Sari la conținut

Gibraltar


asdfghjk
 Share

Postări Recomandate

La Multi Ani tuturor! Am cateva excursii pe care nu le-am facut si mi le doresc. Una este pana la Gibraltar. Daca este cineva amator, suntem deja 2, plecam imediat ce se face vreme buna, probabil in Aprilie. Ar mai fi loc de 2, nu sunt adeptul grupurilor mari. Mergem de dim de cand se lumineaza pana pe la 5 in fiecare zi, sa avem timp si de o bere seara nu sa picam lati. La dus mergem prin Belgrad- Milano - Genova, pe urma numai pe coasta. La intors ne hotaram acolo. Cred ca va dura 10 zile - 2 sapt. in functie de vreme si de cat mergem pe zi. Viteza pe sosea 120-160. Opriri numai la gaz fara timp pierdut cu exceptia turelor din orasele de pe traseu.

 

rock-of-gibraltar.jpg

 

3700 km dus

 

gibraltarny6.jpg

Editat de Doru BMW
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mare pacat sa faci un traseu ca asta si sa nu treci prin munti deloc.

Asfalt uscat de pe-acum!

 

LE - Bine, acum mi-am dat seama ca e vorba de aprilie, scuze.

Editat de LinX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal

asta aveam si eu in cap anul trecut

insa cu o intoarcere prin franta/paris

 

chiar si asa cum vrei tu

ai undeva la 4000 km dus

si e pacat sa.i faci pe autostrada

eu facusem traseul DOAR PE DRUMURI NATIONALE SI NUMAI PE LANGA APA

 

mai mult de 400 de km pe zi nu se merita facuti

oricum ai da.o la sf de zi vei vedea o medie de 50 /60 km pe ora

asta am invatat si eu de la un motociclist batran cu care ma tot luam in gura ca eu merg 1000 pe zi si el o tinea pe a lui

dar a avut mare dreptate

 

asa ca daca ai cam 400 - 450 pe zi vezi cum mai faci 10 zile

 

si ma repet e pacat sa mergi prin locurile alea pe autostrada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit la 600 pe zi, se fac usor, am mai facut multe drumuri, de fapt si tu. traseul e aproximativ, pe unele tronsoane merge pe coasta, pe altele te tragi nitel mai la interior si mergi pe autostrada. am experienta asta, am zis ca tine sa fac toata california pe coasta de la los angeles la san francisco, inebunesti de cap, nu merita. in unele zone ai ce vedea in altele nu prea sau peisajul se repeta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din nefericire circulatie pe costa italiana-franceza-spaniola se desfasoara(pe drumurile nationale, nu pe autostrada) destul de incet.. localitati multe cu circulateie din plin, treceri de pietoni, etc.....

asa incat 400 km pe zi e ceva realist. mai mult se poate face dar fara prea multa placere.

iar daca ajungi la gibraltar mergeti o zi si in maroc.. la Tanger.. e fun..poti spune ca ai calcat in AFRICA (io am fost)....

io as merge la atlantic ..... offffff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din nefericire circulatie pe costa italiana-franceza-spaniola se desfasoara(pe drumurile nationale, nu pe autostrada) destul de incet.. localitati multe cu circulateie din plin, treceri de pietoni, etc.....

asa incat 400 km pe zi e ceva realist. mai mult se poate face dar fara prea multa placere.

iar daca ajungi la gibraltar mergeti o zi si in maroc.. la Tanger.. e fun..poti spune ca ai calcat in AFRICA (io am fost)....

io as merge la atlantic ..... offffff

 

da ma zapacitule atlantic scrie pe noi

.................daca mai am job pana atunci

daca nu spargem banca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit la 600 pe zi, se fac usor, am mai facut multe drumuri, de fapt si tu. traseul e aproximativ, pe unele tronsoane merge pe coasta, pe altele te tragi nitel mai la interior si mergi pe autostrada. am experienta asta, am zis ca tine sa fac toata california pe coasta de la los angeles la san francisco, inebunesti de cap, nu merita. in unele zone ai ce vedea in altele nu prea sau peisajul se repeta.

 

 

cei 1000 Dorule salutare Pompi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos traseul, l-am facut in 2007 la intoarcerea dinspre Gibraltar, va recomand cu caldura la intoarcere lantul Alpin. Daca ajungeti la Gibraltar va recomand traseul spre Camara da Sintra spre Capul Roca (cel mai vestic punct al Europei), traseu pe coasta Atlanticului, e in top 20 al traseelor facut de Motorrad. Daca mai doriti detalii despre traseu.... cu placere ... oricand.

Bafta si asfalt uscat !

:o

p.s. traseul l-am facut invers Austria-Elvetia-Franta(traversare Lyon-Bordoeaux) apoi pe coasta Atlanticului-Spania-Portugalia-Gibraltar-intoarcere pe Riviera Mediteraneeana, in total aproximativ 9500 km, facuti in 11 zile

Editat de aditorpan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Frumos traseul, l-am facut in 2007 la intoarcerea dinspre Gibraltar, va recomand cu caldura la intoarcere lantul Alpin. Daca ajungeti la Gibraltar va recomand traseul spre Camara da Sintra spre Capul Roca (cel mai vestic punct al Europei), traseu pe coasta Atlanticului, e in top 20 al traseelor facut de Motorrad. Daca mai doriti detalii despre traseu.... cu placere ... oricand.

Bafta si asfalt uscat !

:o

p.s. traseul l-am facut invers Austria-Elvetia-Franta(traversare Lyon-Bordoeaux) apoi pe coasta Atlanticului-Spania-Portugalia-Gibraltar-intoarcere pe Riviera Mediteraneeana, in total aproximativ 9500 km, facuti in 11 zile

 

multumesc. asa am aproximat si eu, max 14 zile. am sa te sun inainte de a pleca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai unde la atlantic, ca pana la amsterdam ajungi in 2-3 zile si nu e mare branza de vazut, nordul germaniei e nasol si aglomerat, am fost recent.

ce are atlanticu cu germania?!

vb de franta spania si portocalia.....eeeee

iar adi asta asa ma enerveaza cu sfaturile lui molipsitoare :lol:

prea a avut dreptate cu ce mi-a recomandat pana acum asa ca acum tre sa ajung si in portocalia.... pe criza asta :crack:

adi tu ce ture ai in gand? :crack: :P :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cer scuze, pt mine toata apa din vest e atlantic. portugalia ar fi misto, trebuie insa timp si bani. m-am uitat, poti merge de la gibraltar in sus pe coasta si iesi la bordoux. de acolo la munchen se merge direct prin elvetia, sunt 1300km si zona misto, pe langa lacuri. timp si bani. timp si bani. momentan n-am de nici unele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...