se poate pune pe modelul de 600 ..motor de 900?

 

Teoretic dimensiunile ar fii la fel doar ca s-ar putea sa difere prinderile, si probabil mai trebuie facute ceva modificari.

 

Si pentru partea de acte se poate face modificarea legal la rar?

 

 

Mersi,

 

Asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu difera nici o prindere, doar cadrul trebuie putin intarit, gasesti pe net locatia.

 

sfatul meu e altul, ia motorul de 900 si transplanteaza totul pe carterul tau. asa nu schimbi nici o serie si n-ai treaba nici la rar. been there, done that dar cu un motor de 1100 (gsxr w) si chiulasa de 900. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Salutare,
m-am hotarat sa dezmembrez RF-ul meu, daca aveti nevoie de ceva va rog sa imi spuneti.
Cateva detalii: Suzuki RF600R, an 1994, bateria e cumparata de vreo 6 luni, gumele nu le vand (cel putin cea pe spate) ca sunt uzate si nu vreau sa am pe constiinta pe nimeni, carena stanga este lovita de la o cazatura, in rest urme de uzura normale pentru anii pe care ii are.

Telefon 0757.57.55.55, email sorinmerlusca@gmail.com sau PM pentru mai multe detalii.

http://www.okazii.ro/motociclete-suzuki/suzuki-rf600r-sport-touring-98cp-1994-a126619596

De asemenea vand si costumul piele, 2 piese, marimea L/XL.

 



Cumpar ptr Suzuki RF600R manerele din spate de la pasager, si topcase complet.Contact: 0769644180 Alin


Salut, cat ar costa manerele sau cat esti dispus sa imi dai ca nu stau sa caut cat costa de noi sau sh. Da-mi un PM sau un telefon 0757575555

Editat de Black Rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu difera nici o prindere, doar cadrul trebuie putin intarit, gasesti pe net locatia.

 

sfatul meu e altul, ia motorul de 900 si transplanteaza totul pe carterul tau. asa nu schimbi nici o serie si n-ai treaba nici la rar. been there, done that dar cu un motor de 1100 (gsxr w) si chiulasa de 900. :)

 

si crezi ca merge schema si pt un upgrade de la 400 la 600, sau poate chiar la 900?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salut. Am o problema la motor. Motorul suzuki rf 400 (da stiu, e chinezesc, sa il vand, sa scap de el ca nu e bun....etc, asa au zis unii "prieteni" dar nu vreau )

Sa explic problema si inca o data rog pe cei care sunt de parere ca sa il vand ca nu se merita, sa se abtina, daca sfat de reparatie nu pot da.

 

Nu am scanteie deloc. Am lumini, claxon, invarte cand dau la automat dar scanteie nu. Am schimbat bobinele cu unele sh, le-am luat de la un motociclist de pe forum care a zis ca sunt bune si merg. Le-am montat si nimic, nici farama. De la ce altceva poate fi? Cineva a zis ca CDI. E posibil? Am zis ca o sa incerc sa iau de la un amic o bobina care stiu sigur ca merge(o demontam de pe motorul lui) si incercam sa vedem daca da sau nu (poate bobinele sh luate nu sunt bune).

In caz ca nu da scanteie ce e de facut?

Sau are cineva din bucuresti un cdi de imprumut sa fac o verificare? fac cinste

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Am o problema la motor. Motorul suzuki rf 400 (da stiu, e chinezesc, sa il vand, sa scap de el ca nu e bun....etc, asa au zis unii "prieteni" dar nu vreau )

Sa explic problema si inca o data rog pe cei care sunt de parere ca sa il vand ca nu se merita, sa se abtina, daca sfat de reparatie nu pot da.

 

Nu am scanteie deloc. Am lumini, claxon, invarte cand dau la automat dar scanteie nu. Am schimbat bobinele cu unele sh, le-am luat de la un motociclist de pe forum care a zis ca sunt bune si merg. Le-am montat si nimic, nici farama. De la ce altceva poate fi? Cineva a zis ca CDI. E posibil? Am zis ca o sa incerc sa iau de la un amic o bobina care stiu sigur ca merge(o demontam de pe motorul lui) si incercam sa vedem daca da sau nu (poate bobinele sh luate nu sunt bune).

In caz ca nu da scanteie ce e de facut?

Sau are cineva din bucuresti un cdi de imprumut sa fac o verificare? fac cinste

sal am exact exact aceeas problema si am comandat cdi de pe e.bay astept sa vina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

 

Salut baieti. Am fost la o tura lunga si am obsv ca la accelerare in ture joase pe serpentine se aude un cloncanit, troscanit si il simt in scarite. Dupa circa 5000 ture nu se mai aude/simte. Am miscat si de roata spate ptr ca m-am gandit la rulmenti si aceasta are joc. Intrebarea mea este daca sunt rulmentii de la roata spate de vina sau o fi ceva din cutie?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator r_amonna

daca ai joc in roata (si axul e strans, evident) ai rulmentii dusi. punct, asta ti-o poate spune orice mecanic, novice sau nu. ca facea zgomot de la pinion e altceva. te duci frumos la un magazin de rulmenti si ti-i iei noi. costa cam 25 de lei bucata, ai 3. 2 pe roata si unul pe port-pinion. grija la cod ca nu toti sunt la fel. de exemplu un rulment 6300 poate fi de mai multe tipuri (RS/C3, etc.). codul de la sfarsit conteaza. sunt diferite in functie de incarcare/viteza/bla-bla, nu e de ajuns sa aiba aceleasi cote.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Am un cablu de ambreiaj care literalmente ma f...te la cap,nu-i mai gasesc reglajul care-l avea inainte (mentionez ca intr-o dimineata m-am trezit dupa 200m de mers cu maneta moarta/moale). Am incercat sa reglez de la maneta,apoi de jos din spatele carenelor...tot nu merge cum vreau si mai mult cateodata chiar nu mai intra in treapta de viteza. Deci, un Coleg care sa parcheZe la mine timp de 10minute pana "copiez" reglajul,gasesc aici?;)

 

BR,

Alexandru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...