Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Din surse cat de cat credibile, se pare ca noul super tenere va ajunge in magazine prin iunie la pretul de 15.000-16.000E.

 

nu cred. este prea mult. 11.000-12.000 prevad eu :banana:

Mesaj completat

PS un lucru au invatat sa faca bine japonezii : motorete bune la preturi excelente :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
La banii astia chiar va fi un concurent serios al lui GS. Cred ca o sa il bata cel putin la pret.

Eu am dat 15.000 pe GS-ul nou, cu tot cu protectii, genti si altele. Cred ca nu esti la curent cu preturile. Daca Super Tenere-ul iese 15.000-16.000 euro atunci tocmai ca nu e concurent serios.

 

Spor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Am o nedumerire in legatura cu conversia de la farurile originale de ST la faruri de dacia 1310 cu H4 : am inteles ca se pot schimba cu totul (sticla, oglinda, bec) si doar cu acea modificare a farului de dacie pt a putea gazdui un H4 (palaria aceea). Precizez ca sunt satelit complet la electronica, deci discutiile cu relee, rezistente & co., sunt pentru mine o alta dimensiune. Si acum vin intrebarile:

Pot pune faruri de dacie cu H4 fara a mai conecta ceva in plus la instalatia electrica?(sau cel putin fara interventii majore...)

Daca da, or sa bata bine dpdv al caderii fascicolului de lumina? (botul masinii fiind mai jos decat botul ST)

 

Multumesc.

 

PS- s-a mai discutat ceva in legatura cu intrunirea Teneristilor 2010? ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Am o nedumerire in legatura cu conversia de la farurile originale de ST la faruri de dacia 1310 cu H4 : am inteles ca se pot schimba cu totul (sticla, oglinda, bec) si doar cu acea modificare a farului de dacie pt a putea gazdui un H4 (palaria aceea). Precizez ca sunt satelit complet la electronica, deci discutiile cu relee, rezistente & co., sunt pentru mine o alta dimensiune. Si acum vin intrebarile:

Pot pune faruri de dacie cu H4 fara a mai conecta ceva in plus la instalatia electrica?(sau cel putin fara interventii majore...)

Daca da, or sa bata bine dpdv al caderii fascicolului de lumina? (botul masinii fiind mai jos decat botul ST)

 

Multumesc.

 

PS- s-a mai discutat ceva in legatura cu intrunirea Teneristilor 2010? ;)

 

Ce vrei, de fapt? Sa pui bec H4 sau sa pui far de Dacie?

Ce tip de bec ai la ora actuala?

Sunt multe tipuri de faruri de Dacie: standard, 1310, CN1, CN2, CN3, CN4.

Eu, la Tenere, am avut un far H4 si celalalt H1. Pe H1 l-am inlocuit cu H4 modificand soclul farului si 'cotorul' becului. Am vrut sa am doua faze pe ambele faruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Am o nedumerire in legatura cu conversia de la farurile originale de ST la faruri de dacia 1310 cu H4 : am inteles ca se pot schimba cu totul (sticla, oglinda, bec) si doar cu acea modificare a farului de dacie pt a putea gazdui un H4 (palaria aceea). Precizez ca sunt satelit complet la electronica, deci discutiile cu relee, rezistente & co., sunt pentru mine o alta dimensiune. Si acum vin intrebarile:

Pot pune faruri de dacie cu H4 fara a mai conecta ceva in plus la instalatia electrica?(sau cel putin fara interventii majore...)

Daca da, or sa bata bine dpdv al caderii fascicolului de lumina? (botul masinii fiind mai jos decat botul ST)

 

Multumesc.

 

PS- s-a mai discutat ceva in legatura cu intrunirea Teneristilor 2010? ;)

nu vad fiabila o asemenea varianta... vibratiile (cauzate de improvizatie) vor strica frecvent flamentele becurilor. Una e sa schimbi soclul becului si alta e sa montezi o porcarie de far cu totul. Tipul soclului nu are treaba in mod direct cu tipul

 

Pana la urma care-i problema? nu se mai gasesc becuri de 35 cu soclu d-ala din anii '80 ? sau mai rau accident...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari. Am o nedumerire in legatura cu conversia de la farurile originale de ST la faruri de dacia 1310 cu H4 : am inteles ca se pot schimba cu totul (sticla, oglinda, bec) si doar cu acea modificare a farului de dacie pt a putea gazdui un H4 (palaria aceea). Precizez ca sunt satelit complet la electronica, deci discutiile cu relee, rezistente & co., sunt pentru mine o alta dimensiune. Si acum vin intrebarile:

Pot pune faruri de dacie cu H4 fara a mai conecta ceva in plus la instalatia electrica?(sau cel putin fara interventii majore...)

Daca da, or sa bata bine dpdv al caderii fascicolului de lumina? (botul masinii fiind mai jos decat botul ST)

 

Multumesc.

 

PS- s-a mai discutat ceva in legatura cu intrunirea Teneristilor 2010? ;)

De ce te complici sa schimbi tot farul? mai bine faci mici modificari pt. a pune H4 pe farul original. Detalii pe forumul tenereclub.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce te complici sa schimbi tot farul? mai bine faci mici modificari pt. a pune H4 pe farul original. Detalii pe forumul tenereclub.ro

 

 

Citisem deja cam tot ce e pus pe tenereclub.ro despre modificarea iluminatului la S10 si nu numai... dar ma pierdeam in detaliile de genu relee, legaturi, amperaje. Dar intre timp am gasit un amic ce se mai pricepe la de astea si saptamana viitoare ma apuc de treaba.

 

A inceput sa se incalzeasca!!! Deja in timpul zilei e bine tare... n-a scos nimeni autobuzul la aer? ;)

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citisem deja cam tot ce e pus pe tenereclub.ro despre modificarea iluminatului la S10 si nu numai... dar ma pierdeam in detaliile de genu relee, legaturi, amperaje. Dar intre timp am gasit un amic ce se mai pricepe la de astea si saptamana viitoare ma apuc de treaba.

 

A inceput sa se incalzeasca!!! Deja in timpul zilei e bine tare... n-a scos nimeni autobuzul la aer? :D

 

:o

 

 

Nu poti monta becurile H4(50-60W) sau P45 pentru ca intrerupatorul este dimensionat pentru vro 60-80W.

Daca ai vro problema cu legarea releelor pentru lumini te pot lumina eu :) Cand vrei sa te apuci de treaba ma cauti pe tenereclub si iti explic exact cum trebuie sa legi firele.

 

Apropo de plimbari .. la Tulcea a fost superb in weekend, cel putin sambata a fost super cald. Sambata+duminca+luni = 400km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Nu este nici un off-topic, E.!

Din punctul meu de vedere. Intru imediat si eu sa vad ce si cum.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut !

 

Are cineva de vanzare o pereche SH de crash-bar, pentru SuperTenere ? Sau daca manufactureaza cineva, iar as fi interesat ...

Incerc sa ajut un prieten ce nu are acces la net !

 

Mult'am ! :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Are cineva de vanzare o pereche SH de crash-bar, pentru SuperTenere ? Sau daca manufactureaza cineva, iar as fi interesat ...

Incerc sa ajut un prieten ce nu are acces la net !

 

Mult'am ! :bounce:

Daca se gasesc mai multe bucati ma abonez si eu la una :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, baieti!

 

M-am intalnit azi cu un domn cu un Super Tenere din 1994. Motorul arata f bine, discurile, kitul de lant, carenele sunt foarte bune, are cric central si kit de coborare pt ea(asta venind de la un fost posesor de ST).

Omu vrea sa o dea la schimb cu un transalp din an apropiat(si stare buna) pt ca e prea grea si voluminoasa pt el.

Daca vrea cineva sa o vada, motoreta e in bucuresti.

P.M pt nr de telefon.

 

Bafta mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...