Sari la conținut

Postări Recomandate

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Cum de s-a stricat ? E din otel si nu prea sint sanse...poate e cablul de vina ?

 

Cauta pe www.ebay.de, eu am vazut acolo de citeva ori (tachoschnecke se cheama, si cred ca se potriveste si de la alte modele de Yamaha).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

de cand sunt si eu proprietar de xtz 750 nu mi-am facut deloc prezenta pe acilea .... asa ca intr-un final m-am gandit sa va salut ... si eu si camila mea :ok:

post-9218-1192916424_thumb.jpgpost-9218-1192916512_thumb.jpgpost-9218-1192916584_thumb.jpgpost-9218-1192916615_thumb.jpg

mai nou are si bari de protectie ... dar trebuie sa caut un fotograf sa le pozeze ... poate se ofera Cristi-mic ... sa isi probeze noua scula :eek:

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In scurt timp va fi gata site-ul Club Tenere RO (dupa moda italienilor)

Pe site veti gasi carti tehnice, modificari aduse modelelor XT si XTZ, poze .. absolut tot ...

Doar putintica rabdare :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

haideti copii cu materiale ... sa facem ceva frumos :burnout:

orice articol este bine venit

sapt asta vom da drumu la forum asa ca problemele voastre pot fi dezbatute acolo

Va asteptam!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

post-3711-1198269594_thumb.jpg post-3711-1198269553_thumb.jpg

 

nu este motorasul meu, desi mi-as dori unul ca asta. e primit la schimb pana imi este reparata motocicleta.

prima data cand am urcat cred ca m-a speriat putin, eu avand experienta doar pe gpz-ul meu.

in aceeasi zi am facut drumul iasi-bucuresti ...placere km cu km. super motor!

are totusi cateva bube printre care cea mai nasoala e la surubul pe unde se scoate uleiul(la baia de ulei daca nu gresesc... :rolleyes: ), a avut o lovitura acolo si se scurge ulei. as avea vreo sansa sa gasesc pe undeva acel surub?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

post-3711-1198269594_thumb.jpg post-3711-1198269553_thumb.jpg

 

nu este motorasul meu, desi mi-as dori unul ca asta. e primit la schimb pana imi este reparata motocicleta.

prima data cand am urcat cred ca m-a speriat putin, eu avand experienta doar pe gpz-ul meu.

in aceeasi zi am facut drumul iasi-bucuresti ...placere km cu km. super motor!

are totusi cateva bube printre care cea mai nasoala e la surubul pe unde se scoate uleiul(la baia de ulei daca nu gresesc... :crack: ), a avut o lovitura acolo si se scurge ulei. as avea vreo sansa sa gasesc pe undeva acel surub?

 

 

Daca te referi la surubul mare de 19, iti pot da eu unul! Eu am pus unul cu magnet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
:wink: :kiss: :) :lol: cum v-am spus deja, dragi iubitori de yamaha tenere, sunt anuntat de italieni , printr-un mail de aparitia grandioasa , si sucara a unei noi capodopere semnata ''yamaha''- YAMAHA TENRE 1200''....... auzi cum mi se adreseaza italianu' mie, unui taran amarit- carissimi amici- si-mi spune ca a aparut cea care imi va da foc la valiza....tenere 1200 :lol: :lol: n-am ce sa-i fac lu' nevasta-mea ,copiilor [5 la numar] , mamei [aproape 80] ...tre' sa vindem casa......asta e....am incercat sa copiez imaginea cu copy si paste da' sunt prea prost, nu mi-a iesit nimic.....oricum se va gasi cineva sa puna si poze.....deci cred ca gs 1200, africa , tiger vor fi niste maimutareli pe linga crucisatoru asta de 1200 .....doi cilindri paraleli...... :) :lol: :lol: Editat de jenifer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

@ Jenifer :

 

Eu zic ca nu va fi deloc acesta forma finala (o simpla parere, nu dati cu pietre).

De fapt, sincer sa fiu (cu riscul de a iti taia avantul), cred ca e o mare gluma. Nu neg faptul ca sunt foarte multe zvonuri despre un nou Super Tenere. Dar...asta ?

Mie imi seamana a photoshop de motor ST/Tdm + Tenere 2008 ?

Timpul ne va da raspunsul.

 

post-3763-1202943666_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Jenifer :

 

Eu zic ca nu va fi deloc acesta forma finala (o simpla parere, nu dati cu pietre).

De fapt, sincer sa fiu (cu riscul de a iti taia avantul), cred ca e o mare gluma. Nu neg faptul ca sunt foarte multe zvonuri despre un nou Super Tenere. Dar...asta ?

Mie imi seamana a photoshop de motor ST/Tdm + Tenere 2008 ?

Timpul ne va da raspunsul.

 

post-3763-1202943666_thumb.jpg

 

mah...in caz ca nu e gluma: Endurist vinde un rinichi si o bucata de ficat pt achizitionarea unei motorete extremale.

-gigolo: ofer servicii pt doamne si domnisoare(excluse cele cu cun picior in groapa) neconsolate

-stripper masculin: ma dezbrac pt motoreta si la cerere, se aplica si a 2-a oferta :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bre raule, prietene , ce te face frate, sa crezi ca e o mare gluma?inainte sa apara tenere asta nou, tot cei de la xtz club italia au dat anuntul....mai bine bucura-te si gindeste-te cum sa-i faci din vorbe pe cei de acasa sa-ti iei crucisatoru'......la mine e simplu, daca o conving pe mama sa treaca palatul imperial pe numle meu ,a doua zi o vind si cumpar un loc pe deal , fac un bordei ,si cu restu' portavionu' de 1200 :) :lol: :wink: :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ Jenifer :

 

Eu zic ca nu va fi deloc acesta forma finala (o simpla parere, nu dati cu pietre).

De fapt, sincer sa fiu (cu riscul de a iti taia avantul), cred ca e o mare gluma. Nu neg faptul ca sunt foarte multe zvonuri despre un nou Super Tenere. Dar...asta ?

Mie imi seamana a photoshop de motor ST/Tdm + Tenere 2008 ?

Timpul ne va da raspunsul.

 

post-3763-1202943666_thumb.jpg

 

E' facatura pe computer, bre ! Cititi ce scrie in coltul din dreapta-sus !

 

Hai noroc ! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Stau si disec netul in lung si in lat cautand. Raman doar cu niste concluzii ciudate in ceea ce inseamna, pentru mine, piata de adventure bikes si ceea ce caut eu in aceasta piata :

- Africa Twin si Super Tenere au ani buni de cand au iesit din productie = design de "nu e adevarat", performante idem dupa standardele actuale. Daca te hotarasti sa cumperi un Africa Twin risti sa te enervezi in cel mai fericit caz - niste preturi nesimtite pentru o motocicleta care, sa fim cat se poate de realisti, este second hand, are uzura timpului asupra materialelor si niste hibe deloc minore (pompa + releul) a caror reparare scoate ceva bani din buzunar.

- Un monocilindru tot monocilindru ramane cand vine vorba de confort la drum si distante de aprox. 300 km/zi parcurse, indiferent ce marca ar fi. Asta o mai stiu si pe pielea mea. Singurele parti bune ar fi ca e ieftin si simplu de reparat. Un fel de RDS al mobrelor.

- A aparut F 800 GS. Foarte bine, f. faina, dar la un pret de te lasa cu replica neincheiata.

- Dispare total din studiul de piata ideea de motocicleta adventure pentru lumea a treia, pentru uz individual si nu cu camion sau jeep de asistenta? Au decis mai toti mari fabricanti sa dea aceasta sarcina doar modelelor vechi din gama lor ? Intreb asta fiindca observ ca e deja pus in practica in proportie imens de mare conceptul de electronizare masiva a motocicletelor.

 

Chiar nu mai exista clientelea pentru versiuni actualizate ale motocicletelor gen Africa sau ST ?

Eu mi-as dori de la noul Super Tenere sa fie asa :

O motocicleta cu o capacitate undeva intre 750-900 cmc, cu care sa merg lejer 1400 km pana la intrunirea Tenere 25 de ani din Franta de la vara, la intorcere sa bag si o saptamana minim in Croatia, sa nu ma crispeze designul ei de 1900 toamna, sa fie robusta, fiabila si relativ ieftina.

Si sa nu uit...SA TRAGA, fratilor !!! Sa aiba vana in ea, sa simti ca te rupe daca nu esti pe faza. Cum ar zice @ strumfuadi : sa impinga :wink: .

Bine ar fi sa aiba o greutate rezonabila (un bun compromis intre necesitatea de a fi grea pe autostrada si usoara pe forestier), sa fie simpla in constructie (nu plina de senzori si computere), sa beneficieze de o retea de dealeri capabili, raspanditi peste tot in lume pe unde ar fi piata ei la care sa gasesti pe stoc macar piesele si consumabilele de bun simt si sa aiba o injectie si o aprindere cu care sa ma pot juca lejer de la benzina de 95-98 la cea de 80.

 

A..Si sa fie un concurent pentru F 800 GS sau 990 Adventure, la capitole precum fiabilitate si costuri.

Nu vad de ce Super Tenere ar avea 1200 ccm. Ce sa faci cu atata tirul de cmc-ei ?

 

Nu stiu ce sa mai zic. Poate suntem chiar putini noi astia care vrem motoare si de turul Europei dar si de

Asia Centrala sau Africa.

Traim intr-o lume in care pana si presa engleza (e vorba de cei de la MCN - Motorcycle News) o ia razna rau de tot pe aratura in disperarea de a atasa imagine informatiei (imagine postata de "bcristian"):

 

post-3763-1203002630_thumb.jpg

 

@ petrica :

Spre rusinea mea, nu am vazut acel "Our computer generated..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

are cineva detalii referitor la intalnirea de anul acesta de 25 ani de tenere? este la mothern pe 30mai-1iunie, cred ca e in germania. eu as vrea sa merg. am dat peste chestia asta dar nu prea stiu ce inseamna „international motor insurance card” :

 

"TĂNĂRĂ LEGEND" international meeting 2008

 

--------------------------------------------------------------------------------

 

Ready at last: 25 years of wanderlust, 25 years of distant places, 25 years of adventure,

25 years TĂNĂRĂ! Congratulations!

 

What bounds up all motor bikes called TĂNĂRĂ with its drivers? It is the many adventures that

we were allowed to experience, that we were told and that we could observe in the press.

 

TĂNĂRĂ stands for adventure! It challenges us to travel to distant places, cultures, uphill,

downhill, on bendy roads, on gravel and asphalt.

 

We – TĂNĂRĂ bigots and not a company – invite you to be in on the 25th Birthday

of the TĂNĂRĂ which we will celebrate from the 30th of May to the 1st of June 2008

in MOTHERN FRANCE. We gave our best shot to make it a big occasion!

 

Be in when there are original rally TĂNĂRĂs and drivers to marvel at.

Get mesmerized by driving during a training on a self-groomed racing track.

There will be experienced drivers as instructors on site.

 

Get familiar with the country of StĂŠphane Peterhansel.

We have prepared maps for you so that you can explore the countrysite

with your TĂNĂRĂs by yourself.

 

Meet like-minded people from all over the world and swap ideas.

We have invited all popular TĂNĂRĂ clubs known to us, former rally TĂNĂRĂ

drivers and motor bike travellers.

 

Barter or sell spare parts on the flea market. Get freebies from sponsors.

Your mobility is guaranteed by a repair and assembling shop with spare parts.

 

The moto-cross area in Mothern (France) is waiting for you!

You will also find a campground with sanitation. Furthermore,

you will be regaled by the “Club Motor-Cross Mothern”.

 

Detailed information can be found on our constantly growing website:

tenerelegend.com

 

 

IMPORTANT:

You will need a „international motor insurance card” for driving onsite.

You are not allowed to drive on blocked roads in the vicinity,

otherwise you will be excluded from the event.

The French traffic regulations apply (Code de la rout francais) onsite.

Open fire is not permitted, especially on the campground.

The instruction of the personal is to be followed.

Arrival and departure is on the visitors own risk.

The organizer reserves the right to change the course and arrangement

of the event.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Vizitator _Raul_

Salut

 

A venit momentul schimbarii lantului. Ce recomandati ? (lant+pinioane). Sa nu fie cel mai scump dar nici cel mai ieftin.

 

Mersi.

 

La kedo.de poti comanda diverse pinioane si foi, in functie de locurile unde vrei sa o exploatezi sau de stilul tau de mers. Mie unul, de exemplu, imi cam fac cu ochiul un ansamblu mai de strada (sau si asta). Gasesti la kedo si siguranta de blocare foaie si pinion care nu vin cu kitul de lant si care is destul de sensibile. Nu costa o avere. Tot cu Romi3 poti vorbi si pentru astea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Site-ul Yamaha Tenere Club Romania s-a redeschis.

 

 

Cu o noua interfata si un nou look, site-ul http://www.tenereclub.ro reprezinta acum cu adevarat caminul nostru, al posesorilor de XT / XTZ/ TT din Romania. Fiti cu ochii pe stiri si contribuiti ca si inainte cu informatii, manuale, articole si tutoriale, imagini si trasee,pentru un website consistent si nelipsit de informatii in ceea ce priveste familia Yamaha Tenere.

 

Va asteptam pe site.

Editat de lebadake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

lume, lumeeeeee! Am trecut la super tenere si sunt foarte incantat, In sfarsit mi-am facut si eu user pe tenere club, cu ocazia asta.

Vaca este cea din imagine si a fo achizitionata de la irascibilu'. Tre sa bag bani in consumabile, dar omul a fo inimos :bigstar: si a facut pretz bun.

 

 

Acum am si eu un surplus....topcae + prindere aferenta. Am deja client pt topcase, dar as vrea sa le dau pereche....

Topcase-ul e incapator, intra 2 casti lejer.

Astept oferte pe PM...chiar nu stiu cat sa cer pe suport.

 

 

L.E: topcase-ul e adjudecat, suportul se pastreaza :finger:

Editat de Achile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...