Sari la conținut

Casca


mihaiand
 Share

Postări Recomandate

Viziera pt Nitro e cam 6 sute de mii.

 

Modelu al doilea il am eu , inca .

 

A tinut la doua imprastieri (capatana de pamant ) si un accident ( capatana in masina :lol: ) , si n-a avut nici pe dracu`. Dar n-o mai pun in cap. Pt scuter e foarte OK, tine !

 

Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 78
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Eu am de un sezon si un Arai Viper GT profile Sinister. Sunt foarte multumita de ea. Cand va veni vremea s-o schimb, cu siguranta tot la Arai voi ramane.

Arai Viper GT Profile Sinister

post-4366-1232212146_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am de un sezon si un Arai Viper GT profile Sinister. Sunt foarte multumita de ea. Cand va veni vremea s-o schimb, cu siguranta tot la Arai voi ramane.

Arai Viper GT Profile Sinister

Ce pret mic are=)))))) oricum nu as da atatia bani pt o casca si mai ales pt scuter (daca aveam un speed de 600 cc mai ziceam :lol: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce pret mic are=)))))) oricum nu as da atatia bani pt o casca si mai ales pt scuter (daca aveam un speed de 600 cc mai ziceam :lol: )

Eu sunt de parere ca protectia este pe primul plan, fie ca mergi pe motor sau pe scuter. Capul de bordura tot il dai.... Acum este alegerea fiecaruia ce "pret" are viata lui....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca protectia este pe primul plan[...]Acum este alegerea fiecaruia ce "pret" are viata lui....

Total de acord cu tine, insa sa fim seriosi, la castile de la 3-400euro in sus platesti mai mult de jumatate brand-ul sau design-ul. Pana la urma protectia creierului o asigura spuma din interior, nu invelisul exterior :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total de acord cu tine, insa sa fim seriosi, la castile de la 3-400euro in sus platesti mai mult de jumatate brand-ul sau design-ul. Pana la urma protectia creierului o asigura spuma din interior, nu invelisul exterior :yikes:

nu e neaparat vorba de felul in care arata casca. castile de 200-300euro protejeaza destul de bine bostanul la impact, poate nu la fel de bine ca una mai scumpa, dar odata cu cresterea pretului casca devine mai "fiabila". devine mai zgomotoasa la o viteza mai mare, se abureste mai greu, interiorul rezista mai mult timp, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in principiu toate castile respecta un standard impus de siguranta si rezistenta la impact. depasirea acestui minim standard, aerodinamica, ergonomia - comfortul, firma s.a. sunt cele care reflecta pretul unei casti. oricum, e clar ca buna-ziua ca nu merita sa-ti iei o casca de top facuta sa mergi cu 300kmh pt a "rula" pe scooter cu 60kmh. la viteza asta la fel protejeaza toate. diferenta se face "mai incolo"... intelegeti voi :yikes:

 

incercati si Vemar, sunt casti bune si mai mult decat rezonabile ca pret. Airoh, asemenea...

 

p.s.: IXS si HJC iarasi au casti sub 100euro in gama. am purtat unele si sunt chiar bune daca nu ai mari pretentii! :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar odata cu cresterea pretului casca devine mai "fiabila".

Vorbeam strict de protectie, pt ca problema era pusa "cat valoreaza viata ta" :yikes:

De acord, calitatea creste, dar nu exponential cu pretul. Nu sunt adeptul castilor "de Vitan" pe care le iei cu 120 de lei dar, cum a zis si Andrei, sa iti iei pe lingurita o casca gandita pentru a fi folosita pe motociclete serioase si in conditii "grele", sunt bani aruncati pe geam. Si, vorbind tot strict de protectie, de la 200+ la ora nu te mai salveaza decat al de sus, smurdu si norocul, indiferent cat ai dat pe casca :yikes:

Editat de Cap0ne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

posibil, citisem mai demult tot pe motociclism.ro despre chestia asta. poate E27 e fabricat in china :yikes:) si rezista putin mai mult de cat o coaja de pepene.

N-ai citit deloc link-ul de mai sus, asa-i?! Cu ocazia asta poate aflai ca pentru siguranta exista ece 22.05 iar e1, e3, e27, reprezinta indicativul tarii si nimic mai mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

N-ai citit deloc link-ul de mai sus, asa-i?! Cu ocazia asta poate aflai ca pentru siguranta exista ece 22.05 iar e1, e3, e27, reprezinta indicativul tarii si nimic mai mult

am citit, si am spus ca e posibil ca E3 sa fie indicativul tarii. eu cred ca altcineva ar fi trebuit sa citeasca mai atent posturile..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am citit, si am spus ca e posibil ca E3 sa fie indicativul tarii. eu cred ca altcineva ar fi trebuit sa citeasca mai atent posturile..

pai daca ai citit ai fi aflat ca E3 e sigur indicativul tarii in care se fabrica casca si nu povesti de genul:

 

pe cati in general e trecut standardul de siguranta. era ceva de genul: E1-27. si cu cat cifra dupa "E" este mai mica cu atat casca este mai sigura. eu parca am E3 la casca.

 

 

posibil, citisem mai demult tot pe motociclism.ro despre chestia asta. poate E27 e fabricat in china :yikes:) si rezista putin mai mult de cat o coaja de pepene.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa va povestesc despre cele doua casti ale mele: prima luata din targ (de la pisica sau motanul...cel care e si instructor sub podul grant) pt 300RON acum 3 ani-o chinezarie al carei nume nu se gaseste nici pe net si a 2-a , este un Nolan ultimul ragnet luat de la expozitia moto pe care am dat 1200RON, care are viziera clara cu dublura tip pin-look si inca o dublura up-down fumurie cu comanda din exteriorul castii...culoarea negru mat...totul super-frumos. In chimb cu Nolanul asta la 60 la ora nu mai aud motorul, este o galagie incredibila de la curent...apoi la gropi imi cade pe ochi viziera pentru soare si ma cam surprinde fenomenul, iar dimineata daca merg mai mult de 5 km, intre cele doua geamuri (anti aburire) se produce un condens groaznic iar de-a lungul nasului viziera se abureste destul de bine...

In achimb casca ieftina este mult mai etansa (si datorita acestui fapt este si mai calduroasa), deci nu am shuieratul decat pe la 120 la ora, dar avea problema suparatoare ca se aburea viziera si trebuia sa o tin deschisa. Am rezolvat aceasta problema cu mult succes montand o folie FogCity Hyper Optics luata din Germania (detalii la www.modernword.com) ca nu se mai abureste nici macar un milimetru si este totodata si heliomata si se inchide la culoare cand este soarele puternic...acum casca ieftina imi este mult mai prietenoasa decat Nolanul scump si pare a fi si destul de solida, adica n-am dubii ca nu m-ar projeja in caz de necaz. Si uite asa m-am apucat sa import si sa vand folii d-astea FogCity (produse in state).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

as vrea sa va povestesc despre cele doua casti ale mele: prima luata din targ (de la pisica sau motanul...cel care e si instructor sub podul grant) pt 300RON acum 3 ani-o chinezarie al carei nume nu se gaseste nici pe net si a 2-a , este un Nolan ultimul ragnet luat de la expozitia moto pe care am dat 1200RON, care are viziera clara cu dublura tip pin-look si inca o dublura up-down fumurie cu comanda din exteriorul castii...culoarea negru mat...totul super-frumos. In chimb cu Nolanul asta la 60 la ora nu mai aud motorul, este o galagie incredibila de la curent...apoi la gropi imi cade pe ochi viziera pentru soare si ma cam surprinde fenomenul, iar dimineata daca merg mai mult de 5 km, intre cele doua geamuri (anti aburire) se produce un condens groaznic iar de-a lungul nasului viziera se abureste destul de bine...

In achimb casca ieftina este mult mai etansa (si datorita acestui fapt este si mai calduroasa), deci nu am shuieratul decat pe la 120 la ora, dar avea problema suparatoare ca se aburea viziera si trebuia sa o tin deschisa. Am rezolvat aceasta problema cu mult succes montand o folie FogCity Hyper Optics luata din Germania (detalii la www.modernword.com) ca nu se mai abureste nici macar un milimetru si este totodata si heliomata si se inchide la culoare cand este soarele puternic...acum casca ieftina imi este mult mai prietenoasa decat Nolanul scump si pare a fi si destul de solida, adica n-am dubii ca nu m-ar projeja in caz de necaz. Si uite asa m-am apucat sa import si sa vand folii d-astea FogCity (produse in state).

Ce ai spus tu aici despre Nolan,pur si simplu nu-mi vine sa cred.Poate ca ai luat o marimea mai mare si despre pinlock,nu am auzit asa ceva....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ai spus tu aici despre Nolan,pur si simplu nu-mi vine sa cred.Poate ca ai luat o marimea mai mare si despre pinlock,nu am auzit asa ceva....

 

Crede-ma ca nu exagerez: pot dovedi asta printr-o proba dc esti curios!

Nu port casti largi, dimpotriva...port si cagula ca sa nu mi se "dea peste cap" urechile...castile sunt atat de fixe incat nu pot indrepta urechile cu mana. Am intrebat alti posesori de nolan si am dedus ca modelele mai vechi au fost mult mai "silentioase". Sistemul antiaburire original de la nolan functioneaza bine, dar nu si sub 10 grade. Sunt suparat mai degraba pt ca am platit destul de mult pt casca asta...si am luat-o de la expozitie cu pret promotional!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crede-ma ca nu exagerez: pot dovedi asta printr-o proba dc esti curios!

Nu port casti largi, dimpotriva...port si cagula ca sa nu mi se "dea peste cap" urechile...castile sunt atat de fixe incat nu pot indrepta urechile cu mana. Am intrebat alti posesori de nolan si am dedus ca modelele mai vechi au fost mult mai "silentioase". Sistemul antiaburire original de la nolan functioneaza bine, dar nu si sub 10 grade. Sunt suparat mai degraba pt ca am platit destul de mult pt casca asta...si am luat-o de la expozitie cu pret promotional!

cei 1200 ron o sa se vada in special cand dai cu capu de pamant :scratch:

acuma toate firmele care se respecta fac casti cat de cat bune pentru toate buzunarele...nu inseamna ca daca cumperi o casca la 400 ron e varza. are si ea un standard de calitate, doar ca nu are pinlock, incepe sa vajaie de la viteze mai mici fata de una mai scumpa etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi si am probat una. Zici ca a fost turnata pentru capatana mea. Saptamana viitoare ma innoiesc :laugh:

Am probat si flip-up-ul de la ei (mathisse RS parca ii zice). E ok si vara cred ca e bestiala, dar nu mi-a placut ca parea putin cam fragila prinderea mandibulei si era si ceva mai greoaie fata de varianta integrala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi si am probat una. Zici ca a fost turnata pentru capatana mea. Saptamana viitoare ma innoiesc :laugh:

Am probat si flip-up-ul de la ei (mathisse RS parca ii zice). E ok si vara cred ca e bestiala, dar nu mi-a placut ca parea putin cam fragila prinderea mandibulei si era si ceva mai greoaie fata de varianta integrala.

Cat coasta ? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...