Sari la conținut

Reconditionare Dnepr


Magic4Ce
 Share

Postări Recomandate

nu sunt zgarieturi pe arbore...

!!! ..aspectul exterior al cuzinetului indica faptul ca nu se aseaza bine (pe biela sau capac), sau poate ca cel ce a facut o reparatie anterioara a polizat capetele cuzinetului pt a-l strange(amanunt f. important). Faptul ca acel cuzinet nu este strans pe exterior de catre biela, in functionare va duce la deteriorarea lui fiind o prindere elastica. Asta ar explica zgarietura aparuta fara ca pe maneton sa existe aparent nimic.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 139
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

!!! ..aspectul exterior al cuzinetului indica faptul ca nu se aseaza bine (pe biela sau capac), sau poate ca cel ce a facut o reparatie anterioara a polizat capetele cuzinetului pt a-l strange(amanunt f. important). Faptul ca acel cuzinet nu este strans pe exterior de catre biela, in functionare va duce la deteriorarea lui fiind o prindere elastica. Asta ar explica zgarietura aparuta fara ca pe maneton sa existe aparent nimic.

 

astazi mi-am ridicat cuzinetii noi si maine sper sa-i montez. nu stiu daca cei din-nainte au suferit vre-o interventie intrucat par a fii originali si neumblati. in legatura cu aspectul exterior acum mi-ai dat de gandit. maine seara dau detalii despre operatiune. multumesc pt sfaturi

 

vreau si eu un buson pt rezervor de nipru si o schema electrica, aveam si eu una dar nu o gasesc si mi-e lene sa caut prin foldere. multumesc

 

maine poze clare :scratch:

post-13243-1233942681_thumb.jpg

post-13243-1233942695_thumb.jpg

post-13243-1233942758_thumb.jpg

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..ajunge sau mai vrei?

 

e foarte buna. multumesc.

acum vedem cum o descifram in totalitate si daca e conform cu realul( adica manunchiul ala de fire ce sta in sufragerie)

multumesc cristi :scratch:

 

 

PS: daca mai ai nu ma supar :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..ajung?

 

Multumesc frumos :lol:

astazi am montat bielele la loc pe arbore... apropo, aceasta operatiune se poate face si fara sa scoti arborele doar ca trebuie sa ai rabdare si degete subtiri (oricum m-am ales cu niste zgarieturi :P )

am montat capacul de la distributie si baia de ulei si inafara de 2 suruburi rupte pe care a trebuit sa le scot (unul nu am reusit si i-am marit gaura si i-am facut alt filet :scratch: ) nu am intampinat probleme.

dupa aceea am desfacut o chiulasa si iar am dat ochii cu Andreea care si-a facut simtita rezenta de Zana a surprizelor cu un joc spectaculos de supape in ghiduri. In schimb scaunele arata bine (alea de la supapa :P , ca poate se trezeste vre-un carcotas sa ma intrebe de culoare, densitate si temperatura :D ) si inafara de calamina nu cred ca ar fii mari probleme. luni o duc la doctor si poate tratam jocul.

 

Poze:

post-13243-1234036237_thumb.jpg

post-13243-1234036255_thumb.jpg

post-13243-1234036272_thumb.jpg

post-13243-1234036299_thumb.jpg

post-13243-1234036323_thumb.jpg

post-13243-1234036336_thumb.jpg

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Nipru cred ca sunt mai mult ca, culbutorul sa apese totusi supapa chiar daca are joc mare axial :scratch:.

Uralul nu are si nici la Dnepr nu-s necesare defapt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Nipru cred ca sunt mai mult ca, culbutorul sa apese totusi supapa chiar daca are joc mare axial :scratch:.

Uralul nu are si nici la Dnepr nu-s necesare defapt.

 

totusi pastilele alea au un rol important, reduc uzura dintre culbutor si capul supapei.

le recomand cu caldura si la Ural si la Nipru.. rau nu fac in nici un caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos :lol:

astazi am montat bielele la loc pe arbore... apropo, aceasta operatiune se poate face si fara sa scoti arborele doar ca trebuie sa ai rabdare si degete subtiri (oricum m-am ales cu niste zgarieturi :P )

am montat capacul de la distributie si baia de ulei si inafara de 2 suruburi rupte pe care a trebuit sa le scot (unul nu am reusit si i-am marit gaura si i-am facut alt filet :scratch: ) nu am intampinat probleme.

dupa aceea am desfacut o chiulasa si iar am dat ochii cu Andreea care si-a facut simtita rezenta de Zana a surprizelor cu un joc spectaculos de supape in ghiduri. In schimb scaunele arata bine (alea de la supapa :P , ca poate se trezeste vre-un carcotas sa ma intrebe de culoare, densitate si temperatura :D ) si inafara de calamina nu cred ca ar fii mari probleme. luni o duc la doctor si poate tratam jocul.

 

Poze:

spor in continuare faci o treaba buna!

bine vad! e rup surubul in vre-una din gaurile de prindere a baii de ulei?incearca sa-l scoti afara, ca lfel va sangera pe acolo....

Editat de mas oyama
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca pastilele din capul supapelor sint obligatorii?...La ural nu am gasit asa ceva :scratch:...si fuge de rupe pamintul!!:lol:
...cred ca sunt mai mult ca.....Uralul nu are si nici la Dnepr nu-s necesare defapt.

Asa-i d-lor, merge si fara, insa initial nu le-a avut (la inceputuri), au fost adaugate ulterior... de ce? nu stim, presupunem doar..

...reduc uzura dintre culbutor si capul supapei.

...cred ca acesta-i scopul, pastilele acelea au posibilitatea rotirii in functionare, pe de alta parte maresc suprafata de contact dintre culbutor si supapa...

Editat de cristi 57
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos :lol:

astazi am montat bielele la loc pe arbore... apropo, aceasta operatiune se poate face si fara sa scoti arborele doar ca trebuie sa ai rabdare si degete subtiri (oricum m-am ales cu niste zgarieturi :P )

am montat capacul de la distributie si baia de ulei si inafara de 2 suruburi rupte pe care a trebuit sa le scot (unul nu am reusit si i-am marit gaura si i-am facut alt filet :scratch: ) nu am intampinat probleme.

dupa aceea am desfacut o chiulasa si iar am dat ochii cu Andreea care si-a facut simtita rezenta de Zana a surprizelor cu un joc spectaculos de supape in ghiduri. In schimb scaunele arata bine (alea de la supapa :P , ca poate se trezeste vre-un carcotas sa ma intrebe de culoare, densitate si temperatura :D ) si inafara de calamina nu cred ca ar fii mari probleme. luni o duc la doctor si poate tratam jocul.

 

Poze:

 

 

2 ghiduri 15 lei si nu te mai joci pe la fiecare strungar..

post-20619-1234166355_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Pastilele alea au un rol destul de "esential", (intii incercati si "dupa"... comentarii), tija supapei in zona capului este mai "moale", cu o pila fina se pileste de numa-numa, asa ca.... puneti pastilele la post. "Ciocanelul" culbutorului este dur, va "bate-n cap" tija supapei, o va deforma (lati), apoi adio scos normal supapa din ghidaj. Pentru cine vrea, putem dezvolta subiectul, dar o vom face in topicul Proiect sinteza Dnepr. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abea acum am reusit sa ma asez la calculator si sa pun poze cu ce s-a mai facut la nipru.

ieri am fost cu ea la doctor... la Dr Rock' si i-au fost schimbate ghidurile si pasuite supapele si scaunele.

cine zice ca aceasta operatiune de pasuire se poate face doar la ateliere specializate sa vina la mine sa-mi dea o inghetata ca sa-i demaonstrez ca nu e adevarat.

pe langa cateva trucuri invatate de la Rock'nRoll mi-am mai intarit convingerea ca "experientia docet".

si fratilor intradevar asa este.

o sa dau si cateva detalii despre desfasurarea actiunilor de ieri.

 

intai ghidurile vechi trebuiau scoase asa ca Nea' Victor a adus arzatorul cu gaz si a incalzit chiulasa, apoi cu un dorn si cateva lovituri de ciocan au iesit ca unse. NU FACETI ACEASTA OPERATIUNE LA RECE CA DISTRUGETI CHIULASA.

tot la cald au fost introduse ghidurile noi, alezate dupa ce au fost racite si gata. care stie din ce material sunt facute acele ghiduri? :)

 

pentru pasuirea supapelor s-au folosit doua tipuri de pasta abraziva, una cu granulatie mai mare si una cu granulatie mai fina, o bormasina cu dublu sens si... rabdare.

se monteaza supapa in ghidaj dupa ce a fost unsa in prealabil pe tija, se prinde coada supapei in mandrina, se acopera partea de contact cu pasta abraziva si se reproduce miscarea supapei in timpul functiunii (inchis - deschis) in timp ce bormasina se roteste cu o viteza medie (cam pe la 1000-1500 r/m :) ) intr-un sens si altul. rezultatul a fost uimitor. daca inainte de pasuire testul cu lumina indica o neetansare intre supapa si scaun dupa pasuire la testul cu diluant si fara arcuri a trecut cu brio.

 

Tin sa- i multumesc lui Rock'nRoll pentru ajutorul oferit fara de care as fii avut mari dureri de cap. :cheers: :) :)

 

 

PS poza cu nipra e pt Nea' Victor

post-13243-1234298911_thumb.jpg

post-13243-1234298934_thumb.jpg

post-13243-1234298954_thumb.jpg

post-13243-1234298973_thumb.jpg

post-13243-1234298990_thumb.jpg

post-13243-1234299006_thumb.jpg

post-13243-1234299028_thumb.jpg

post-13243-1234299076_thumb.jpg

post-13243-1234299121_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abea acum am reusit sa ma asez la calculator si sa pun poze cu ce s-a mai facut la nipru.

ieri am fost cu ea la doctor... la Dr Rock' si i-au fost schimbate ghidurile si pasuite supapele si scaunele.

cine zice ca aceasta operatiune de pasuire se poate face doar la ateliere specializate sa vina la mine sa-mi dea o inghetata ca sa-i demaonstrez ca nu e adevarat.

pe langa cateva trucuri invatate de la Rock'nRoll mi-am mai intarit convingerea ca "experientia docet".

si fratilor intradevar asa este.

o sa dau si cateva detalii despre desfasurarea actiunilor de ieri.

 

intai ghidurile vechi trebuiau scoase asa ca Nea' Victor a adus arzatorul cu gaz si a incalzit chiulasa, apoi cu un dorn si cateva lovituri de ciocan au iesit ca unse. NU FACETI ACEASTA OPERATIUNE LA RECE CA DISTRUGETI CHIULASA.

tot la cald au fost introduse ghidurile noi, alezate dupa ce au fost racite si gata. care stie din ce material sunt facute acele ghiduri? :)

 

pentru pasuirea supapelor s-au folosit doua tipuri de pasta abraziva, una cu granulatie mai mare si una cu granulatie mai fina, o bormasina cu dublu sens si... rabdare.

se monteaza supapa in ghidaj dupa ce a fost unsa in prealabil pe tija, se prinde coada supapei in mandrina, se acopera partea de contact cu pasta abraziva si se reproduce miscarea supapei in timpul functiunii (inchis - deschis) in timp ce bormasina se roteste cu o viteza medie (cam pe la 1000-1500 r/m :) ) intr-un sens si altul. rezultatul a fost uimitor. daca inainte de pasuire testul cu lumina indica o neetansare intre supapa si scaun dupa pasuire la testul cu diluant si fara arcuri a trecut cu brio.

 

 

 

 

 

PS poza cu nipra e pt Nea' Victor

hehe lai racolat pe Nea Victor!si eu am facut-o doar ca prin telefon la vremea shimbarii, dupa care mi-am facut foc de frigarui urmata apoi de scos ghidurile :cheers:

fromos lucrat, arata de minune chiuloasa!

ce pasta abraziva ati folosit? ce scrie pe cutie,o poza cu produsul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Hai ca "dau din casa" Oyamule. Pe cutie scrie:

 

CARBORUNDUM

ABRASIVES

Valve Grinding Compund

Silicon Carbide-Grease Mixed

Grade 365 Coarse

Trafford Park Road, Trafford Park. Manchester M17 1hp England.

Sa nu ma intrebi de citi ani o am caci un stiu sa raspund, stiu doar sa o folosesc. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Hai ca "dau din casa" Oyamule. Pe cutie scrie:

 

CARBORUNDUM

ABRASIVES

Valve Grinding Compund

Silicon Carbide-Grease Mixed

Grade 365 Coarse

Trafford Park Road, Trafford Park. Manchester M17 1hp England.

Sa nu ma intrebi de citi ani o am caci un stiu sa raspund, stiu doar sa o folosesc. Numai bine.

 

BRAVO nea VICTORE tine-o tot asa si multa sanatate din partea mea :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu gasesti Carborund, vezi ca gasesti pe Plevnei la www.rulemnti.ro varianta romaneasca de pasta de slefuit, o iei pe aia albastra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

ieri am mai apucat sa muncesc putin la motor si i-am inchis partea dreapta iar in stanga doar am montat pistonul cel nou.

asa cum era de asteptat oricat am vrea nu scapam de sindromul "ou cu surpriza" in ceea ce priveste niprul.

la segmentii noi montati in cilindru mi-a ramas o distanta intre capete de 0.2mm incomparabil mai bine decat la cei vechi unde distanta intre capete era de 1.5mm ceea ce inseamna ca pierdeam compresie la greu.

pistonul din partea stanga se bloca in cilindru, la rece, asa ca am avut parte de o partida de smirgheluiala de vre-o 2 ore.

la final pistonul incalzit aluneca usor dar numai dupa portia de D-zei si Pasti a mamii lor de piese.

observ ca am fost visator (chiar naiv) in momentul in care mi-am propus sa termin la sfarsitul lunii mai. acum realizez ca nu pot sa termin si repede si bine asa ca voi lucra cat va fii nevoie. nu-mi mai pun termen limita ci sa fac o reparatie de calitate.

o luna in plus poate insemna un an de mers in plus pe motor daca voi avea rabdare si-mi vor mai ramane intregi mintile caci niprul te mananca incet dar sigur... Drobule nu vrei o sedinta de terapie? :)

 

ps din cate cadre de nipru am vazut nici unul nu are bascula bucsata asa cum e la mine. :D

 

cateva poze

post-13243-1236699315_thumb.jpg

post-13243-1236699340_thumb.jpg

post-13243-1236699348_thumb.jpg

post-13243-1236699356_thumb.jpg

post-13243-1236699363_thumb.jpg

post-13243-1236699373_thumb.jpg

post-13243-1236699379_thumb.jpg

post-13243-1236699391_thumb.jpg

Editat de magic4ce
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ieri am mai apucat sa muncesc putin la motor si i-am inchis partea dreapta iar in stanga doar am montat pistonul cel nou.

asa cum era de asteptat oricat am vrea nu scapam de sindromul "ou cu surpriza" in ceea ce priveste niprul.

la segmentii noi montati in cilindru mi-a ramas o distanta intre capete de 0.2mm incomparabil mai bine decat la cei vechi unde distanta intre capete era de 1.5mm ceea ce inseamna ca pierdeam compresie la greu.

pistonul din partea stanga se bloca in cilindru, la rece, asa ca am avut parte de o partida de smirgheluiala de vre-o 2 ore.

la final pistonul incalzit aluneca usor dar numai dupa portia de D-zei si Pasti a mamii lor de piese.

observ ca am fost visator (chiar naiv) in momentul in care mi-am propus sa termin la sfarsitul lunii mai. acum realizez ca nu pot sa termin si repede si bine asa ca voi lucra cat va fii nevoie. nu-mi mai pun termen limita ci sa fac o reparatie de calitate.

o luna in plus poate insemna un an de mers in plus pe motor daca voi avea rabdare si-mi vor mai ramane intregi mintile caci niprul te mananca incet dar sigur... Drobule nu vrei o sedinta de terapie? :D

 

ps din cate cadre de nipru am vazut nici unul nu are bascula bucsata asa cum e la mine. :D

 

cateva poze

dumnezeii de pasti si cei de craciun si un aleluia fac parte din scenariu"cum reparam Dneper-ul" :)

hai sa-ti dau vestea proasta!

daca ai masurat cu lera fanta segemntilor si ti-a dat 0.20 e mica oarecum!

ar trebuii sa fie 0.25 max 0.30 dupa schimbarea cotei.

e posibil ca sa caleze!

ai doua variante:

ori lasi acolo unde sunt segmenti si nu te mai chinui sai scoti ca sa dai cu pila fin pe ei pina scoti o valoare de 0.25-0.30 fanta segment.

ori faci rodajul mai bine de 1000km cu f. mare grija!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e bine ma merge, in 300 km are 0,5 :)) . O sa bage un pic de ulei 2T in benzina.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...